PDA

View Full Version : سوال: دلفي تحت شبكه ....

mahdisam
پنج شنبه 29 تیر 1391, 11:23 صبح
با سلام خدمت عزيزان برنامه نويس :
من مشكلي در برنامه نويسي تحت شبكه كه ديتا بيس من Access مي باشد ، دارم . خواهشمندم در خصوص نوع ارتباط و اجراي برنامه هاي تحت شبكه با ديتا بيس Access راهنمايي بفرمائيد كه چگونه بايد ارتباط داده ها و جداول و همچنين ثبت و درج اطلاعات از طريق شبكه انجام گيرد ؟ ....:افسرده::گریه:

کامروا
پنج شنبه 29 تیر 1391, 12:22 عصر
سلام به شما

روشی که قبلا واسه شبکه کردن دیتابیس Access استفاده میکردم روش خیلی ساده ای بود. اینکه دیتابیس روی سیستم سرور رو Share میکردم و Client ها هم از طریق IP به دیتابیس سرور دسترسی پیدا میکنند.

firststep
پنج شنبه 29 تیر 1391, 14:53 عصر
راه حل همینه اما اگر قراره فقط یک سیستم توی شبکه از این فایل استفاده کنه خوبه و در زمانی که حجم فایل بالا می ره ترافیکه شبکه هم بالا می ره
کار راهنداز هست ولی خوب سرعتش مناسب نیست
یک بار داشتم همین موضوع را برای دوستان توضیح میدادم بدنیست شما هم بدونید که اگه بخواید با ACCESS بایستید این اعمال رو هم مد نظر داشته باشید مثل قبل از هربار خواندن برای دریافت ازطلاعات بروز شده است از دیتابیس باید فایل را CLOSE و بعد OPEN کنید
/// اگه برای شروع هست خوبه ولی بدنیست بدونید که:

فلسفه وجود sql در شبکه معنا پیدا می کنه
زمانی که شما قصد دارید از دیتابیس access اطلاعات یک رکورد رو مطالعه بفرمایید مجبور به خواندان کل فایل هستید و بعد به جدول موردنظر بروید وسپس رکوردتون رو که قطعاً دارای یکسری مشخصات هستش رو مطالعی بفرمایید
حالا به مرور زمان اگر این فایل حجیم بشه باز کزدن این فایل سخت تر میشه *چون قراره کل فایل مطالعه بشه | دلیلش هم میتونید حدس بزنید که کلی الاعاتی که شمنا به ان نیاز ندارید وجود داره| *--- خوب حالا اگه این بانک توسط یک برنامه استفاده بشه فقط در زمانی که برنامه باز میشه فایل باز می شه خوب چون یک برنامه فقط در حاله ویرایش بانک هستش اما اگر چند برنامه در حال وارد کردن اطلاعات بشند اون وقت هر زمانی که بخواهید مقداری را که درون بانکتون هست بخواهید تغییر دهید برای گرفتن اخرین تغیراتی که برنامه های دیگه چه توی شبکه یا روی سیستم هستند تغیرات ایجاد کردند دریافت کنید مجبور به بستن فایل و باز کزدن مجدد اون میشید که فرایند سنگینی و سنگینی زمانی حس میشه که این فایل درون شبکه باشه چون حجم فایل بالاست مثلا 15 مگابایت هر بار بخواید باز و بسته کنید خوب یا برنامه هنگ می کنه یا بایستی زمانی زیادی را از دست داد تازه اگه شبکه کشش رو داشته باشه
اینارو گفتم تا متوجه اصل پیداشه برنامه sqlserver بشید *لطفاً اسمی را کامل بگید*
برنامه SQLSERVER که یک بانک اطلاعاتی محسوب میشه کارش به این صورت هست که دیتابیس ها درون این برنامه ساخته میشه حالا زمانی که قراره رکوردی وارد یا ویرایش بشه بوسیله یک زبان خاص که بهش میگن TSQL (Transact-SQL)Z به برنامه SQL SERVER میگه
برنامه که حاوی بروز ترین اطلاعات هستش در خواست شما رو انجام میده یا مثلاً قراره به دسته ای رکورده اطلاعات دسترسی داشته باشید درخواست انتخاب و خواندن یکسری رکرود ها رو می کنید که دارای این خاصیت باشه وبعد فقط همین اطلاعات را برایتان ارسال میکنه حالا می خواد روی شبکه باشه یا روی یک سیستم چون تعداد رکورد فقط داره حمل می شه روی شبکه فشاری وارد نمیشه
این اصل پیدایششه که همینطور وارد تر بشین متوجه میشین که چه امکانات فوق العاده دیگه مثل امنیت و بکاپ و ...... در اختیارتون قرار می ده
کاری که شما باید یکنید اینه که اول طریقه ساخت دیتابیس رو درون این برنامه یاد بگیرید وبعد هم زبان TSQL
اول برنامه Microsoft SQL Server رو نصب کنید بعد یکم که باهاش کار کنین تریقه ساخت دیتابیس رو یاد بگیرید (به صورت تصویری نه tsql )بعد از اون باید tsql رو یاد بگیرید که من بهتون این سایت رو معرفی می کنم
[w3school]
اگه این منابع براتون سنگینه بفرمایید تا اموزشهای دیگه براتون ارسال کنم

BORHAN TEC
پنج شنبه 29 تیر 1391, 16:47 عصر
دوست عزیز توجه داشته باشید که اکسس برای برنامه های تک کاربره طراحی شده است و استفاده از آن در برنامه های چند کاربره فوق العاده خطرناک است و ممکن است مشکلات جبران ناپذیری را به ارمغان بیاورد. من این مشکل را در برنامه چند شرکت معروف دیده ام که برای کارهای تحت شبکه از اکسس استفاده کرده اند که یک کار بسیار اشتباه است زیرا امکان قفل کردن رکوردها و ... را ندارد. به این نکته توجه داشته باشید که برای دیتابیسهای تحت شبکه و چند کاربره به صورت همزمان حتماً و حتماً باید از RDBMS های تحت سرور استفاده نمایید تا بعداً با مشکلات غیر قابل جبران مواجه نشوید. :متفکر: