PDA

View Full Version : گفتگو: قلم صوتي هوشمند کتابخوان چگونه کار ميکند ؟

MohsenB
یک شنبه 16 مهر 1391, 13:36 عصر
با سلام به همه

شايد ديده باشيد که جديدا کتابهايي وجود دارند ( مخصوصا قرآن ) که به همراه آنها يک قلم هوشمند عرضه ميشود .
کار اين قلم اين است که وقتي آن را روي قسمتي از صفحه آن کتاب قرار مي دهيد از آن محلي که با قلم اشاره شده شروع به خواندن مي کند .

سوال من اين است که روش شناسايي محل اشاره شده چطور است؟
توضيح اينکه درون نوک اين قلم يک ديود فرستنده مادون فرمزي وجود دارد که مثل يک فلشر چشمک ميزند و در کنار آن يک لوله باريک قرار دارد که ته آن مشخص نيست .

باتشکر از همه

SEZAR.CO
شنبه 09 دی 1391, 12:40 عصر
کسی نمی دونه

hamid-nic
شنبه 09 دی 1391, 21:11 عصر
البته من از نزدیک این نمونه ها ندیدم اما میشه از بکاربردن سنس های هوشمند در خود برگ قرآن و شناسایی مکان از طریق همون گیرنده که در قلم وجود داره استفاده کرد . همچنین در سطوح بالاتر میشه از پردازش تصویر هم استفاده کرد .

مصطفی ساتکی
دوشنبه 11 دی 1391, 19:18 عصر
این قرآن ها یا کتاب های آموزشی در 2 زینک چاپ میشه.یک زینک برای خود نوشته ها و محتوای کتاب و زینک دیگر برای سیستم رمز گذاری .در واقع کل کتاب مورد نظر بخش بندی شده و دارای شاخص هستش و این شاخص به صورت گرید(نقاط) نامرئی هستش. سیستم خواندن هم در قلم ها با پردازش تصویر هستش البته این روش مشکلات تهیه زینک نامرئی و سنکرون ساختن آن با فایل صوتی وجود داره .مدلی دیگری از این نوع قلم وجود داره ساخت کشور ژاپن هستش که همه ocr و هم tts داره یعنی کتاب های معمولی رو میخونه.

SEZAR.CO
یک شنبه 17 دی 1391, 19:38 عصر
من فکر کنم توی هر صفه یسری اطلاعات نوشته شده(بصورت خطی وستونی)
که هر وقت کاربر قلم می گیره روی یه کلمه قلم از روی سطر وستون میره تو حافضش بعد می خونه