PDA

View Full Version : مبتدی: از کدوم Dot Net Framework استفاده کنم؟

سعید کشاورز
دوشنبه 15 آبان 1391, 15:30 عصر
سلام دوستان..یه سوال واسم پیش اومده
این ورژن های دانت چه فرقی دارن؟
مثلا الان من VS 2010 دارم فکر میکنم Dotnet 4 باشه..
تفاوت اینا توی چیه با ورژن های قبلی؟ مثلا چه چیزهایی بهشون اضافه شده؟ آیا از نظر سرعت اجرای برنامه با هم فرق دارن؟
راستش تازه کارم زیاد از این مفاهیم سر در نمیارم.اگه یکی بهم توضیح مختصر و مفید بده ممنون میشم:لبخندساده:

راستی مثلا اگه من الان دارم یه برنامه می نویسم از کجا باید تعیین کنم که کدوم ورژن Dotnet روی سیستم کاربر باید نصب بشه؟

کامبیز اسدزاده
دوشنبه 15 آبان 1391, 15:37 عصر
دوست عزیز شما بر اساس نحوه کارایی برنامتون باید تصمیم بگیرید و همچنین نوع سیستم عامل.

مثلا اگه میخوایین برنامتون رو سیستم عامل ویندوز های 7 و 8 اجراء بشه بهتره از نسخه های 4 و 4.5 استفاده کنید.

سعید کشاورز
دوشنبه 15 آبان 1391, 15:43 عصر
دوست عزیز شما بر اساس نحوه کارایی برنامتون باید تصمیم بگیرید و همچنین نوع سیستم عامل.

مثلا اگه میخوایین برنامتون رو سیستم عامل ویندوز های 7 و 8 اجراء بشه بهتره از نسخه های 4 و 4.5 استفاده کنید.
مرسی از پاسختون...
مثلا من میخام برنامه ای که مینویسم روی xp و 7 و 8 اجرا بشه..بدون هیچ مشکلی..در ضمن هم روی 64 بیت کار کنه هم روی 32 بیت..همچین چیزی امکان پذیر هستش؟

کامبیز اسدزاده
دوشنبه 15 آبان 1391, 16:13 عصر
خب یه برنامه نویس حرفه ای از نظر من از این امکانات باید استفاده کنه :

1. سیستم کامپیوتری مناسب و نسبتا قوی
2.سیستم آخرین سیستم عامل موجود مثل ویندوز 8 که حتما باید x64 باشه.
3. در کنار این میتونید از Vmware برای ازمایش برنامتون در سیستم عامل های سطح پایین استفاده کنید.
4.ویژوال استدیو 2012

با داشتن این موارد شما میتونید برنامه خودتون رو به حالت های مختلف AnyCPU - AMD و همچنین x64 , x86 کامپایل کنید.
البته لازم بذکر هست کامپایل برنامه به صورت 64 بیتی نیاز به کد نویسی های بیشتری دارد تا سیستم هماهنگ با سیستم های 64 بیتی کامپایل شود.

سعید کشاورز
دوشنبه 15 آبان 1391, 16:16 عصر
من از ویندوز 7 استفاده میکنم 64 بیتی و VS 2010
الان دارم یه دفترچه تلفن ساده درست میکنم..
حالا این برنامه ای که دارم مینویسم باید چی کار کنم که توی ویندوز xp یا هر سیستم عامل دیگه ای مثل 7 یا 8 اجرا بشه؟ آیا باید تنظیمات خاصی رو انجام بدم؟کد نویسی دیتابیس اون فرق داره؟
اگه کتاب یا مقاله ای در این زمینه معرفی کنید ممنون میشم

کامبیز اسدزاده
دوشنبه 15 آبان 1391, 16:36 عصر
من از ویندوز 7 استفاده میکنم 64 بیتی و VS 2010
الان دارم یه دفترچه تلفن ساده درست میکنم..
حالا این برنامه ای که دارم مینویسم باید چی کار کنم که توی ویندوز xp یا هر سیستم عامل دیگه ای مثل 7 یا 8 اجرا بشه؟ آیا باید تنظیمات خاصی رو انجام بدم؟کد نویسی دیتابیس اون فرق داره؟
اگه کتاب یا مقاله ای در این زمینه معرفی کنید ممنون میشم

شما برای اینکار نیازی نیست کار خاصی انجام بدین.

شما بهترین روش و راحترین روش این هست با کامپایل پیشفرض برنامتون رو تولید کنید.
روشیرو که میگم انجام بدین.

1.پروژتون رو روی حالت AnyCPU کامپایل کنید.
2.روی .Net4 Client Profile تنظیم و کامپایل شود.
3.بعد از تولید برنامه به صورت و EXE برای اجراء حتما یک Setup براش درست کنید در صورتی هم که نتونید هدف این هستش .NET4 و SQL Server روی ویندوز XP و یا 8 نصب شود.

دقت کنید برای اجراء برنامتون همیشه سعی کنید روی سیستم های دیگه تستش کنید زیرا سیستمی که خود شما از اون جواب میگیرید روش موارد لازم برای کامپایل وجود دارد.

1.پس در صورتی که نرم افزار شما به صورت با #C یا VB.NET و یا C++‎-CLI نوشته شده باید از .Net4 بر روی سیستم های 7 و XP استفاده شود. (در ویندوز 8 نیازی نیست)
2.در صورتی که از دیتابیس SQL Server استفاده میکنید باید بر روی تمامی سیستم عامل ها نصب شده باشد. در صورتی که از موتور های دیتابیس دیگری مثل MySQL استفاده میکنید باید کامپوننت مورد نظر نصب شود.
3.دقت کنید بهترین روش اینه که از خود Publisher در محیط Visual Studio استفاده کنید و در قسمت Requirements موارد مورد نیاز رو براش تعریف و قابل اجراء نمایید.

نکته : ویندوز 8 خودش به صورت کامل از دات نت نسخه 4 پشتیبانی میکنمد و نیازی برای نصب نیست.

نکته بسیار مهم : احتمال میدم از این قسمت چشم پوشی کردین و یا اطلاعاتی در رابطه با این نداشته باشید برای حرفه ای شدن و تمیزی کار لازمه : در برنامتون مابین تگ های زیر قبل از کانکت شدن به دیتابیس و دیگر موارد استفاده کنید مثل نمونه زیر...

try
{

// عملیات اتصال به دیتابیس و ...
}

catch
{

MessageBox.Show("برای اجراء برنامه نیاز به موتور دیتابیس .... میباشد");

}

FastCode
دوشنبه 15 آبان 1391, 16:44 عصر
.net 2 روی همه اجرا میشه.

programerinfonet
دوشنبه 15 آبان 1391, 17:02 عصر
دوست عزیز شما تو همون vs2008 هم می تونید برنامه ی حرفه ای طراحی کنید و با توجه به این که می گید تازه کار هم هستید پاسخگوی نیاز شما هست
اما نکته ی قابل توجه این است که اگر شما با 2010 کار می کنید اون سورس باید با دات نت 4 به بالا اجرا بشه آیا سیستم مشتری شما توانایی کشش این کامپایلر و امسال اون رو داره ؟
در حال حاضر میشه گفت دات نت 3.5 تقریبأ روی تمامی سیستم ها قابل نصب و اجرا می باشد پس با این تفاسیر می توان گفت ویژوال 2008 مناسب ترین گزینه می باشد البته تا یک مدت زمانی

mmd2009
دوشنبه 15 آبان 1391, 19:43 عصر
با سلام

حتما نیازی نیست از vs2012 یا Sql 2012 یا ... استفاده بکنید برای برنامه هاتون.. Net4 Client Profile هم برای شما محدودیت های رو از قبیل دسترسی نداشتن به کریستال ریپورت یا sit report رو داره و استفاده از هر Dot Net پایین تر از Do Net 4 که الان بر روی VS 2010 هست برای شما عملا محدودیت هایی رو داره مثلا اینکه فرضا در Dot Net 2 خبری از WPF یا Linq یا ... نیست و خیلی از این موارد دیگه که به شخصه قبل از نوشتن هر برنامه ای اول میبینم که سیستم مقصد مهمترین محدودیت هاش چیه و طبق اون برنامه خودم رو میسازم

موفق باشید