PDA

View Full Version : یک ایده برای پیاده سازی سطح دسترسی در نرم افزار

خسرو خان
پنج شنبه 25 آبان 1391, 20:07 عصر
با سلام
من میخوام تو نرم افزاری که دارم مینویسم سطح دسترسی برای کاربران پیاده سازی کنم .
این سطح دسترسی این طور عمل میکند که علاوه برفرم های اصلی میتواند عناصر موجود در فرم ها را تحت تاثیر خود قرار دهد . مثلا کاربر میتواند جستجو کند اما نمیتواند عمل حذف یا درج را انجام دهد .
یه ایده یا یک سناریو برای این کار میخواستم .
با تشکر از همه شمه

mortezasar
پنج شنبه 25 آبان 1391, 20:41 عصر
سلام شما یه جدول میسازی و نام کاربری و پسورد و هر نوع سطح و کارهایی که میخوای اونجا ذخیره میکنی بعد زمانیکه میای چک میکنی که این کاربر توی جدولت هست؟
مثلا (اگه فقط بخوای واسه جست و جو بنویسی)
اگر بود میای یک متغیر استاتیک تعریف میکنی و مثلا اگر میتونه جست وجو کنه شما خاصیت enable دکمه جست و جوت روبرابر متغیر استاتیکی که واسه جست و جو از جدولت پر شده قرار میدی (چون فیلد جدولت بیت بود یا true و یا false که دکمه جست و جو رو فعال یا غیر فعال میشه )

zarifcomputer
پنج شنبه 25 آبان 1391, 20:52 عصر
با سلام
من میخوام تو نرم افزاری که دارم مینویسم سطح دسترسی برای کاربران پیاده سازی کنم .
این سطح دسترسی این طور عمل میکند که علاوه برفرم های اصلی میتواند عناصر موجود در فرم ها را تحت تاثیر خود قرار دهد . مثلا کاربر میتواند جستجو کند اما نمیتواند عمل حذف یا درج را انجام دهد .
یه ایده یا یک سناریو برای این کار میخواستم .
با تشکر از همه شمه

من این کار را در نرم افزاری که با دلفی نوشتم پیاده سازی کردم و مثل هلو کار میکنه . خیلی شیکه . نمیدونم امکانات دات نت به شما اجازه میده از این تکنولوژی استفاده کنید یا نه . به هر حال اکه مایل بودید بگید تا عرض کنم

JaVa
پنج شنبه 25 آبان 1391, 20:54 عصر
سلام و..

ببین این تایپیک می تونه ایده ای رو توی ذهنت بوجود بیاره.

الگوریتم ایجاد حساب کاربری (http://barnamenevis.org/showthread.php?353024-%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88-%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%AA%D9%85-%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF-%D8%AD%D8%B3%D8%A7%D8%A8-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%DB%8C&highlight=%D8%B3%D8%B7%D8%AD+%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8 %B1%D8%B3%DB%8C)

موفق باشیدو.*

behnam_khademi
جمعه 26 آبان 1391, 03:12 صبح
سلام
من در برنامه خودم از این روش استفاده کردم :
در جدول کاربران علاوه بر نام و رمز یک فیلد هم برای سطح دسترسی تعریف کردم
بعد هر بخش رو یک کد دادم (من این کار رو به صورت دودویی دادم 2و4و6 ...) در آخر این کد ها رو با هم جمع کردم و در اون فیلد ذخیره کردم
جالا فقط لازمه یک شرط با یک XOR قرار بدی که آیا شخص مورد نظر به قسمت مورد نظر دسترسی داره یا نه؟

خسرو خان
شنبه 27 آبان 1391, 09:06 صبح
سلام
با کمال میل . اگه بفرمایید خوشحال میشم . خیلی لازم دارم

خسرو خان
شنبه 27 آبان 1391, 09:16 صبح
من این کار را در نرم افزاری که با دلفی نوشتم پیاده سازی کردم و مثل هلو کار میکنه . خیلی شیکه . نمیدونم امکانات دات نت به شما اجازه میده از این تکنولوژی استفاده کنید یا نه . به هر حال اکه مایل بودید بگید تا عرض کنم

سلام

zarifcomputer
شنبه 27 آبان 1391, 20:11 عصر
سلام

مرحله اول:
1- لیستی از اشیایی که قرار است در سطح دسترسی نرم افزار مورد بررسی قرار بگیرد تهیه کنید . مثال (FormMain , Button1 , Button2 , MenuItem1 , ...)
2 - به ازای هر کدام از این اشیاء یک نام فارسی مشخص کرده و به هر کدام یک آی دی اختصاص دهید و این مجموعه اطلاعات را در یک جدول در بانک اطلاعات نگه دارید
مثال :
ItemTitle ItemName ItemID
1 FormMain فرم اصلی
2 Button1 دکمه اول
3 Button2 دکمه دوم
4 MenuItem1 منوی اول
و
...
-----------------------------------------------------------------------
مرحله دوم:
با فرض اینکه جدول کاربران وجود دارد و در این جدول یک فیلد آی دی برای هر کاربر در نظر گرفته شده است، یک جدول جدید بسازید که حاوی دو فیلد عددی باشد . این جدول برای نگهداری سطح دسترسی محدود شده کاربر است . یعنی اگر کاربری در این جدول سطری داشته باشد به این معنی است که به آیتم مورد نظر دسترسی ندارد. مثال:
UserID ItemID
1 25
2 25
3 25
1 28
2 28
2 35
3 35
کاربر با آی دی 25 به آیتم 1و2و3 دسترسی ندارد و به بقیه آیتم ها دسترسی دارد و همینطور برای سایر کاربران هم با هر آی دی سطح دسترسی مشخص شده
-------------------------------------------------------------------------
مرحله سوم:
در این مرحله یک فرم برای تعیین سطح دسترسی کاربران میسازید و در بالای فرم یا هر جا که مایل بودید ابتدا کاربر را انتخاب میکنید ، سپس در یک جدول که در ابتدای لود شدن فرم محتویات جدول انواع دسترسی در نرم افزار را در آن پر کرده اید ، فقط با انتخاب سطر از جدول آن را در یک آرایه نگهداری میکنید و در پایان با فشردن دکمه تایید تمام محتویات آرایه را در جدول دوم که سطح دسترسی کاربر است درج میکنید
--------------------------------------------------------------------------
البته من خیلی خلاصه نوشتم . شما دست به کد بشید و شروع کنید اگه به مشکل برخوردید بفرمایید تا راهنمایی کنم
--------------------------------------------------------------------------
مرحله چهارم :
یک روتین بنویسید که با دریافت کد کاربر قسمتهای غیر مجاز برای کاربر در فرم جاری غیر فعال شوند و این روتین را در ابتدای لود شدن هر فرم فراخوانی کنید.
-------------------------------------------------------------------------
به همین سادگی و شیکی . مثل هلو کار میکنه