PDA

View Full Version : سوال: باید یه سری اطلاعات زیاد بیش از 10 فرم رو از کاربر بگیرم از کدوم روش برای استفاده کنم؟

samadblaj
پنج شنبه 25 آبان 1391, 01:30 صبح
سلام دوستان نیاز به سلیقه تون دارم . دارم روی یه پروزه حرفه ای کار میکنم نیاز به راهنمایی دارم.
باید یه سری اطلاعات زیاد بیش از 7 فرم رو از کاربر بگیرم از کدوم روش برای استفاده کنم؟
مثلا اطاعات فردی | اطلاعات خانوادگی...
حالا به نظر شما بهتره این 7 فرم رو توی یک تب جا سازس کنم یا برای هر نوع اطلاعات که فیلد های زیادی هم داره از فرم جدا گانه استفاده کنم.
از MDIForm هم استفاده کردم.

RIG000
پنج شنبه 25 آبان 1391, 01:43 صبح
سلام . من از تب استفاده کردم اما به نظر من اگه بهم نزدیک نیستن این اطلاعاتی ثبتی در فرم های مختلف اگه بهم نزدیکن و ثبتشون یه جورایی پشت سر هم هست تو تب باشه بهتر هست . از چند فرم استفاده کنی برنامه بزرگتر نشون داده میشه از تب باشه جمع و جور تر میشه!
موفق باشی که هستی دوست من.

samadblaj
پنج شنبه 25 آبان 1391, 01:55 صبح
سلام . من از تب استفاده کردم اما به نظر من اگه بهم نزدیک نیستن این اطلاعاتی ثبتی در فرم های مختلف اگه بهم نزدیکن و ثبتشون یه جورایی پشت سر هم هست تو تب باشه بهتر هست . از چند فرم استفاده کنی برنامه بزرگتر نشون داده میشه از تب باشه جمع و جور تر میشه!
موفق باشی که هستی دوست من.

اول تشکر میکنم بابت نظر خوب مفیدتون.
از تب استفاده کنم برنامه خیلی کوچک نشون داده میشه!
اطلاعات تقریبا به هم نزدیکه ولی میشه به سه قسمت تقسیم شه مثلا "ثبت اطلاعات شخصی" ... به نظر خودم هم تب خیلی بهتر از روش های دیگه است چون اطلاعات رو راحت تر میشه کنترل کرد و کار رو سریعتر پیش میبره... قسمتی از اطلاعات روبه ضورت فرمکار کردم که راضی نبودم و مشکلاتی ممکن هست پیش بیاد و سر در گمی ... و رابط کاربری ضعیفی می شد.
تشکــــــــــــــر

merlin425
پنج شنبه 25 آبان 1391, 01:59 صبح
از فرمهای مختلف استفاده کنی بهتره تب واسه اطلاعات خیلی به هم وابسته و کم و جمع و جور استفاده میشه تو خودت میگی اطلاعات زیاده خوب 7 تا تب چیز جالبی نیست تب رو مثلآ کجا بذاری خوبه یک تب واسه گرفتن پشتیبان و تب بعد واسه بازیابی می بینی به هم متصلند

samadblaj
پنج شنبه 25 آبان 1391, 02:11 صبح
از فرمهای مختلف استفاده کنی بهتره تب واسه اطلاعات خیلی به هم وابسته و کم و جمع و جور استفاده میشه تو خودت میگی اطلاعات زیاده خوب 7 تا تب چیز جالبی نیست تب رو مثلآ کجا بذاری خوبه یک تب واسه گرفتن پشتیبان و تب بعد واسه بازیابی می بینی به هم متصلند

ممنونم مرلین عزیز ولی استفاده از 7 فرم هم یکم کار رو سخت میکنه اگه قرار باشه فونت رو بزرگتر کنیم باید تک تک فرم ها رو باز کنیم و انتخاب و از این قبیل مشکلات ولی به قول ابنجورم منطقی و جالب نیست از فرم های متعدد استفاده کنیم.
برنامه های زیادی رو هم که مشاهده کردم از اینجور ابزار به این شکل استفاده نمیکنه.
ممنونم از هر دو شما آره همون بهتره از فرم استفاده کنم...
ببخشید کلید تشکر رو میزنم ثبت نمیکنه حتما تشکر میکنم. پست هر دو تون برام خیلی مفید بود و هر دو پست استفاده از تب رو اشاره به نزدیکی اطلاعات به هم داشت...

Ahmad765
پنج شنبه 25 آبان 1391, 02:20 صبح
هر قسمت در یک user control.
در یه فرم همه رو قرار بده (برای کسی که میخواد به صورت دسته ای وارد کنه مثلا تایپیست).
برای ادیت هم بصورت کامل و هم بصورت بخش بخش (در فرم های متفاوت).
حتی میتونی usercontrol ها رو هم توی تب ها قرار بدی (تقریبا شد 3 روش همزمان).

بجز مقدار کمی کد نویسی و دیزاین که اضافه میشه دردسرش فرقی نداره.

RIG000
پنج شنبه 25 آبان 1391, 10:12 صبح
اول تشکر میکنم بابت نظر خوب مفیدتون.
از تب استفاده کنم برنامه خیلی کوچک نشون داده میشه!
اطلاعات تقریبا به هم نزدیکه ولی میشه به سه قسمت تقسیم شه مثلا "ثبت اطلاعات شخصی" ... به نظر خودم هم تب خیلی بهتر از روش های دیگه است چون اطلاعات رو راحت تر میشه کنترل کرد و کار رو سریعتر پیش میبره... قسمتی از اطلاعات روبه ضورت فرمکار کردم که راضی نبودم و مشکلاتی ممکن هست پیش بیاد و سر در گمی ... و رابط کاربری ضعیفی می شد.
تشکــــــــــــــر
منظور از کوچیک همون جمع و جور بودنش هست. به هر حال هر جور حساب کنی با تب کار کردن خیلی جمع و جور تر از 7 فرم است.
شما بسته وارد کردن اطلاعاتتت و ادیتت و حذفت که چگونه اعمالشون میکنی . مثلا من برنامه بوده اینسرت ادیت حذف ... تو یه فرم بوده و بوده اینسرت در یک تب ادیت در تب دیگر و ....
اما در کل راه درست این هست که اونهایی که تو بهم نزدیک هستند رو با تب درکنار هم بگذاری .
اگه به 3 قسمت تقسیم شه میتونی از 3 فرم استفاده کنی و سپس از تب !
در ضمن بگم باید طوری به برنامه ظاهر بدهی که تب حال خشک نداشته باشه و همش شلوغ کنترل ها کنار هم دیده بشه .
در کل هم نظر خودت مهم تر هست واسه انجام کارت.
اما فکر میکنم 3 قسمت رو با 3 فرم وسپس تب بهتر بتونی کنترل کنی.
موفق باشی

samadblaj
پنج شنبه 25 آبان 1391, 10:48 صبح
هر قسمت در یک user control.
در یه فرم همه رو قرار بده (برای کسی که میخواد به صورت دسته ای وارد کنه مثلا تایپیست).
برای ادیت هم بصورت کامل و هم بصورت بخش بخش (در فرم های متفاوت).
حتی میتونی usercontrol ها رو هم توی تب ها قرار بدی (تقریبا شد 3 روش همزمان).

بجز مقدار کمی کد نویسی و دیزاین که اضافه میشه دردسرش فرقی نداره.

سلام ممنونم دوستان از نظرات سازندتون.
احمد عزیز اینم روش خیلی خوبی بهتر هست در پایان فرضا textbox رو سفارشی کنم و توی تمامی پروژه استفاده کنم یکی از مزایای User Control ها برای اینجور زمان هستش که اصلا حواسم به این سر فصل نبود.

منظور از کوچیک همون جمع و جور بودنش هست. به هر حال هر جور حساب کنی با تب کار کردن خیلی جمع و جور تر از 7 فرم است.
شما بسته وارد کردن اطلاعاتتت و ادیتت و حذفت که چگونه اعمالشون میکنی . مثلا من برنامه بوده اینسرت ادیت حذف ... تو یه فرم بوده و بوده اینسرت در یک تب ادیت در تب دیگر و ....
اما در کل راه درست این هست که اونهایی که تو بهم نزدیک هستند رو با تب درکنار هم بگذاری .
اگه به 3 قسمت تقسیم شه میتونی از 3 فرم استفاده کنی و سپس از تب !
در ضمن بگم باید طوری به برنامه ظاهر بدهی که تب حال خشک نداشته باشه و همش شلوغ کنترل ها کنار هم دیده بشه .
در کل هم نظر خودت مهم تر هست واسه انجام کارت.
اما فکر میکنم 3 قسمت رو با 3 فرم وسپس تب بهتر بتونی کنترل کنی.
موفق باشی

آره با تب خیلی ساده تر میشه ولی متاسفانه من از کامپوننت خاصی برای این کار استفاده نکردم و هر چی رنگ و لعاب به کارم بخشم باز هم اون چیزی که میخوام در نمیاد ولی فرم رو میشه با کمی سلیقه به خرج دادن یه چیز بهتری کرد...
ولی به نظر خودمم بهتره از قسمت هایی به خاطر اشباه نشدن کار از tab استفاده کنم چون واقعا نیازش رو حس میکنم و تکراری بودن موضوع به هم...
دوست دارم بعد ز پایان ار دمو رو اینجا قرار بدم شما نظرتون رو در رابطه که ui کاربری وگرافیک و... بیان کنید.

ممنون از همه ی دوستان نظر دیگه ای داشتید در خدمتم.

morteza271
پنج شنبه 25 آبان 1391, 11:02 صبح
سلام.
روش های زیادی هست ولی به نظرم بهترین روش اینه که برای هر کدوم از موارد یه یوز کنترل بسازید.
بعد در فرم اصلی که قراره این اطلاعات دریافت بشه کلیدهای بعدی و قبلی بذارین و یه پنل ...
بعد با هر بار زدن کلیدهای بعدی و قبلی یوز کنترل مورد نظر رو در داخل پنل قرار بدین و البته اطلاعات وارد شده در یوزر کنترل جاری رو هم یه جایی نگه دارین و بعد برین به یوزر کنترل بعدی.

از تب هم میتونید استفاده کنید(که دوستان هم اشاره کردن)
اگه از مجموعه کنترل های دات نت بار استفاده می کنید خیلی راحت میتونید از تبش استفاده کنید و مطابق با سلیقه ی خودتون بهش شکل و ظاهر بدین...
موفق باشید

samadblaj
پنج شنبه 25 آبان 1391, 11:11 صبح
سلام.
روش های زیادی هست ولی به نظرم بهترین روش اینه که برای هر کدوم از موارد یه یوز کنترل بسازید.
بعد در فرم اصلی که قراره این اطلاعات دریافت بشه کلیدهای بعدی و قبلی بذارین و یه پنل ...
بعد با هر بار زدن کلیدهای بعدی و قبلی یوز کنترل مورد نظر رو در داخل پنل قرار بدین و البته اطلاعات وارد شده در یوزر کنترل جاری رو هم یه جایی نگه دارین و بعد برین به یوزر کنترل بعدی.

سلام خوب این که با طراحی فرم دوباره فرقی نداره؟ مزیت این کار چیه؟ فقط اطلاعات بر روی یک فرم load میشه و فرضا برای تغییر خصوصیات text باید به user control بر گشت!

از تب هم میتونید استفاده کنید(که دوستان هم اشاره کردن)
اگه از مجموعه کنترل های دات نت بار استفاده می کنید خیلی راحت میتونید از تبش استفاده کنید و مطابق با سلیقه ی خودتون بهش شکل و ظاهر بدین...
موفق باشید

از کامپوننت خاصی استفاده نکردم از dev express استفاده میکردم که یه مکث کوچیک در بالا اومدن ابزار داره ، به خاطر سرعت بهتر و بهینه تر تکنولوژی برنامه نویسیم پایگاه رو هم Entity Framework قرار دادم...
ممنون میشم مزایای استفاده از user control در پروژه ام رو برام بگید ، چه فرقی با فرم های عادی داره آیا فکر نمیکنید سرعت در فرم های عادی بیشتر از این روش هستش؟

morteza271
پنج شنبه 25 آبان 1391, 11:34 صبح
من به این خاطر گفتم از یوزر کنترل استفاده کنید چراکه شما گفتین اطلاعات خیلی زیاده، چون اگه بخواین تمام کنترلها رو در یه فرم بذارین خیلی کدنویسیش براتون سخت تر میشه.
مزیتش اینه که فرمتون سبکتر میشه و لودش سریعتر و هر زمانکه به یه یوز کنترل خاص نیاز باشه اونو لود میکنید وگرنه نه و ...

همونطور که یکی از دوستان هم گفتن حتی میتونید یوزر کنترل ها رو داخل تبهاتون بذارین...
من گفتم از کلیدهای بعدی و قبلی استفاده کنید تا سرعت بیشتر شه وگرنه باهم تفاوت زیاد ندارند. و البته اینطوری راحت تر میتونید ظاهرش رو تغییر بدین و زیباترش کنید ولی در مورد استفاده از تب زیاد دستتون باز نیست...
موفق باشید

saeed.8350028
پنج شنبه 25 آبان 1391, 14:40 عصر
نظرات همه دوستان محترم هست. ولی بحث خیلی مهم که دوستان مد نظر نگرفتن راحتی کاربر برای ورود اطلاعات هست که شاید از همه چیز مهمتر باشه. به نظر من برنامه هایی که چندین فرم دارند برای کاربر پیچیده میشن و حتی با وجود کد خیلی خوب، فروش خوبی ندارند! تجربه شخصی من میگه که هر چی تعداد فرم ها کمتر و اینترفیس شما کاربرپسندتر باشه بهتره.

samadblaj
پنج شنبه 25 آبان 1391, 15:05 عصر
نظرات همه دوستان محترم هست. ولی بحث خیلی مهم که دوستان مد نظر نگرفتن راحتی کاربر برای ورود اطلاعات هست که شاید از همه چیز مهمتر باشه. به نظر من برنامه هایی که چندین فرم دارند برای کاربر پیچیده میشن و حتی با وجود کد خیلی خوب، فروش خوبی ندارند! تجربه شخصی من میگه که هر چی تعداد فرم ها کمتر و اینترفیس شما کاربرپسندتر باشه بهتره.

ممنونم سعیدجون اطلاعاتت به نظر خودمم مهمتریم چیز اینترفیس کاره. منم میخوام از پیچیدگی و ابهام جلو گریر کنم. ولی متاسفانه باید از چند فرمی استفاده کنم چون بعضی از مسائل از هم خیلی مجزا هستند...
وبرای یک پارچه کردن سعی کردم از فرم های MDI استفاده کنم تا بشه این سر درگمی رو کمی بر طرف کرد و یک منوی مناسب برای ثبت اطلاعات بیشتر...:تشویق: