PDA

View Full Version : سوال: هزینه پشتیبانی نرم افزار و خدمات ؟

samadblaj
دوشنبه 06 آذر 1391, 14:45 عصر
سلام دوستان میشه راهنماییم کنید.
یه نرم افزار برای یه اداره نوشتم اداره دولتی هستش و نرم افزار بزرگی هم هستش آخر هفته باید برم برای تحویل نرم افزار میخواستم بدونم شرایز پشتیبانی نرم افزار چیه؟
چه خدماتی شامل میشه...
و آیا این نرم افزار پشتیبانی نیاز داره به عقیده خودم داره لطفا راهنماییم کنید...
با تشکر

Y_Safaiee
دوشنبه 06 آذر 1391, 16:10 عصر
سلام دوست من

خوب هستی؟

اگه اداره مربوطه شهرداری هست یا ارگانی که توش امنیت داده ها مهمه معمولا این اداره ها برنامه رو با سورس میگیرن تا توش کد مخرب یا جاسوسی ننوشته باشی,اگه این جور اداره ها هستن مبلغ پروژتو بیشتر از مبلغ بدون سورس بگیر,مثلا من خودم یه برنامه برای شهرداری نوشتم 15 م.ت چون سورسم خواست 20 م.ت گرفتم.

1.پشتیبانی بیشتر به رفع اخطارها,نصب و راه اندازی,اضافه کردن امکان خاص و سفارشی,برگرداندن اطلاعات از دست رفته در صورت خراب شدن اطلاعات و ... و 5% به افزونه های اضافی(مثلا تغییر استایل,تغییر آیکون های دکمه ها و ... ) تعلق میگیره.

نصب و راه اندازی و رفع اخطارها رو میتونی با استفاده از Team Viewer از هر جایی تو جهان انجام بدی,اضافه کردن امکان خاصم میتونی با استفاده از ارائه Patch یا dll انجام بدی.اینطوری اگه سازمانی تو فرانسم باشه بدون دغدغه سفر به اون شهر از PC تو خونتون میتونی مشکلشو رفع کنی.

2.بله هر برنامه ای که به سازمانی فروخته بشه نیاز به پشتیبانی داره,متاسفانه 80% سازمان های کشور ما از راه اندازی چنین نرم افزارهایی آگاهی ندارن و به محض بروز مشکل به برنامه نویس تماس میگیرن,حتی اگه مشکل از سیستم خودشونم باشه .

موفق باشی
بایت بایت

samadblaj
دوشنبه 06 آذر 1391, 16:50 عصر
اگه اداره مربوطه شهرداری هست یا ارگانی که توش امنیت داده ها مهمه معمولا این اداره ها برنامه رو با سورس میگیرن تا توش کد مخرب یا جاسوسی ننوشته باشی,اگه این جور اداره ها هستن مبلغ پروژتو بیشتر از مبلغ بدون سورس بگیر,مثلا من خودم یه برنامه برای شهرداری نوشتم 15 م.ت چون سورسم خواست 20 م.ت گرفتم.
منونم از پاسختون من که خیلی چیزی یاد گرفتن واقعا ممنونم.
آره برای اداره هستش برای آموزش پرورش استثنایی یکی از استان ها این برنامه باید بین تمامی مدارس توزیع بشه پس حتما سورس هم نیاز هست هزینه ای که من دریافت کردم کمتر از 1 تومن هستش... :افسرده: پشیمون هم شدم اما... شما برنامه رو خیلی خوب فروختید !
این اداره به من گفتن ما هزینه ی نرم افزار رو باید با فروش رم افزار به اداره های زیربط بدست بیاریم ولی فکر کنم برای نرم افزار بوجه ای داشته باشتن شاید سیاستشون باشه ...

1.پشتیبانی بیشتر به رفع اخطارها,نصب و راه اندازی,اضافه کردن امکان خاص و سفارشی,برگرداندن اطلاعات از دست رفته در صورت خراب شدن اطلاعات و ... و 5% به افزونه های اضافی(مثلا تغییر استایل,تغییر آیکون های دکمه ها و ... ) تعلق میگیره.
آره توضیحی از پشتیبانی نداشتند مثلا میشه به این شکل باشه برای 1 ماه 200 تومن بگیرم یا به صورت درصدی؟

2.بله هر برنامه ای که به سازمانی فروخته بشه نیاز به پشتیبانی داره,متاسفانه 80% سازمان های کشور ما از راه اندازی چنین نرم افزارهایی آگاهی ندارن و به محض بروز مشکل به برنامه نویس تماس میگیرن,حتی اگه مشکل از سیستم خودشونم باشه .
آره از عواقب کار خیلی میترسم / همه چیز رو دیگه از برنامه نویس میینند... ولی خوشبختان در این پروژه قسمت IT باید این سیستم رو بر عهدا بگیرن...

Y_Safaiee
دوشنبه 06 آذر 1391, 17:24 عصر
با سلام مجدد

1.من خودم تو این موارد که قراره برنامه به سازمانی فروخته شه که زیربط داره یا چند سازمانن اصول و شرایطی دارم و غیر این پروژه رو رد میکنم

اصولم :
الف : یا قیمت کل رو از سازمان کل میگیرم و خودشون به زیربطاشون میفروشن,مثلا من من میفروشم به صنف نمایشگاه های ماشین به 5 م.ت بعد خودش هرچقدر دوس داره به نمایشگاههای ماشین زیر نظرش میفروشه شاید حتی 20میلیون تومنم ازش سود کنه.خوبی این روش اینه که پولم نقد همون لحظه دستم میاد و بدیش اینه که شاید ضرر کنم و صنف بیشتر سود کنه.

ب:خودم تک تک به سازمان های زیربط میفروشم,مثلا خودم تک تک میرم نمایشگاههای ماشین و نرم افزارمو میفروشم,اگه خواستن که هیچی اگه نخواستنم که بازم هیچی.خوبی این روش اینه که شاید بیشتر از قیمت مد نظر خودم سود کنم اما بدیش اینه که وقتم رو ازم میگیره و پولم آنی نقد نمیشه.

ج:سازمان کل هم مبلغ رو بهم میده اما خودم تک تک به سازمان های زیربط میفروشم و در قبال فروش درصدی به سازمان اصلی میدم تا وقتی که قیمت تمام شده براش برابر با قیمت فروخته شده به دیگر سازمانهای زیربط باشه,وقتی برنامه سازمان اصلی برابر با قیمت بقیه شد درصد قطع میشه و بقیش میشه سود من.خوبی این روش برای من اینه که پولم نقده و برای سازمان اصلی اینه که پولش کم کم بهش بر میگیرده

2.معمولا این گزینه دوره زمانی نداره که بخوایم ماهی درصد / پول درخواست کنیم,شاید تو 1 ماه 10بار نیاز به پشتیبانی شه و ممکنه یکجا هیچوقت نیاز به پشتیبانی نشه,بنا به وقتی که قراره بزارین و امکانی که قراره بزارین هر آیتمی قیمتی دریافت میکنین,مثلا برای اضافه شدن امکان ارسال پیامک

آره از عواقب کار خیلی میترسم / همه چیز رو دیگه از برنامه نویس میینند... ولی خوشبختان در این پروژه قسمت IT باید این سیستم رو بر عهدا بگیرن..
بسیار خوبه اما هر گزدی گردو نیست,من کارشناسی ارشد میشناسم یاد نداره ویندوز نصب کنه.مهم اینه اون گروه واقعا با علم اومده باشن و تو بخش IT کار میکنن یا با پارتی

امیدوارم تونسته باشم کمکت کنم,سوالی داشتی خوشحال میشم کمکت کنم,

موفق باشی
بایت بایت

sgh_programer
دوشنبه 06 آذر 1391, 17:34 عصر
سلام دوست عزیز
مرسی
جوابات بسیار علی بود

نصب و راه اندازی و رفع اخطارها رو میتونی با استفاده از Team Viewer از هر جایی تو جهان انجام بدی,اضافه کردن امکان خاصم میتونی با استفاده از ارائه Patch یا dll انجام بدی.اینطوری اگه سازمانی تو فرانسم باشه بدون دغدغه سفر به اون شهر از PC تو خونتون میتونی مشکلشو رفع کنی.

میشه در مورد Team Viewer بیشتر توضیح بدی
چی هست؟
چه جوری تو برنامه ازش استفاده کنیم

پیشاپیش ازتون تشکر میکنم

Y_Safaiee
دوشنبه 06 آذر 1391, 17:52 عصر
با سلام مجدد

ابتدا از شما سپاسگزارم بسیار خوشحالم که میتونم به دوستان بزرگواری مثه شما کمک کوچکی کنم.

نرم افزار TeamVewer ابزاریه جهت کنترل از راه دور کامپیوتر شخصی یا شرکت های مورد نظر ,فرق عمده این نرم افزار با این دسته از نرم افزار ها که وظیفه کنترل از راه دور سیستم را بر عهده دارند در سرعت بالای اتصال ، رایگان بودن آن, کاربری آسان و ... است.حجمس بسیار کم و ساده و پرتابله

مثلا من یه برنامه برای یه سازمان تو اصفهان نوشتم و خودم نیشابوری هستم,حالی اون سازمان دچار مشکل میشه و عملا همونطور که خودتون میدونین تلفنی نمیشه کمکی به کسی کرد پس 2 راه دارم:

1.فردا 8 صبح بلیط بگیرم تا برم اصفهان که اینکار یه 100 ه.تومنی برام خرج میزاره.
2.با استفاده از Team Viewer و از طریق اینترنت کنترل رایانه اونو تو دستم بگیرم و مشکل های برنامشو مرتفع کنم,تو این روش دقیقا انگار پشت سیستم اون نشستم(نمیدونم با NetSupport که مال آموزشگاهاست کار کردین یا نه)

برای دریافت اطلاعات تکمیلی و آشنایی و دانلودش میتونی به لینکهای زیر سری بزن.
آموزش كامل نرم افزار Team Viewer (http://www.pnu-club.com/pnu.thread9590.html)

نرم افزار Team Viewer چیست و کاربردها و نحوه استفاده از نرم افزار چگونه می باشد ؟ (http://www.mfgs.ir/Faq.aspx?id=13)

دسترسی به سیستم از راه دور با TeamViewer Corporate (http://www.asandownload.com/archives/internet/network/download_team_viewer_full/)

موفق باشی
بایت بایت

samadblaj
دوشنبه 06 آذر 1391, 18:04 عصر
واقعا ممنونم خیلی خیلی کامل توضیح میدید خیلی خوشحال شدم همچین عزیزان دلسوزی توی این سایت پیدا میشه امیدوارم بتونم جبران کنم.

مورد من گزینه ب شده :

ب:خودم تک تک به سازمان های زیربط میفروشم,مثلا خودم تک تک میرم نمایشگاههای ماشین و نرم افزارمو میفروشم,اگه خواستن که هیچی اگه نخواستنم که بازم هیچی.خوبی این روش اینه که شاید بیشتر از قیمت مد نظر خودم سود کنم اما بدیش اینه که وقتم رو ازم میگیره و پولم آنی نقد نمیشه.
هیچ تعهدی به سفارش دهنده برنامه ندارم و نخواهم داد ب خاطر قیمت پایینی که که ارائه دادم... ولی در عوض این نرم افزار رو میتونم به تمامی مراکز سایر استان ها هم بفروشم که قیمتی بیشتر از قیمت اولیه برام خواهد داشت اگه مشکلی پیش نیاد ولی متاسفانه در اینجور موارد کمتر کسی مشتری میشه :متفکر: ولی نرم افزار و این سیستم یک خدمات ممتاز برای مکانیزه کردن تمامی قسمت های رابط بین اداره با گرو های زیربط و امیدوارم بتونم حداقل از این 30 استان 10 مشتری پیدا کنم با همین مجموع کافی هستش و قیمت رو 50 درصد فروش نسخه سفارش دهنده خواهم فروخت...
به اعتقاد شما میشه 10 نسخه دیگر فروخت ؟

توی دانشگاه که من بودم مدیر قسمت IT ارشد حسابداری بود ! خیلی به مشکل بر می خورد. و بخدا طراحی وبلاگ رو من بهش یاد دادم :اشتباه: ولی ضایع نشه : توی رشته خودش هم یلی بود...

2.معمولا این گزینه دوره زمانی نداره که بخوایم ماهی درصد / پول درخواست کنیم,شاید تو 1 ماه 10بار نیاز به پشتیبانی شه و ممکنه یکجا هیچوقت نیاز به پشتیبانی نشه,بنا به وقتی که قراره بزارین و امکانی که قراره بزارین هر آیتمی قیمتی دریافت میکنین,مثلا برای اضافه شدن امکان ارسال پیامک
باشه پس بهتره به صورت قسمت قسمت کار شه آره اونجور هم برای من مشکلاتی پیش خواهد اومد که ممکنه کارفرما شاکی باشه...

بازم تشکر میکنم از لطف بزرگتون

Y_Safaiee
دوشنبه 06 آذر 1391, 18:21 عصر
خواهش میکنم

هرجا شهری بسته به پتانسیل اون شهر یه قیمت و نرخی داره,مثلا تو نیشابور شاید برنامه شما رو بیشتر از 200 ه.ت نخرن اما تو تهران 10 م.ت هم پول بدن.پس بازاریابی تو فروش خیلی موثره.

خوب بود قبل اینکه قرارداد ببندین تاپیک میزدین تا راهنمایتون کنم.

samadblaj
دوشنبه 06 آذر 1391, 18:34 عصر
خواهش میکنم

هرجا شهری بسته به پتانسیل اون شهر یه قیمت و نرخی داره,مثلا تو نیشابور شاید برنامه شما رو بیشتر از 200 ه.ت نخرن اما تو تهران 10 م.ت هم پول بدن.پس بازاریابی تو فروش خیلی موثره.

خوب بود قبل اینکه قرارداد ببندین تاپیک میزدین تا راهنمایتون کنم.

ممنونم دوست خوبه من خسته نباشید.
والا من اصلا به فروش به اداره های دیگه فکر نکردم ولی روی پروژه تقریبا خوب کار کردم و مطمئنا تمامی اداره استقبال خواهند کرد. و به همین دلیل پشییمون نیستم اگه فروشی هم به سایر اداره ها نداشته باشم ناراحت نمیشم چون این برنامه فقط سفارشی بود هر چند قیمت پایین بود بیشتر برای رزومه ای برای کارام بود و مطمئنم بعد از این کار اتفاقات بیشتری در این حیطه برام پیش خواهد اومد. امیدوارم.

اشتباهم عدم مشورت بود خیلی جاهای این پروژه داشتم به مشکل بر میخورم ولی خدا رو شکر به خیر گذشت و سعی میکنم قراردادی نبندم چون تعهدات به کار محدودم میکنه و اداره هم میلی به این کار نداشت.

فقط برنامه رو تحویل / آموزش / و طبق درصد های بیان شده در آینده اصلاح / ارتقا / و دریافت هزینه...

امیدوارم همیشه موفق باشید.

Y_Safaiee
دوشنبه 06 آذر 1391, 18:55 عصر
با سلام مجدد

اگه زودتر میگفتی به پیشنهادم واسه پشتیبانیت داشتم.

تازه دوست عزیزم قرارداد بستن همیشه بد نیست,فکر کن خدا نکرده زبونم لال فردا رفتی برنامه رو نشون دادی جای 1 م.تومن گفتن بهت 400 بیشتر نمییدیم یا نصب کردی و زدن زیرش و گفتن بهت 600 بیشتر نمیدیم , بعد دستت به جایی بند نیست و نمیتونی ازشون شکایت کنی,چون نوشتی و روشم وقت گذاشتی برات سخته که از همون 400 تومنم بگذری,اما اگه قرارداد داشته باشی میری دادگاه شکایت میکنی و حقتو میگیری.

تو این مملکت تا سند و مدرک نداشته باشی حرفت 1 پاپاسیم ارزش نداره,پس تا میتونی تو پروژه هات از سازمان درخواست کننده سند مطالبه کن,سند پرداخت,سند دریافت,سند قرارداد,سند مبلغ در ازای خدمت و ...

فوقش دوست خوبم وقت قرارداد نوشتن جای 3ماهه مینویسی 5 ماهه.تازه نوشتن قرارداد برات تعهد میاره پس ولش فردا مینویسم ولش فردا مینویسم نمیگی و سعی میکنی در موعد مقرر انجام میدی.

از من گفتن

موفق باشی
بایت بایت

samadblaj
دوشنبه 06 آذر 1391, 19:37 عصر
سلام دوست گلم ؛

والا خودمم اولین اصل رو روی قرارداد گذاشتم طرف حساب رو میشناسم یعنی یه دید کامل ازش پیدا کردم و خوشبختانه با رئیس اداره آشنا شدم یه خانم با انصاف هست که در جریان روال کار هستش این یه بعد مثبت برامه ولی هر چند قرارداد کتبی ومکتوب چیزه دیگه ای میتونند بگن ابزار کامل نیست یا سعی کنند با این بهانه اسب تازی کنند. خودمم دو دل هستم باید قبل از تحویل قرارداد رو بگیرم و روال کاریم رو به این شکل بیان کنم... یکی از قسمت ها خیلی روی جزئیات مانور داد امیدوارم حساسیت ها در نبست قرارداد مشکلی برامایاد نکنه و مجبور نشم بار ها ویرایش کنم...

ممنون که راهنماییم کردید خیلی روشن شدم.

sgh_programer
دوشنبه 06 آذر 1391, 19:47 عصر
دوست عزیز Youuness (http://barnamenevis.org/member.php?78417-Youuness)
واقعا اطلاعات بسیار مفیدی رو بهمون دادی من که کلی استفاده کردم
به نظر من مطالبت پر باره

در پناه برنامه نویس هستی موفق و پیروز باشید

simorgh-hossein
سه شنبه 03 دی 1392, 08:51 صبح
سلام
من هر وقتی به یک تاپیکی رفتم که آقا یونس ( Y_Safaiee ) در آنجا نظر دادن ، تاپیک خوبی از آب درآمده ! :تشویق:

ببخشید میدونم تاپیک مال خیلی وقت پیش هست ولی یه سوالی داشتم ! :خجالت:

هزینه پشتیبانی یک ساله یک نرم افزار که بصورت عمده (عمومی) بفروش رفته چقدر هست ؟؟؟ ( چند درصد ) :متفکر:

میدونید که وقتی یه نرم افزاری بصورت عمده (عمومی) بفروش میره ، قیمتش تقریبا میاد پایین !

saied_max
سه شنبه 03 دی 1392, 09:59 صبح
سلام دوستان. منم یه سوال داشتم در همین مورد.
یه برنامه نوشتم واسه یه شرکت که با یاسکول در ارتباط هستش(باسکول با خود برنامه ام کنترل میشه) و اینکه هنگام باسکول باید توسط دوتا دوربین از پلاک و خود بار عکس بگیره. و فاکتور زدن و حسابداری و انبار داری و .... و همچنین تحت شبکه هستش. هزینه ای که برای این برنامه در نظر بگیرم چقدر باید باشه؟کارای برنامه تموم شده و تست هم شده. فقط قیمت و پشتیبانیش مونده.(کارای من همیشه برعکسه) . از EF استفاده شده و بانک هم SQL.

simorgh-hossein
سه شنبه 03 دی 1392, 20:19 عصر
دوستان چرا کسی جواب نمیده ؟؟؟؟؟

یعنی همه این برنامه نویسان همه پروژه هایی که تا بحال گرفتند مفتی کار کردند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :متعجب:

NasimBamdad
سه شنبه 03 دی 1392, 22:00 عصر
این طور که من شنیدم 35 درصد کل مبلغ قرارداد به صورت سالیانه هست

یعنی یک پروژه که 10 میلیون تومان هست رو تقسیم به 35 درصد می کنیم که میشه 3500000 که بازم تقسیم بر 12 برای ماهیانه اش که تقریبا میشه 292 هزار تومان ماهانه !

saied_max
چهارشنبه 04 دی 1392, 22:24 عصر
چرا هر موقع من یه سوالی میکنم هیچ کس نیست جواب بده. فکر کنم اگه با یه آی دی دیگه بیام با اسم پارمیدا حتماً جواب می گیرم. مدیران محترم حداقل اگه جواب نمیدین لااقل پست هامو پاک بکنین منتظر نشینم

Mani_rf
پنج شنبه 05 دی 1392, 00:10 صبح
سلام دوستان. منم یه سوال داشتم در همین مورد.
یه برنامه نوشتم واسه یه شرکت که با یاسکول در ارتباط هستش(باسکول با خود برنامه ام کنترل میشه) و اینکه هنگام باسکول باید توسط دوتا دوربین از پلاک و خود بار عکس بگیره. و فاکتور زدن و حسابداری و انبار داری و .... و همچنین تحت شبکه هستش. هزینه ای که برای این برنامه در نظر بگیرم چقدر باید باشه؟کارای برنامه تموم شده و تست هم شده. فقط قیمت و پشتیبانیش مونده.(کارای من همیشه برعکسه) . از EF استفاده شده و بانک هم SQL.

توضیحاتت درباره برنامه خیلی کم و ناقصه و قضاوت سخته. شاید برای همین کسی جوابتو نداده. من جای تو بودم برای رسیدن به پاسخ یک تاپیک جداگانه میزدم با چند تا عکس از محیط برنامه.

بازم من جای تو باشم؛
با توجه به این که برنامه داره با سخت افزار خاص ارتباط برقرار میکنه و عکس هم میگیره و ...
برای برنامه 5م.ت میگیرم و 6ماه هم پشتیبانی رایگان میدم(که بیشتر جنبه تبلیغاتی داره و تو مبلغ جبران هزینه شده). البته پشتیبانی به این معنا که اگر برنامه مشکل بزینسی و باگ داشت رفع میکنم و در حد اضافه کردن چندتا دونه فیلد رو هم رایگان انجام میدم. نه این که کلا بیان 1 مفهوم جدید اضافه کنن.
برای پشتیبانی هم برای سال اول 2 م.ت و سالهای بعدی به نسبت تورم و برش تیغ :لبخند:.
البته باید حواست خیلی جمع باشه که :
1- حتما قرار داد بنویسی؛
2- قراردادت دقیق باشه و بند دوپهلو توش نباشه که دردسرساز بشه برات.
3- سورس با این قیمت تحویل ندی.
4- برنامه باگ جدی نداشته باشه که 1هو به خودت بیای ببینی نصف اطلاعات طرف از دست رفته و حالا باید جواب بدی.
5- این رو یادت باشه که قشری که داری باهاش معامله میکنی حداقل تو شناخت اولیه خیلی باسواد بالای IT نیستن و زیاد باید براشون توضیح بدی تا درباره 1سری چیزا قانع بشن

simorgh-hossein
پنج شنبه 05 دی 1392, 14:19 عصر
بنظرتون 35 درصد زیاد نیست !!! :متعجب:
من از بعضی ها شنیدم که میگن معمولا 15 تا 20 درصد هستش ؟؟؟؟ :متفکر: