PDA

View Full Version : مبتدی: درخواست کمک برای اموزش

abidana
شنبه 18 شهریور 1391, 16:41 عصر
از برنامه نویسان دلفی تقاضا دارم فایل اموزش دلفی که ساده و روان باشد به من معرفی کنند

Mask
شنبه 18 شهریور 1391, 19:51 عصر
حاجی گوگل کن.پست الکیم نده.

mbshareat
شنبه 18 شهریور 1391, 23:13 عصر
سلام
اگه کتاب مبتدی میخوای ممکنه به زحمت پیدا کنی. اما کتاب توپ به زبان فارسی به نظرم پیدا نشه.
من که خیلی گشتم.
اینها تو اینترنت هستند. خودتون جستجو بدین لینکشو پیدا کنین:
AmouzesheDelphi7.0.pdf
delphi programming language www.aghazeh.com.pdf
Delphi-part2-mohebbian www.aghazeh.com.pdf
object- pascal.pdf

lord_viper
یک شنبه 19 شهریور 1391, 11:56 صبح
این هم میتونه مفید واقع بشه

اموزش دلفی ( http://barnamenevis.org/showthread.php?219918-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%82%D8%AF%D9%85-%D8%A8%D9%87-%D9%82%D8%AF%D9%85-%D8%AF%D9%84%D9%81%DB%8C-2009)

me.enik
دوشنبه 20 شهریور 1391, 09:59 صبح
به نظر من, شما برای یادگیری دلفی, باید اولش برید و پاسکال را یاد بگیرید.
دوستان میدونند که چرا من این رو میگم.

پس شما بهتره که اولش بروید و پاسکال را در حد خوبی یاد بگیرید, یعنی در کار با پاسکال راه بیافتید, و سپس بیایید و روی دلفی کار کنید.
اگر اینکار را انجام بدهید, دیگه کار با دلفی برای شما خیلی راحت خواهد بود و تقریبا با استفاده از هر کتابی میتوانید کار خودتان را راه بیاندازید.

BORHAN TEC
دوشنبه 20 شهریور 1391, 10:44 صبح
به نظر من, شما برای یادگیری دلفی, باید اولش برید و پاسکال را یاد بگیرید.
به نظر من اصلاً و به هیچ عنوان نیازی به این کار نیست. بهتره که در ابتدای کار از فیلم هایی که در لینک زیر قرار داره استفاده کنید که آقای Nick Hodges (مدیر قبلی پروژه دلفی!) اونها رو ساخته اند:
http://m8spy.com/?tag=%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%AF%D9%84%D9%81%DB%8C

me.enik
دوشنبه 20 شهریور 1391, 11:38 صبح
به نظر من اصلاً و به هیچ عنوان نیازی به این کار نیست.

شخص وقتی با پاسکال آشنایی داشته باشه, دیگه از لحاظ نوشتاری با دلفی مشکلی نخواهد داشت, تنها کاری که لازم است بکند این است که به کامپیوننت ها آشنایی پیدا کند و بس.

اما در غیر این صورت, مثل این هستش که شما تا حالا یه برنامه با سی پلاس پلاس ننوشته باشی و بعدش بخوای با سی پلاس پلاس بیلدر برنامه نویسی و این کار کاملا با منطق مخالف هستش.
اگر شما راه رفتن را بلد نباشید, نباید تلاش کنید که دویدن را یاد بگیرید.

BORHAN TEC
دوشنبه 20 شهریور 1391, 11:58 صبح
شخص وقتی با پاسکال آشنایی داشته باشه, دیگه از لحاظ نوشتاری با دلفی مشکلی نخواهد داشت, تنها کاری که لازم است بکند این است که به کامپیوننت ها آشنایی پیدا کند و بس.
پاسکال کلاسیک هیچ ربطی به دلفی نداره و لازمه آشنایی با Delphi زبان پاسکال کلاسیک نیست! امروزه کتابهای زیادی وجود داره که از همون اول شروع می کنند در مورد دلفی توضیح می دهند. اگر طبق عقیده شما بخواهیم پیش برویم لقمه را دور سرمان چرخانده ایم. خوب برای این که بهتر متوجه بشین یک مثال میزنم. فرض کنید که شخصی می خواهد با آرایه ها کار کند. همانطور که میدانید پاسکال کلاسیک از آرایه های دینامیک پشتیبانی نمی کند ولی اگر شخص همون اول به سراغ دلفی می رفت به راحتی هم با آرایه های استاتیک و هم با آرایه های دینامیک آشنا میشد. البته این فقط یک مثال کوچک بود اگه خواستی می تونم صد تای دیگر رو هم بگویم! :لبخند:
در حالت کلی همانطور که برای یادگیری ++C نیازی نیست که به سمت C بروید، برای یادگیری دلفی هم نیازی نیست که ابتدا به سمت پاسکال بروید، هر چند که داشتن تجربه در زمینه پاسکال می تواند کمک کننده باشد ولی برای کاربران تازه کار هیچ الزامی ندارد که اول پاسکال یاد بگیرد. جالبه بدونید که خود من هم هیچ وقت به سمت پاسکال کلاسیک نرفتم و یک راست رفتم سراغ خود دلفی! OK؟ :چشمک:
نمیگویم که فقط نظر من درسته ولی من به عنوان شخصی که تمام زندگی شغلی اش روی برنامه نویسی می چرخد و مدت ها دلفی تدریس کرده است و اکنون هم پروژه های بزرگی در دست دارد چنین عقیده ای دارم و نظر شما هم با وجود نا صحیح بودن برای من کاملاً محترم است
موفق باشید...

me.enik
دوشنبه 20 شهریور 1391, 14:10 عصر
با استدلالی که شما کردید, پس آموزش زبان اسمبلی در دانشگاه ها, مثل فحش دادن به دانشجو ها هستش.

من همچنان سر حرف خودم هستم, کسی که پاسکال رو خوب بلد نباشه, نمیتونه بیاد و دلفی رو کامل یاد بگیره.
من تمام حرفم سر اینه که کتابی که بیاد و دلفی رو به طور کامل یاد بده, تقریبا نیستش, مثلا کتابی وجود نداره که بیاد و بگه که وقتی در دلفی میخوایم 100 تا عدد بخوانیم, از فور استفاده میکنیم, بلکه میاد و میگه فلان کامپیونت میاد اینکار و میکنه و این خصوصیت ها رو داره و ... .

به هر حال, هر کسی نظر خودش رو داره, منم دیگه ادامه نمیدم.
امیدوارم موفق باشید ... !

abidana
دوشنبه 20 شهریور 1391, 14:50 عصر
از دوستان خوبم جهت یاری دادن من متشکرم
راهنمای هایتان عالی بود
ولی با حرف دوستم اقای me.enik موافق ترم زیرا وقتی در راهنمایی در مدرسه ی حلی بودم ابتدا به من qbasic را در دوسال اول یاد دادند و سال بعد vb را اموزش دادند الان هم که به اول دبیرستان می روم به علت همان دو سال اول vb و c را خیلی خوب یاد گرفتم.

BORHAN TEC
دوشنبه 20 شهریور 1391, 15:10 عصر
با استدلالی که شما کردید, پس آموزش زبان اسمبلی در دانشگاه ها, مثل فحش دادن به دانشجو ها هستش.
خیر، اسمبلی و C همیشه به عنوان زبان های پایه کاربرد خود را دارند و خواهند داشت و هیچ وقت منسوخ نمی شوند. اگر در دلفی به یونیت System هم سری بزنید خواهید دید که بسیاری از قسمتها با اسمبلی نوشته شده اند!

من همچنان سر حرف خودم هستم...
من هم همینطور!!!:لبخند:

من تمام حرفم سر اینه که کتابی که بیاد و دلفی رو به طور کامل یاد بده, تقریبا نیستش, مثلا کتابی وجود نداره که بیاد و بگه که وقتی در دلفی میخوایم 100 تا عدد بخوانیم, از فور استفاده میکنیم, بلکه میاد و میگه فلان کامپیونت میاد اینکار و میکنه و این خصوصیت ها رو داره و ... .
بد نیست که به کتابهایی چون Inside Delphi و Essential Pascal (http://www.marcocantu.com/epascal/) نگاهی بیاندازید.

me.enik
دوشنبه 20 شهریور 1391, 15:41 عصر
گفتم دیگه ادامه نمیدم, ولی پشیمون شدم. :لبخند:

اگر در دلفی به یونیت System هم سری بزنید خواهید دید که بسیاری از قسمتها با اسمبلی نوشته شده اند!
اما آیا شما حاضر هستید که برای پروژه هایی که باید انجام بدهید, از اسمبلی استفاده کنید ... !؟

وقتی در راهنمایی در مدرسه ی حلی بودم ...
چه باحال, پس شما هم سمپادی هستید و عضو علامه حلی ... !
من حلی 2 یی بودم ... !! :دی

mbshareat
دوشنبه 20 شهریور 1391, 15:52 عصر
سلام
من هم با آقای عشایری موافقم.
شاید آدم اول بره QBAsic یاد بگیره بهتر بتونه VB یاد بگیره. اما مساله این نیست.
مساله اینه که صفر کیلومتر رفتن سراغ زبانهای تحت ویندوز برای مبتدیها سخته. مخصوصا که مجبور بشن راهنما رو هم خودشون بخونند. اما مهم نیست آدم اول QBasic یاد بگیره یا C یا پاسکال یا حتی FoxPro. فقط داشتن آمادگی کار رو آسون می کنه.
اگه کتابی که جناب cayberfox معرفی فرمودند ملاحظه کنین می بینین برای مبتدی خوبه و برای پیشرفت هم میتونین به این سایت سر بزنین یا توی گوگل تو سایتهای خارجی جستجو بدین. آموزش دیدن همه چیز تو کلاس هم نه الزامیه و نه کافی.
ولی راستش حرصم می گیره استاد عشایری فقط کتاب انگلیسی یا فیلم آموزشی معرفی می کنن. اگه ممکنه لطف کنین حد اقل بفرمایین کجاها میشه مقاله فارسی خوب پیدا کرد؟

BORHAN TEC
دوشنبه 20 شهریور 1391, 16:11 عصر
اما آیا شما حاضر هستید که برای پروژه هایی که باید انجام بدهید, از اسمبلی استفاده کنید ... !؟
بله دوست عزیز، امروزه هیچ پروژه ای را معمولاً به صورت کامل با اسمبلی ایجاد نمی کنند و اسمبلی موقعی به کار می آید که واقعاً به آن نیاز داشته باشید! و در حالت کلی اسمبلی زبانی است که هیچ گاه منسوخ نخواهد شد و همیشه کاربردهای خودش را خواهد داشت! بد نیست بدانید که یکی از مهمترین قسمت های ساخت کامپایلر هم تبدیل زبانهای سطح بالا به کدهای اسمبلی است!

ولی راستش حرصم می گیره استاد عشایری فقط کتاب انگلیسی یا فیلم آموزشی معرفی می کنن. اگه ممکنه لطف کنین حد اقل بفرمایین کجاها میشه مقاله فارسی خوب پیدا کرد؟
این مورد اصلاً تقصیر من نیست!:ناراحت: مسئله اینجاست که مطالب ناب در مورد علم کامپیوتر همگی به زبان انگلیسی هستند و برای اینکه به یک برنامه نویس حرفه ای تبدیل شوید چاره ای جز یادگیری زبان انگلیسی نخواهید داشت و از طرفی هم چون خودم بیشتر مطالب انگلیسی را مورد مطالعه قرار می دهم بنابراین با مقالات فارسی در این زمینه زیاد آشنا نیستم.:چشمک:

me.enik
دوشنبه 20 شهریور 1391, 16:42 عصر
بد نیست بدانید که یکی از مهمترین قسمت های ساخت کامپایلر هم تبدیل زبانهای سطح بالا به کدهای اسمبلی است!

بله آقای عشایری, حرف های شما کاملا درست, من هم خودم میدانم.
ولی شما که نمیایید برای ساخت یه برنامه حسابداری از اسمبلی استفاده کنید ... !
و طبق فرمایشات شما, برای برنامه های سطح بالا مثل همان کامپایلری که عرض کردید, از اسمبلی استفاده میشود, و همه که کامپایلر نمیسازند!!

من یه چیزی رو بگم, که معلوم میکنه تقریبا داریم هردو ی ما یک چیز میگیم! :

برای یاد گیری دلفی, تقریبا باید 2 مرحله را پیش بروید :
1. یاد گیری دستور زبان و کلا سینتکسی که باید استفاده شود.
2. یاد گیری کار با کامپیوننت ها و ... .

برای یادگیری پاسکال, تقریبا باید 1 مرحله را پیش بروید :
1. یادگیری دستور زبان و کلا سینتکسی که باید استفاده شود.

:::> در نتیجه : وقتی پاسکال بلد باشی, یه ضرب میری مرحله 2 یادگیری دلفی, ولی اگر بلد نباشی, مرحله 1 و 2 را طی کنی. و در کل, باید کلا 2 مرحله را طی کنی که در هر دوی حالت ها, با هم مساوی هستند و تنها تفاوت آن در وجود منابع هستش که اون یک بحث جدا هستش و تقریبا این بحث دیگه تمام شده.

BORHAN TEC
دوشنبه 20 شهریور 1391, 17:27 عصر
ولی شما که نمیایید برای ساخت یه برنامه حسابداری از اسمبلی استفاده کنید ... !
و طبق فرمایشات شما, برای برنامه های سطح بالا مثل همان کامپایلری که عرض کردید, از اسمبلی استفاده میشود, و همه که کامپایلر نمیسازند!!
کاملاً درسته، معمولاً برنامه نویسان دلفی به اسمبلی نیاز پیدا نمی کنند ولی در حالات خاصی که به ندرت هم پیش می آید باید از اسمبلی استفاده کرد که البیته این موارد هم واقعاً ناچیز است و بیشتر توسعه دهندگان فریم ورکها و کامپوننتها و برنامه های سیستمی با آن درگیر می شوند.

من یه چیزی رو بگم, که معلوم میکنه تقریبا داریم هردو ی ما یک چیز میگیم! :
بله با این تفاوت که من عقیده دارم که برنامه نویسان تازه کار می توانند یه راست به سراغ دلفی بروند و نیازی نیست که در ابتدای کار با پاسکال کلاسیک کار کنند.
اتمام بحث!!!