PDA

View Full Version : راهنمایی نسبتا فوری درباره فروش برنامه...

lordvandad
چهارشنبه 15 شهریور 1391, 13:50 عصر
سلام... من توی انجمن جست و جو کردم و جواب این سوال(ها)م رو پیدا نکردم, پس شما رو به خدا به عنوان پست تکراری حذفش نکنید...

من چند وقتی هست که دارم روی یه برنامه کار می کنم که اتفاقا به نظرم کم هم خاطر خواه نداشته باشه. اگه اشکال نداره نگم توی چه موضوعی هستش(کار دیتابیسی هستش, البته نه sql)...
این برنامم دو نسخه انگلیسی و فارسی داره که انگلیسیش تموم شدست(99%) و فارسیش رو تقریبا تازه شروع کردم و از نظر فرمتی تقریبا یکی هستن و فرق بزرگشون فقط روی گرافیکشون هستش که البته کلا روی انگلیسی خیلی کار کردم که از همه نظر خوب باشه... اگه حجمش هم مهمه, انگلیسیش حدود 44 مگابایت شده و فارسی هنوز معلوم نیست. تا جایی هم که می شده از همین نسخه 1 سعی کردم باگ بزرگی نداشته باشه...

این برنامه تقریبا اولین پروژه جدی هستش که شروع کردم و تا حدی که تا الان برنامه نویسی C# بلدم, این یکی از بهترین چیزایی بود که فعلا به سرم زد... نمونه خارجی معروف از این برنامه هم دو تا معروف هستن که وقتی خودم ازشون استفاده می کردم خیلی گیج می شدم و برام تا یه حدی پیچیده بودن و حداقل اینکه برای من استفاده ازشون راحت نبود, ولی توی برنامه خودم, سعی کردم تقریبا دیگه چیز اضافه ای برای گیج شدن نباشه(انصافا) و حتی ظاهر برنامه خیلی جذاب تر از اون دو تا شده. از طرفی هم چون بالاخره باید از یه جایی شروع کنم, به خودم گفتم حالا که اینقدر روش وقت گذاشتم شانسم رو امتحان کنم و برم سراغ فروشش(البته وقتی فارسیش هم تموم شد)...

حالا مساله اینجاست که می خوام برنامه رو حضوری ببرم پیش فروشگاه های مربوطه و بگم که فلان برنامه رو دارم , اگه می خری بفرما, اگه نه هم که هیچی... راه دیگه هم خب اطلاع دادن به سایت های مختلف(به خصوص سایت های دانلوده) که اگه اول از همون فروشگاه ها شروع کنم به نظرم فعلا بهتره...

بعد از این توضیحات, اولین مشکلم قیمت گذاشتن روی برنامه هستش که اگه بشه می خوام از یه راهی غیر از دمو گذاشتن بتونم این کار رو بکنم... یکی از دوستام همینجوری گفت 50000 تومن و اگه استدلال درستی باشه بهش گفتم که اگه من خودم خریدار باشم اولین چیزی که به فروشنده می گم اینه که وقتی من می تونم 30 تومن بدم و یه بسته نرم افزاری King یا Lord یا MRT و... بخرم و توش Windows, 3Ds Max, Maya, Adobe Premiere, Auto Cad و کلی برنامه گرون قیمت دیگه رو هم داشته باشم, برای چی باید بیام و برای برنامه تو 50 تومن بدم؟!!!...
مشکل دیگه کپی نشدن برنامه ست که بالاخره از کلی راه میشه یه کاریش کرد ولی بازم کامل نمیشه جلوشو گرفت... دیگه وقتی غول هایی مثل اپل و مایکروسافت هنوز با این قضیه مشکل دارن یا مثلا ما که خودمون از نسخه کپی شده یه برنامه استفاده می کنیم این توقع زیادیه...

بعد از همه اینا برام روشن نیست که برای این کار مجوز خاصی باید داشته باشم یا نه؟ یا مثلا برنامه حتما باید ثبت بشه یا نه؟ البته از نظر خیال راحتی بیشتر, خب راه خوبیه که برنامه ثبت بشه ولی دردسرش فکر کنم از نوشتن خود برنامه بیشتر باشه!!!!!! به خصوص اگه یه وقت زد به سرم و دو روز مونده بود به آخر دنیا و دیوونه شدم و کلی از این موارد و خواستم برنامه رو به خارج بفروشم با همه چیزایی که گفتم و مشکلات کوچیک!! تحریم و این حرفا, فکر کنم دیگه حتما باید برنامه ثبت بشه و قانونی باشه و نمی دونم استفاده از جملاتی مثل “All rights reserved” یا مثلا “Copyright © 2012 Example” بدون مشکل باشه...

حالا از دوستان و اساتید اگه کسی می تونه, تو روخدا این فرد تازه کار رو راهنمایی کنین که بیچاره توی همین اول کار سرخورده نشه... :لبخند:

FastCode
چهارشنبه 15 شهریور 1391, 15:32 عصر
خیلی جالبه
همه این موضوعات رو من قبلاً در سایت خوندم
روی بحث قانونی اقای joker خیلی وارد هستند
قیمت رو هم میتونید با گزاشتن امکانات و screenshot در بخش معرفی نرمافزار بزارید
اگر مشخصات رو درست بزارید قیمت های معقول بهت میدن
اگر مشخصات کامل نباشه انتظار هزار و پونصد تومان تا ۴۵ میلیارد رو داشته باش

lordvandad
چهارشنبه 15 شهریور 1391, 18:08 عصر
ممنون از اینکه جواب دادین... البته همونطور که گفتم این اولین کار جدیم هستش و دیگه Word نیستش که بخوام اینقدر نگرانش باشم :لبخند:, به خاطر همین هم با اینکه خیلی حرف غیر منطقی هستش ولی حق بدین که سخته اطلاعاتش رو اینجوری و بدون پشتوانه منتشر کنم, چون بالاخره شاید یکی ایده بگیره و رو دستمون بلند شه دیگه... بیشتر هم هدفم دونستن یه مسیر شروع بود!! :لبخند: :لبخند:

eshpilen
چهارشنبه 15 شهریور 1391, 18:16 عصر
اگر کار نرم افزارت فقط در این حده که از روی ظاهر و مشخصاتش هرچی ایده داشته لو بره، و از نظر الگوریتم و کدنویسی و امنیت و اینها درست کردنش کار چندانی نداره، پس کلا چیز چندان مالی هم نیست. بعدم تا بدی بیرون خب از روش درست میکنن! پس سنگین تری که بصورت مجانی یا بازمتن منتشرش کنی :لبخند:
فقط چندتا ایده اولیه که طراحی و پیاده سازیش اینقدر راحت باشه اونقدری هم مهم نیست. حداقل توی ایران!!
اون چیزی که برنامه نوشتنش سخت باشه و کیفیتش هم بالا باشه، اون بدرد میخوره.
بالاخره میخوای بری به دو نفر نشونش بدی تا بخوان بخرن یا نخرن یا نه؟ شاید حتی بخوان باهاش مدتی کار کنن، دمو، نسخه محدود شده و این حرفا.
البته میتونی همون موقع که کامل کامل شد و فرداش میخوای ببری بازاریابی کنی اینجا هم مشخصاتش رو بدی. اینطوری یه مدتی فرصت بیشتری داری تا بتونی قبل از اینکه از روش کپی کنن تعدادیش رو بفروشی.

amin1softco
چهارشنبه 15 شهریور 1391, 20:26 عصر
راست میگه شما زیادی محافظه کارانه داری عمل می کنی
یکی ندونه فک می کنه طرح آیفون فلان رو دارید پنهان می کنید ....

lordvandad
چهارشنبه 15 شهریور 1391, 23:46 عصر
خیلی ممنون از همه که جواب دادین... تقریبا انتظار همچین جوابهایی رو داشتم و انصافا اگه خودم هم بودم همین ها رو می گفتم... گفتم دیگه, چون تازه شروع کردم به این کار نمی خوام که از همین اول برام مشکل پیش بیاد...
بازم ممنون...