PDA

View Full Version : گفتگو: با وجود این همه CMS های قوی دیگه چه نیازی به Asp.net هست؟

behzad1367
سه شنبه 21 آذر 1391, 13:50 عصر
سلام دوستان.من مدت زیادی هست که رفتم دنبال طراحی وب با asp.net.خیلی زحمت کشیدم تا Jquery javascript html و css رو یاد بگیرم.

همزمان با من یکی از دوستام رفت سمت یادگیری جوملا.
حتما خوتون میدونید که پانل مدیریت ساختن خیلی دردسر داره اما توی محیط جوملا دیگه این کار بچه بازیه.
میخام جواب این سوالم رو بدونم که به قول رفیقم وقتی که میشه هر سایتی رو با جوملا طراحی کرد چه نیازی هست به استفاده از asp.net ؟
الان این حس بهم دست داده که اون همه زحمتی که کشیدم الکی بوده چون همون سایتی رو که من با زحمت طراحی میکنم بقیه با جوملا راحت طراحی می کنن!

sh-eng
سه شنبه 21 آذر 1391, 14:08 عصر
مثلا اگه بخواین تو پنل مدیریتی یه چیزی تو مایه های حسابداری داشته باشین یا پنل مدیریتی رو اضافه کنین مثلا قسمت مشتری بهش اضافه کنین با جوملا می تونین؟

behzad1367
سه شنبه 21 آذر 1391, 14:28 عصر
مثلا اگه بخواین تو پنل مدیریتی یه چیزی تو مایه های حسابداری داشته باشین یا پنل مدیریتی رو اضافه کنین مثلا قسمت مشتری بهش اضافه کنین با جوملا می تونین؟

بله که میشه.به اندازه موهای سر آدم ماژول ساختن واسه جوملا.ولی نمیگم 100 درصد.اما فکر میکنم برای 90 درصد سایتایی که چیز عجیب قریبی نمیخان جوملا جواب میده

farazjalili
سه شنبه 21 آذر 1391, 14:44 عصر
سلام CMS ها یک نوع web application محسوب می شوند و ASP.NET یک زبان برای تولید web application است .
با یک مثال توضیح می دهم : فرض کنید من با #C برنامه ای نوشته ام که کار کسانی که می خواهند برنامه های مولتی مدیا بنویسند را راحت کرده است و دیگر نیازی نیست که آنها کد نویسی یاد بگیرند بلکه با اشکال ساده گرافیکی که داخل برنامه ی من وجود دارد همه بدون داشتن دانش برنامه نویسی می توانند برنامه های مولتی مدیا درست کنند ، طبق حرف شما کسانی که #C یاد می گیرند وقت خود را تلف می کنند در صورتی که در مقوله ی برنامه های کاربردی فقط مولتی مدیا وجود ندارد بلکه برنامه هایی مانند ویرایش گر متن ، ماشین حساب و ... وجود دارد .
CMS ها در واقع یک web application هستند که کار توسعه برخی از web application ها را ساده کرده است - از طرفی محدودیت هایی هم دارد -
یک مثال دیگر از web application ها بازی های آن لاین است که با cms نمی توانید آن را درست کنید و ....

behzad1367
سه شنبه 21 آذر 1391, 15:32 عصر
سلام CMS ها یک نوع web application محسوب می شوند و ASP.NET یک زبان برای تولید web application است .
با یک مثال توضیح می دهم : فرض کنید من با #C برنامه ای نوشته ام که کار کسانی که می خواهند برنامه های مولتی مدیا بنویسند را راحت کرده است و دیگر نیازی نیست که آنها کد نویسی یاد بگیرند بلکه با اشکال ساده گرافیکی که داخل برنامه ی من وجود دارد همه بدون داشتن دانش برنامه نویسی می توانند برنامه های مولتی مدیا درست کنند ، طبق حرف شما کسانی که #C یاد می گیرند وقت خود را تلف می کنند در صورتی که در مقوله ی برنامه های کاربردی فقط مولتی مدیا وجود ندارد بلکه برنامه هایی مانند ویرایش گر متن ، ماشین حساب و ... وجود دارد .
CMS ها در واقع یک web application هستند که کار توسعه برخی از web application ها را ساده کرده است - از طرفی محدودیت هایی هم دارد -
یک مثال دیگر از web application ها بازی های آن لاین است که با cms نمی توانید آن را درست کنید و ....

مرسی ولی من قانع نشدم.من خهودم این رو قبول دارم که تو بعضی از موضوعات خاص مثل ساخت بازی آنلاین دیگه نمیشه روی CMS هایی مثل جوملا حساب کرد.اما به نظر شما چند درصد ما به اون حدی میرسیم که بخوایم اینطور سایت های پیچیده رو طراحی کنیم.شما ببین سایت اغلب شرکت هات موسسات دولتی و سایت های شخصی فقط کارشون اطلاع رسانی هست.خب حالا شما به من بگو آیا بهتر نیست به جای اینکه کلی وقت بزاریم تا سایت رو با asp.net بسازیم از cms ها استفاده کنیم؟
دنبال دلیل قانع کننده میگردم که نقطه ضعف CMS هایی مثل جوملا رو در مقابل برنامه نویسی با asp.net بهم نشون بده!

arman_Delta2002
سه شنبه 21 آذر 1391, 16:05 عصر
خوب اگه بازی انلاین میخواین ببین سیلور لایت چه کولاکی کرده کم مونده 3 بعدی بسازش
خوب دوستان بیایم اینطوری بگیم هر چیزی جای خودش رو داره مثلا جوملا به درد ناسا میخوره؟ یا بهتره که سیستم سایت رو خود برنامه نویسای ناسا بنویسن؟
این از دید کلی بود ولی از دید کوچیک تر من با نظر بهزاد مواقم آدم 1000 بار چرخ رو اختراع نمیکنه
مگر این که بیمار باشه
من با خیلی از سیستم های مدیریت محتوا کار کردم که جوملا یکی از کم باگ ترین(هسته اصلی) و انعتاف پزیر ترینشونه گرچه تو قالب دهی نسبت به E107 خیلی لنگ میزنه ولی بازم خوبه

یا فروم های قوی مثل همین بولتون که الان دارین استفاده میکنین اگه کسی بخش ادمینش رو دیده باشه قسمت تقییر رنگ قالب در قسمت پنل رنگ اون دایره خفنی که من هنوزم تو کفشم یه تیم چنصد نفری میشنن مینوسنش و اخرش هم که به تاراج میره
انتظار نداشته باشید که چند نفر بشینن با asp اون رو به همون خوبی در بیارن

asp ورژن جدیدش نسبت به php خیلی سر تره یه جورایی زده تو پوز php ولی از انصاف نگزریم php کداش تا دلت بخواد ریخته تو اینترنت .
این به بحث خیلی کامل ولی کلا میگم ادمای بیکار میان یه چرخ ناقص رو از اول میسازن
مگر این که پولی توش باشه

حرکی میگه که asp خوبه و میخواد ما جوملایی ها یا سیستم مدیریت محتوایی ها رو قانع کنه یه سایت بسازه با 10000 تا ماژول و قالب !!!!
من به شخصه در سایت خودم از 3 هسته قوی استفاده کردم که خدا وکیلی هر هستش دریایی واسه خودش
vBulletin که خودش چندین تیم مدیریت میخواد واسه ادمینش انقد قولههه!!!!!
joomla که ende هرچی ماژوله واسه اضافه کردن قابلیت به سایت
perstaShop هم که انقد آمار و کوفت و زهز مار میده به ادم که تو ادمینش ادم سر گیجه میگیره!!!!!
فقط جوملا هسته اصلیش حدود 4000 تا فایل تشکیل شده!!!
و همه این 3 تا که هر کدوم در قسمت خودشون شاخ ترین هستن رو میشه باهم با یک پلاگین joomla مچ کرد با هم!!!! و حتی بیشتر از 3 تا رو
www.eqbalpc.com (http://www.eqbalpc.com)
فروشگاهش رو تازه راه انداختم و انقد سولاخ سنبه داره تا یه فروشگاه رو راه بندازی که حداقل نصف روز واسه تنظیم چیزی که میخوای باید بگردی
این پیچیدگی نیست نا اشنایی منه و کامل بودن فروشگاه
طوری که واسه هر کشور میشه واحد پول و نرخ تبدیل تعیین کرد کارمند سرویس حمل و نقل فروشگاه های زیر مجموعه که به هر فروشگاه میتونی یک فروشگاه جدا داخل خودش ایجاد کنی !!!!

چند تا سیستم عمومی خوب و قوی و رایگان با asp نوشتن که سراسر جهان ملیونها نفر دارن ازش استفاده میکنن و رازی هستن؟

M.KH-SH
سه شنبه 21 آذر 1391, 16:14 عصر
:D
CMS برای من کامل توضیح بده چی میدونی ازش.
جوملا: از این چی میدونی؟

CMS خلاصش میشه آقا من مطلب دریافت میکنم و به کاربر نمایش میدم هرچی میخوای بیا داخل من بزار من به بقیه نشون میدم که تو چی نوشتی

الان من میخوام که حسابداری ، بازی آنلاین ، بخش مدیریت مالی ، بخش هواشناسی و ... داشته باشم شما به چه صورت عمل میکنید.؟
تو اینترنت دنبال میگردین و کپی پیست میکنین و نصب میشه درسته ، ولی من میخوام یک چیز جدید بسازم میخوام به فرض باهاش شاتل هوا کنم یا میخوام از طریق سایت چند شرکت کوچک رو به هم متصل کنم آیا اینم میشه با CMS جوملا ، Wordpress و یا امثالهم انجام داد؟

آیا جوملا مادر زادی روی اینترنت بوده یا از فضا اومده؟
آیا دوست شما و یا تمام کسانی که ادعا میکنن جوملا یاد دارن چقدر برنامه نویسی میدونن؟
شما نیاز به یک web service دارین که یک کاری باید اون انجام بده آیا جوملا براتون میتونه بسازه؟ جوملا جواب گوی کامل نیاز شما هستش؟

چرا داریم اصلا برنامه نویسی می کنیم وقتی ویندوز هست؟
چرا میخوایم چیز جدیدی تولید وقتی که قبلا تولید شده؟
چرا هر روز سیستم حسابداری بزرگتر میشه مگه قبلا نوشته نشده خوب چرا ما هم مینویسیم؟

ببین اگه فکر میکنه جوملا بی نقص ترین هستش که برنامه نویسی رو بزار کنار و خودت رو زجر نده برای یاد گیری و برنامه نویسی و مثل دوستت شما هم با تغییر چند css و چند picture ظاهر برنامه رو تغییر بده و تمام.

جوملا یک نرم افزار هستش که نام تجاری جوملا رو داره که تنها کار اصلیش اینه نوشتار های شما را دسته بندی می نماید نه چیز بیشتر.

برنامه نویسی یاد میگیری که خودت تولید کنی یا میگیری که اگه روزی دوستت موند بتونی کدش رو تغییر بدی برای اینکه بتونی خوب کار کنی برو سرووقت php که خیلی به دردت میخوره asp سنگین هستش و بیشتر برای business هستش.

راستی چرا وقتی notepad بود office رو تولید کردند یا چرا زمانی که windows بود mac , linux رو ساختن؟

arman_Delta2002
سه شنبه 21 آذر 1391, 17:03 عصر
:D
CMS برای من کامل توضیح بده چی میدونی ازش.
جوملا: از این چی میدونی؟

راستی چرا وقتی notepad بود office رو تولید کردند یا چرا زمانی که windows بود mac , linux رو ساختن؟

سی ام اس یعنی سیستم مدیریت محتوا
جوملا یک هسته قوی واسه نمایش محتوا هست که میشه باهاش وضع آب و هوا رو هم در اورد
کسی که php بلد باشه میتونه انقد توسعش بده که باهاش شاتل هم هوا کنه
ولی لازم نیست که مثل شما بیاد و از اول یه سایت طراحی کنه فقط با 1-2 روز مطالعه در باره نحوه ساخت ماژول واسه جوملا میاد و اون ماژول رو واسه هوا کردن شاتل مینوسه
درد asp کار ها اینه که یه بیس خوب واسه اول کار ندارن که رایگان وقوی باشه و مجورن از خشت اول برن بالا که چه بسا بار ها دیوار ساخته شدشون رو باید با دست خودشون خراب کنن .
زمانی که نوت پد بود ورد پد هم بود
زمانی که ویندوز بود linux هم بود ولی چرا بجای ویندوز لینوکس نصب نمیکنین؟

جوملا جواب گوی کامل نیاز شما هستش؟
تا اینجا که سیستم مدیریت محتوا خیلی بیشتر از نیاز هام جواب گو بوده واسه سایتم.
چون اکثر سیستم های حسابداری یا پولی هستن یا کرک شده که کاربردی نیست!!!

چرا هر روز سیستم حسابداری بزرگتر میشه مگه قبلا نوشته نشده خوب چرا ما هم مینویسیم؟
خوب asp چرا انقد قویه ولی یک پایه خوب نداره؟ مثل php که جوملا و انواع سیستم های مدیریت محتوا
جوابش ساده چون open sorce نیست به معنای واقعی !!!
خوب با وجود همین ویبولتون که اینجا نصب هست چرا اساتید سایت یک تالار نساختن؟

M.KH-SH
سه شنبه 21 آذر 1391, 17:55 عصر
نکته جالب اینجا بود که همتون اعتقاد دارین که زبان برنامه نویسی باید باشه.

کسی که php بلد باشه میتونه انقد توسعش بده که باهاش شاتل هم هوا کنه
خوب خدا خیرتون بده پس بهتره همون زبان برنامه نویسی رو یاد بگیرین که یک بستر رو بتونین خودتون طراحی کنین نه اینکه تنها مصرف کننده باشین.

arman_Delta2002
سه شنبه 21 آذر 1391, 18:19 عصر
نکته جالب اینجا بود که همتون اعتقاد دارین که زبان برنامه نویسی باید باشه.

خوب خدا خیرتون بده پس بهتره همون زبان برنامه نویسی رو یاد بگیرین که یک بستر رو بتونین خودتون طراحی کنین نه اینکه تنها مصرف کننده باشین.

بله پس به این نتیجه میرسیم که اگر زبان php باشیم پیشرفت میکنه سی ام اس و اگر نه بازم پیشرفت میکنه سی ام اس چون کسایی که بلدن ماژول واسش مینویسن!
اگر خودمون php بلد باشیم یعنی خودمون پیشرفت میدیمش.
حالا از شما سوال میپرسم چند تا امسال جوملا ها ساخته شدن با asp که انقد پیشرفت کنن و مجانی باشن؟
ایا نیاز الان بخش عمده ایش به نمایش گزاشتن موتون نیست؟
من نمیگم php خوبه یا asp من میگم بهتره که یه سیستم مدیریت محتوا باشه تا از اول همه چیز ساخته نشه مسله یه حلقه بی نهایت بارها اومدن asp نویسا یه سایت نصفه و نیمه ساختن و بعد بی خیال یکی دیگه و الی اخر .....
فقط شرکت های بزرگ که بنیه مالی خوبی دارن از asp استفاده میکنن اونم عده معدودیشون.

behzad1367
سه شنبه 21 آذر 1391, 18:21 عصر
ممنون از نظرات دوستان.
M.KH-SH (http://barnamenevis.org/member.php?220554-M.KH-SH) عزیز من از حرفای شما این نتیجه رو گرفتم که اگه نخوایم شاتل هوا کنیم لازم نیست بیخودی بریم سمت برنامه نویسی! وقتی میشه با CMS یه سایت رو کمتر از یه هفته راه اندازی کرد چرا یکی دو ماه خودم رو زجر بدم با asp.net طراحیش کنم؟
شنا یه نگاه به این سایتی که با جوملا طراحی شده بنداز:
http://www.125neyshabur.com/

خدا میدونه که خیلی دردسر داره با asp.net اینو از اول بسازی.

تو این عصری که مدیریت زمان خیلی مهمه و مشتریات فرق بین ایمیل و سایت رو نمیدونن(دیدم که میگم) چه فرقی میکنه شما خودت سایت رو طراحی کنی یا اینکه با CMS بسازیش؟

سایتی رو که رفیق من زحمتی نمیکشه واسش و میسازه من باید کلی زحمت بکشم.آخرشم ممکنه از نظر ساختار و امنیت و قالب به سایت اون نرسه!
احساس من اینه که خیلی از بچه های مثل من برداشت غلطی از طراحی وب داشتیم.آیا اون مشتری میفهمه که رفیق من زحمت کشیده یا نه؟ مشتری فقط نتیجه کار رو میخاد حالا به هر روشی.

M.KH-SH
سه شنبه 21 آذر 1391, 19:20 عصر
ولی خلاصه همه چیز برمیگرده به برنامه نویسی و تا اون رو ندونین و ازش شناختی نداشته باشین روزی میرسه که گیر میکنین اینم من دیدم که میگم

ساخت CMS کاری نداره به راحتی و در مدت 2-3 روز میتونین پایه اصلی رو بسازین و تمام اطلاعات رو دسته بندی کنین و گروه بندی کار سختی نیست.

یک استاد دارم که گفت سایت میخوام واسه اولی از جوملا استفاده کردم که بیشتر کارش رو آرمان جان کردن و برای این استاد دوم خودم در مدت 3 روز یک دونه نوشتم سادست ولی خوبه هم آپلود داره هم دانلود هم گروه بندی - در حال حاضر طوری شدم که خودم دلم میخواد بیشتر گسترش بدمش و تکمیل کنم چون دیگه وقتی کسی برنامه ای خواست ماتم نمیگیرم خدایا اینو چیکار کنم میدونم چی نوشتم و سریع اون قسمتی که نیاز هست رو تغیرر میدم و بهش اون بخش رو اضافه میکنم.

arman_Delta2002
سه شنبه 21 آذر 1391, 19:30 عصر
بله درسته ولی مشکل همین نیازه که یک cms با این همه ماژول تقریبا همه نیاز ها رو برطرف کرده و بحث ما سر سیستم مدیریت محتوا و یک سایت به زبان asp هست.

که به نظر من باز هم cms سریع تر و کامل تره من همین سایتی رو که واسه استادتون آوردم بالا سر جمع 2 ساعت وقت بیشتر نبرد ولی سایت که شما درست کردین 2 روز طول کشید. و نتیجه کار مهمه در آخر ولی سایتی که شما درست کردین خیلی خوب و زیبا و ساده است من که رازیم و خیلی هم جای کار داره اگز بشه نیاز های اولیه یک سیستم مدیریت محتوا رو به طور کامل برطرف کنه بیشتر هم رازی میشم.

blackcats
سه شنبه 21 آذر 1391, 19:31 عصر
با اینکه من هم Asp کار هستم اما بهنظر من احتیاجی نیست هر سایتی رو با اون کار کرد یه سایت معمولی واسه شرکت چه احتیاجی به امنیت و کد نویسی و برنامه نویسی پیچیده داره میشه با جوملا تو یه روز بیاریمش بالا.

اما تا اونجایی که میدونم سایت های چند زبانه با جوملا مشکل هست پیاده سازیشون وکلا امنیت پایین هست.

arman_Delta2002
سه شنبه 21 آذر 1391, 19:42 عصر
با اینکه من هم Asp کار هستم اما بهنظر من احتیاجی نیست هر سایتی رو با اون کار کرد یه سایت معمولی واسه شرکت چه احتیاجی به امنیت و کد نویسی و برنامه نویسی پیچیده داره میشه با جوملا تو یه روز بیاریمش بالا.

اما تا اونجایی که میدونم سایت های چند زبانه با جوملا مشکل هست پیاده سازیشون وکلا امنیت پایین هست.
خود هسته جملا هیچ باگی نداره واسه همین هم معروفه فقط پلاگین ها و ماجول هاش مشکل ساز میشن در امنیت

بله خود هستش نمیتونه چند زبانی رو خوب تقییر بده ولی تو ورژن 3 اون مشکل حل شده و ورژن های پایین تر پلاگین های زیادی واسه این کار دارن

behzad1367
سه شنبه 21 آذر 1391, 20:41 عصر
مرسی از همه دوستان.
البته یه نکته رو دوستان اشاره نکردن بهش.اینکه با همه خوبی هایی که از CMS نام بردم این بدی رو هم داره که واسه مشتری که خیلی کم از کامپیوتر سرش میشه پانل مدیریتش خیلی شلوغه و خسته کنندس اما اگه با Asp.Net کار کنیم میتونیم یه پانل خیلی ساده برای مشتری ایجاد کنیم.موافقید؟

M.KH-SH
سه شنبه 21 آذر 1391, 21:09 عصر
دوستان باید با توجه به نیاز کاربر بهش برنامه رو تحویل بدیم خوب اگه واقعا تنها بخواد یک سایت داشته باشه خود من به شخصه ترجیح میدم که از جوملا استفاده کنم چون کلا 2-3 ساعت بیشتر وقت نمیخواد ولی اگه بدونم بعدا میخواد چیزهای زیادی اضافه بشه روش به فرض آزمون برخط یا همون آنلاین خود باید asp کار کنم ، اگه بدونم چیز خیلی ساده ای می خواد خوب بهتر هستش که یکی بنویسین و همیشه داشته باشین
من فکر نکنم دیگه از این ساده تر کسی بتونه بسازه ولی خوب تمام نیاز هم رفع میکنه و هر وقت کاربر بخواد میشه قالب رو براش تغییر داد = یعنی تنها یک بار سختی هستش و در ادامه همش نوشته شده است و تنها آپدیت داره نه چیز بیشتر.
http://proj.tellbook.ir

masooodj67
سه شنبه 21 آذر 1391, 23:09 عصر
دمت گرم لااقل این آخرش یه امیدی دادی بابا من اول راحم همچی باد کرده بودم به ششهام که گفتم تا 100 کیلومترم باشه یادگیری تا تهش میرم ،خرابم کردی رفیق خراب!!!!:افسرده:

mahdidabaghi
چهارشنبه 22 آذر 1391, 01:51 صبح
به قول یه بابایی حکایت این که یه سایت رو با cms بیارین بالا یا با asp , php مث حکایت فرشهای ماشینی میمونه و فرش های دست باف
من خودم طراحی سایت با asp رو ترجح میدم.ممکنه کار سخت تر و زمانبر تر باشه ولی لذت کد نویسیش چیز دیگه ای ...

ya30ien2
چهارشنبه 22 آذر 1391, 07:04 صبح
منم فقط میگم asp رو یاد بگیر شاید خودت تونستی یه روزی با همین زبان یک cms نوشتی که از cmsهای دیگه قویتر بود
هر چیزی یک دوره و یک بازه زمانی داره cms های در حال هم یک روزی عمرشون به پایان میرسه
اونجاست که این Asp یا .. ما رو یاری میکنه

sh-eng
چهارشنبه 22 آذر 1391, 09:40 صبح
مرسی از همه دوستان.
البته یه نکته رو دوستان اشاره نکردن بهش.اینکه با همه خوبی هایی که از CMS نام بردم این بدی رو هم داره که واسه مشتری که خیلی کم از کامپیوتر سرش میشه پانل مدیریتش خیلی شلوغه و خسته کنندس اما اگه با Asp.Net کار کنیم میتونیم یه پانل خیلی ساده برای مشتری ایجاد کنیم.موافقید؟

دقیقا همین رو می خواستم بگم که شما گفتین واقعا کار با پنل جوملا سخته مشتریای ما که نمی تونستن ما هم رو آوردیم به asp

clover
چهارشنبه 22 آذر 1391, 09:48 صبح
یه نکته رو فراموش کردید، توی مهندسی نرم افزار یه مفهمومی هست به نام استفاده ی مجدد از نرم افزار. لزومی نداره هر سایتی که با ASP.NET نوشته میشه از پایه شروع بشه. می تونید یک سیستم قابل انعطاف شامل بخش های اصلی که بیشتر مورد نیاز هست طراحی کنید و امکانات مختلف رو به مرور زمان به اون اضافه کنید. از طرف دیگه از امکانات همین سیستم در پروژه های مختلف استفاده کنید.
مساله اصلی آشنایی با اصول ابتدایی مهندسی نرم افزار هست تا در توسعه ی سیستم دچار مشکل نشید.

به عنوان یک راهکار شما می تونید هسته ای طراحی کنید که فقط شامل امکانات زیر باشه:
مدیریت کابران، نقش ها و سطح دسترسی ها
مدیریت صفحات (فقط ایجاد صفحات، مدیریت آدرس ها، عنوان، توضیحات و کلمات کلیدی)

در سطح بعد می تونید مدیریت محتوای صفحات از جمله مطالب، محصولات، شاخه ها، موضوعات، اخبار و ... رو پیاده کنید.
و الی آخر...

در ضمن دانش شماست که تعیین کننده هست، من هم دوستانی دارم که با جوملا کار می کنند و بسیار هم درآمد خوبی دارند اما دانش اونها در طراحی و برنامه نویسی وب تقریبا در سطح صفر هست. شما قرار نیست تا آخر عمرتون یک نفره سایت طراحی کنید و تحویل مشتری بدید، به نظر شما امکان پیشرفت برای کسی محیا هست که از یک CMS داره استفاده می کنه یا کسی که با تکنولوژی های جدید محیط های توسعه نرم افزار داره کار می کنه؟
این سوالات رو هم از خودتون بپرسید:
آیا طراحی سیستم آمار گیری مثل وبگذر رو میشه با CMS انجام داد؟
آیا طراحی وب سایت یک بانک رو که متصل هست به سرویس های ارائه شده توسط اون بانک مثل پرداخت آنلاین، میشه با CMS انجام داد؟
آیا طراحی وب سایتی مثل یوتیوب یا آپارات رو میشه با استفاده از CMS انجام داد؟
آیا موقع استفاده از CMS ها می تونید امنیت وب سایتتون رو برای مشتری تضمین کنید و تعهد نامه ی کتبی بدید که تمام مسئولیت ها رو به عهده می گیرید؟

حرف آخر من این هست که هر پروژه ای باید امکان سنجی بشه و بعد از اون ممکنه تصمیم بگیرید از CMS استفاده کنید اما اینکه بگید کلا دانش طراحی و برنامه نویسی وب به هیچ دردی نمی خوره و بریم سراغ استفاده از CMS ها تفکر اشتباهی هست.

rezayeman
چهارشنبه 22 آذر 1391, 10:02 صبح
شاید الان اطلاعات مردم نسبت به محیط وب کم باشه و فرق بین سایت و آدرس ایمیل رو ندونن اما دنیا رو به پیشرفته و مطمئنا ایران و ایرانی ها هم پیشرفت خواهند کرد بنابراین نمیشه بگیم چوان تو این برهه از زمان مردم نمیدونن، پس کار رو براشون ساده انجام بدیم. اگه چند سال دیگه اطلاعات مردم بالا رفت و از سادگی سایت بیرون اومدنن اونوقت چی؟ بعد چند سال به روش جوملا کار کردن تازه باید از اول asp یاد بگیری
پس بهتره از همون اول پایه قوی باشه که بعدها به مشکل نخوری
آدم که نباید همیشه به زمان حال نگاه کنه

saeed_sho
چهارشنبه 22 آذر 1391, 10:04 صبح
وقتی با asp یه سایتو طراحی میکنید لازم نیست هربار از صفر شروع کنید تنها بار اول کار رو از صفر مینویسید و دفعات بعد یه سری از کلاس هایی که قبلا نوشتین رو به پروژه جدید منتقل میکنید
مثلا یه منو رو که یه بار خودت مینویسی بار دوم فقط کلاس هاشو برای تغییر ظاهرش عوض میکنید و کدنویسیش هم که قبلا خودتون نوشتین
پس هر بار همچین از صفر هم شروع نمیکنیم فقط بار اول اونطوریه

Mani_rf
چهارشنبه 22 آذر 1391, 11:29 صبح
1 سوال دارم.
چرا ما باید همیشه مصرف کننده باشیم؟
چیزایی مثل CMS, Jquery ، پلاگین آماده و... شده کل دانش ما از طراحی سایت!
خب چرا به این فکر نمی کنید که سادگی تو کار فقط 1 بخشی از ماجراست؟
چرا به این فکر نمی کنید که به جای اینکه فقط بشینیم ببینیم چی تولید میکنن تا ما ازش استفاده کنیم خودمون 1سری چیزارو بسازیم تا دیگران از اون استفاده کنن؟

M.KH-SH
چهارشنبه 22 آذر 1391, 14:57 عصر
دوستان هم حرف من رو میزنن خوبه ، وقتی که سواد یاد بگیرین دیگه براتون نوشتن کاری نداره چون حروف رو یاد دارین ولی اگه تنها نوشتن رو بدون دونستن حروف بلد باشین یعنی تنها دارین نقاشی میکشین و هیچی از اون چیزی که دارین میکشین نمی دونین.
CMS نرم افزار هست که نوشته شده شما وقتی یاد بگیرین که خودتون بنویسین دیگه چه نیازی به CMS دارین ؟؟؟

mahdidabaghi
پنج شنبه 23 آذر 1391, 09:54 صبح
البته میشه از cmsها الگو برداری کرد و بیایم خودمون یه cms قوی طراحی کنیم و شروع به نوشتن ماژول های مختلف کنیم.ماژول های لاگین و پست ویا ماژول هایی مث انتخاب واحد و خرید اینترنتی و ... که کمتر تو cms ها هست و اگر هم باشه تغییر دادن اونا کار سختیه.
با مرور زمان میتونیم یه cms خوب و ماژولهای قوی داشت که واسه پروژه های مختلف راحت میشه این ماژولهاییی که از قبل نوشتیم رو به سرعت به پروژه جدید اضافه کنیم و اگر نیاز به Edit یا افزودن مورد تازه ای بود چون خودمون اینو نوشتیم به اسونی انجامش بدیم