PDA

View Full Version : سوال: شمارش دقیق کاربران آنلاین

engima
یک شنبه 14 آبان 1391, 17:34 عصر
سلام
من قصد دارم تعداد کاربران آنلاین در سایتم را شمارش کنم.
در بررسی که داشتم اکثر سایت ها این روش را پیشنهاد داه بودند:
در هر بازید از سایت مشخصات کاربر شامل آی پی او و زمان بازدیدش در دیتابیس ثبت شود و یک زمان idle مثلا 3 دقیقه در نظر گرفته شود و در هر بازدید سطرهایی از دیتابیس که زمانشان از 3 دقیقه گذشته است پاک شوند. در ادامه برای نمایش کاربران آنلاین تعداد کل سطرهای دیتابیس شمارش شود.
مشکل این روش این هست که مبنای آنلاین بودن یک کاربر را فعالیت او در سایت در بازه های زمانی کمتر از 3 دقیقه گذاشته است در حالی که ممکن است کاربر 5 دقیقه در حال مشاهده یک صفحه باشد که در این صورت دیگر آنلاین شمرده نمی شود و اشکال دیگه اینکه در این روش ممکن است کاربری به سایت بیاید و بعد از یک دقیقه خارج شود ولی با این روش تا 3 دقیقه این کاربر آنلاین حساب می شود اگرچه زودتر سایت را ترک کرده باشد.
در کل به نظرم این روش دقیق نیست و احتمالا خطای زیادی دارد.

لطفا اگر روش دیگری برای شمارش دقیق (و یا دقیق تر) کاربران آنلاین می شناسید معرفی کنید.
ممنون

plague
یک شنبه 14 آبان 1391, 18:34 عصر
نه روش معمول همینه
آمار برای اینه که ببینید کی فعاله توی سایت
کسی که سایت رو باز کرده تو مرورگرش و بیش چند دقیقست فعالیتی نداشته با کسی که تو سایت نیست فرق چندانی نداره و با اولین فعالیت هم برمیگرده به چرخه
در مورد کسی هم که خارج میشه و تا 2 دقیقه هنوز فعال محاسبه میشه , این زمان زیادی نیست و تاثیری نداره روی عملکرد آمار

در کل 100 درصد دقیق نیست ولی با توجه به انتظاری که از آمار سایت میره کاملا مناسب و خوبه
اگه روی سایتی کار میکنید که 100 درصد حتما نیازه که دقیق باشه آمار میشه روش دقیق تری پیدا کرد ولی نیاز به استفاده از تکنولوژی های پیشرفته تر از php و همچنین سرور و امکاناتی قوی تر خواهید بود