PDA

View Full Version : دسته بندی در برنامه نویسی سه لایه

neda555
سه شنبه 30 آبان 1391, 12:22 عصر
سلام دوستان در برنامه نویسی سه لایه من در پروژه ها 2 نوع دسته بندی بندی دیدم
یکی اینکه لایه BLL و DAL هر کدوم یه پروژه جدا بود و دیگری اینکه این دولایه با UI در یک پروژه گنجانده شده بود
کدومش بهتره؟

AmirGhasemi
سه شنبه 30 آبان 1391, 12:23 عصر
سلام
بهترين نوع برنامه نويسي لايه اي استفاده از 5 لايه است!
حرف هاي زير، در نوع ديتابيس Linq to SQL است
1) UI Layer كه همان لايه گرافيك و ظاهر پروژه است
2) DAL كه لايه دسترسي به بانك اطلاعاتي است
3) BLL لايه بيزينس و اعتبارسنجي است
4) CL لايه تفسير است
5) Libraries لايه كتابخانه يا همان كلاس ها و متدهاي پروژه است

neda555
سه شنبه 30 آبان 1391, 12:44 عصر
ممنون دوست عزیز من کاری به این چیزاش ندارم که چند لایه بزنم بله خوب به شکلای مختلف میشه ...چیزی که میخام الان بدونم اینه که من برای هر لایه یه پروژه جدا بزنم یا همه در قالب یک پروژه باشه در سایت آقای دلشاد 3 پروژه ساختن واسه این کار ولی من در پروژه هایی که در این زمینه هست فقط 1 پروژه میبینم

hamidkh
سه شنبه 30 آبان 1391, 14:03 عصر
بستگی به خودتون داره. میتونید جدا بنویسین و dll رو به پروژه اصلی اضافه کنید. میتوین همه رو توی یه پروژه بنویسین. ولی اگه جدا بنویسین کارتون راحتتر میشه برای باگ گیری و این حرفها.

AmirGhasemi
سه شنبه 30 آبان 1391, 14:32 عصر
سلام دوباره
برنامه نويسي چند لايه اصولا مبتني بر ساخت پروژه براي هر لايه است پس شما بايد به تعداد لايه هاتون پروژه داشته باشيد و آن را add كنيد

saeed_sho
چهارشنبه 01 آذر 1391, 19:32 عصر
اگه سه تا پروژه باشه باید در لایه ی Dal کانکشن استرینگو دستی در یک کلاس تعریف کنیم راه بهتری نداره؟

reihaneh1391
دوشنبه 11 دی 1391, 11:11 صبح
سلام دوستان ميشه لطف كنيد سريع جواب سئوال من را بديد.
سئوال:در يك پروژه سه لايه ،در لايه اول(فرم) يك رشته كه در كمبوباكس هست قراره به لايه سوم ببريم و در لايه سوم كد رشته را از جدول بگيريم و درجدول ديگر ذخيره كنم،كدش چطوريه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

من يه سري كد نوشتم ولي كد رشته را منفي يك درنظر ميگيرد!!
ممنون ميشم سريع جواب بديد:افسرده:..........

saeed_sho
دوشنبه 11 دی 1391, 12:04 عصر
سلام
بهترين نوع برنامه نويسي لايه اي استفاده از 5 لايه است!
حرف هاي زير، در نوع ديتابيس Linq to SQL است
1) UI Layer كه همان لايه گرافيك و ظاهر پروژه است
2) DAL كه لايه دسترسي به بانك اطلاعاتي است
3) BLL لايه بيزينس و اعتبارسنجي است
4) CL لايه تفسير است
5) Libraries لايه كتابخانه يا همان كلاس ها و متدهاي پروژه است
آقای امیر قاسمی لطفا در مورد نحوه ی ایجاد لایه ی 5 یکم توضیح میدید
تئوری هم بگید متوجه میشم

AmirGhasemi
دوشنبه 11 دی 1391, 12:37 عصر
سلام بر دوستان
اگه درست متوجه سوالتون شده باشم منظورتون لايه پنجم يعني لايه Libraries‌است
خب اگه اينطوره توضيحم به اين صورته:
ببيند دوستان معمولا همه ما برنامه نويسان با يك سري متدها و افعال و كارها مدام سروكار داريم
در همه پروژه ها و حتي داخل يك پروژه بايد يك سري كارهاي تكراري را مدام انجام بدهيم مثلا ارسال ايميل، خواندن يك فايل، بدست اوردن آي پي كاربر و امثالهم
خب معمولا براي اين كارها يك متد مي نويسيم و مدام اين متدها را صدا مي زنيم
اما درست تر اينه كه براي هر گروه كاري يك كلاس بنويسيم و متدهاي مرتبط را داخل ان كلاس بگذاريم مثلا براي رهيابي كاربر وارد شده به سايت ما
مثلا متدهاي مختلفي مي توانيم بنويسيم از جمله اينكه آي پي طرف، نوع ويندوز، نوع كارت گرافيكي، نوع براوزر، صفحه قبلي كه كاربر داخلش بوده و هزار و يك چيز ديگه
خب يك كلاس مثلا بنام Tracking مي سازيم و تمامي اين متدهاي رهيابي را داخل اين كلاس مي گذاريم
تا اينجا اوكي؟
اما باز كار بهتر اينه كه شما داخل نرم افزارتون، يك پروژه به نام Libraries ايجاد كرده و تمامي اين كلاس ها و باطلبع ان تمامي متدها را داخل اين پروژه بگذاريد
اينجوري وقتي بخواهي متدهايت را تغييري بدهي يا ورژن جديد بزني فقط همين لايه Libraries را دستكاري مي كني و نيازي به دستكاري بقيه لايه ها نيست