PDA

View Full Version : حرفه ای: تجربات من از ویندوز فوق العاده 8 و نکاتی مربوط به کار با این ویندوز

Imagine
سه شنبه 30 آبان 1391, 10:12 صبح
1- مراحل نصب این ویندوز تقریبا مثل ویندوز 7 میمونه ولی برای پیکربندی اولیه که مشخصات کاربر رو میخواد بسیار متفاوت ظاهر شده. و اگه همه مراحل رو درست و به صورت پیش فرض طی کنیم سریع تر نسبت به 7 نصب میشه.
2- اولین چیزی که بعد از نصب توجه آدم رو جلب میکنه رابط کاربری جدید Modern UI یا همون صفحه جدید استارت منوی ویندوز هست که من در رابطش حرف زیاد دارم بزنم که شما رو قانع کنم این باعث پیشرفت ویندوز میشه و در آینده هم دیگه از آیکن استارت در ویندوز خبری نخواهد بود چون اون مربوط به قدیم بوده و جای پیشرفت نداره
Modern UI یا Start Menu
اول از همه باید این نکته رو یادآوری کنم که هر چیز جدیدی که میاد اکثراً به دلایل مختلف نسبت بهش اینرسی یا واکنش معکوس نشون میدن چون نمیخوان چیزی رو که قبلاً باهاش کار کردن و عادت شده کنار بگذارند. بالاخره آیکن استارت از ویندوز 95 تا حالا اونجا بوده و بعد از این همه مدت سخته ازش دل کندن ولی من دلایلی رو میارم که مثل من راحت ازش دل بکنین.
یک کاربر حرفه ای وقتی یک تکنولوژی جدید میاد خیلی سریع میتونه باهاش کار کنه و فواید و کاربردهاش رو بشناسه. پس چرا کاری که قراره چند ماه بعد کنیم و به ویندوز 8 کوچ کنیم رو الان انجام ندیم که از فواید بسیارش استفاده کنیم
بگذارید اینطوری شروع کنم که وقتی همه ویندوز اکس پی رو استفاده میکردند و نه حاضر بودند سیستم هاشون رو ارتقا بدن یا حداقل ازIE6 که هزار تا ایراد داشت دل بکنند خوب شرکت های ساخت سخت افزار کامپیوتر که خودتون همشون رو میشناسین به مایکروسفات که 90 درصد بازار را در اختیار داشت فشار آوردند که یک ویندوزی بسازه که نیاز به سخت افزار قوی ای داشته باشه که مردم بیان سیستم هاشون رو ارتقا بدن که هم این شرکت ها رونق پیدا کنند محصولاتشون رو بفروشند هم کلا دنیای نرم افزار پیشرفت بکنه و همه یه تکونی بالاخره به خودشون بدن وگرنه داشت میرفت که دنیای کامپیوتر رو به نابودی بره.

پس ویندوز ویستا یک شکست نبود بلکه یک پل بود یک پل برای ویندوز محبوب 7. این سیاست بازاره همیشه یه چیزی باید فدای چیز دیگه بشه چون مردم باید خودشون رو ارتقا بدن و این زمان بر هست و مایکروسافت هم این رو به خوبی میدونست پس زیاد رو کارایی ویندوز ویستا سرمایه گذاری نکرد بلکه از لحاظ ظاهری اون رو زیبا کرد و گرافیکشو برد بالا تا مردم دنیا به خودشون بیان و یه تکونی بخورند اون موقع که من یادم میاد همه مینالیدند که چرا باید یه سخت افزار بالاتر گرفت ما میریم همون اکس پی رو استفاده میکنیم ولی همه اونا الان چه عرض کنم کم کم 4 گیگ رم و یه cpu4 هسته ایو گرافیک فلان و 1 ترابایت هارد و غیره دارند که ویندوز ویستا که هیچی 10 تا ویندوز ویستا رو راحت اجرا میکنه و کم نمیاره پس چی شد اون همه نق و نوق و گله و شکایت.
یک لحضه حساب کنین که مایکروسافت یه دفعه به جای ویندوز ویستا سال 2007 همین ویندوز 7 ای که الان محبوبترینه رو با همین کارایی و ویژگی و سرعت و ظاهر و .... میداد بیرون حاضرم قسم بخورم که سرنوشت ویستا سرش میومد چرا؟ به دلایلی که بالا عرض کردم. بالاخره یه دوران گذری باید باشه مثل ویندوز ملنیوم که بعد از ویندوز 98 و قبل از اکس پی اومد و سرنوشت ویستا رو پیدا کرد چرا؟ چون بد بود ؟ نه چون مربوط به دوران گذر بود و مایکروسافت هیچ موقع تمام انرژیش رو صرف اون نمیکنه چون میدونه مردم نیاز به زمان دارن تا با ویژگی های جدید اخت بشند.

حالا بریم سر وقت ویندوز فوق العاده 8

ویندوز 8 رو هم میشه گفت داره دروان گذر رو طی میکنه هم میشه گفت وابسته به دوران قبل هست میدونید چرا؟ چون هم رابط کاربری ویندوز 7 رو داره هم رابط کاربری جدید Modern UI که مربوط به آیندست و حالا نکته اینجاست که ویندوز 8 دیگه مثل ویندوز ملنیوم و ویستا نخواهد شد چرا؟ چون الان دیگه فرصت نیست که مردم مثل دوران گذر از اکس پی به 7 ویستا رو تجربه کنن و دق دلیاشون رو سر اون خالی کنن با خیال راحت بیاین سراغ ویندوز 7 ، بلکه الان بازار فرق میکنه و رقبای قوی ای مثل اپل و آندروید هستند و مایکروسافت باید به فکر اساسی میکرد و اون هم حفظ هر دو رابط کاربری بود نه مثل ویندوز ویستا کلا اکس پی رو بزاره کنار. تو ویندوز 8 شما هم ویندوز 7 رو دارین هم ویندوز 8 رو و این فوق العادست خیلی عالیه و من به شخصه از این حرکت مایکروسافت استقبال کردم.به دلایلی که در زیر میگم.

ویژگی ها و خواسته هایی که از ویندوز داشتم و رو ویندوز 8 اون هارو برآورده دیدیم:

1- اگه دقت کرده باشین ویندوز اکس پی یا ویستا یا حتی سون بیشتر آفلاین بودن یعنی شما وقتی مینشستی پای سیستم سیستم عامل باهات حرف نمیزنه یا انگار خیلی صاف و پوست کندست و خاموشه و تو هیچ کاری نداری که باهاش انجام بدی حتی بازیهای استاندار ویندوز که در ویندوز 8 دیگه نیست برات خسته کننده بود. ولی الان ما فیسبوک رو داریم و خیلی امکانات دیگه اینترنت که رابطه ما رو با اینترنت زنده نگه میدارن پس دیگه وقتش بود سیستم عاملی بیاد که این رابطه با اینترنت رو زنده تر کنه و ویندوز 8 این کار رو به خوبی کرده که در موردش توضیح میدم:

من اینطور فرض میکنم که دیگه الان کسی یا بهتره بگم خیلی کم از اینترنت دایل آپ استفاده میکنند و دیگه الان همه دارن از لااقل ای دی اس ال استفاده میکنند و همیشه وصلن به اینرنت چون در غیر اینصورت من پیشنهاد میکنم همون ویندوز 7 رو داشته باشین و به سراغ 8 نیاین چون این ویندوز مثل گوشی های آیفون و اندروید که بیشتر امکاناتش اینترنتیه و خودتون در نظر بگیرین که دیگه الان عصر اینترنته پس ویندوز هشت هم دیگه شده اینترنتی و اگه میخواین تقاوت رو با ویندوزهای قبلی احساس کنین و زنده باشین و زندگیتون تحت تاثیر ویندوز 8 قرار بگیره اینترنتتون رو ارتقا بدین.

صفحه استارت منوی جدید ویندز 8 خیلی ساده و راحت و زیبا طراحی شده که به هیچ وجه شلوغ نمیشه و شما هرچی نرم افزار نصب کنین به طول این منو اضافه میشه نه عرض اون . به این کاشی های مستطیل شکل یا بعضا مربع شکل میگن کاشی های زنده که همین هاست که سیستم عامل رو زنده نگه میدارن.

1-شما در اینجا کاشی ایمیل رو دارین که با یک اکانت مایکروساف( این رو هم بگم که برای کار با ویندوز 8 حتما یک حساب کاربری در ویندوز لایو مایکروسافت باز کنین اگر ایمیل هاتمیل رو دارین که دیگه هیچ) میتونین به همه سرویس های ایمیل مثل یاهو و گوگل و مایکروسافت و غیره وصل شده و هرقت که ایمیل جدید میاد رو صفحه دسکتاپ سمت راست بالا یه نوار کوچیک میاد بیرون که میگه یک ایمیل تازه اومده (این نکته رو هم بگم که صفحه دسکتاپ دیگه مثل قدیم مرده نیست و زندست و مطابق با برنامه های استارت منو رفتار میکنه مثل صفحه موبایل میمونه که پیغام جدید میاد یا اتفاقی میفته هشدار میده)

2- کاشی مربوط به مسیج هم مثل ایمیل پیغام هاتون رو نشون میده

3-کاشی هواشناسی که خیلی عالیه و هر لحضه و هر روز هوای مثلا تهران رو نشون میده و به معتبرترین سایت هواشناسی وصل میشه و با گرافیک های خیلی عالی از نقشه جایی که هستین مثلا کشور ایران هوای امروز و 10 روز بعد رو واستون پیش بینی میکنه.

4- کاشی مربوط به ورزش که با تنظیماتی که شما انجام میدین مثلا اگه دو تیم فوتبال در باشگاه انگلستان دارن در حال حاضر بازی میکنند با وصل شده به سایت های گزارش لایو فوتبال هر لحضه بهتون اخبار رو نشون میده.

5- کاشی مربوط به اخبار که با وصل شدن به همه شبکه های خبر دنیا که شما بخواین هر لحضه مهمترین اخبار رو نشون میده.

6- کاشی مربوط به جهانگردی که خیلی خیلی عالی هست و شما میتونین مکان های مختلف دنیا رو که بخواین با زاویه 360 درجه (اگه تا حالا عکس 360 درجه ندیدن در موردش تحقیق کنین) و با کیفیت عالی مشاهده کنین.

7- کاشی مربوط به موزیک و ویدئو که خیلی عالیه چون علاوه بر اینکه فایل های موسیقی و ویدئو شما رو مدیریت میکنه و با کمک گرفتن از تنظیمات ویندوز مدیا پلیر فیلم ها و موسیقی هاتون رو پخش میکنه ولی نکته فوق العادش ایکس باکس موزیک هست یا ویدئو هست که شما میتونین با اکانت مایکروسافت خودتون که گفتم حتما باید داشته باشین و یک اینترنت ای دی اس ال مثلا با سرعت 256 ! میتونین موزیک های روز دینا رو از همه خواننده های محبوب جهان بدون پرداخت کوچکترین هزینه ای تو اکس باکس موزیک که در برنامه کاشی موزیک پخش میشه گوش کنین و همچنین ویدئوهای روز دنیارو. این خیلی عالیه و اصلا دیدتون رو نسبت به ویندوز عوض میکنه من عمرا برگردم به ویندوز 7!

8- میرسیم به قسمت گیم های ویندوز. خوب قبلا یک سری بازی های استاندارد مثل soltiar یا mahjang یا minesweaperتو ویندوز بودن که همیشه همراهش بودن من اول ترسیدم که چرا ویندوز 8 گیم نداره بعد فهمیدم که اوضاع از چه قراره مایکروسافت کاری کرده که شما چه بخواین چه نخواین از اکس باکس لایو عالی استفاده کنین و همه بازی های ویندوز که قبلا بودن و بازی های جدیدی که براش ساختن همه به صورت دانلود رایگان در کاشی گیم ویندوز هستند و من وقتی دانلود کردم فهمیدم که بازیهای ویندوز کاملا مدریت بندی و جدا شدند. باید خودتون ببینین و تجربه کنین.

9- کاشی store یا فروشگاه مایکروسافت که واقعا عالیه و شما میتونین برنامه های زیبایی که هر روز برای ویندوز هشت نوشته میشند رو دانلود کنین که بیشترشون هم آزاد هستند.

10- کاشی افراد که شما میتونین با تنظیماتی که میکنین مثلا اگه پروفایل فیسبوک دارین یا گوگل یا مایکروسافت یا هر چیز دیگه ای که شما رو زنده نگه داره هر پیغام جدید که بیاد رو سریع بهتون نشون میده و هشدار میده.

11- کاشی عکس ها که میتونین تنظیم کنین که عکس هاتون رو به صورت تصادفی در کاشی عکس ها نشون بده

12- اینترنت اکسپلورر نسخه استارت منو که سرعت عالی و رابط کاربری زیبایی داره
و ده ها کاشی دیگه که به دلیل طولانی شدن مطلب فعلا ازش میگذریم .

این نکته رو اشاره کنم که کاشی های زنده ویندوز تو صفحه استارت منو زیبایی ای که دارن اینه که به صورت متغییر هستند پیشنهاد میکنم ویدئوهایی از اون رو ببینین

3 ویژگی انقلابی ویندوز 8

1- من یک مشکل بزرگ با ویندوز داشتم و این بود که وقتی مثلا ie هنگ میکرد یا مثلا یکی از تب هاش هنگ میکرد توی تسک منیجر باید کلا ie رو end process میکردم یا مثلا اگه ویندوز اکسپلورر هنگ میکرد به خاطر یه برنامه مجبور بودم کلا اکسپلورر رو اند پروسس و ری استارت کنم و این خیلی اذیت میکرد ولی در ویندوز 8:
در ویندوز 8 تسک منیجر کلا عوض شده و تمام پروسس ها رو جدا میکنه وقتی یکی از تب های ie هنگ میکنه not responding میزنه دیگه لازم نیست کل ie رو ببندم بلکه در تسک منیجر فقط موردی که مشکل داره رو اند تسک میکنم و نیازی به اند پروسس هم نیست و سریع بسته میشه این خیلی عالیه و من منتظر این قضیه بودم
2- من از چند سال پیش وقتی میگفتند که ویندوز 7 از ویستا سریعتر بوت میشه باور نکردم و همینطور هم شد و سریعتر بوت نمیشد ولی این قضیه با ویندوز 8 واقعا فرق میکنه من نمیخوام تبلیغ الکی کنم حرفی که میزنم واقعا جدیه و اینبار واقعا مایکروسافت به حرف خودش عمل کرده و ویندوز 8 به صورت باور نکردنی سریعه شاید یک سوم زمانی که من ویندوز 7 داشتم طول میکشه بوت بشه یا خاموش بشه . اینو واقعا باید آفرین گفت
3- ویندوز 8 سریع و روونه نه تنها در بوت شدن بلکه در کار باهاش هم همینطوره
من یه کاربر معمولی نستم وقتی یه حرفی رو میزنم یعنی تجریه چنیدین سال کار با ویندوز رو دارم و رو حساب و امتحان شده میگم.

reza_ali202000
سه شنبه 24 بهمن 1391, 03:07 صبح
دوست عزیز ممنون از متن زیباتون. یه دوسه تا ایراد هس البته نه به متن شما بلکه دلیل که کوچ نمیکنیم.
اول اینو بگم که خودم یه بار کوچ کردم مجبور شدم برگردم.
1. چون هنوز که هنوزه وقتی برنامه مینویسیم سیستمهایی که قراره با اون کار کنن کند هستن و ضعیف و معمولا اکس پی روشون نصبه.
2. اگه بخوایم توی 8 برنامه بنویسیم بعد بیاریم توی ایکس پی و سون ممکنه هزارتا ایراد بربخوریم و اخرش نشه!(سرم در اومده)
وگرنه کیه که از تکنولوژی جدید بدش بیاد. البته یه ایراداتی هم داره. مثلا ویژوال 2012 دیگه کریستال و نصب سازی نداره که آدم ترغیب میکنه مثلا با همون 2008 یا 2010 کار کنه.
با تشکر