PDA

View Full Version : دلفی به درد آینده میخوره؟

me.enik
یک شنبه 05 شهریور 1391, 10:57 صبح
سلام.

آقای تاچیک یه پستی دادند که خیلی قشنگ راجب برنامه نویسی صحبت کرده بودند.
در آن پست ذکر کردند که دنیا داره میره سمت آنلاین شدن ... !
یعنی سمت شبکه های اجتماعی, وب, نرم افزار های آنلاین و موبایل و خیلی چیزاهای دیگه.

با خودم که فکر میکردم دیدم دقیقا همین جوریه, حتی نرم افزار های بسیار سنگینی مثل فتوشاپ نیز, به صورت آنلاین در اینترنت وجود دارد و از آن استفاده میشود.

با این حساب, برنامه نویسان نیز باید خودشون رو با این موضوع مطابقت بدهد.
به نظر شما, دلفی, برای آینده, میتونه مفید باشه؟
یعنی مثلا برای 7-8 سال دیگه, به درد میخوره یا کلا از رده خارج میشه؟

اگر میشه با دلیل و مدرک صحبت کنید که تاپیک خوبی بشه.

Felony
یک شنبه 05 شهریور 1391, 12:09 عصر
من همه چیز رو تو اون پستم گفتم ، فکر نمیکنم موضوعی برای بحث مونده باشه ، این بحث ها نتیجه ای نداره .

me.enik
یک شنبه 05 شهریور 1391, 13:32 عصر
آقا واقعا شرمنده, ببخشید بابت اون موضوع.

خب الآن من نفمیدم, با این حساب, ما دلفی را ادامه بدیم یا بریم سراغ زبان های تحت وب مثل پی اچ پی و ... ؟

Felony
یک شنبه 05 شهریور 1391, 14:43 عصر
شما به کارتون با دلفی ادامه بدید ، تا زمانی که به صورت حرفه ای یک زبان رو یاد نگرفتید بین زبان ها سوئیچ نکنید چون این کار خیلی زود دلزدتون میکنه ، چون با انبوهی از مفاهیم و نوآوری های هر زبان رو به رو میشید و پیش خودتون میگید چرا اونجا اینجوری بود ، فلان جا اون جوری ، این جا یه جور دیگه ، چرا این فلان چیز رو داره اون نداره ، یعنی اون بهتره ؟! و ...

هر وقت به یک زبان تسلط پیدا کردید یعنی به مفاهیم اصلی برنامه نویسی و سیستم عامل مقصد مسلط شدید و اون موقع وقت رها شدن از بند یک زبان برنامه نویسی و رفتن سراغ ابزارها و تکنولوژوی های دیگه هست ، خودتون رو تا آخر در بند چیزی قرار ندید و نگید فلان چیز بهترینه ، فقط دلفی یا ... که بعدا بدجوری پشیمان میشید .

نکته دیگه این که تمام وقتتون رو صرف برنامه نویسی نکنید ، حداقل در روز چند ساعت از وقتتون رو برای مطالعه مفاهیم مختلف مربوط به کامپیوتر و مخصوصا نرم افزار صرف کنید ، مطالعه در مورد سیستم عامل ها ، ساختار اونها ، نحوه مدیریت حافظه در اون ها ، مطالعه در مورد مفاهیم شبکه ، مفاهیم وب ، اصول امنیت نرم افزار و مهندسی نرم افزار ، مطالعه این موارد دید شما رو گسترده تر میکنه ، این موارد هستند که یک برنامه نویس رو از کدنویس متمایز میکنن چون باعث میشن در هر شرایطی با توجه به اطلاعاتی که داره برای هر مسئله ای راه حلی کم هزینه از نظر مادی و زمانی ارائه کنه .

سعی کنید به آدم کنجکاوی تبدیل بشید ( اگر نیستید ) ، چه طورش رو من نمیدونم ولی کنجکاوی در نرم افزار و مخصوصا برنامه نویسی یکی از اصلی ترین مواردی هست که انسان رو به تجربه های جدید میرسونه ، سعی کنید از زیر و بم ابزارهایی که باهاشون کار میکنید با خبر بشید ، تو همین سایت کم نیستند افرادی که دقیقا نمیدونن ترد چی هست ولی تا بهشون میگی UI برنامم فریز شده میگه ترد بساز ، کم نیستند افرادی که نمیدونن کامپایلری که ازش استفاده میکنن چه طور کار میکنه ، چه چیزهایی رو خودش مدیریت میکنه ، مدیریت حافظه چه اشیائی رو چه زمانی به صورت خودکار انجام میده و .. ! کم نیستند افرادی که فرق kernel mode با user mode رو نمیدونن ، فرق مدیریت حافظه در user mode و kernel mode رو نمیدونن و 1001 نمیدونن دیگه و اسم خودشون رو برنامه نویس میزارن ؛ این ها فقط کدنویس هستند نه برنامه نویس .

یادتون باشه برنامه نویس با کدنویس خیلی فرق داره .

BORHAN TEC
یک شنبه 05 شهریور 1391, 16:35 عصر
سلام
من هم کاملاً با آقا ماهان موافق هستم. به نظر من هم برنامه نویس بودن با حمالی فرق داره. درسته که شما برنامه نویس هستید ولی باید آنقدر با تکنولوژی، فواید و معایب یک تکنولوژی و ... آشنا شوید که در شرایط مختلف بتوانید ایده های نو ارائه دهید؛ نه این که مجبور شوید همیشه ایده های احمقانه اشخاصی که هیچ چیزی از تکنولوژِی و ... نمی دانند را پیاده کنید!!!

یعنی سمت شبکه های اجتماعی, وب, نرم افزار های آنلاین و موبایل و خیلی چیزاهای دیگه.دوست عزیز این بحثها همیشه برای دلفی بوده و هست. عده ای همچون kudzu (بنیانگذار پروژه های Indy و IntraWeb) هم چند سال قبل آینده ای را برای دلفی تصور نمی کردند. اما باید قبول کرد از زمانی که این پروژه به دست Embarcadero افتاد قضیه خیلی عوض شد و روح تازه ای به دلفی دمیده شد. درسته که مدیران این پروژه بر سر پیاده سازی Roadmap خودشان دومین بار است که مشکل پیدا می کنند ولی در حالت کلی من فکر می کنم که دلفی خیلی به سرعت داره پیشرفت می کنه و در مورد سیستم های توزیع شده هم که خیلی داره مرسوم میشه از زمان XE بود که امکانات خیلی خوبی داره بهش تزریق میشه(به روز شدن اساسی DataSnap و قابلیت استفاده از Cloud Computing). به این نکته توجه داشته باشید که از 100% پیشرفت دلفی در طول مدت 17 سال 54% آن مربوط به سالهای 2010 تا 2011 بوده است (البته من در این مورد فرض کرده ام که هنوز XE3 نیامده و از آن صرف نظر کردم). با این وجود و با این سرعت پیشرفت دلفی خیلی زوده که زانوی غم بقل کنیم و غصه چند سال بعد رو بخوریم. والا اینطوری که من می بینم داره به صورت جدی روی دلفی کار میشه، بعیده که سازندگان دلفی شانه خالی کنند. حال خودتان میدانید ولی من به عنوان شخصی که تمام زندگی کاری ام روی دلفی میچرخد به هیچ عنوان نگران نیستم.
کاربران زیادی هم هستند که میگویند دلفی در نسخه جدید(XE3) آنگونه که باید و شاید پیشرفت نداشته است ولی باید این موضوع را نیز مد نظر داشت که در این مدت برای آماده سازی دلفی برای ساخت برنامه های مبتنی بر Android و iOS انرژی بسیار زیادی صرف شده است که متاسفانه انتشار این قابلیت ها به نسخه جدید نرسید و دقیقاً همون مشکل زمانبندی که در مورد نسخه XE به وجود آمد در نسخه جدید هم تکرار شد.
این موضوع بسیار به زمان XE2 شباهت دارد. آیا می دانید که کامپایلر MAC برای دلفی در سال 2010 آماده شده بود (دقیقاً در زمان معرفی نسخه XE) ولی برای آماده سازی کامل یک فریم ورک مجبور شدند که آنرا در زمان XE2 منتشر کنند؟ و ... .
در مورد Native نبودن برنامه های مبتنی بر مترو هم من فکر نمیکنم که این موضوع آنقدر مهم و حیاتی باشه که استاد کشاورز :قلب: با اون لحن عجیب در مورد آن صحبت کردند!
پس در حالت کلی زیاد نگران نباشید چون اوضاع آنگونه هم که فکر می کنید بد نیست ولی در هر صورت باید توجه داشته باشید که خودتان را محدود به یک زبان نکنید(منظورم فقط به دلفی نیست بلکه هر زبان دیگری مثل جاوا و C++‎‎‎ و C#‎‎‎ و هر زبانی با هر فریمورکی است)!!! :چشمک:
در اینجا هم موضوع بر سر نابودی دلفی نیست، بلکه بر سر زمانبندی اضافه کردن قابلیت ها است. من خودم رو برای ساخت برنامه های مبتنی بر اندروید با دلفی آماده کرده بودم که خبردار شدم که هنوز آماده سازی این قابلیت به پایان نرسیده و ضد حال خوردم. به هر حال امیدوارم که دیگه این مشکلات زمانبندی پیش نیاد و مدیران Embarcadeo هم عاقلانه تر رفتار کنند.

me.enik
یک شنبه 05 شهریور 1391, 17:40 عصر
در مورد Native نبودن برنامه های مبتنی بر مترو هم من فکر نمیکنم که این موضوع آنقدر مهم و حیاتی باشه که استاد کشاورز با اون لحن عجیب در مورد آن صحبت کردند!
خب ایشون هم حق داشتند, کاملا راست گفتند. نباید الکی بیان و وعده وعید های زیادی بدهند و در نهایت هم به هیچ کدام عمل نکنند.

ولی یه سوال.
با این حساب, الآن تکلیف برنامه نویسی برای ویندوز 8, با دلفی یا سی پلاس پلاس بیلدر چی میشه؟
با همون نسخه های قبلی مثل XE2 میشه اینکار رو انجام داد؟

BORHAN TEC
سه شنبه 07 شهریور 1391, 22:51 عصر
با این حساب, الآن تکلیف برنامه نویسی برای ویندوز 8, با دلفی یا سی پلاس پلاس بیلدر چی میشه؟

برنامه های شما بر روی windows 8 اجرا می شوند ولی به طور مستقیم نمی توانید از winRT استفاده کنید.

با همون نسخه های قبلی مثل XE2 میشه اینکار رو انجام داد؟
بله، ولی اگر می خواهید برنامه های شما ظاهری مثل مترو داشته باشند و یا از gesture های خاص ویندوز 8 استفاده کنند باید از XE3 استفاده شود.

zarifcomputer
یک شنبه 05 آذر 1391, 19:00 عصر
سلام به همه دوستداران دلفی و همه عزیزانی که از دلفی خوششان نمیاد
از همه عزیزان خیلی خیلی عذر خواهی میکنم که در حضور این همه بزرگوار اظهار نظر میکنم . امیدوارم حمل بر پر رویی و جسارت بنده نفرمایید . فقط سعی میکنم حس خودم را در مورد بحث موجود عنوان کنم و دیگر هیچ...

فرض کنید یک هموطن ایرانی که در یک شهر کوچک یا حتی یک روستای کوچک در ایران زندگی میکنه و به علم نجوم و حیات در سیارات دیگه علاقمند باشه بیاد و یک گفتگوی اینترنتی با یکی از متخصصین پروژه جستجوی حیات در مریخ (در ناسا ) انجام بده . این هموطن از این کارشناس ناسا میپرسه :
به نظر شما احتمال وجود حیات هوشمند در مریخ چقدره؟
یا مثلا میپرسه :
انسان بالاخره کی میتونه پا به مریخ بذاره؟

در جواب ، کارشناس ناسا میگه به وجود حیات هوشمند در مریخ امیدوار نباشید زیرا ..... و دلایل علمی خودشو بیان میکنه
و مثلا در پاسخ به سوال دوم میگه با توجه به تکنولوژی های موجود و سرعت پیشرفت علم احتمالا انسان میتونه در سال 2100 به مریخ سفر کنه

حالا دیدن قیافه مایوس و بی حال این هم وطن ایرانی فقط یه جمله را در ذهن بنده تداعی میکنه:
هموطن عزیزم، نه پیدا کردن حیات در مریخ و نه سفر انسان به مریخ هیچ تاثیری در سطح زندگی تو و سایر ایرانی های داخل کشور نداره . اگه قرار باشه تا آخر عمرت تو ایران زندگی کنی همین الان به فکر در آوردن پول برای گذران زندگیت تا یک ماه (یا حد اکثر 1 سال) آینده باش. چون معمولا شرکت ها در ایران با پرسنلشون حد اکثر قرارداد های 1 ساله میبندن و عملا هیچ تضمینی واسه شاغل بودن در سال آینده وجود نداره . بنازم به مملکت خودمون با این شرایط منحصر به فردش

حالا من و شما و اساتید محترم میاییم تو سایت برنامه نویس در مورد خوب یا بد بودن آخرین نسخه دلفی با هم چونه میزنیم .
همین چند ماه پیش رفتم تو یه شرکتی 4 روز کار کردم ، فرار کردم اومدم بیرون . چون سورس نرم افزارشون با دلفی 7 بود و هر چی بهشون گفتم که لازمه برید سراغ نسخه های بالاتر یا حد اقل آهسته آهسته مهاجرت کنید به نسخه های بالاتر . اینقدر دست و پاشون بسته بود که وحشت داشتن در موردش هم حرف بزنن.
شرکت هایی را سراغ دارم که هنوز از ویندوز XP بدون آپدیت استفاده میکنند . شرکت هایی هستند که هنوز شبکه خودشونو Domain نکردند و تمام منابعشون همینطوری در شبکه در دسترش همه هست. و هزاران نمونه از این دست هست که خودتون باید برید ببینید.

اونوقت بنده حقیر بیام حرص بخورم که مثلا دلفی را باید بذارم کنار چون ممکنه تا 7 - 8 سال دیگه فلان اتفاق بیافته یا فلان اتفاق نیافته
به نظر بنده این اساتیدی که در مورد آینده دلفی خوش بین نیستند شاید دارای بهترین موقعیت اجتماعی و علمی و ..... هستند که تحولات خوب یا بد دلفی روی کیفیت زندگیشون میتونه تاثیر گذار باشه (البته مطمئن هستم که همینطوره - اگه اینطوری نبود از بالا به موضوع نگاه نمیکردند)
برای افرای مثل بنده که اگه پروژه هامو برای مشتری هام با notepad هم انجام بدم براشون فرقی نمیکنه ، Delphi XE3 پادشاه تمام نرم افزار های دنیاست
چون من همون هموطن روستایی هستم که تو ایران زندگی میکنم(با احترام به همه هموطنام عزیزم که در این شرایط سخت همدردشون هستم) و سایر اساتید سایت برنامه نویس هم همون کارشناس ناسا هستند که وجود حیات هوشمند در مریخ و سفر انسان به مریخ براشون در زندگی خیلی تاثیر گذاره.

البته اصل حرف این اساتید را نفی نمیکنم . ایشان درست میفرمایند که نباید به دلفی وابسته بود . اما چانه زدن بر سر مدیریت Embarcadero بخاطر بد قولی ، در برابر کار بزرگی که این شرکت در جهت زنده کردن دلفی و افزودن این همه امکانات به این ققنوس زیبا انجام دادند مقایسه ای غیر منصفانه و ایرادی نابجاست

بنده به شخصه از احیاء مجدد دلفی خیلی خیلی هم خوشحالم . دات نت هم کار کردم . با چند محیط دیگه هم آشنا هستم ولی هیچ کدام دلفی نمی شه. من بجای اینکه نگران 7 - 8 سال آینده باشم به Embarcadero اعتماد میکنم و امیدوارم سیر صعودی پیشرفت و توسعه دلفی باعث بشه که من بجای صرف عمر نازنین برای یاد گیری syntax های مزخرف سی شارپ بتونم با پاسکال شیرین همه کار های خودمو انجام بدم (ان شاءالله هم برنامه نویسی برای اندروید به دلفی اضافه میشه و هم Intraweb در آینده توسعه پیدا میکنه و براحتی در دسترش همه قرار میگیره )
خداییش اگه این Intraweb (محصول شرکتی موسوم به Atozed Computer Software Ltd) سیاست باز تری برای جذب بازار اتخاذ میکرد فکر میکنم هیچ دلفی کاری برای طراحی و اجرای پروژه های وب ، هارد کامپیوترشو به ویژال استودیو آلوده نمیکرد. (با کمال احترام به پی اچ پی کاران عزیز)
امیدوارم یه روز Embarcadero سیستم عامل تولید کند و ما رو هم از شر ویندوز برهاند

ضمنا این را هم بگم که همه این حرفها فقط احساسات خودم بود و قصد جسارت به هیچ بزرگواری را نداشتم . امیدوارم حرف های بنده را با سعه صدر تحمل بفرمایید و سعی نکنید جواب دندان شکن به بنده بدید که هیچی ازم نمیمونه و پودر میشم.!!!

hedi
دوشنبه 06 آذر 1391, 22:43 عصر
من نظرم اين که به جای اين که دنبال اين باشيم که دلفی بهتره یا X Y Z بهتره دنبال حل مسايل برنامه نويسی اعضای سايت در هر تاپيک و با هر زبان باشيم از مديران اين تاپيک یا هر تاپيک ديگه ای که مخصوص زبان های برنامه نويسی هم اين انتظار ميره که وارد اين بحث های خرد و پيش پا افتاده نشوند الان از دلفی 7 تا اين آخريش XE3 از 2002 تا 2012 تقريبا 10 ساله که داره پشتيبانی میشه اگه بد بود که هر سال نسخه های جديدش وارد بازار نمی شد در ضمن شرکت توليد کننده زبان های برنامه نويسی عقلشون از ما ها که فقط User این زبان ها هستيم بيشتر میرسه هرجا فکر کنند اون زبان بازار نداره جلوشو می گيرنده یا می بندنش ميره پيکارش با ايجاد اين تاپيک ها فقط بحث های بی نتيجه را می افته و آخرش هم هيچ دنبال حل مسايل هم باشيد بچسبيد به کارتون و اينو بدونيد که تو هر کاری نوآور باشيد حتما آينده از آن شماست والسلام