PDA

View Full Version : سوالاتی برای شروع کار با WPF

sasan_22
جمعه 07 مهر 1391, 20:22 عصر
سلام . من تازه با این تکنولوژی آشنا شدم چند تا سوال داشتم؟

1- آیا برای کار با wpf از ویژوال استودیو باید استفاده کرد یا از بلند؟
2- نحوه ایجاد انیمیشن در زمینه فرمم رو چطوری میشه انجام داد؟ آیا می توان این انیمیشن رو ذخیره و در فرم های مورد نظر اعمال نمود؟
3- نحوه ذخیره استایل ها ب چ گونه می باشد؟ با چ پسوندی ذخیره میشه؟
4- آیا استایلها را میتوان به اشتراک گذارد؟(یعنی استایلی رو می تونم از اینترنت دانلود کنم و تو پروژه ام استفاده کنم؟
5- آیا کامپاننت مجموعه ای از استایل است یا نه؟
6- برای تصاویر و ایکن های مورد استفاده باید از Resource استفاده کرد ؟ (همانند سی شارپ)
7- برای اجرای برنامه مان در کامپیوتر دیگر باید دات نت 4.0 نصب باشد؟

homan1374
جمعه 07 مهر 1391, 21:12 عصر
1.اگر برنامه نویسید از ویژال استادیو و اگر طراحید از بلند استفاده کنید
2.شما تازه با این تکنولوژی آشنا شدی اول مقدمات رو یاد بگیر به بحث انیمیشن ها هم میرسی انشاالله...ذخیره کردن انیمیشن معنی نداره..شما میتونی کدی رو که برای یه انیمیشن نوشتی در برنامه دیگه هم استفاده کنی
3.به طور عادی استایل ها فقط یکسری کد هستند که خاصیات یک نوع کنترل رو به صورت گروهی تنظیم میکنن..استایل ها خودشون قابل ذخیره نیستند بنابراین پسوند خاصی ندارن..اما ما میتونید استایل ها و... رو در ریسورس دیکشنری ها ذخیره کنید
4.تقریبا بله
5.خیر
6.نه لزوما ولی بهتره استفاده کنیم
7.اگر با دات نت 4 نوشته باشی بله باید نصب باشه

sasan_22
شنبه 08 مهر 1391, 07:03 صبح
سلام آقا Homan1374
یه سوال دیگه اشتم؟ اونم اینکه اگه با VS کار کنم تمام قابلیت هایی که بلند بهم می ا رو هم VS می ه ؟ یعنی فرقی بین این دوتا تو طراحی وجود نداره ؟

Boy_nn
شنبه 08 مهر 1391, 07:13 صبح
بلند برای طراحی هست
ولی vs برای کد نویسی
بله همون کاری رو که توی بلند انجام میدی توی vs هم می تونی انجام بدی فقط باید بلد باشی تمام کد ها ی xaml رو تایپ کنی
کار بلن این هست که طرحی رو که می خوای اجرا می کنی و بلند طرح تو به کد تبدیل می کنه

sasan_22
شنبه 08 مهر 1391, 10:35 صبح
ممنون از راهنمایی تون . خب اگه اینطور باشه طراحی رو با بلند انجام می دم و کد نویسی رو با VS . چون اگه بخوام همش با VS کار کنم باید xml رو هم فرا بگیرم که یکم زمانبره .

homan1374
شنبه 08 مهر 1391, 12:48 عصر
به نظر من بهتره Xaml رو یاد بگیرید....بی یادگیری xaml درک مفاهیم wpf مشکل است

Boy_nn
شنبه 08 مهر 1391, 18:39 عصر
اشتباه نکن طراحی رو هم vs انجام میده
یه سری کارها مثل ساخت object سفارشی هست که احتیاج به بلند داره وگرنه طراحی معمولی با vs راحته
در ضمن xaml هم انقدر که به نظر میرسه سخت نیست فقط باید باهاش آشنا بشی

Amir Oveisi
سه شنبه 11 مهر 1391, 08:57 صبح
سلام . من تازه با این تکنولوژی آشنا شدم چند تا سوال داشتم؟

1- آیا برای کار با wpf از ویژوال استودیو باید استفاده کرد یا از بلند؟
2- نحوه ایجاد انیمیشن در زمینه فرمم رو چطوری میشه انجام داد؟ آیا می توان این انیمیشن رو ذخیره و در فرم های مورد نظر اعمال نمود؟
3- نحوه ذخیره استایل ها ب چ گونه می باشد؟ با چ پسوندی ذخیره میشه؟
4- آیا استایلها را میتوان به اشتراک گذارد؟(یعنی استایلی رو می تونم از اینترنت دانلود کنم و تو پروژه ام استفاده کنم؟
5- آیا کامپاننت مجموعه ای از استایل است یا نه؟
6- برای تصاویر و ایکن های مورد استفاده باید از Resource استفاده کرد ؟ (همانند سی شارپ)
7- برای اجرای برنامه مان در کامپیوتر دیگر باید دات نت 4.0 نصب باشد؟

1- از هر دو میتونید استفاده کنید (هر کدوم که راحت تر هستید. با Expression Blend 3 میتونید کد نویسی هم انجام بدید، با VS 2012 میتونید همه امکانات طراحی blend رو هم داشته باشید. با نسخه های قبلی VS هم با کدنویسی XAML میتونید همه کارهای طراحی رو انجام بدید).
2- Animation ها رو میشه هم با کدنویسی در code-behind و هم در XAML (داخل Resource ها) ایجاد کرد. این کار رو میتونید به شکل ساده تر با استفاده از blend انجام بدید که نیازی به کدنویسی XAML یا code-behind نداشته باشید. اگر Animation ها رو با XAML تعریف کنید میتونید داخل یک Resource Dictionary این کار رو انجام بدید و این Resource Dictionary رو که یک فایل با پسوند XAML میشه، به پروژه های دیگری که خواستید انتقال بدید.
3- ذخیره استایل ها هم مانند Animation هاست که در مورد قبلی اشاره کردم.
4- بله، باز برمیگرده به مورد قبلی
5- الزاما خیر، یک کامپوننت معمولا به مجموعه ای از کنترل ها، کدهای Code-behind ، کدهای XAML و استایل ها و ... گفته میشه در کنار هم یک کار خاصی رو انجام میدن. (البته ممکنه بعضی از این موارد رو نداشته باشه). مثلا کنترل های سفارشی کامپوننت محسوب میشن.
6- بستگی به مورد استفاده تون داره. مثلا شما میتونید یک عکس رو به پروژه اضافه کنید و اون رو در یک Style مورد استفاده قرار بدید، حالا این عکس میتونه به شکل یک فایل عکس در خروجی برنامه شما بمونه یا اینکه میتونید اون رو به resource های .resx منتقل کنید. روش اول معمول تره در WPF.
7- باز هم بستگی داره که شما از چه library هایی استفاده کرده باشید در برنامه خودتون. WPF از نسخه 3 دات نت وجود داشته تا الان که 4.5 هست. بسته به نوع پروژه ای که میسازید میتونید انتخاب کنید که از کدوم نسخه دات نت استفاده بشه.

موفق باشید

sasan_22
دوشنبه 17 مهر 1391, 13:22 عصر
سلام به همه دوستان
بالاخره بعد از شروع کار با هر زبانی سوالاتی برای آدم پیش میاد که بعضی اوقات تمومی نداره
سوالی که من داشتم اینکه:
چرا با وجود اینکه هر دو زبان (سی شارپ و WPF ) با هم در تعامل هستند (یعنی از هر نظر ویژگی های تقریبا یکسانی دارند) کنترلهایی که در WPF ایجاد کرده و به آنها استایل مورد نظر را اعمال می کنیم و زمانی که این پروژه رو با VS باز می کنیم جای همه کنترلهایی که استایل تعریف شده علامت ضربدر (شکل زیر) نمایان می شود ؟؟
93722

یعنی چطور می تونم همون فرم (ویندوز) ای که در WPF دارم رو در سی شارپ داشته باشم؟؟ (بخاطر اینکه میخ.ام کدمو با سی شارپ بنویسم - نمیخوام وقت برای یاگیری معماری WPF کنم - فقط می خوام کارهای گرافیکی و ... را با بلند انجام بدم)

با تشکر فراوان:قلب:

مهدی فرزاد
سه شنبه 18 مهر 1391, 08:01 صبح
سلام
قبلا در این مورد بحث شده با قرار دادن دانت نت برنامه روی net4. و همچنین نصب سروریس پک vs 2010 بسیاری از این مشکلات حل میشه اما بازم vs2010 تمام قابلیت های نمایش گرافیکی که در Blend وجود داره در اختیار شما قرار نمی ده .این علامت های ضرب در اگر وجود داشت مشکلی در اجرای برنامه شما ایجاد نمیکنه

شما میتونید از Vs2012 استفاده کنید که هم خونی بیشتری با امکانات WPF داره