PDA

View Full Version : سوال: کلاس های بانک اطلاعاتی

IMANAZADI
چهارشنبه 17 آبان 1391, 16:14 عصر
با سلام

اطلاعاتی در مورد موارد زیر میخواستم بصورت خلاصه

استفاده از دیتاست بهتره یا دیتاریدر

DataSet ;
DataReader;
DataAdapter;
DataTable;
DataTableReader;
DataView ;

Farshid007
چهارشنبه 17 آبان 1391, 16:22 عصر
برای چه کاری؟

hakim22
چهارشنبه 17 آبان 1391, 21:57 عصر
از DataReader زمانی که فقط قصد گزارش گیری دارید استفاده کنید (فقط خواندنی) در غیر این صورت دیتاست.

nilmil_nil
چهارشنبه 17 آبان 1391, 23:38 عصر
Dataset برای شما میتونه تعدادی جدول بر گردونه مثلا یه استور پروسیجر اجرا میکنید که چند جدول خروجیشه
DataTable فقط یه جدول بر میگردونه

veniz2008
پنج شنبه 18 آبان 1391, 00:01 صبح
سلام.
dataview هم شبیه به دیتاتیبل و دیتاست هست ولی یه خصوصیت کاربردی خوب داره اونم فیلتر کردن رکوردها هست که میتونید خیلی راحت داده هاتون رو براساس یک یا چند ویژگی فیلتر کنید.
data adapter هم پل ارتباطی بین جداول و برنامه ما هستش. یعنی شما زمانیکه میخواید نتیجه یک جستجو رو درون یک شی مثل گرید نمایش بدید میتونید از dataadapter استفاده کنید.

ali_habibi1384
پنج شنبه 18 آبان 1391, 06:50 صبح
سلام.
dataview هم شبیه به دیتاتیبل و دیتاست هست ولی یه خصوصیت کاربردی خوب داره اونم فیلتر کردن رکوردها هست که میتونید خیلی راحت داده هاتون رو براساس یک یا چند ویژگی فیلتر کنید.
data adapter هم پل ارتباطی بین جداول و برنامه ما هستش. یعنی شما زمانیکه میخواید نتیجه یک جستجو رو درون یک شی مثل گرید نمایش بدید میتونید از dataadapter استفاده کنید.
اين حرف شما يعني اينكه با ديتا تيبل نميشه چيزي رو فيلتر كرد؟!!!!!!!!
و اينكه با ديتا تيبل هم نميشه نتيجه جستجو رو توي گريد نمايش داد؟؟؟؟؟؟؟؟؟

veniz2008
پنج شنبه 18 آبان 1391, 10:52 صبح
اين حرف شما يعني اينكه با ديتا تيبل نميشه چيزي رو فيلتر كرد؟!!!!!!!!
در dataview یک ویژگی به نام RowFilter وجود داره که میتونیم رکوردها رو براساس یک یا چند فیلد فیلتر کنیم.در دیتاتیبل هم یک ویژگی به نام defaultview هست که این کار رو انجام میده ( البته همین defaultview خودش از جنس dataview هست) ولی من ترجیج میدم که از dataview برای فیلتر کردن جدول هام استفاده کنم.
شما همیشه از دیتاتیبل برای فیلتر کردن جدول ها استفاده می کنید؟

و اينكه با ديتا تيبل هم نميشه نتيجه جستجو رو توي گريد نمايش داد؟؟؟؟؟؟؟؟؟اگر نوشته منو به دقت بخونید می بینید که من گفتم : "data adapter پل ارتباطی بین جداول و برنامه ما هستش". dataadaptor فقط یک شی کمکی هستش و ما میتونیم از دیتاتیبل، دیتاست یا dataview برای ریختن نتیجه، درون گرید استفاده کنیم.
این مثال رو ببینید :

SqlConnection con = new SqlConnection("Data Source = .\\md2008;Initial Catalog = university;Integrated security = True");
SqlDataAdapter da = new SqlDataAdapter("select * from tblstd", con);
dt.Clear();
da.Fill(dt);
dataGridView1.DataSource = dt;
با کمک dataadapter ، نتیجه رو داخل دیتاتیبل ریختم و دیتاتیبل رو به گرید نسبت دادم.