PDA

View Full Version : مبتدی: بزرگ نمایی

elham99
شنبه 29 مهر 1391, 13:22 عصر
سلام دوستان خوبین؟چطور میتونم با زدن یک دکمه فرمم فول اسکرین بشه و با یک دکمه دیگه نرمال باشه به صورتی که در حالت نرمال فرمم دارای کنترل باکس باشه و اندازه فرمم به همان شکلی که در فول اسکرینه نمایش داده باشه یعنی هیچ قسمتی از فرمم زیر تسک بار نمونه .مرسی

barnamenevisforme
شنبه 29 مهر 1391, 16:51 عصر
سلام
یک مقاله در یکی از سایت ها بود که به طور مفصل در باره این کار صحبت کرده.ولی مربوط به C#‎ بود.
http://www.codeproject.com/Articles/16618/How-To-Make-a-Windows-Form-App-Truly-Full-Screen-a
من با تغییر این برنامه و استفاده از class تعریف شده در vb.net از اون استفاده کردم.
البته شاید میشد همه کار رو با vb.net انجام داد ولی هم وقتش رو نداشتم و هم لذت بیشتری برام داشت.

r. salehi
شنبه 29 مهر 1391, 17:23 عصر
سلام
ببیند برای اینکار شاید شما نیازی به برنامه نویسی آنچنانی هم نداشته باشید. خود فرم در نوار هدرش دکمه های ماکسیمایز و مینیمایز داره. علاوه بر این شما زمانی که کنترلهای خودتون را روی فرم میچیندی از منوی Property با گزینه های anchor و Dock میتونید وضعیت مکانی کمترل را به فرم مقید کنید. علاوه بر موارد موق شما میتونید برای فرمهای چند قسمتی از پانل استفاده کنید. پنلها را به نحو دلخواه روی فرمتون میچیندی و اونهای را مقیی با لبه های فرم می کنید و بعدش کنترلهایی مثل تکیتباکس کامبوباکس و غیره را داخل پانلها می چینید و اونها را نسبت به لبه های بالا پایین چپ و یا راست پانل مقید می کنید. در این ضمینه شما لازمه کمی سعی و خطا کنید تا عملکرد مواردی که عرض کردم دستتو بیاد.
علاوه بر این ممکنه مواردی پیش بیاد که شما مجبور باشید ابعاد کنترلتون را نسبت به رویداد تغییر سایز فرم تغییر بدید. در این حالت هم با ایجاد رویداد تغییر سایز فرم و چند خط کد نویس بسیار ساده روی طول و عرض کنترل و همینطور برای خصوصیت Left کنترل، بدون محدودیت هرکاری که مایل باشد انجام بدید.
موفق باشید

elham99
یک شنبه 30 مهر 1391, 14:54 عصر
سلام
ببیند برای اینکار شاید شما نیازی به برنامه نویسی آنچنانی هم نداشته باشید. خود فرم در نوار هدرش دکمه های ماکسیمایز و مینیمایز داره. علاوه بر این شما زمانی که کنترلهای خودتون را روی فرم میچیندی از منوی Property با گزینه های anchor و Dock میتونید وضعیت مکانی کمترل را به فرم مقید کنید. علاوه بر موارد موق شما میتونید برای فرمهای چند قسمتی از پانل استفاده کنید. پنلها را به نحو دلخواه روی فرمتون میچیندی و اونهای را مقیی با لبه های فرم می کنید و بعدش کنترلهایی مثل تکیتباکس کامبوباکس و غیره را داخل پانلها می چینید و اونها را نسبت به لبه های بالا پایین چپ و یا راست پانل مقید می کنید. در این ضمینه شما لازمه کمی سعی و خطا کنید تا عملکرد مواردی که عرض کردم دستتو بیاد.
علاوه بر این ممکنه مواردی پیش بیاد که شما مجبور باشید ابعاد کنترلتون را نسبت به رویداد تغییر سایز فرم تغییر بدید. در این حالت هم با ایجاد رویداد تغییر سایز فرم و چند خط کد نویس بسیار ساده روی طول و عرض کنترل و همینطور برای خصوصیت Left کنترل، بدون محدودیت هرکاری که مایل باشد انجام بدید.
موفق باشید
سلام عزیز ماکسیماز و مینیمایز یه چیزه دیگه است با اون سوال که من پرسیدم خیلی فرق داره شما وقتی یه چیزی رو ماکسیمایز میکنید با اندازه فرمتون کاری ندارین فقط فرم تون کل صفحه رو میگیره بدون اینکه اندازش بزرگ بشه و تو مینیمایزم دیگه عملا خیلی کوچیک میشه که بدرد کار نمیخوره معمولادر یک برنامه اپلیکشنی ما نیاز داریم فرم برناممون با محتواش یکجا بزرگ بشن و کوچک که باید لوکیشین و سایز اونارو تغییر بدیم در ثانی عزیز وقتی شما یک چیزی داخل پانل قرار میدین اون شی تا حدی به پنل تون اجازه کوچک شدن میده که از لبه بالا و پایین از لوکیشن شی کمتر یا بیشتر نباشه.

r. salehi
یک شنبه 30 مهر 1391, 21:25 عصر
سلام مجدد
ببینید دوست عزیز موضوع عرایض بنده هم همینه. ببینید اجازه بدید یک مثال بزنم. شما یک TextBox را در نظر بگیرید. برای اینکه بتونیم موقعیت و ابعاد اون را کنترل کنیم چندتا پارامتر بیشتر نداریم. یکی مقید کردن TextBoxبه لبه های فرم یا پانل و یا کنترل دربرگیرنده اونه، یکی Dock و دیگه استفاده از دستورات برنامه نویسی که روی رویداد تغییر سایز فرم عمل می کنند نمونه این دستورات
TextBox.Left
TextBox.Width
TextBox.Height
TextBox.top
حالا در نظر بگیرید همون TextBox را اگر به دوطرف چپ و راست فرم یا پانل در بردارنده اش Anchor کنید با تغییر ابعاد فرم، TextBox شما هم درازتر و یا کوتاه تر میشه. این دستوراتی هم که بالا مثال زدم بیشتر وقتی استفاده میشه که مثلا شما یک TextBox را بخواهید دقیقا زیر یک ستون از جدول فیکس نگه دارید. اگر ستون کوچکتر شد یا بزرگتر شد و یا تغییر مکان پیدا کرد TextBox هم دقیقا با ستون مربوطه هماهنگ بشه.
راستش گمان می کنم یک جایی این وسط منظور هم دیگه رو نمیگیریم. به هر حال امیدوارم کمکی کرده باشم
موفق باشید