PDA

View Full Version : سوال: برنامه نویسی لایه ای

pArisA.Programmer
یک شنبه 16 مهر 1391, 19:11 عصر
سلام دوستان
می خواستم اطلاعاتی راجع به برنامه نویسی لایه ای بهم بدید و اینکه چطور با توجه به نیاز پروژه یک پروژه چند لایه ایجاد کنیم ؟

Farshid007
یک شنبه 16 مهر 1391, 19:14 عصر
دقیقا چه پروژه ای می خواهید به اجرا در بیارید؟

pArisA.Programmer
یک شنبه 16 مهر 1391, 19:33 عصر
مثلا برای یک پروژه دفترچه تلفن...

Farshid007
یک شنبه 16 مهر 1391, 19:56 عصر
بابا لایه مایه رو بی خیال
یاعلی بسم الله!

hakim22
یک شنبه 16 مهر 1391, 20:02 عصر
یک چیزی شنیدید لایه ای باشه خوبه
اما پیاده سازیش خیلی دردسر داره.

بعد قرار لایه ای چه کمکی به نرم افزار شما بکنه !؟

Farshid007
یک شنبه 16 مهر 1391, 20:10 عصر

قربون ادم چیز فهم!

veniz2008
دوشنبه 17 مهر 1391, 01:43 صبح

بابا لایه مایه رو بی خیال
یاعلی بسم الله!
بابا بنده خدا میخواد یه چیز جدید و بهتر یاد بگیره چرا تو ذوقش میزنید!.چند لایه نوشتن محاسن خودش رو داره. از شما دو دوست عزیز که حرفه ای هم هستید بعیده اینطوری یه نفر رو دک کنید. توی سایت مطلب دربارش زیاده ولی باید حوصله داشته باشید و مطالعه کنید تا بهش مسلط بشید. تاپیک زیر رو مطالعه کنید واسه شروع بد نیست :
http://barnamenevis.org/showthread.php?292520-%DA%A9%D9%85%DA%A9-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C-3%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%87&highlight=%DA%86%D9%86%D8%AF+%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9 %87

fakhravari
دوشنبه 17 مهر 1391, 11:04 صبح
دوستان چند لایه
ترکیب لایه ارتباط با دیتابیس و لایه نمایش که اینها هم صلیقه ای دست خودمون این برنامه نویسی چند لایه که مد شده از نظر من میشه توی 2 لایه جمع کرد.
که بستگی به خود فرد داره.
در نوع های linq , entity دیگه کاربردی نداره.

AmirGhasemi
دوشنبه 17 مهر 1391, 12:32 عصر
سلام
من هم نظر خودم را ارائه دهم
ببين دوست عزيز برنامه نويسي لايه اي يا برنامه نويسي 3 لايه اي مفهوم جديدي از برنامه نويسي است! در واقه يك پروژه خودش به 3 تا پروژه جديد تقسيم ميشه
البته بگم كه امروزه معمولا برنامه نويسي 5 لايه انجام ميشه
به اسن صورت كه شما مثلا همين پروژه دفترچه تلفن كه خودتون مثال زديد
لايه اول لايه گرافيك يا UI كه شما فقط و فقط المان هاي گرافيكي مثل فرم و كنترل را در ان تعريف مي كنيد
لايه دوم لايه كتابخانه است كه شما قطعات كدها و كلاس ها و متدهايتان را بصورت Pure نوشته و در اين كتابخانه قرار مي دهيد
لايه سوم لايه Common است كه معمولا لايه سبكي است و كارش ارتباط لايه اول با لايه چهارم و پنجم است در واقع يك مفسر براي لايه اول محسوب مي شود
لايه چهارم لايه بيزينس است! معمولا Validation ها و اعتبارسنجي ها را در اين لايه انجام مي دهند
لايه پنجم لايه ديتابيس است! يعني ارتباط با بانك اطلاعاتي و ذخيره در بانك يا گرفتن اطلاعات از ان از طريق اين لايه انجام شود
خب ممكنه سوال بپرسي كه چكاريه خب؟ مگه مرض داريم اين همه خودمون را آزار بدهيم كه چي؟ مثل ادم همه را در يك پروژه يا يا لايه مي نويسيم و خلاص!!!
اما بحث اصلي اينجاست!!
مثلا شما يك برنامه تحت ويندوز نوشته ايد!! يك سال شبانه روز كار كرده ايد تا اين برنامه تحت ويندوز را تمام كنيد!! روز آخر كارفرما (يادتان نرود كه كارفرما جماعت احمق است) از شما مي خواهد كه من پشيمون شدم! برنامه ويندوزي من را به وبي تغيير دهيد!!! خب يعني كي سال ديگه هم بايد كار كني؟!؟!؟؟! نه داداش من! شما اگه لايه اي برنامه نوشته باشي فقط لايه UI يا همان لايه اول را تغيير مي دهي و خلاص! يا اينكه مثلا ديتابيس شما SQL بوده اما بعد مدتي تصميم مي گيريد كه پروژه تان با Oracleكار كند! خب ديگه نياز نيست كل پروژه عوض شه! فقط لايه پنجم را عوض ميكني!!!
آقا ما را بابت اساعه ادب خدمت اساتيد ببخشاييد

RIG000
دوشنبه 17 مهر 1391, 13:03 عصر
سلام
من هم نظر خودم را ارائه دهم
ببين دوست عزيز برنامه نويسي لايه اي يا برنامه نويسي 3 لايه اي مفهوم جديدي از برنامه نويسي است! در واقه يك پروژه خودش به 3 تا پروژه جديد تقسيم ميشه
البته بگم كه امروزه معمولا برنامه نويسي 5 لايه انجام ميشه
به اسن صورت كه شما مثلا همين پروژه دفترچه تلفن كه خودتون مثال زديد
لايه اول لايه گرافيك يا UI كه شما فقط و فقط المان هاي گرافيكي مثل فرم و كنترل را در ان تعريف مي كنيد
لايه دوم لايه كتابخانه است كه شما قطعات كدها و كلاس ها و متدهايتان را بصورت Pure نوشته و در اين كتابخانه قرار مي دهيد
لايه سوم لايه Common است كه معمولا لايه سبكي است و كارش ارتباط لايه اول با لايه چهارم و پنجم است در واقع يك مفسر براي لايه اول محسوب مي شود
لايه چهارم لايه بيزينس است! معمولا Validation ها و اعتبارسنجي ها را در اين لايه انجام مي دهند
لايه پنجم لايه ديتابيس است! يعني ارتباط با بانك اطلاعاتي و ذخيره در بانك يا گرفتن اطلاعات از ان از طريق اين لايه انجام شود
خب ممكنه سوال بپرسي كه چكاريه خب؟ مگه مرض داريم اين همه خودمون را آزار بدهيم كه چي؟ مثل ادم همه را در يك پروژه يا يا لايه مي نويسيم و خلاص!!!
اما بحث اصلي اينجاست!!
مثلا شما يك برنامه تحت ويندوز نوشته ايد!! يك سال شبانه روز كار كرده ايد تا اين برنامه تحت ويندوز را تمام كنيد!! روز آخر كارفرما (يادتان نرود كه كارفرما جماعت احمق است) از شما مي خواهد كه من پشيمون شدم! برنامه ويندوزي من را به وبي تغيير دهيد!!! خب يعني كي سال ديگه هم بايد كار كني؟!؟!؟؟! نه داداش من! شما اگه لايه اي برنامه نوشته باشي فقط لايه UI يا همان لايه اول را تغيير مي دهي و خلاص! يا اينكه مثلا ديتابيس شما SQL بوده اما بعد مدتي تصميم مي گيريد كه پروژه تان با Oracleكار كند! خب ديگه نياز نيست كل پروژه عوض شه! فقط لايه پنجم را عوض ميكني!!!
آقا ما را بابت اساعه ادب خدمت اساتيد ببخشاييد
اقا عالی بود 4 جا هم من میگرم تا معنی لایه ای معلوم شه چیه . حالا شما یه برنامه خیلی کوچولو نمیشه بذاری 5 لایه ای باشه.؟

AmirGhasemi
دوشنبه 17 مهر 1391, 14:28 عصر
دوست عزيز سوالت برايم واضح نبود! سوالت را كمي شفاف تر بفرما

reihaneh1391
دوشنبه 11 دی 1391, 10:08 صبح
سلام دوستان ميشه لطف كنيد سريع جواب سئوال من را بديد.
سئوال:در يك پروژه سه لايه ،در لايه اول(فرم) يك رشته كه در كمبوباكس هست قراره به لايه سوم ببريم و در لايه سوم كد رشته را از جدول بگيريم و درجدول ديگر ذخيره كنم،كدش چطوريه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

من يه سري كد نوشتم ولي كد رشته را منفي يك درنظر ميگيرد!!
ممنون ميشم سريع جواب بديد:افسرده:..........