PDA

View Full Version : کمک فوری برای موتور جستجوی متنی

nooora
چهارشنبه 18 مرداد 1391, 13:02 عصر
سلام دوستان
من یه پروژه برای درس ذخیره و بازیابی دارم که خودم و همه ی دوستانم توش موندیم
ما قراره یه موتور جستجوگر متنی بسازیم که استاد یه متنی رو بده بهش و بتونه جستجو کنه و بین چندین متن بگه برای کدومه و شماره متن رو برگردونه

من از stanfoed nlpاستفاده کردم
دوستان هرکی میتونه کمک کنه ،بگه من اطلاعات کامل رو بهش بدم
خواهشا کمک کنین.:ناراحت:

tehro0n
چهارشنبه 18 مرداد 1391, 14:06 عصر
اگه متنتان در همان صفحه آماده است که می تونید از این تابع استفاده کنید

strpos($string, $str_pattern)

moshaver71
چهارشنبه 18 مرداد 1391, 15:30 عصر
بعد از اینکه متن رو تو دیتابیس ذخیره کردید و به دیتابیس متصل شدید می تونید با کوئری زیر می تونید دقیقا متنی رو که استادتون جستجو میکنه رو به دست بیارید.
البته در نظر داشته باشید که اگه متنی که جستجو می کنید فارسی باشه باید از کیبورد استاندارد استفاده کنید وگرنه با مشکل مواجه میشید

$query= mysql_query("SELECT * FROM `table` WHERE (`text`='$text')")

nooora
شنبه 04 شهریور 1391, 18:09 عصر
دوست عزیز من اصلا نمیدونم از کجا باید شروع کنم یعنی اطلاعات کافی ندارم
نمیدونم از stan ford چه جوری استفاده کنم

pejman_view
شنبه 04 شهریور 1391, 21:56 عصر
سلام

این روش stanford را تا حالا نشنیدم. فکر کنم روشی باشه که دانشگاه stanford ارائه کرده یا یک چیزی تو همین مایه ها...

اما اگر به شما پروژه جستجوی متنی داده باشند متدهای مختلفی مانند جستجوی دو دویی هست که بایستی وارد زبان های سطح پایین یا حداقل زبان های مانند C یا C++ بشوید و جواب سوالتان را آنجا بیابید. روش دو دویی جستجو یا صفر است یا یک ، یا پیدا می شوند یا پیدا نمی شوند! برای مثال می خواهم در چند منبع تخصصی کامپیوتر دنبال کلمه "روش های جستجو در PHP" بگردم. در روش جستجوی من فرضاً با + بر وجود کلمات تاکید و با - بر عدم وجود کلمات تاکید می کنم و متن جستجوی خودم را مانند روبرو می نویسم "+روش جستجو در PHP+ -ASP" حالا به جدول زیر دقت کنید
چیزی که ما الان داریم:

کتاب آموزش PHP در 24 ساعت کتاب آموزش ASP در 24 ساعت کتاب آموزش اصول طراحی وب
+ روش جستجو 1 1 1
پی اچ پی (به انگلیسی درست نمی نوشت) 1 1 1
- ای اس پی 0 1 1

برای هم جنس ها از AND استفاده می کنیم منظورم از همجنس،عبارات مانند "روش جستجو" و "PHP" است و غیر همجنس مانند ASP حالا اگر کلمه دیگری مانند MsSQL هم با منها علامت گذاری می کردیم ASP و MsSQL هم همجنس می شد. نتیجه جدول بالا برای عبارات : روش جستجو = 111 پی اچ پی= 111
111 AND 111 = 111
و حالا باید جمع همجنس ها را از غیر همجنس ها کم کنیم.
111 XOR 110 = 001
حالا نتیجه کار ما 001 یعنی فقط "کتاب آموزش PHP در 24 ساعت" با جستجوی ما مطابقت می کرد. و با وجود اینکه کلمات PHP و روش جستجو در کتاب "آموزش اصول طراحی وب" از جستجوی ما بعلت وجود کلمه ASP حذف شد.
در ارقام بزرگ جستجو از ماتریس های خیلی بزرگتر استفاده می شود... که محاسبه ماتریس یکی از زمانبر ترین پردازش ها میشود...

روش های دیگری هم هستند اما دیگر حال و حوصله نوشتن نداشتم شاید بعداً معرفی کردم.

حالا این همه توضیح دادم نگفتی دقیقاً می خواهید چیکار کنید؟

موفق باشید