PDA

View Full Version : درخواست کتاب پایگاه داده

irpersian20
سه شنبه 17 مرداد 1391, 11:38 صبح
سلام
هر جا گشتم جای بهتر از اینجا بهتر برای مطرح کردن سوال پیدا نکردم.
یک کتاب میخوام در رابطه با یادگیری پایگاه داده.
هیچی از پایگاه داده نمیدونم و صفر کیلومترم تو این زمینه.
متن روان و کتاب باشه از صفر شروع کنه و توضیح بده بره جلو.
پایگاه داده رانکوهی خوبه؟

بهزاد علی محمدزاده
سه شنبه 17 مرداد 1391, 12:17 عصر
سلام . چرا جای بهتری پیدا نکردی ، مگه ما بخش پایگاه های داده رو نداریم ؟

آقای رانکوهی رو به عنوان پدر پایگاه داده ایران میشناسند ، ( یه مطلب در این زمینه خوندم ) . من دارم این کتاب و می خونم و تقریبا دو فصل دارم که تمومش کنم . خیلی چیزها ازش یاد گرفتم بخش هایی رو هم دارم که باید دوباره بهش رجوع کنم و یا از منبع دیگه بخونم تا درکش کنم .

منتهی باید به کتابشون عادت کنید و با حوصله بخونید . اگر می خواید سریع به یه نتیجه برسید و یه اطلاعات سر سری کسب کنید این کتاب مناسب نیست . ( من نظر خودم و دارم میگم ) . مطالعه اش دقت و تمرین و رجوع به منابع دیگه رو میطلبه .

با ادبیات کتاب هم باید عادت کنی . ایشون به ادبیات فارسی علاقه مند هستند و به عنوان یه صاحب نظر و یا مولف در زمینه پایگاه داده ترجیح داده واژه هایی رو برای برخی ترجمه ها پیشنهاد بدن :

مثلا همیچن واژه هایی رو در این کتاب می بینید : رهانا ( ترجمه Trigger ) ، اندر کنشی ، استانده ، کنشگری ، کنشپذیری ، بستگی یک سویه و بستگی دو سویه ، و اصطلاحاتی از این دست که البته نظر مولفه . اما درک بسیار خوبی از مفاهیم پایگاه داده رو به خواننده میده . در ضمیمه کتاب فرم های رو قرار دادن که در واقع مستند سازی رو هم به مخاطبش یاد میده .

( اگر این کتاب و انتخاب کردی ، موقع مطالعه پیش زمینه ات این نباشه که هرچی میگه بفهمی . کتاب آقای رانکوهی من سعی کردم اطلاعاتی رو در اختیارت بذارم اما برای صفر کیلومتر ها به نظر من مناسب نیست . و خوندنش یه مقداری سخته ... )

این هم سوالات قبلی در این زمینه : لینک (http://barnamenevis.org/showthread.php?13751-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D9%87%D8%A7)لینک (http://barnamenevis.org/showthread.php?300323-%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA%DB%8C)

شاید کتاب بهتری با جستجو بتونی پیدا کنی .

irpersian20
سه شنبه 17 مرداد 1391, 15:12 عصر
سلام
ممنون از پاسخ شما?
کسی با این حساب کتاب برای صفر کیلومتر ها سراغ نداره؟ چی کار کنم?

بهزاد علی محمدزاده
سه شنبه 17 مرداد 1391, 17:41 عصر
شما اگر تهران هستی و یا به دوره های آموزشی دسترسی داری . برای شروع اگر می تونی یه دوره برو .

یه راه دیگه اینه : جستجو کن در بعضی سایت ها مثل این (http://p30learning.com)و این (http://www.aghazeh.com/)ببین کتاب و جزوه در باره پایگاه داده چی پیدا می کنی ، همه رو دانلود کن . توی گوگل هم بگرد . یه دونه جزوه از اساتید رو گیر بیار ، شروع کن به خوندن . مثلا می رسی به مبحث View ... برو تو بقیه فایل هایی هم که دانلود کردی ببین این View کارش چیه ... اینجوری مباحث رو از چند منبع دنبال می کنی .

اونوقت یکی از پایگاه داده های موجود رو انتخاب کن ( مثلا MSSQL مایکروسافت و یا MYSQL ) .. بعد ببین توی رفرنس این نرم افزار های در مورد مثلا همون View چی اومده و مثال هایی رو هم انجام بده .

مثلا می رسی به مبحث مدل سازی ( فرضا با ER ) اونوقت بگرد در وب و نمونه هایی رو پیدا کن ، و سعی کن پیاده سازی شون کنی . در همین وب سایت ها پروژه هایی رو هم میذارن به همراه تحلیل و مستند سازی .

در یوتیوب ، ویدیو های خوبی هم در این زمینه ها هست . مثلا بزن View in sql server . فرضا . چند تا دانلود کن و ببین . و وب سایت هایی هم هستند که ویدیو آموزشی می فروشند ، مثل این (http://www.farinsoft.com) .

می تونی تهیه کنی و فیلم آموزشی هم ببینی .

متوجه منظورم شدی ؟ یعنی هرچی جزوه از اساتید پیدا می کنی دانلود کن و یکی رو در نظر بگیر ، اونوقت هر مبحث و برو در جزوه های دیگه هم بخون و فیلمش و ببین و یه نمونه ازش انجام بده .

و مهمتر از همه اینه که به خودت بگو : من تا چند ماه می خواد پایگاه داده کار کنم تا با ابزار و مباحث آشنا بشم . ( یعنی عجله ایی کار نکن که کار یک روز و دو روز نیست . اکثر کارهایی که بالا گفتم و خودم انجام میدم ).

baktash.n81@gmail.com
سه شنبه 17 مرداد 1391, 18:23 عصر
سلام

به نظر من یه دوره کلاس بری با سرعت بهتری یاد می گیری ... بعضی چیزارو باید به آدم توضیح بدن با خوندن سخت می شه یاد گرفتشون ...

irpersian20
سه شنبه 17 مرداد 1391, 18:34 عصر
سلام
درسته . من کلاس حتما میرم. اما کلاس همه چیز رو نمیگه.
بلاخره یک منبعی لازم هست. مثل برنامه نویسی فلان زبان. که میری کتاب میخونی اشکالاتت برطرف میشه یا نکاتی رو بدست میاری
من عادت دارم با مرجع شروع کنم.
یک سری مفاهیم از پایه رو بتونم بخونم . تو کلاس اگر موارد ناقص بود حداقل رفع بشه کتابم.

یک کتاب که از فیلد و رکورد و query و دیتابیس و ساختار اینها بحث کنه و توضیح بده تا بالاتر
من اینها رو اول میخوام یاد بگیرم. مفاهیم اولیه نمیدانم.

Mahmoud.Afrad
چهارشنبه 18 مرداد 1391, 01:38 صبح
همون کتاب رانکوهی خوبه اگر میخوای اصولی بری جلو باید از تعاریف شروع کنی.
ولی اگر میخوای کارت راه بیفته یه سرچ بزن فایلهای pdf هست دانلود کن و بخون ولی بازم میگم باید تعریف یه سری چیزا رو بدونی

irpersian20
چهارشنبه 18 مرداد 1391, 01:47 صبح
همون کتاب رانکوهی خوبه اگر میخوای اصولی بری جلو باید از تعاریف شروع کنی.
ولی اگر میخوای کارت راه بیفته یه سرچ بزن فایلهای pdf هست دانلود کن و بخون ولی بازم میگم باید تعریف یه سری چیزا رو بدونی
سلام
بله منم میخوام از 0 و از تعاریف شروع کنم. از فیلد و رکورد و کوئری و دیتابیس و ساختار اینها و برم جلو.
مثل آموزش که دیتل در کتاب های برنامه نویسی اش میده.
الان رانکوهی از 0 یاد داده؟ و به درد حال فعلی من میخوره؟ یا اول برای شروع و آشنایی از کتاب دیگه ای شروع باید کرد؟
ممنون