PDA

View Full Version : سوال: اصولی ترین روش برای برنامه نویسی

saman_hm
پنج شنبه 09 شهریور 1391, 13:12 عصر
سلام .
امیدوارم اینجا بتونم اطلاعات مناسبی کسب کنم چون هر چی گشتم نبود .
من کار برنامه نویسی و با زبان C# و ADO.NET شروع کردم . چند پروژه هم نوشتم . حالا میخواستم ببینم که اصولی ترین روش برای برنامه نویسی چیه که برنامه به صورت بهینه باشه ؟ من برای ارتباط با دیتابیس از ADO استفاده میکنم البته تمام مواردی مثل ذخیره سازی، ویرایش ، و حذف و خیلی چیز دیگه رو به صورت کلاس نوشتم و تو همه برنامه هام از اون استفاده میکنم . آیا ADO کاراصولی هست یا باید کار دیگه ای انجام بدم .

تشکر میکنم از جواب های شما.

alitavakoli
پنج شنبه 09 شهریور 1391, 13:37 عصر
برای برنامه نویسی دیتا بیس در حال حاضر بهترین گزینه استفاده از entity framework هست که دیتا بیس رو به صورت مدل در میاره و به راحتی میتونید کارای درج و ... رو انجام بدید.تو برنامه نویسی دیتا بیس موردی که بایستی مد نظر باشه اینه که دیتا بیس خوب دیزاین شه و حتما ایندکسینگ رعایت شه و از ساختن تیبل های با فیلد های زیا پرهیز شه.در صورتی که دیتا بیس حجم زیادی داره و سرعت براتون مهمه بایتسی دیتا بیس رو به چندین قسمت تقسیم کنید تا موقع اعمال واکشی درج و ... از رم و به اصطلاح از رسورس کمتری استفاده شه.
و مورد دیگه اینکه پس از هر فراخوان دیتابیس و انجام کار منبع اختصاص داده شده باز پس گرفته شه.

saman_hm
پنج شنبه 09 شهریور 1391, 13:48 عصر
از پاسخ شما تشکر میکنم .
استفاده از ADO یا entity framework یا LINQ تو سرعت برنامه تاثیر میزاره ؟

alitavakoli
پنج شنبه 09 شهریور 1391, 14:00 عصر
خوبی دات نت فریم ورک که کارای باز و بستن دیتا بیس رو اتوماتیک انجام میده البته مزایای زیادی داره که میتونید ازشون بهره ببرید :
انتیتی فریم ورک دیتا بیس شما رو تبدیل به مدل میکنه و یتونید به راحتی با استفاده از دستورات linq به تیبل ها و ... دسترسی داشته باشد و کوری بنویسید.

saman_hm
پنج شنبه 09 شهریور 1391, 14:11 عصر
پس توی سرعت نرم افزار تاثیری نداره ؟ فقط سرعت برنامه نویسی و بالا مبره . درست متوجه شدم ؟

alitavakoli
پنج شنبه 09 شهریور 1391, 14:28 عصر
تاثیر به سزایی نداره مزیت های تا جایی که من اطلاع دارم enf:
مزایا
سطح یادگیری ساده: کار با EF به نسبت بقیه ORMها تقریبا ساده تره.
پشتیبانی از دیتابیسهای مختلف در نسخه 4
توسعه فعال: همونطور که اشاره شد، به نظر میاد Microsoft، قصد جدی ای در توسعه این ابزار داره. اضافه شدن امکانات زیاد به نسخه 4 نشوندهنده همین مطلب هست. امکانات زیادی به نسخه 4 اضافه شده مثل امکان Code First، Lazy Loading و … در نسخه 4 به اون اضافه شدن.
ابزار رسمی Microsoft: از اونجا که این ابزار توسط Microsoft ارائه میشه، میشه انتظار محبوب تر شدن اون رو در طی زمان داشت.
پشتیبانی کامل از Linq.
نصب خودکار با Visual Studio.
معایب:
امکانات ناکافی: با وجود اضافه شدن امکانات زیادی به نسخه 4، اما این ابزار هنوز نسبت به ORMهای محبوب، دارای کم و کاستی هایی هست. ضمن اینکه اگر در دات نت 3.5 کد نویسی می کنید، به ناچار باید از EF نسخه 1 استفاده کنید که به نظر من بهتره برای یک پروژه متوسط هم طرفش نرید.
تسلط پایین بر کد تولید شده: به خاطر استفاده از Designer، شما تسلط زیادی روی کدی که تولید میشه ندارید. البته با استفاده از کلاسهای partial، این مساله تا حدی بهبود داده شده.

برای اطلاع بیشتر (http://gregdoesit.com/2009/08/nhibernate-vs-entity-framework-a-performance-test/)

saman_hm
پنج شنبه 09 شهریور 1391, 14:42 عصر
از شما دوست عزیز واقعا سپاسگذارم

alitavakoli
پنج شنبه 09 شهریور 1391, 14:50 عصر
خواهش میکنم به وب سایت (http://naras.ir)ما هم سر بزنید