PDA

View Full Version : گفتگو: workshop

pro_mvb
یک شنبه 30 مهر 1391, 12:39 عصر
سلام
بدون حاشیه صریح میگم :ک
از مدیران محترم و کاربران فعال و حرفه ای میخوام نظرشنون در این باره بدونم که چرا سایتی به این خوبی هیچ قسمت آموزشی گام به گام کاربردی نداره؟ درسته کلی مطالب و حرفهای آموزشی درش وجود داره ولی خوب این ها زمانی به کار میان که کنار هم قرار بگیرن. خیلی ها شاید این مطالب را تیکه پاره یا تا حدی یاد گرفتند اما بلد نیستند چطوری کنار هم قرار بدن و ازشون استفاده کنند.

از اونجایی که در فروم های مختلفی که در همین زمینه نرم افزار فعالیت میکردم این موضوع رو دیدم که همه جا آموزش کاربردی و مفهومی به صورت گام به گام وجود داره.

بنابر این نظر من این هست که یک workshop ساده اول شروع کنیم تا هم سوالات و هم مشکلات ها حل بشه و هم چیزی باشه برای درک بهتر و کاربردی افرادی که به سایت میان.

لازم نیست اول بیایم مثلا یک سایت گولاخ طراحی کنیم گرچه برای شمای حرفه ای شاید ساده باشد ولی هدف رو باید گام به گام بهش رسید. پس نیازیه به فرض مثال frameworkهایی مثل Hibarenate یا Spring یا play ای این چیزا نیست.

با همون Jsp و کلاس های ساده جاوا جلو بریم و اگر جایی نیاز به framework یا تکنولوژی خاصی بود مطرح کنیم که ببینیم نظرات بر چه frameworkیی هست. یا که از اول بگید از چه framework قراره استفاده بشه و تا حدی که میشه کار زیاد پیچیده نشه. (توضیحات داشته باشه)

این به عنوان یه نظر و همچنین خواهش از مدیران و کاربران حرفه ای سایت بود.

ممنون که وقت گذاشتین و خوندین.:قلب::لبخند:
خواهشا بی جواب نذارین

pro_mvb
دوشنبه 01 آبان 1391, 12:31 عصر
ممنونم
ممنوم که این همه پیگیرین

parnian~parnian
دوشنبه 01 آبان 1391, 14:29 عصر
کار جالبیه ................ نگران نباشین بچه های اینجا خیلی فعالن و در حد توانشون همیشه به همه کمک میکنن مطمئن باشین اگه موافق باشن با ایدتون حتما حمایتتون میکنن .

spiderman200700
سه شنبه 02 آبان 1391, 00:46 صبح
موضوع اصلی وقته که این روزا کم پیدا میشه :لبخندساده:

pro_mvb
یک شنبه 14 آبان 1391, 15:44 عصر
کسی وقتی کاریو بخواد انجام بده وقتش هم پیدا میکنه مشکل اینجاس که کسی حالشو نداره

همایون افشاری
جمعه 19 آبان 1391, 21:16 عصر
دوستان فعال،‌ پیشنهاد خوبیه. شما چه موضوع هایی رو برای شروع پیشنهاد می کنین؟

MohseN16
جمعه 19 آبان 1391, 21:23 عصر
منم خیلی مشتاقم :-"

pro_mvb
پنج شنبه 25 آبان 1391, 09:21 صبح
اینجا کسی کاری نمیکنه خودم سعی میکنم یاد بگیرم بعد شروع می کنم یه حرکتی بزنم فقط بگم نحوه شروع کردنم مبحثش از سرولت هست از ساده ساده(hello world) شروع میکنم. اما بعضی جاها ممکن بحث رو زیاد توضیح ندم (چون خودمم حرفه ای نیستم) با این حال پیشنهاد می کنم یه مقدار بحث EE و سرولت رو از قبل مطالعه داشته باشین.

ایشالا به مباحث Jsp و کلا ماهیتش و jspaction ها هم میرسیم.
فقطframeworki که مد نظرم برای کار با DB هست یا خود hibernate هست یا JPA

pro_mvb
چهارشنبه 01 آذر 1391, 10:54 صبح
سلام
اول بگم که من یه کابر تازه واردم و زیاد بلد نیستم مثل کاربرای حرفه ای خوب مقاله بنویسم. پس قبل از خواندن این مطلب ازتون معذرت می خوام:قلب:

سریع میرم سراغ اصل مطلب:
در این پست صرفا توضیح مختصری در باره ی سرولت میدم که اصلا چی هست .
سرولت مشابه همون CGI هست که در .net وجود داره ولی قدرت بسیاررر باالاتری داره از جمله اینکه زمانی که از CGI استفاده میشد بابایت هر هر request یک process ایجاد میکرد که برای حل این موضوع بعدها اومدن از thread برای حل این مشکل استفاده کردن که خود اهمین thread ها برای استفاده ازشون از API هایی استفاده کردن.
اگر از این API ها خوب استفاده نمیشد کلا برنامه میرفت رو هوا و قابل استفاده نبود.
برای حل این داستان جاوا وارد عمل میشه و قضیه JVM میاد وسط و tread ها در JVM اجرا شدن که اگه مشکلی هم با API پیدا میکردن دیگه webserver نمیرفت رو هوا.
خوب اگه مثلا نمیدونین cgi چی هست و هنوز نفهمیدین سرولت شبیه به چیه دیگه خودتون برین سرچ کنین.
بریم سر این موضوع که اول یه hello world رو مثال میزنم و بعد از اون بحث اینه که چطوری از کلاس هایی که تا دیروز desktop استفاده میکردیم ازشون در وب استفاده کنیم. که من framewok hibernate رو مد نظر گرفتم.

در سرولت ما 3 تا متد بسیار مهم داریم (برای این مرحله از شروع)
Dopost
Doget
Service

خوب میریم سراغ html form
در قسمت method فرم تعیین می کنین که نوع ارسال داده یا نحوه گرفتن داده از سمت سرور چه جوریه که اگه بخواهید چیزی ارسال کنین از post و درخواست کنین get استفاده میکنین. اگر method=get باشه متد doget در سرولت اجرا میشه و اگر postباشه متد dopost اجرا میشه . در مورد متد service هم وقتی شما در سرور مشخص میکنین که به ازای چه url ای چه سرولتی اجرا بشه خود container (tomCAT) میاد میبینه به ازای این REQUEST که شما فرستادین چه کامپوننتی باید اجرا بشه و Object مورد نظرشو می سازه و متد service اشو صدا میزنه.

این یک سمپل سادست که با سرولت یک hello world درست میکنیم که در متد service نوشته شده است.

import java.io.IOException;
import java.io.PrintWriter;
import javax.servlet.ServletException;
import javax.servlet.http.HttpServlet;
import javax.servlet.http.HttpServletRequest;
import javax.servlet.http.HttpServletResponse;

public class HellowWorldServlet extends HttpServlet {
protected void processRequest(HttpServletRequest request, HttpServletResponse response)
throws ServletException, IOException {
response.setContentType("text/html;charset=UTF-8");
PrintWriter out = response.getWriter();
try {
out.print("hello world:D");
} finally {
out.close();
}
}

@Override
protected void doGet(HttpServletRequest request, HttpServletResponse response)
processRequest(request, response);
}

@Override
protected void doPost(HttpServletRequest request, HttpServletResponse response)
processRequest(request, response);
}

@Override
public String getServletInfo() {
return "Short description";
}
}

هر خطیشو اگه سوال دارین بپرسین.
یه مقدار دقت داشته باشین همه چیزش واضح است.

در پست بعدی نحوه گرفتن مقادیر از html رو توضیح میدم (html رو بلد باشین)