PDA

View Full Version : آموزش: طراحی metro app برای ویندوز 8

zh00bin
سه شنبه 21 شهریور 1391, 13:52 عصر
سلام دوستان
مدت زیادیست که به جست و جو منبع اموزشی برای ساخت اپ های مترو (اپ استور) پرداختم اما نتیجه اینکه هیچ منبع فارسی زبانی پیدا نکردم.
به این نتیجه رسیدم که باید خودمان اقدام به ترجمه منبع کنیم و در اختیار دیگر دوستان قرار دهیم.
از دوستانی که اطلاعی در این زمینه ( ساخت اپ استور ویندوز 8 با c# ) دارند خواهش میکنم که اطلاعات شون و در اختیار دیگر دوستان نیز قرار دهند.
با تشکر.

zh00bin
سه شنبه 21 شهریور 1391, 13:56 عصر
اولین گام برای طراحی این گونه اپ ها نصب ویژوال استادیو 2012 است که بعد از نصب برای طراحی نیاز به لایسنس windows developer licens هست
دوستان اگر اطلاعی دارند ذکر کنند
من که نتونستم دریافت کنم.
همش ارور میده. شاید به این خاطره که ایران تحریمه

zh00bin
سه شنبه 21 شهریور 1391, 13:58 عصر
برای اطلاع بیشتر نگاهی به این صفحه بیاندازید:
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/apps/hh974581.aspx

zh00bin
سه شنبه 21 شهریور 1391, 14:02 عصر
من هر مطلب جدیدی که به دستم برسه در این تاپیک قرار میدم اما اگر دوستان مایل اند که این تاپیک به روز باشه و به حالت راکد درنیاد باید همکاری کنند.

BEHZADnr
سه شنبه 21 شهریور 1391, 14:43 عصر
ُلام دوست عزیز
من که هنوز ویژوال 2012 رو دریافت نکردم
ولی این مطلبی بود که در سایت ها برای عرضه ویژوال استادیو قرار گرفت
ببین جواب میده همینجا خبر بده تا دوستان دیگه هم استفاده کنند
در صورتی که این برنامه را نصب کردید و در هنگام ساخت برنامه های Metro & Blend با صفحه لایسنس برنامه نویسی روبرو شدید فقط کافیست یه اکانت مایکروسافت لایو ایجاد کرده و نام کاربری و رمز عبور خود را در آن دیالوگ وارد کنید
با اتمام این کار مایکروسافت اجازه استفاده طولانی مدت از Metro را به شما میدهد
موفق باشی

ehsan7007
سه شنبه 21 شهریور 1391, 15:14 عصر
یلام به همه.
لینک چند تا اوموزش :

فیلم آموزش ساخت برنامه های Metro برای ویندوز۸ – مقدماتی (http://ehsanavr.com/1391/06/20/introduction-to-building-windows-8-metro-applications/)
دانلود ۲۶۰ پروژه برنامه نویسی مخصوص Windows 8 (http://ehsanavr.com/1391/05/31/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-260-%D9%BE%D8%B1%D9%88%DA%98%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C-%D9%85%D8%AE%D8%B5%D9%88%D8%B5-windows-8/)

چند تا لینک دیگه هم دارم که پیداشون کردم میزارم.

mehdy.programmer
سه شنبه 21 شهریور 1391, 17:44 عصر
اولین گام برای طراحی این گونه اپ ها نصب ویژوال استادیو 2012 است که بعد از نصب برای طراحی نیاز به لایسنس windows developer licens هست
دوستان اگر اطلاعی دارند ذکر کنند
من که نتونستم دریافت کنم.
همش ارور میده. شاید به این خاطره که ایران تحریمه

من گرفتم مدتش یه ماه بود تا 5 روز دیگم مهلتم تموم میشه! مشکلی نداشت برای من!

zh00bin
سه شنبه 21 شهریور 1391, 18:07 عصر
دوباره می تونید تازه سازیش کنید.
با ای پی ایران مشکلی نداره؟

mehdy.programmer
چهارشنبه 22 شهریور 1391, 01:03 صبح
بله ! درسته ! البته من نمی خوام این کارو بکنم! چون دیگه کار نمی کنم تا بعد کنکور ! تنها کاری که تو کامیپیوتر برام باقی مونده چک کردن ایمیل هام و سایت برنامه نویسه!
25 روز قبل که من گرفتم مشکلی نداشت!

barnamenevisjavan
چهارشنبه 22 شهریور 1391, 10:56 صبح
خوب چرا از کامپوننت DEv.Express Dxprience 2012 استفاده نمیکنید؟
با همون VS 2010 هم میشه کار کرد

zh00bin
جمعه 24 شهریور 1391, 21:28 عصر
با این کامپوننت اشنایی نداشتم.
روی ویژوال استادیو 2012 هم کار می کنه؟
لینک دانلودش و داری؟

barnamenevisjavan
جمعه 24 شهریور 1391, 21:50 عصر
اره روی 2012 هم جواب میده برو سایت http://soft98.ir از بخش موضوعیش برو کامپوننت اونجا هست دانلود کن کرکش هم دائمی هست

hamid_ar84
شنبه 08 مهر 1391, 16:42 عصر
سلام من window8 enterprise RTMنصب کردم رجیستر شده
visual studio 2012 نصب کردم رجیستر شده
وقتی می خوام یک برنامه windows store (مترو) بسازم میگه باید licenseداشته باشی
با account hotmail میرم license بگیرم error میده
کسی راه حلی داره؟

uniqueboy_ara
شنبه 08 مهر 1391, 17:40 عصر
خوب چرا از کامپوننت DEv.Express Dxprience 2012 استفاده نمیکنید؟
با همون VS 2010 هم میشه کار کرد
با استفاده از کامپوننت های ویندوز فرم و WpF و... نمیشه metro App تولید کرد!
تنها چیزی که تولید میشه، Metro Style App هست که فقط قیافه ش شبیه نرم افزار های Metro هستش ولی از زمین تا... با Metro App اصلی فاصله داره

immortalsoull
شنبه 06 مهر 1392, 21:30 عصر
سلام دوستان عزیز .
من تقریبا مدت کوتاهی است که دارم با windows store (metro application) کار می کنم و خیلی دوست دارم تو این زمینه فعالیت کنم اما منم مرجع درستی پیدا نکردم و برای همین روی اوردم به مرجع های خارجی که مفید هم بود .

خوب برای دوستان توضیح می دم تا بیشتر آشنا بشن :

برای نوشتن برنامه های metro application شما 2 راه دارید .
1 - توسط html , js
2 - توسط یک زبان برنامه نوسی دات نت (c++,c#,vb) و XAML که یک زبان طراحی است .

با وجود گزینه اول برنامه نویسان تحت وب هم به راحتی می تونن این application ها را بسازند .

در ضمن برنامه نویس هایی که با WPF کار کرده باشند به سادگی می تونن با راه دوم کار کنند
این برنامه نویسی windows 8 را دسته کم نگیرید !! الان کلی برنامه نویس هستند که از این راه دارن دارآمد های کلانی می کنند .

خوب دوستان اولین چیزی که باید روی برنامهتون کار کنین این است که کنترل های داخل آن را مطابق با هر اندازه ی قرار بدین .
یعنی این که اگر برنامه را به گوشه صفحه بردین کنترل ها بسته به اندازه تغییر کنند که باید با کد نویسی این کار را انجام بدین و خبری از Dock نیست !

برنامه های ویندوز 8 به 3 دسته تقسیم می شوند .
blank app
grid app
split app

blank app ها صفحات خالی و معمولا اصلی هستند !
grid app ها صفحات مدل منوی استارت ویندوز 8 هستند که جدول بندی شده اند
split app شرمنده اطلاع درستی ندارم ...

دوستان عزیز مطالب کم بود و بسیار عذر خواهی می کنم چون خود من در تازه 1 هفته است که شروع کردم اما بازم اگه خدمتی در توان من بود حتما ادا می کنم .

با تشکر از دوستان گلم !
موفق باشید .

zh00bin
چهارشنبه 01 آبان 1392, 23:38 عصر
سلام
من دوباره برگشتم، امیدوارم بتونیم با هم در این زمینه پیشرفت کنیم و به هم کمک کنیم.
اولین چیزی که نیازه بگم اینه که اگر ویندوزتون کرک شده باشه لایسنس نمیده پس 3 راه دارید:
1. از نسخه پیش نمایش استفاده کنید.
2.قبل از کرک کردن ویندوز لایسنس بگیرید و بعد از اتمام لایسنس ویندوز و از حالت کرک در بیارید و دوباره لایسنس بگیرید(مطمعن نیستم برای دفعه دوم به بعد جواب بده)
3.از ویندوز قانونی استفاده کنید

zh00bin
پنج شنبه 02 آبان 1392, 11:21 صبح
دوستان اگر کسی علاقه ای به ادامه تاپیک نداره من هم اینجا ادامه ندم

kavayo
دوشنبه 21 بهمن 1392, 21:16 عصر
من هم با vs2012 یک اکانت یک ماهه از مایکروسافت گرفتم حال میخواستم ببینم ایا چنین پروژه هایی جا برای پیشرفت داره یا مقطعی هستند ؟

mahdi.compute
سه شنبه 22 بهمن 1392, 01:03 صبح
این کنترل تو تلریک ها هست ! هیچ فرقی هم با Metro ی ویندوز 8 نداره !
radPanorama اسمش اینه !

kavayo
سه شنبه 22 بهمن 1392, 09:56 صبح
برنامه های ویندوز 8 به 3 دسته تقسیم می شوند .
blank app
grid app
split app

blank app ها صفحات خالی و معمولا اصلی هستند !
grid app ها صفحات مدل منوی استارت ویندوز 8 هستند که جدول بندی شده اند و این نوع از سه قسمت گرو ها و جزئیات مربوط به هر گروه و جزئیات مربوط به عنصر تشکیل شده است
split app این نوع از دو قسمت گرو ها و جزئیات مربوط به هر گروه تشکیل شده است

kavayo
سه شنبه 22 بهمن 1392, 09:58 صبح
این کنترل تو تلریک ها هست ! هیچ فرقی هم با Metro ی ویندوز 8 نداره !
radPanorama اسمش اینه !

پس چرا بریم دنبال metro app با این همه دنگ و فنگ چه فایده ای داره آیا metro app اصلا آینده و بازار مناسبی داره ؟

arash_flag
سه شنبه 22 بهمن 1392, 11:08 صبح
سلام دوستان من متوجه app metro نشدم یعنی محیط نرم افزارمون مثل اون باشه یا . .....؟
مرسی
بعد دوست عزیز چه طوری کار میکنه (radPanorama )؟؟؟؟

barnamenevisjavan
پنج شنبه 24 بهمن 1392, 19:00 عصر
ببینید دوستان کلا اشتباه برداشت میکنن.
ما 2 نوع برنامه میتونیم بنویسیم یا مخصوص ویندوز 8 یا به استایل ویندوز 8
استایل ویندوز 8 همونه که دوستان و خودم قبلن کامپوننتش رو معرفی کردیم یعنی محیط برنامه کاشی کاری و... هستش.
ولی برنامه مخصوص ویندوز 8 فرق میکنه خود ویژوال 2012 این قابلیت رو داره و خروجی برنامه شما دیگه Exe نیست و وقتی نصب میشه برنامه در اون منوی کاشی ویندوز افزوده میشه و همانند سایر برنامه های ویندوز اجرا میشه.

arash_flag
پنج شنبه 24 بهمن 1392, 20:41 عصر
sسلام دوست عزیز چه طوری کار میکنه (radPanorama )؟؟؟؟

mahdi.compute
پنج شنبه 24 بهمن 1392, 21:27 عصر
کسانی که میپرسند این کنترل چه جوریه ؟
این کنترل برای مجموعه ی تلریک هاست نامشم radPanorama هست !
تو این کنترل شما میتونید تعداد ستون و ردیف های خودتونو set کنید و باتن ادد کنید توی دریف و ستون دلخواه.
ویژگی های این کنترل : درگ-تغییر سایز باتن-کد نویسی برای باتن - تغییر تم و ...
دو تا عکس دیگه از این کنترل گذاشتم با دوتا تم مختلف !
تصویر اول هنگام درگ کردن باتن هاست !
عکس دوم حالت نرمالشه !

asefy2008
سه شنبه 29 بهمن 1392, 22:37 عصر
سلام دوستان
من تازه ویژوال 2013 رو گرفتم می خوام بریزم، جریان این لایسنس چیه؟
چطور میشه این لایسنس یا اکانت رو ساخت؟

ممنون

arash_flag
چهارشنبه 30 بهمن 1392, 21:56 عصر
سلام دوستان پس کار چی شد ؟
بالاخره چی کار میکنید اگه آموزشی در کار نیست بگین لطفا.

asefy2008
جمعه 09 اسفند 1392, 19:34 عصر
دوستان برای گرفتن لایسنس می تونین اینجا (http://masoud.daneshpour.org/post/2012/12/25/How-To-Build-And-Sell-Windows-8-Apps-Easy-Peasy.aspx) رو ببینید.

asefy2008
جمعه 09 اسفند 1392, 21:25 عصر
کسی می دونه هر کدوم از این سه app یعنی BLANK ، grid ، split برای چی هستن و چه قابلیتی دارن؟

zh00bin
شنبه 24 اسفند 1392, 22:19 عصر
دوستان چند نکته وجود داره واسه افرادی که می خوان مترو اپ بنویسند
1. با ویژوال استادیو کرک شده نمیشه لایسنس گرفت
2. این لایسنس رایگانه و پولی نیست فقط کافیه یه اکانت ماکروسافت بسازید تا بتوانید این کار و انجام بدید
3.اپ های مترو برنامه هایی هستند که معمولا مخصوص اجرا در تبلت های ویندوزی هستند و با توجه به رشد روز افزون تبلت های ویندوزی اینده و بازار کار مناسبی هم در پیش رو خواهد داشت
4. این اپ ها با تغییرات نسبتا کمی قادر به اجرا در ویندوز فون خواهند بود
در زمینه طراحی اپ های مترو به نتایجی رسیدم که در آینده نزدیک در اختیار دوستان قرار خواهم داد.

zh00bin
شنبه 24 اسفند 1392, 22:21 عصر
در ضمن در هنگام دریافت لایسنس ماکروسافت سریال ویندوز و اعتبار ان بررسی میشود. پس با ویندوز کرک شده یا غیر قانونی قادر به دریافت لایسنس نخواهید بود

zh00bin
چهارشنبه 28 اسفند 1392, 11:43 صبح
این ها سه تم مختلف برای برنامه های مترو اند.
blank این حالت یه پروژه خالی تحویلت میده که خودت باید استایل اپ مترو را از ابتدا طراحی کنی (برای برنامه های کاربردی که معمولا محتوا محور نیستن استفاده میشه) ولی دو گزینه دیگه بسته به شکل برنامه ت یکی و انتخاب میکنی که یه تم تحویلت میده بسته به برنامه ت تغییرش میدی ( این دو حالت اخیر معمولا برای برنامه های محتوا محور استفاده میشن)

asefy2008
جمعه 01 فروردین 1393, 21:29 عصر
ممنون از راهنماییت ولی من یک مطلبی رو اضافه کنم که من با ویژوال و ویندوز کرک شده لایسنس گرفتم اما برای ماه بعد رو نمی دونم می تونم دوباره بگیرم یا نه.

zh00bin
یک شنبه 03 فروردین 1393, 14:47 عصر
ممنون از راهنماییت ولی من یک مطلبی رو اضافه کنم که من با ویژوال و ویندوز کرک شده لایسنس گرفتم اما برای ماه بعد رو نمی دونم می تونم دوباره بگیرم یا نه.

ویندوز تون کرک شده یا دارید به صورت تریال استفاده میکنید؟ مهم ترین مورد که ماکروسافت روش حساسه لایسنس ویندوزه. اگر گرفتید میده بازم. البته من ویزوال استادیو ای که داشتم کرک نشده بود یه لایسنس ویژوال استادیو گرفتم 90 روزه رایگان داد. بعد با همون لایسنس تونستم لایسنس مترو اپ دولوپر بگیرم

zh00bin
سه شنبه 26 فروردین 1393, 11:24 صبح
دوستان شرمنده درگیر پروژه بودم قول میدم تا چند وقت دیگه آموزش ها به صورت جدی شروع بشه

zh00bin
سه شنبه 26 فروردین 1393, 11:38 صبح
فعلا یه آموزش واسه گرفتن لایسنس میذارم واسه دوستانی که در این زمینه مشکل دارن:
1- ویژوال استودیو را اجرا کرده و از منوی File گزینه New و سپس Project را انتخاب کرده تا پنجره New Project ظاهر شود. پنجره New Project دارای یکسری تغییرات است. نخستین تغییر و قابلیت اضافه شده در این پنجره اضافه‌شدن چارچوب جدید دات‌نت 4.5 است. از گزینه‌های جدید این پنجره می‌توان به Windows Store و Windows Phone اشاره کرد که در زیر مجموعه زبان‌های برنامه‌نویسی این قسمت اضافه شده‌اند. زمانی‌که الگویی را انتخاب می‌کنید، پیش نمایش گزینه انتخاب شده در سمت راست پنجره نمایش داده می‌شود.
118008
2- از زیرمجموعه الگوهای نصب شده، زبان برنامه‌نویسی سی‌شارپ را انتخاب کرده آن‌را باز کنید و گزینه Windows Store را انتخاب کنید. در پانل وسط از میان الگوهای قرار گرفته گزینه (Blank App(XAML را انتخاب کنید. با این‌کار پیش نمایش الگوی انتخاب شده نشان داده می‌شود. در فیلد Name نام پروژه خود را وارد کرده و کلید Ok را فشار دهید. الگوی Blank یک الگوی ساده بوده و فاقد هرگونه کنترل رابط‌کاربری و داده خواهد بود و باید داده‌ها و کنترل‌ها را به‌طور دستی در برنامه اضافه کرد.
3- زمانی ‌که روی دکمه ok کلیک می‌کنید، در پنجره ظاهر شده باید توافق‌نامه ارائه شده توسط مایکروسافت را خوانده و در صورت قبول آن روی دکمه I Agree کلیک کنید تا یک اعتبارنامه برایتان ثبت شود. برای دریافت این اعتبارنامه نیازمند دسترسی به اینترنت هستید. مراحلی که برای دریافت این اعتبارنامه سپری می‌کنید، فقط یک‌بار اجرا می‌شوند.
118009
ا کلیک روی دکمه I Agree پیغام امنیتی زیر ظاهر می‌شود روی دکمه Yes کلیک کنید

118010
در صفحه بعد لازم است تا به حساب‌کاربری مایکروسافت log in کنید. برای این منظور فیلدهای مورد نیاز را پر کرده و روی دکمه Sign in کلیک کنید. در صورت وجود نداشتن حساب‌کاربری یک مرحله اضافی‌تر را پیش رودارید شود
118011
عد از ورود به حساب‌کاربری، اکنون زمانی است که اعتبارنامه باید به شما اختصاص داده شود. این‌گونه به‌نظر می‌رسد که این اعتبارنامه بر‌مبنای بررسی ویندوز 8 در‌اختیار کاربر قرار می‌گیرد در صورتی‌که ارائه این اعتبارنامه بر این مبنا صورت گیرد، در صورت تشخیص سرور مبنی‌بر نامعتبر بودن ویندوز 8 این موضوع با نمایش پیغام شکل زیر همراه خواهد بود. کاربری که این پیغام را دریافت کند، توانایی ساخت برنامه‌های ویندوز استور را نخواهد داشت و پروژه او در همین مرحله به پایان خواهد رسید.
118012
ادامه در پست بعدی

zh00bin
سه شنبه 26 فروردین 1393, 11:40 صبح
در‌صورتی‌که موفق به دریافت این مجوز شده باشید، این اعتبارنامه به مدت یک ماه معتبر بوده و با استفاده از آن می‌توانید برنامه‌های ویندوز استور را طراحی کنید. شکل زیر نشان می‌دهد که ما این اعتبارنامه را در تاریخ 2013.22.1 دریافت کرده‌‌ایم و تا تاریخ 2013.22.2 معتبر خواهد بود و قبل از اتمام این تاریخ باید آن‌را به‌روز رسانی کرد. در‌صورتی‌که بعد از اتمام مدت اعتبار به کامپایل یک برنامه مترو یا ساخت یک برنامه مترو جدید اقدام کنید، پیغامی نشان داده می‌شود که در خصوص به روزرسانی اعتبارنامه سؤال می‌کند و مراحلی را که در بالا بر شمردیم، تکرار می‌کند. همچنین برای به‌روزرسانی اعتبار‌نامه خود در محیط ویژوال استودیو زمانی‌که یک پروژه ویندوز استور باز شده است، از منوی Project گزینه Store و سپس گزینه Acquire Develop licence را انتخاب کنید. روی دکمه Close کلیک کرده تا پنجره بسته شود.
118013
منبع : ساخت نخستین برنامه برای محیط مدرن ویندوز 8
ماهنامه شبکه - ارديبهشت 1392 شماره 144 - حمید رضا تائبی

zh00bin
سه شنبه 26 فروردین 1393, 11:42 صبح
در ضمن چند تا کتاب خیلی عالی در این زمینه موجوده اگر دوستان همکاری کنند می تونیم با همکاری هم ترجمه کنیم
اگر کسی مایل به همکاری هست همین جا اعلام کنه تا کم کم استارت این پروژه هم بخوره.

zh00bin
پنج شنبه 04 اردیبهشت 1393, 12:57 عصر
اگر کسی مایل به همکاری نیس من ادامه نمیدم
کسی تو این قسمت فروم حظور نداره

asefy2008
یک شنبه 07 اردیبهشت 1393, 00:26 صبح
اگر کسی مایل به همکاری نیس من ادامه نمیدم
کسی تو این قسمت فروم حظور نداره
سلام دوست عزیز
من حاضر به همکاری هستم اما زیاد نمی تونم ترجمه کنم

موفق و سربلند باشید

zh00bin