PDA

View Full Version : گفتگو: استفاده از سیم کارت موجود در مودم GSM به جای قفل سخت افزاری

BORHAN TEC
چهارشنبه 04 مرداد 1391, 12:45 عصر
سلام
من می خواهم مکانیزمی را طراحی کنم که برنامه من برای اجرا به یک سیم کارت که در مودم GSM وجود دارد وابسته باشد. به طوری که اول از همه برنامه توسط مودم یک SMS را به مرکز اعتبارسنجی بفرستد و پس از بررسی سرور مورد نظر نتیجه را به کلاینت اس ام اس کند و برنامه بر اساس پردازش اس ام اس دریافتی به کاربر اجازه ورود و یا عدم اجازه ورود را صادر کند.
آیا از میان دوستان شخصی هست که بتواند مرا راهنمایی کند و یا الگوریتم بهتری را ارائه دهد؟
با تشکر...

Mask
چهارشنبه 04 مرداد 1391, 14:29 عصر
آیا این کار برای اولین بار و رجیستر کردن برنامه هست. یا برای هر بار باز شدن برنامه ؟
چرا کار به این پر درد سری رو میخواهید انجام بدید.؟؟
مشکلاتی اعم از شلوغی خطوط قطعی مرکز و مشکلات از پیش تعریف نشده ای ممکنه پیش بیاد.

BORHAN TEC
چهارشنبه 04 مرداد 1391, 17:58 عصر
آیا این کار برای اولین بار و رجیستر کردن برنامه هست. یا برای هر بار باز شدن برنامه ؟
برای هر بار لاگین کردن به برنامه.

چرا کار به این پر درد سری رو میخواهید انجام بدید.؟؟
به خاطر این که از لحاظ جغرافیایی برنامه ممکنه در مکانی اجرا بشه که به هیچ عنوان امکان دسترسی به اینترنت وجود ندارد و فکر می کنم که تنها کار ممکن همین باشد. از طرفی هم ماهیت پروژه به گونه ای است که مشخصات لازم جهت ورود به سیستم باید هر چند دقیقه یکبار تغییر یابد.

مشکلاتی اعم از شلوغی خطوط قطعی مرکز و مشکلات از پیش تعریف نشده ای ممکنه پیش بیاد.
قبول دارم، ولی فکر نمی کنم چاره ای غیر از این باشه، چون استفاده از روش های دیگر بسیار پر هزینه است.:افسرده:

hamid-nic
چهارشنبه 04 مرداد 1391, 22:28 عصر
اگر بتوانید از GPRS اون سیم کارت که در مودم GSM وجود داره استفاده کنید خیلی بهتر و هزینه ی کمتر و کارایی بالاتری را خواهید داشت . در کنار این کار از سیستم SMS هم می توانید برای شرایط اظطراری استفاده کنید .
در پروژه ی کنترل ناوگان از این سیستم به خوبی استفاده شد و جواب داد که مکانیزم کار توی اون پروژه به این صورت است که سخت افزار نصب شده پس از برقراری ارتباط با ماهواره های GPS اطلاعات جغرافیایی بدست آمده را از طریق سیم کارت نصب شده روی دستگاه و با استفاده از GPRS در یک بازه ی زمانی خاص به یک سرور ارسال می کنه .
به هر حال با استفاده از GPRS می توانید کنترل بهتری روی برنامه و اهداف خودتون داشته باشید.

BORHAN TEC
پنج شنبه 05 مرداد 1391, 00:23 صبح
به هر حال با استفاده از GPRS می توانید کنترل بهتری روی برنامه و اهداف خودتون داشته باشید.
آیا شما شخصاً درگیر چنین پروژه ای بوده اید؟ اگر اینطور است میشه مختصراً نحوه انجام کار رو توضیح بدین تا بدونم باید از کجا شروع کنم؟

hamid-nic
پنج شنبه 05 مرداد 1391, 14:29 عصر
مکانیزم اون پروژه (GPS Tracker) با کاری که شما می خواهید انجام بدهید کاملاً متفاوت است خوب از جزئیات پروژه شما که اطلاعاتی ندارم اما از توضیحات شما متوجه شدم که اهداف شما تقریباً شامل موارد زیر می شود:
1- وابسته بودن برنامه به سیم کارت و مودم GSM به عنوان یک قفل سخت افزاری به منظور ایجاد امنیت
2- متغیر بودن مشخصات لازم جهت ورود به سیستم ، هر چند دقیقه یکبار
3- عدم محدودیت جغرافیایی در اجرای برنامه
4- استفاده از یک مرکز اعتبارسنجی برای صدور اجازه ی ورود به برنامه

مورد 4 لزوم استفاده از یک بستری که بتوان با اون به یک مرکزی برای دریافت اطلاعات متصل شد را نشان می دهد با توجه به مورد 3 که ممکن برنامه خارج از محدوده ی جغرافیایی مشخص اجرا بشه پس استفاده از GSM مودم یکی از بهترین گزینه ها برای پیاده سازی این دو مورد است .
همچنین از این روش می توانید به عنوان یک قفل سخت افزاری استفاده کنید یعنی مورد 1 را پیاده سازی کنید و برنامه را فقط به اون سیم کارت و شماره آن و همچنین شماره سریال اون سیم کارت وابسته کنید .(البته میشه الگوریتم بهتر و پیچیده تری را برای این منظور پیاده کرد)
اما در مورد 2 که باید اطلاعات ورود به سیستم متفاوت باشه نیاز به یک ارتباط با مرکزی به منظور دریافت اطلاعات دارید .

در ابتدای کار شما نیاز به یک وب سرویس دارید به منظور جوابگویی به کلاینت یا کلاینت هایتان در رابطه با موارد 2 و 4
بهتر شما ابتدا برنامه را با این فرض طراحی کنید که همیشه بستر اینترنت در کنار برنامه شما وجود داره یعنی اصلاً کاری به مودم GSM و این تشکیلات نداشته باشید
بعد از طراحی و ساخت و پیاده سازی به این شکل و رفع مشکلات آن حالا مودم را در کنار برنامه پیاده سازی کنید . در رابطه با این مودم ها هم یک توضیح مختصر این که این مودم ها همانند یک گوشی موبایل عمل می کند یعنی تمام کارهای عادی که با موبایل انجام می دهید را می توانید با آن انجام بدهید از جمله : ارسال پیام کوتاه ، ارتباط با اینترنت از طریق GPRS ، مکالمه ی یکطرفه و دو طرفه و ...
با این تفاسیر باید از سیم کارتی که خدمات دیتا و GPRS اون فعال شده استفاده کنید (همراه اول یا ایرانسل فرقی نداره اما بهتره از سیم کارتی که پوشش جغرافیایی بهتری داره استفاده کنید)
استفاده از GPRS علاوه بر کاهش هزینه ها ، سرعت بالا ، کارایی بیشتر و از همه مهم تر ارتباط با اون وب سرویس برای کار شما مفید خواهد بود .
با این کار باید برنامه تون همانند حاتی که از مودم استفاده نمی کردید کار کنه و جواب بگیرید .
پس از انجام کار به این شکل می توانید حتی در حین استفاده از برنامه هم با وب سرویس ارتباط برقرار کنید . ارسال و دریافت اطلاعات داشته باشید یا حتی برای برقراری امنیت لحظه ای برنامه اقدام نمایید .
اما چند تا نکته می مونه :
1- ممکن است مودم شما در بعضی از شرایط به هر دلیلی نتونه از طریق GPRS به اون وب سرویس شما ارتباط برقرار کنه که در چنین مواقعی لزوم استفاده از سیستم پشتیبان احساس میشه که این سیستم پشتیبان می تونه استفاده از پیام کوتاه باشه .
2- باید یک فکری هم برای مواقعی که خطوط موبایل دچار مشکل می شوند یا اصلاً پوشش جغرافیایی وجود نداره بکنید (که این مورد خیلی کم پیش میاد)
3- اگر از سیم کارت های اعتباری استفاده می کنید حواستون به میزان اعتبار و شارژ اون هم باشه که باز هم خیلی راحت از راه دور اون ها را می توانید شارژ کنید .

تمام صحبت های بالا جنبه ی پیشنهاد و فرضیات کار را دارد و خودتان می توانید خیلی بهتر و کارا تر پروژه را پیاده سازی کنید .
موفق باشید ...