PDA

View Full Version : سوال: ساخت نرم افزار چت ساده در شبكه دامين

aminpprog
چهارشنبه 08 آذر 1391, 11:50 صبح
با سلام :
من در حال حاضر يك نرم افزار چت ساده با vb6 (كامپوننت وينسوك) ساخته ام كه در يك شبكه workgroup كه هر سيستم IP استاتيك خاص خودش را دارد ، به درستي كار مي كند . (چون ويژگي remote IP كامپيوتر مقصد مشخص است و يك عدد ثابت است) . اما در شبكه هاي دومين كه داراي IP هاي دايناميك هستند درست كار نمي كند ، چون با هر بار روشن شدن سيستم مبدا IP خود سيستم تغيير مي كند و با هر بار روشن شدن سيستم مقصد IP آن سيستم هم تغيير مي كند .
حال از شما عزيزان مي خواستم راهكاري را به من معرفي كنيد تا با آن بتوانم در شبكه هاي دومين كه داراي IP هاي دايناميك نيز هستند ، نرم افزارم را اجرا كنم .
با تشكر !!! :چشمک:

razeghi_loved
شنبه 11 آذر 1391, 10:19 صبح
به صورت پیش فرض هر بار که سیستم را روشن کنی ای پی تغییر نمی کند ممکن است حتی ای پی برای همیشه برای یک سیستم باشد
بستگی به DHCP شما دارد
به صورت پیش فرض روز 8 روز است اگر در نصب این زمان یعنی چهار روز سیستم روشن نشود ای پی سیستم تغییر کرده و بانک DHCP قرار می گیرد. شما میتوانید این را روی 20 یا 30 روز هم تعریف کنید.
در شبکه داخلی می توانید از مک آدرس هم استفاده کنید که همیشه ثابت است. یا نام سیستم که این هم ثابت هستش. بعد هم باز اگر به مشکل خوردی می تونی از DNS خود ویندوز هم کمک بگیری (من برنامه نویسی بلد نیستم ) می تونی از DNS سوال کنی مثلا سیستم فلان در حال حاظر چه ای پی دارد و داخل برنامه خودتان قرار بدیدن

aminpprog
شنبه 11 آذر 1391, 11:24 صبح
با تشكر از راهنمايي مفيد شما !
اما دوست عزيز ، در مورد راهنمايي اولتان كه فرموده ايد « سيستمها را اگر با گذشت بيشتر از X روز (بسته به release time موجود در DHCP) روشن نكنيم ، IP ها تغيير نمي كنند »
بايد به عرضتان برسانم كه مي خواهم برنامه ام تا حد امكان انعطاف لازم را داشته باشد () تا در صورت تغيير IP با مشكل مواجه نشود .

اما در مورد راهنمايي دومتان كه گفتيد : « از مك آدرس استفاده كنم » بايد بگويم كه چون از كامپوننت winsock نرم افزار VB6 استفاده ميكنم ، نمي توانم از مك بهره اي ببرم .

اما گفته سومتان قابل قبول است فقط نحوه استفاده از آن را با Winsock نمي دانم.

در نهايت از شما درخواست دارم تا اگر قطعه كدي داريد در اختيارم قرار دهيد .
با تشكر !

Mask
شنبه 11 آذر 1391, 12:10 عصر
سوالتون رو در بخش وی بی باید مطرح میکردید نه اینجا.
دوستانی که در این قسمت فعالیت میکنند . متخصص شبکه هستند نه برنامه نویسی.
و برای رفع مشکل شما :
شما باید از اسم سیستم استفاده کنید.
تابعی داریم به اسم NametoIp که میتونید اسم سیستم رو به آی پی تبدیل کنید. با این روش دیگه مهم نیست که آی پی عوض بشه. چون با هر بار باز شدن برنامه آی پی های جدید رو میگیره.

aminpprog
شنبه 11 آذر 1391, 12:43 عصر
با سلام حضور دوست عزيز :
آخه سوال من تنها محدود به يافتن راهكاري كه در پست اول مطرح كردم نميشه ، بلكه قصدم اين بود كه بعد از يافتن راهكار لازم از دوستان ، جواب اين سوال را نيز كه آيا با برنامه ساخته شده ام كه در محيط دامين نيز كار مي كند ، اگر فايروال ISA Server هم داشته باشيم بايد چه كار كنم .
به همين دليل اين تاپيك را در اين تالار مطرح كردم .

حالا با استفاده از راهنمايي ارزنده شما و دوست ديگرمان و فرض اينكه اين برنامه در محيط دامين به خوبي كار مي كند ، آيا راهي هست كه بتوان آن را در شبكه اي كه داراي ISA Server نيز هست اجرا كرد ؟

Mask
شنبه 11 آذر 1391, 13:51 عصر
حالا با استفاده از راهنمايي ارزنده شما و دوست ديگرمان و فرض اينكه اين برنامه در محيط دامين به خوبي كار مي كند ، آيا راهي هست كه بتوان آن را در شبكه اي كه داراي ISA Server نيز هست اجرا كرد ؟
چه محدودیتی مگه این ISA Server برای شما ایجاد کرده؟

aminpprog
یک شنبه 12 آذر 1391, 10:09 صبح
خيلي مي بخشيد كه نتونستم جوابتون رو به موقع بفرستم .

ارتباط 2 كامپيوتر با هم برقرار نمي شود .
وقتي در برنامه سرور Listen ميكنم و از برنامه كلاينت connect رو مي زنم ارتباط برقرار نمي شود .
من خودم شخصا اين احتمال رو ميدم كه آيزا پورت رو مي بنده !

Mask
یک شنبه 12 آذر 1391, 16:06 عصر
برید تو isa و این پورت رو باز نگه دارید.

aminpprog
دوشنبه 13 آذر 1391, 10:30 صبح
راهشو بلد نيستم ، اگه ياد داريد لطفا در 2 - 3 - ... خط توضيح دهيد !
ممنون ميشم .

baran_mehr
جمعه 17 خرداد 1392, 17:40 عصر
کدهای برنامه رو برسی کن