PDA

View Full Version : گفتگو: راه کاری برای توصعه VB6 هست؟(یعنی ایجاد شرکتی که بیسیک رو به صورت Native ارائه کند)؟

mohammadriano
شنبه 18 شهریور 1391, 11:27 صبح
سلام
با توجه به کم و کاستی های VB6 ، آیا مانند Delphi(البته کامپایلر مربوط به .net رو نمی گم) راهی برای توصعه آن هست
البته کامپوننت مد نظرم نیست.
یعنی Command رو بر روی کامپایلر VB6 مستقیم تبدیل کنیم به Button های سایر کامپایلرهای جدید؟
و شیوه اتصال قدیمی Adodc و Data رو به شیوه جدید مثل اتصالات دلفی و مجموعه VS 2010 تبدیل کنیم؟
یعنی VB6 رو مثل یک کامپایلر در حد (Embarcadero RAD Studio XE2) گسترش داد؟
آیا همچین کاری با VB6 امکان پذیر هست؟

BORHAN TEC
شنبه 18 شهریور 1391, 11:56 صبح
سلام
توسعه یک زبان برنامه نویسی به این آسونی ها که فکر می کنید نیست و کار بسیار پر زحمت و طاقت فرسایی است که برای این کار به هزینه های میلیون دلاری نیاز است. از طرفی هم در زمان حاضر آنقدر ابزارهای پیشرفته از جمله Delphi و VS و Qt ساخته شده اند که توسعه VB 6 خیلی خنده دار به نظر می رسد. برای این که متوجه شوید که این کار چقدر دشوار است فقط سعی کنید که کمی به کدهای پروژه مشابهی مثل RemObject Pascal Script نگاه کنید. این ابزار فقط یک نمونه بسیار کوچک است و باید توجه داشته باشید که ساخت نمونه های واقعی هزاران بار دشوارتر است.
اگر همان Delphi XE2 را در نظر بگیرید باید بدانید که Delphi XE2 نتیجه 17 سال تحقیق و توسعه صدها نفر برنامه نویس واقعاً حرفه ای در تیم دلفی است و فکر نمی کنم که بدون داشتن سرمایه های کلان و پیدا کردن برنامه نویسان حرفه ای انجام این کار به نتیجه ای برسد! البته از طرفی هم نباید نا امید بود، چون همین پروژه FireMonkey هم که بنیان اصلی آن پروژه Vg Scene بود در ابتدای کار توسط تلاش های فردی یک نفر شکل گرفت ولی هم اکنون می بینید که پروژه ی با عظمت دلفی بیشتر بر روی همین FireMonkey مانور می دهد. من نمی گویم که برای انجام این کار تلاش نکنید ولی به نظر من بهتره که بیشتر تلاش خود را بر روی پروژه های واقعی کوچک محدود کنید تا بعد...
در کل به نظر من بهتره که تمام تلاش خودتون رو برای ساخت یک فریم ورک کنید. البته نه به صورت خیلی بزرگ بلکه به صورتی که بتوانید در کارهای بعدی خودتان از آن فریم ورک برای ساخت برنامه هایتان استفاده کنید. به عنوان مثال فریم ورکی را ایجاد کنید که امکاناتی نظیر ارتباطات شبکه ای، آپدیت نرم افزار و بقیه چیزها را داشته باشد و شما به راحتی بتوانید ماژولهای خودتان را روی آن سوار کنید. من خودم هم دارم برای خودم این کارها رو انجام می دهم که برای برنامه های آینده(رقابت با برخی از شرکتها!) بتوانم از این فریم ورک اختصاصی استفاده کنم.
موفق باشید...

mohammadriano
شنبه 18 شهریور 1391, 12:06 عصر
خیلی ممنون
حال به صورت مثال برای تغییر شکل دکمه Button در یک کامپایلر باید سورس آن موجود باشد؟
یعنی فقط مایکروسافت می تونه همچین کاری کنه:
92536
یعنی زمانی که ما Button اظافه کنیم شکل Button به صورت عکس زیر آن تبدیل شود.
البته بدون کامپوننت(به صورت یکجا)

IamOverlord
شنبه 18 شهریور 1391, 12:50 عصر
منظورتون این هست که می خواید مفسر بسازید؟ من هم قبلا تو این فکر بودم که این VB6 رو گسترش بدیم یا دوباره سازی کنیم، ظاهرا که خیلی ها VB رو دوست داشتن و خیلی ها دوست دارن! البته کسی پایه نیست همکاری کنه. اما هدف من ساخت مفسر نبود، گرچه ساخت مفسر هم جالب به نظر میاد. هدفم این بود که یه کامپابلر با نحو VB6 بسازیم که با یه سری تغییرات جزئی در نحو ویژگی های دیگه ای مثل شئ گرایی هم بهش اضافه شده باشه یا انواع داده ی جدید و چیز های دیگه و بعد یه Code Generator تولید کنیم که همون IDE باشه شبیه VB6. اسمش رو هم بذاریم VB Classic 7. در کل منظورم احیای VB هست اما در قالبی جدیدتر و به روزتر...

mohammadriano
شنبه 18 شهریور 1391, 13:06 عصر
منظورتون این هست که می خواید مفسر بسازید؟
VB Classic 7 این اسم فوق العاده هست
منظور این هست که
1- از توابع API ویندوز کمک بگیریم و به توابع ساده تبدیل کنیم که نیازی به نوشتن کدهای چندین خطی نباشد.
2- همچنین از دستورات Shell کمک بگیریم و توابع سنگین رو به توابع ساده مختص VB6 تبدیل کنیم
3- توابع جدید و کامپوننت های پر کاربرد رو هم به VB6 اظافه کنیم
4-کلاً ظاهر کامپایلر رو زیباتر کنیم
5-دیتاگرید های پیش فرض VB6 رو جایگذین کنیم
6-ظاهر کنترل ها رو کلاً تغییر بدیم
و ...
البته این کار قبلاً هم انجام شده ولی هرگز کاربردی نشد
MS.Visual_Basic_v6.0sp6.plus.Extra.Components 2009

BORHAN TEC
شنبه 18 شهریور 1391, 13:14 عصر
در مورد VB رو زیاد اطلاع ندارم ولی برای زبان دلفی ابزارهای فوق العاده ای در این مورد وجود داره که میتونید از اونها ایده بگیرید و سینتکس اون رو به VB تغییر بدید. به نظر من ابزار زیر در مورد دلفی بهترین ابزار موجود به شمار می رود:
http://www.tmssoftware.com/site/scriptstudiopro.asp

mohammadriano
شنبه 18 شهریور 1391, 13:42 عصر
با تشکر از همه
ببینید برای زیبا سازی محیط VB6 ↓ مشکل خاصی وجود نداره
92538
البته کار وقت گیری هست
اما بنده راهی به نظرم نمی رسه که کنترل ها (button , TextBox , Label , ...) رو زیباتر کرد یا تغییر داد.
92536