PDA

View Full Version : آینده وب در تسخیر چه کسانی است؟ گپ دوستانه: آینده کار طراحان وب

MrasoolF
جمعه 26 آبان 1391, 15:22 عصر
خوب دوستان چند خطی میخوام باهاتون صحبت کنم. این مطالب همش گفته های من نیست ولی گردآوری و نتیجه گیری منه میخواستم با شما طراحان حرفه ای در میون بذارم.
جهان تکنولوژی در حال گذاری نرم ولی مهمه. اینترنت تا به امروز آزاد و به اصطلاح وحشی بوده اتفاقی که داره میافته اینه که بسیاری به ارزش اقتصادی این پلتفرم پی بردن و دارن ازش نه استفاده بلکه سوء استفاده میکنن. اگر اوضاع اینطوری پیش بره و توده هم همچنان به شکل زومبی مشغول به به و چه چه باشه و نفهمه داره چه اتفاقی میافته آینده ی اینترنت چیزی غیر این خواهد بود. بحثم به طور ویژه راجع به معضی موسم به Trafic Shaping هست. ما و علائق و رفتار ما در وب به شکل ناخودآگاه (در واقع در اثر کمبود آگاهی) شکل داده میشه. همین حالاش پول هنگفتی فقط بر اساس ترافیک جابه جا میشه. در این سناریو شرکتهای بزرگ به کنترل این ترافیک دست خواهند زد و بسترهای خودشونو بسط میدن (الان چراغ خاموش همه شرکتها اینکار رو دارن انجام میدن). وب معنای فعلیش رو از دست میده، شما الان آزادین و به پایگاههای مختلف اعتبار میدین: فیسبوک، گوگل یاهو مایکروسافت و .... ولی در آینده خدمات مبتنی بر ترافیک شما رو تبدیل به زومبی هائی خواهد کرد که اعتبارشون رو ازین شرکتها خواهند گرفت. دیگه وب اون معنای قدیم رو نداره...شما کماکان آزاد خواهید بود هر IPئی که خواستین رو درخواست بدین ولی مسئله ی خدمات ارزش افزوده، QoS مبتنی بر IP و دسترسی مانع نامرئی دسترسی شما خواهد شد. آینده ی وب طبق این سناریو دیگه هوائی آزاد نیست که وسعتش به فراخنای پر پرواز شما باشه بلکه زمین خواهد بود که متناسب با خدمت شما بهش بهتون بار میده و شما وابسته به مواعید همون زمین میشین پرواز رو که دیگه بیخیال نمیفهمیم چی هست.
صحبت این نیست که حتما همین میشه صحبت اینه که روند رو درک کنیم و آگاهانه از چیزی که داریم دفاع کنیم. حقوق خودمون بشناسیم و سعی کنیم وب فردا، وبی بهتر و انسانی تر و آزادتر باشه. هیچ توطئه ای در کار نیست. بنگاه اقتصادی به طور طبیعی دنبال سود هست و اگر جریانی مانعش نشه مرزی نمیبینه این نه توطئه است نه اتفاق طبیعی، یه روند معلوم و کاملا علمی هست.
پ.ن: من اول بار از طریق وبلاگ جادی میرمیرانی (کیبرد آزاد) با این مسئله به طور دقیق آشنا شدم (توی رادیو گیک)

AmirGhasemi
جمعه 26 آبان 1391, 18:11 عصر
سلام
همه ما محكوم به اين موضوعيم
به زودي چشم باز مي كنيم مي بينيم براي عضويت در همين وب سايت برنامه نويس هم بايد پول بپردازيم
هر چند من با جون و دل خواهم پرداخت اما ....
آقا اين بحث را ادامه دهيد! خواهشا محلي نشه براي دعواهاي بعدي بين اعضا وليبا آزادي انديشه به اين موضوع ادامه دهيم

mortezagt
جمعه 26 آبان 1391, 19:57 عصر
با نظر دوستمون امیر موافق هستم
ولی چه چیزی باعث این موضوع میشه ؟
اگر ما همچنان در بند توررم اسیر باشیم و این بند هر روز فشارش رو روی ما بیشتر کنه ، ما ناچاریم برای نجات دادن خودمون دست به هر کاری بزنیم ، دقت کنید هر کاری !
آدمای کمی پیدا میشن که ایمان خودشون رو حفظ کنن گرچه امام گفته فقر که از این در بیاد داخل ، ایمان از اون در میره بیرون .
خوب کسانی مثل همین سایت مجبور میشن برای عضویت در سایتشون از کاربران پول درخواست کنن و این چیز خیلی مشخصیه و عجیب نیست .

تنها راه رهایی از این موزل فقط کاهش توررم میتونه باشه تا زندگی مردم به روال عادی برگرده .
نمیخوام بگم فقط ما هستیم که درگیر این موزل شدیم ، همه دنیا به طریقی گرفتار هستن. اکثر سایتهای خارجی برای اینکه توی سایتشون عضو بشی تا بتونی مطالبش رو بخونی، ازت پول میگیرن

امیدوارم که هرچه زودتر مشکلات حل بشه چون ما ایرانی ها لیاقتمون از اینها بیشتره

mortezagt
جمعه 26 آبان 1391, 20:08 عصر
در ضمن اینو هم خواستم بدونید که تا ماه های آینده دیگه اینترنت ملی خواهد شد و فقط سایتهایی که در ایران پشتیبانی میشن قابل مشاهده است و به همراه این موضوع سرعت اینترنت تا 20 مگ خواهد رسید و همه میتونن تا 20 مگ سرعت اینترنت رو چه خانگی و چه اداری ، داشته باشن

البته بعید میدونم که سرعت اینترنت این قدر بشه و یا اگر هم بشه حتما هر پورت رو 100 نفر میدن

AmirGhasemi
جمعه 26 آبان 1391, 20:20 عصر
سلام دوباره
مرتضي جان با تمام ارادت به شما چند نكته را عرض كنم
1) بحث كسب درآمد هيچ ربطي به تورم نداره!! ببينيد در امريكا تورم حدود 2 درصد است اما شما براي استفاده از توالت هاي عمومي بايد يك دلار پرداخت كنيد!! يعني يك توالت عمومي 3000 تومان ما!!! اتفاقا بگم كه يك دلار هم براي خود امريكايي ها هم پول زيادي حساب مي شه!!!
تورم ربطي به قيمت گذاري نداره!! ببينيد من سال 82 يك پروژه ويندوزي انجام دادم 200 هزار تومان گرفتم! كيف كرده بودم!!! فكر مي كردم فقط من توي دنيا برنامه نويس هستم!‌با اون 200 هزار تومان 2 تا سكه كامل بهار آزادي خريدم تازه يه چيزي هم برام موند!!! حالا در سال 1391 شما همون پروژه را اگر توي اينترنت سرچ كني اوپن سورسش هزار تا پيدا مي كني!!! اون پروژه اون زمان ارزش 200 هزار تومان داشت الان مفت هم گرونه!!!!!‌پس گرفتن پول ربطي به تورم ندارد!!!
برنامه نويسان اندرويدي را ببين!! توي دنيا مي بيني يك برنامه اندرويدي خيلي توپ مثلا يه ماشين حساب اندرويدي را توي سايت هاي فروش نرم افزار گذاشتن 80 سنت!!! يعني كمتر از يك دلار!! مي گي برو بابا 80 سنت هم شد پول؟؟!؟ خب برو مجانيش كن خيال همه را راحت كن!!! يهو بعدش دقت كه مي مي كني مي بيني حدود 3 ميليون بار دانلود شده!!!‌يعني دو ميليون و چهارصد هزار دلار!!!!!! چند ميليارد تومان ما ميشه؟؟؟؟؟؟؟؟ فكر كنم حدود 7 ميليارد تومان؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟ فكر نمي كنم شركت هاي غول ايراني هم 7 مييليارد در سال فروش داشته باشند!!!!

2) اقتصاد سرمايه داري دنيا ثابت كرده كه اول جذابيت چيزي را براي مردم فراهم ميك نه بعد كه بهش معتاد شدن و جزو ذات زندگي مردم شد، شروع مي كنه ازوشن پول گرفتن!!! موضوع بحث ما اينه!!! اوايل كه ماهواره اومده بود همه كانال ها آزاد بود!!‌الان از هر 100 تا كانال ماهواره 70 تاش پوليه!!‌اون 30 تا ي بقيه هم برنامه درست و حسابي ندارند كه!!!
اون روزي را ببينيم كه شما براي ورود به سايت هم بايد پول بدي چه برسه به استفاده از اون سايت!!!!!

3) برداشت شما از اينترنت ملي كاملا اشتباه است!!!‌اين شايعات در مورد اينترنت ملي چيزي جز دروغ براي به جان هم انداختن مردم نيست!!!‌اتفاقا اينترنت ملي بحثي است كه سالها پيش چين،‌آلمان، تركيه، سوئد و خيلي كشورهاي ديگر انجام دادند!!! ما هم بايد بريم سراغش!!! بايد خيلي زودتر از اينها مي رفتيم!!‌اتفاقا اين بحثي بود كه "دكتر رياضي" دبير شوراي عالي انفورمايتك كشور در زمان دولت آقاي خاتمي مطرح كرد!!! بودجه اش هم در زمان دولت آقاي خاتمي تصويب شد اما متاسفانه پولش را حيف و ميل كردند!
اگر خواستي مطلب مفصلي در مورد اينترنت ملي و مزايايش خواهم نوشت!

mortezagt
جمعه 26 آبان 1391, 20:32 عصر
دوست من شما درست متوجه نشدید
تحریم باعث بالا رفتن تورم شده نمونه بنزین 100 تومنی !
ببین فشار مالی وقتی روی ما باشه ، ناخداگاه ما رو به فکر درآمد بیشتر میکنه تا بتونیم این فشارها رو کم کنیم و در آخر مجبور میشیم خدماتی رو که تا دیروز به رایگان ارایه میکردیم رو دیگه با گرفتن پول انجام بدیم

در مورد اینترنت ملی هم چند ماه پیش شخصا گوش کردم از اخبار که دیگه سایتهای خارجی رو نمیتونیم مشاهده کنیم و فقط افراد واجد شرایط میتونن از اینترنت به صورت روال قبل استفاده کنن
بودجه این کار تامین شده و تقریبا آخرای کار هستن و کم کم میخوان اجراییش کنن

MrasoolF
جمعه 26 آبان 1391, 20:43 عصر
ببینید دوستان بیایید یکم عمیق تر به این موضوع نگاه کنیم. انسان همیشه قادر نیست آزادی خودشو چه در اشل جمعی چه فردی کسب کنه (به اصطلاح گرفتنیه). به عنوان مثال الان توی کشورهای غربی حقوق انسانی ایده آل هست؟ اتفاقا مثال خوبیه مثلا آمریکا رو در نظر بگیرین، خوب این کشور یکی از بالاترین شاخصهای آزادی رو داره ولی نقش لابی های سرمایه داری، حزبی و بین المللی هم از طریق وکلا و هم از طریق رسانه ها روی آزادی اثر میذاره. کسی به خاطر عقیدش تحت تعقیب نیست (اشل فردی) ولی چیزی هست به اسم Main-Stream و اینکه چه جریانی توی mainstream یا جریان اصلی میاد تا حد قابل توجهی (همه چی نسبیه مطلق نیست قضیه) پول و سیاست درش نقش داره. اینو خود آمریکائیها هم به خوبی میشناسن و نمیتونن باهاش کاری کنن (جنبش 99درصد). اینترنت یکی از تکنولوژی هائی بود که mainstream رو به چالش کشید و سبب انقلابات متعددی هم شد و کنترل رو از دست جریانهای سنتی به طول نسبی خارج کرد. چیزی که تا حالا کم و بیش بهش محافظه کارانه برخورد کردند (نه آزاد و باز، حتی چپترین دولتها)
یه کم راجع به SOPA سرچ کنین یا قوانینی که توی اروپا دارن شکل میگیرن، این قوانین کاربر محور نیستن، شرکت محور هستن. هدف تامین منافع شرکتهای بزرگه حتی شرکتهای کوچیک هم شانسی ندارن،همین الانش نهایت آرزوی یه شرکت کوچیک اینه که به قیمت خوبی توسط یه شرکت بزرگ خریداری بشه....بحثش مفصله و من هم نگفتم آینده ی محتوم اینه من دارم میگم. من میگم آگاه باشیم به این قضیه، بحث وابستگی هست،...باید واکنش داد و واکنش هم دادن، حزب دزدان دریائی حرب جالبی هست که توی اروپا شکل گرفته و به پارلمان هم راه پیدا کرده و هدفش همین هست که مانع این تیپ قضایا بشه، فقط کافیه توی جامعه مطرحش کنه همه موافقن مشکل از ناآگاهی هست. بهرحال جریانات مردمی مثل این پولدار نیستن، بیشتر جنبش اجتماعی هستن (به اصطلاح جزء همون 99% هستند) در حالی که جریان به اصطلاح 1% که 99% پول و سرمایه رو داره 100ها بار امکانات قویتری رو در اختیار داره. بله آزادی رو به تکامله، زندگی انسان رو به بهتر شدن میره ولی چالش امروز (حداقل توی قسمتهای پیشرفته جهان) این نیست که حقوق فردی داشته باشن، بلکه الان چالش سیستمها و مشکل سیستمها اینه که قدرت به طور عادلانه تقسیم نشده، در حوزه ی فردی مشکلی نیست و نسبت به قبل پیشرفتهای زیادی صورت گرفته اما در قدرت یک گروه یا قشر خیر. واسه همین یه جریان 1% خیلی خیلی بیشتر از یه جریان 99%ی قدرت داره و تعیین کننده است. در حالیکه این درست نیست. (توی دهه های 40 و 50، افراد حتی قدرت فردی هم نداشتن اما الان دیگه بحث آزادی های فردی توی جهان اولی ها تا حد زیادی حل شده ...) الان بحث شفافیت و درست کار کردن مکانیسم در اشل جمعی هست (سطح بالاتر آزادی)

smm2006sh
جمعه 26 آبان 1391, 21:04 عصر
سلام دوستان
فکر نمیکنید جای این پست اینجا نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟

aliphp1
جمعه 26 آبان 1391, 21:26 عصر
ببین فشار مالی وقتی روی ما باشه ، ناخداگاه ما رو به فکر درآمد بیشتر میکنه تا بتونیم این فشارها رو کم کنیم و در آخر مجبور میشیم خدماتی رو که تا دیروز به رایگان ارایه میکردیم رو دیگه با گرفتن پول انجام بدیم

ببخشید اومدم توی بحث
فقط در مورد این تیکه یه نظری داشتم
او چیزی که قبلا شما رایگان میدادید و الان بابتش پول میگیرید دلیلش تورم نیست ؛ دلیلش اینه که شما قبلا نمی تونستید ازش پول بگیرید , و گرنه حتما می گرفتید .
هیچ کسی در هیچ شرایط مالی نیست که بتونه از چیزی پول در بیاره , ولی رایگان بده ؛ وقتی رایگان میده , یعنی الان بابتش کسی پول نمیده

mortezagt
جمعه 26 آبان 1391, 21:44 عصر
بهتر نبود منبع رو معرفی کنید؟
خوب من میگم
http://narenji.ir

دیدگاه خودت رو بنویس نه کپی پیس کن

در مورد حرف دوستمون علی آقا باید بگم که:
خود من به شخصه تا قبل از بالارفتن توررم، یه سری کارها رو برای دوستام رایگان انجام میدادم ! ولی الان طوری شده که مجبور شدم دیگه ازشون پول بگیرم !!.
دقت کن .

در ضمن برای واضح تر شدن جمله های شما بهره هر جا که نیاز به علامت (،) " کاما " رو بزارید.

MrasoolF
جمعه 26 آبان 1391, 22:25 عصر
در جواب شما باید بگم که اگه خط اول متن اصلی (اولی) تاپیک رو بخونید متوجه میشید که توضیح دادم اینا گفته های من نیست. شما هم بهتر بود به جای تهمت زدن در مورد موضوع نظرتون رو اعلام کنید.
هر انسان عاقلی میتونه بفهمه که این نمیتونه نوشته ی یک پسر 18 ساله باشه ضمن اینکه من گفتم این مطلب من نیست ولی با این حال شما جو رو بهم ریختی (قوانین سایت رو مطالعه کنید).
این موضوع رو امروز اتفاقی باهاش برخورد کردم و گفتم اینجا مطرحش کنم و خودم اطلاعات بیشتری کسب کنم. فقط همین.
به هر حال تصمیم گیرندگان نهایی مدیران محترم سایت هستند.

بهتر نبود منبع رو معرفی کنید؟
خوب من میگم
http://narenji.ir

دیدگاه خودت رو بنویس نه کپی پیس کن

در مورد حرف دوستمون علی آقا باید بگم که:
خود من به شخصه تا قبل از بالارفتن توررم، یه سری کارها رو برای دوستام رایگان انجام میدادم ! ولی الان طوری شده که مجبور شدم دیگه ازشون پول بگیرم !!.
دقت کن .

در ضمن برای واضح تر شدن جمله های شما بهره هر جا که نیاز به علامت (،) " کاما " رو بزارید.

mortezagt
جمعه 26 آبان 1391, 23:48 عصر
هنوزم متوجه نشدی

این که گفتی درسته این متن نوشته شما نیست و من هم که اینو گفتم فقط قصد داشتم که :
یک منابعی رو که نقل قول میکنید رو معرفی کنید برای استفاده بیشتر کاربران
دوم اینکه من گفتم شما باید دیدگاه خودت رو بنویسی یعنی حرف خودت رو بزن ،

من قصد توهین ندارم و نخواهم داشت دوست من