PDA

View Full Version : چندتا سوال در مورد فونت و اینکه چطور از ا اعداد فارسی فونت تاهما یا هر فونتی استفاده کنم؟

Hadiir.net
یک شنبه 07 آبان 1391, 21:51 عصر
با سلام
من دارم روی یه برنامه حسابداری فارسی کار میکنم و طبیعتا لازمه که توی محیط فارسی برنامه، اعداد هم فارسی باشند. من از فونت تاهمای ( Tahoma) استاندارد ویندوز که فونت رایجی هستش و اکثرا استفاده میکنن استفاده کردم اما با اینکه من زبان نوشتاری رو فارسی میکنم اما بازهم اعداد فارسی نیستن.
البته سایر فونتهای فارسی این مشکل رو ندارن ولی من میخوام از فونت تاهما استفاده کنم که روی تمام نسخه های ویندوز نصب و موجوده و میشه گفت فونت رایج و استانداردیه.
و اینکه من فعلا تونستم مشکلم رو با دستکاری و ایجاد تغییرات توی فونت تاهما تا حدودی حل کنم اما میخواستم ببینم ایا روش استانداردی برای حل این موضوع هست یا نه؟

و...

در کل من مشکلات زیادی با فونت ها دارم. راستش هنوز نمیدونم چه فونت یا فونتهایی مناسب برنامه نویسی توی محیط ها فارسی هستن که استانداردهای لازمه رو داشته باشن و شکل و شمایل برنامه از حالت استاندارد خارج نشه.

فونت تاهما و ایران سنس تا حدودی خوب هستن اما هر کدوم مشکلات خاص خودشان رو دارن.

از کسانی که توی این زمینه تجربه ای دارن یا به نتیجه ای رسیدن خواهش میکنم راهنمایی کنن.

با تشکر

h_a_m_i_d
یک شنبه 07 آبان 1391, 22:54 عصر
سلام دوست عزیز
یک علت میتونه این باشه که
شما خصوصیت right to left فرم رو برابر با true قرار ندادین
اگر مشکلتون حل نشد پیغام بذارین
موفق باشید

Hadiir.net
دوشنبه 08 آبان 1391, 16:04 عصر
سلام دوست عزیز
یک علت میتونه این باشه که
شما خصوصیت right to left فرم رو برابر با true قرار ندادین
اگر مشکلتون حل نشد پیغام بذارین
موفق باشید

ممنونم بابت توجه تون!
بله دوست عزیز اینکار رو هم کردم ولی اینکار هیچ تاثیری روی فونت نداره!
گذشته از اینها من زیاد با این جریان کلنجار رفتم.

اگه دقت کرده باشین توی گوشیهای موبایل نوکیا یک گزینه هنگام نوشتن متن ها داره که براحتی کاربر در صورت تمایل میتونه اعداد رو به صورت فارسی درج کنه یا بصورت لاتین.
من یه همچین چیزی مد نظرمه!

arash020
دوشنبه 08 آبان 1391, 23:39 عصر
این برمیگرده به تنظیمات داخل language کنترل پنل ویندوز
و از داخل برنامه نمیشه کاری کرد .
باید به کاربر بگید که خودش بره تنظیمات رو به فارسی تنظیم کنه . خودتو برید توی کنترل پنل ببینید و تنظیماتش رو انجام بدید
میتونید آموزشش کنید و به صورت عکس به کاربر نشون بدید تا طبق اون عمل کنه ...

Hadiir.net
سه شنبه 09 آبان 1391, 03:38 صبح
از شما هم ممنونم دوست عزيز

اين رويه درستي نيست و نبايد کاربر رو مجبور به کاري کرد که شايد خوشايندش نباشه و شايد کاربر دوست نداشته اشه توي تمام محيط ويندوزش اعداد بصورت فارسي نمايش داده بشن!
بايد برنامه طوري طراحي بشه که مستقل از خودش عمل کنه! اين يه اصل مهمه! برنامه نبايد خلاف عادتهاي کاربر رفتار کنه!

من تا حدودي مشکل رو حل کردم اگه ساير دوستان هم يه لطفي بکنن و پيگير بشن قطعا به نتيجه خواهد رسيد.

من فونت تاهما رو تغيير دادم و اعداد پيشفرض لاتين شو با اعداد فارسي جايگزين کردم و فونت رو هم با يک نام ديگه ايجاد کردم و در واقع يک فونت جديد بر مبناي فونت تاهما ساهتم با اين تفاوت که اعدادش فارسيه و مشکل تداخل هم نداره
اما مشکلي که هست ويژوال استوديو با فونت جديد مشکل داره گاهي اوقات ميشناس گاهي اوقات نميشناسه و دبه در مياره که اگه اين مشکل حل بشه ميشه گفت اين مشکلم هم برطرف شده.
البته ترفتدهاي ديگه اي هم ميشه پياده کرد اما من دنبال يک شيوه استانداردم.
قطعا مايکروسافت چاره اي انديشده اما من نميتونم پيداش کنم!

ghayour
چهارشنبه 10 آبان 1391, 18:02 عصر
من فونت تاهما رو تغيير دادم و اعداد پيشفرض لاتين شو با اعداد فارسي جايگزين کردم و فونت رو هم با يک نام ديگه ايجاد کردم و در واقع يک فونت جديد بر مبناي فونت تاهما ساهتم با اين تفاوت که اعدادش فارسيه و مشکل تداخل هم نداره

سلام
به نظر من شما با این کاری که کردید دیگه گفته ی شما در پست اول رد می کنه. شما در پست اول گفتید که از فونت تاهما می خواهید استفاده کنید چون در تمامی نسخه های ویندوز هست اما در این پستتون گفتید که فونت جدیدی ساختین خب به این صورت دیگه نسخه های ویندوز این فونت جدید رو نداره.
کاری دیگه ای هم میتونید انجام بدید، اینکه با یک فونت فارسی بنویسید و اون فونت رو در فایل نصبی برنامتون بگذارید، به این ترتیب هرجایی که برنامتون نصب بشه فونت شما هم در آنجا نصب میشه.

msh_gold
پنج شنبه 11 آبان 1391, 06:19 صبح
با سلام دوستان دوست عزیز اعدا فارسی مربوط به تنظیمات language ویندوز است تو پنجره regional and language در اولین تبش رو گزینه customize کلید کن در پنجره باز شده در تب numberدر پایین digit substitution رو روی حالت national بزار مشکلت حل میشه البته روبروی customهze فارسی انتخاب شده باشه