PDA

View Full Version : ارتباط های بین جداول

aryasoft2872
چهارشنبه 19 مهر 1391, 08:36 صبح
با سلام

راستش مدت زیادی میشه دارم با C# برای ساخت نرم افزار های غیر تجاری استفاده می کنم و هر بار که میومدم سراغ C# برای ساخت نرم افزارهای مبتنی بر پایگاه داده بزرگترین مشکلی که هیچ وقت با تحقیق هم حل نمی شد همین ارتباط های بین جداول توی C# بود که هیچ وقت دقیقا نفهمیدم به چه صورتیه

روش های مختلفی رو توی اینترنت دیدم ولی همشون خیلی با روش و شیوه هایی که من برای ارتباط با پایگاه داده استفاده می کنم متفاوت بودن...ممنون میشم یکی از دوستان توضیح بده به چه صورتی ارتباط بین جداول تعریف و توی برنامه پیاده سازی میشه...

در ضمن من از WPF برای ساخت نرم افزار، SQLCompact به عنوان پایگاه داده و از LINQ برای جستجو اصولا استفاده می کنم.

Nima_kyan
چهارشنبه 19 مهر 1391, 09:07 صبح
سلام
به نظر من این موضوعی نیست که بشه با چند پست و تایپیک توضیحش داد.
اگه واقعا میخوای اصولی این مطلب رو یاد بگیری من کتاب "مفاهیم بنیادی پایگاه داده ها" تالیف "سید محمد تقی روحانی رانکوهی" رو پیشنهاد میدم.

aryasoft2872
چهارشنبه 19 مهر 1391, 11:39 صبح
سلام
به نظر من این موضوعی نیست که بشه با چند پست و تایپیک توضیحش داد.
اگه واقعا میخوای اصولی این مطلب رو یاد بگیری من کتاب "مفاهیم بنیادی پایگاه داده ها" تالیف "سید محمد تقی روحانی رانکوهی" رو پیشنهاد میدم.با تشکر از پاسختون ولی من چندین ساله برنامه نویسی کار می کنم و آشنایی دارم...پس نیازی به توضیح کامل نیست فقط روند رو دقیقا نمی دونم به چه صورتیه و توی کتابا و سایتا هم اغلب توی این موضوع استثنائاً سر در گم می شم

مسعود اقدسی فام
چهارشنبه 19 مهر 1391, 11:59 صبح
یه ابهامی برام پیش اومد. ارتباط جداول پایگاه داده که ربطی به زبان برنامه‌نویسی نداره. مربوط به SQL، Access و غیره می‌شه. منظورتون ارتباطات جداول محلی داخل DataSet هستش یا همون SQL منظورتون بود؟

Nima_kyan
چهارشنبه 19 مهر 1391, 12:09 عصر
با تشکر از پاسختون ولی من چندین ساله برنامه نویسی کار می کنم و آشنایی دارم...پس نیازی به توضیح کامل نیست فقط روند رو دقیقا نمی دونم به چه صورتیه و توی کتابا و سایتا هم اغلب توی این موضوع استثنائاً سر در گم می شم
دوست من فکر میکنم نیازه که بیشتر توضیح بدی که دقیقا چی میخوای.

فقط روند رو دقیقا نمی دونم به چه صورتیه
منظور روند برقراری ارتباط جداول در مثلا SQL هستش و یا تو ارتباط جداول در مرحله تحلیل پایگاه داده ها مشکل دارین؟

aryasoft2872
چهارشنبه 19 مهر 1391, 13:04 عصر
یه ابهامی برام پیش اومد. ارتباط جداول پایگاه داده که ربطی به زبان برنامه‌نویسی نداره. مربوط به SQL، Access و غیره می‌شه. منظورتون ارتباطات جداول محلی داخل DataSet هستش یا همون SQL منظورتون بود؟

داخل دیتاست منظورمه...دیتاست رو چطوری تعریف کنم که ارتباط ها لحاظ شده باشه...

یه مثال میزنم تا سوالم واضح تر بشه...بعضی جاها ابهام داره برام و بعضی جاها هم مطمئن نیستم اینکار درسته یا نه اگر اشتباه می کنم اصلاح کنید...:
فرض کنیم سیستم انبار داری رو می خوایم پیاده سازی کنیم خوب اول جدول کالا ها رو باید تعریف کنیم و برای مثال فیلد واحد شمارش کالا خودش باید با جدول واحد های شمارش در ارتباط باشه، اونم از نوع Many to one باید باشه(1-کلا از کجای ویژوال استدیو ارتباط ها برقرار میشه؟؟)...
2- و سوال مهم تر این که DtatContext رو به چه صورتی باید تعریف کنیم که زمانی که توی DataGrid به جای ID اون واحد شمارش رو نشون بده...
و البته کلا ادامه همین داستان انبارداری برام سوال زیاد داره ولی فعلا شلوغش نکنم و فعلا همین دو تا سوال رو حل کنم تو ذهنم بهتر باشه فک می کنم

Nima_kyan
چهارشنبه 19 مهر 1391, 17:13 عصر
1-کلا از کجای ویژوال استدیو ارتباط ها برقرار میشه؟؟
تمام ارتباط ها در نرم افزار پايگاه داده هاتون برقرار ميشه.(SQL و Access و Oracle و ...)
شما از كدومش استفاده ميكنيد؟

- و سوال مهم تر این که DtatContext رو به چه صورتی باید تعریف کنیم که زمانی که توی DataGrid به جای ID اون واحد شمارش رو نشون بده...
اين عمل با يك inner join ساده امكان پذير است(در صورت استفاده از SQL)