PDA

View Full Version : تعرفه و قوانین سرویس ADSL

eshpilen
سه شنبه 09 آبان 1391, 13:36 عصر
ما (نمیگم کیا :لبخند:) اینترنت ADSL 256 داریم از یکی از شرکتهای ISP معروف که هر سه ماه تمدید میکردیم با یک پکیج 4 گیگ به قیمت 30 هزار و خورده ای تومن.
الان اومدم تمدید کنم دیدم گرون کردن و همون پکیج شده 55 هزار تومن.
زنگ زدم یخورده صحبت کردم با مسئول بخش تمدید.

گفتم اولا که مگه نگفتن نباید سرویسها محدودیت حجمی داشته باشن؟
گفتش خب ما نامحدود هم داریم.
گفتم اون که خیلی گرونه (130 هزار تومن).

حالا من نمیدونم اولا آیا این شرکتها اصلا مجاز به ارائهء سرویس با محدودیت حجمی، ولو با قیمت کمتر، هستن یا خیر.
دوما آیا این قیمت ها قانونیه؟ یا شایدم قانون کاری به قیمت نداره اصلا!؟

حالا یه نکتهء Fun هم داشت توی نرخ هاشون! نکتش اینکه پکیج 2 گیگ رو میدن نزدیک 30 هزار تومن، و پکیج 4 گیگ رو میدن 55 هزار. بعد اونوقت هر گیگ ترافیک اضافه رو میتونی بخری 5 هزار تومن (فعلا که هنوز قیمتش بالا نرفته). خب پس ما اگر بجای پکیج 4 گیگ یک پکیج 2 گیگ بگیریم و 2 گیگ هم ترافیک اضافی بخریم بعدا، 15 هزار تومن به نفعمون شده :لبخند:
واسه همین منم با پکیج 2 گیگ تمدید کردم.

eshpilen
سه شنبه 09 آبان 1391, 13:41 عصر
راستی ما (بازم نمیگم کیا :لبخند:) قبلا برای خونمون هم میخواستیم از مخابرات ADSL بگیریم، رفتیم و اقدام هم کردیم، ولی بعد از چند وقت (حدود یک هفته) با فاصلهء 15 روز دوبار زنگ زدن گفت همین الان مالک خط پاشه بیاد، و مالک خط هم کار داشت نتونست بره. بعدش هم دیگه خبری نشد که نشد!!

اینم از طرز اینترنت دادن مخابرات!

یکی هم تازگی شنیدم رفته بگیره گفتن فعلا جا نداریم! یعنی چی، واسه چی اونوقت؟

حمید محمودی
چهارشنبه 10 آبان 1391, 00:14 صبح
سلام،

این بخش برداشتن محدودیت حجمی رو آخر ما هم متوجه نشدیم چجوریه. ولی اونچه که مشخصه اینه که نظارت خاصی روی این شرکت ها اعمال نمیشه. اگر میشد وضع اینطوری نبود؛
در مورد تفاوت قیمت پلن ها گفتی؛ نظیرشو از شرکتی که سرویس میگیرم دیدم،خودم. مثلا سرویس معمول این شرکت، 128 هست با 4 گیگ ترافیک اولیه. ولی میشه رفت درخواست پهنای باند 256 داد، با 8 گیگ ترافیک اولیه. که تفاوت قیمتش با حالتی که 128 داشته باشیم و بریم یه 4 گیگ بصورت جدا بخریم، فرق داره و اگه 256 داشته باشیم به نفع ماست. حالا جالبترش اینجاست که، حداکثر پهنای باندی که این شرکت میتونه بده، دقیقا همون سرعتی هست که با درخواست اینترنت 128، میشه بهش دسترسی داشت! این یعنی اینکه، اینجا ما فقط داریم "کاغذبازی" میکنیم! و گرچه، سرعت دانلود و اپلود از حالت نرمالی که در محاسبات میشه بهش دسترسی داشت خیلی خیلی بیشتره، ولی با این حال به نظر میرسه این هم جزء خطی مشی شرکت باشه. تا اونجایی که شنیدم نوسان سرعت دانلود، بخاطر اشتراکی بودن اکانت ماست. و در حالتی که یوزر Partner ما کمتر از اکانتش استفاده بکنه، سرعت دانلود/اپلود ما هم بالاتر میره. اگر اشتباه نکنم، اینو یکی از بچه های همین سایت گفت، که همچین دور از انتظار هم به نظر نمیرسه. اما این قضیهء سرعت بالاتر داشتن برای پهنای باند فعلی ما، هم میتونه بخاطر این باشه که شرکتهایی که پلن های محدود دارن، بیان با این کار رغبت کاربر رو برای خرید ترافیک بیشتر، اضافه کنن. و قطعا سرعت بالاتر داشتن، میتونه یکی از عوامل استفاده بیشتر و زودتر از ترافیک باشه. و برای پلن نامحدود هم بخاطر زیاد اوردن ترافیک کلیٍ خریداری شده اولیهء شرکت ISP در هر دوره میتونه باشه.که یه جورایی میشه گفت با این بذل و بخشش میتونه کمی رضایت کاربرها رو بیشتر جلب کنه (هرچند محدود).
همین هفته قبل هم بود که یکی از دوستانی که در مخابرات هست، باهام تماس گرفت و گفت «خواستم بهت اطلاع بدم که اگر کاربر اینترنتش رو بعد از اتمام دورهء خریداری شده 24 ساعت شارژ نکنه، باید قید اینترنتش رو بزنه، به دلیل پورت هایی که در اینجا داریم تعداش محدوده و چون متقاضی زیاد هست، تا ببینن که شما شارژ نکردی میدن به یکی دیگه! » . من با شنیدن این حرف گرچه خیلی تعجب کردم (اخه قراردادی که ما با شرکت بستیم، 15 روزه هست. یعنی اگه 15 روز اینترنتت رو شارژ نکنی، شرکت میتونه درصورت وجود متقاضی، اکانتت رو بده به یکی دیگه) ولی یادم اومد که اینجا ایرانه و از «بند پ» زیاد استفاده میشه!
حدود 2 ماه پیش بود که بطور اتفاقی دیدم که، 4 گیگ از ترافیکم یک روزه تمام شد در حالی که من استفاده نکرده بودم! با بررسی ای که انجام دادم دیدم که، شرکت اومده اینترنت شبانه (که رایگان بود) رو حساب نکرده و ترافیکی که در ساعات شبانه استفاده شده رو جزء ترافیک روزانه به حساب اورده. ساعت کانکت هم زده بود 35 ساعت! (که محال بود همچین چیزی؛ چون با فرض پایداری 100% اینترنت و عدم دیسکانکت، حداقل باید یه دیسکانکت میشد در حالتی که از مد شبانه میرفت به مد روزانه و یا بالعکس). خلاصه، با صحبتی که با مسئول اون شرکت انجام دادم گفت که، بله سیستم نرم افزاری ما مشکل داره و ما در صدد رفع مشکل هستیم. گرچه بعدا این ترافیک بهم برگردونده شد؛ اما بهش گفتم، مشکل داشتنش که مشخصه، اما این سیستمی که شما دارین اصلا جالب نیست. چون زمانی که اینترنت ما، از مد روزانه خواست بره به شبانه، یا از مد شبانه خواست بره به مد روزانه، باید یه دیسکانت صورت بگیره؛ اگر اینجوری نشد، یعنی اینکه، توی مد روزانه هستیم و اینترنت شبانه رایگان محاسبه نمیشه. حالا کاربر باید دقت داشته باشه که اگه خواست دانلود داشته باشه در مد شبانه، باید ببینه ساعتی که شبانه هست، اون دیسکانت انجام شده یا نه! و این مسخره به نظر میرسه.
درمورد جا نداشتن هم باید گفت که، به دلیل اینکه روی main distribution frame (http://en.wikipedia.org/wiki/Main_distribution_frame)تعداد پورت هایی که اختصاص پیدا میکنن به مشترکین خیلی محدوده، خیلی وقتا پیش میاد که متقاضی هست ولی پورتی نیست بهش اختصاص بدن. همه اینها، نشون میده که ما در این مقوله با مشکلات عدیده ای درگیر هستیم، که جاش توی رکورد های گینس هست؛ شایدم داستانهای علمی تخیلی :لبخند: