PDA

View Full Version : سوال: radio button

Nil00 far
پنج شنبه 23 آذر 1391, 20:37 عصر
سلام خسته نباشید
من یه سوال دارم توی محیط DW برنامه پی اچ پی می نویسم و از ومپ سرور هم استفاده می کنم
می خوام radio button روتوی جدولم درج کنم در صورتی که اجازه نده که null وارد بشه یعنی کاربر حتما یکی از ردیو ها رو انتخاب کنه
ممنون میشم کمکم کنید

siavashsay
پنج شنبه 23 آذر 1391, 20:43 عصر
شما باید از دستور isset استفاده کنید - برای مثال - مثلا id رادیو باتن شما radioBtn هست :

if(!isset($_POST['radioBtn'])){
echo "Please Select Radio Button";
}
else{
// Do Something
}

اما شما میتونید به صورت پیش فرض یکی از رادیو ها رو Selected / Checked قرار بدید که در هر صورت رادیو باتن کلیک شده باشه !
بازم میل خودتونه :)

siavashsay
پنج شنبه 23 آذر 1391, 20:55 عصر
اینم یه مثال کامل :

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
<title>Untitled Document</title>
</head>

<body>
<?php
if(isset($_POST['submit'])){
$radioBtn=$_POST['radioBtn'];
if(!isset($radioBtn)){
echo "Please Select Radio Button";
}else{
echo $radioBtn;
}
}
?>
<form id="form1" name="form1" method="post" action="">
<p>
<label>
<input name="radioBtn" type="radio" id="rbtn_0" value="1" />
1</label>
<br />
<label>
<input type="radio" name="radioBtn" value="2" id="rbtn_1" />
2</label>
</p>
<p>
<input type="submit" name="submit" id="submit" value="Submit" />
<br />
</p>
</form>
</body>
</html>

Nil00 far
پنج شنبه 23 آذر 1391, 20:55 عصر
ممنونم امتحان میکنم :لبخندساده:

Nil00 far
پنج شنبه 23 آذر 1391, 21:21 عصر
مرسی این درست شد
فقط یه چیزی ، توی پی اچ پی امکانش هست کنار فیلدی که کاربر پر نکرده بتونیم ستاره قرمز بندازیم که پر کردن این فیلد ضروریه

siavashsay
پنج شنبه 23 آذر 1391, 21:28 عصر
اگه میخواین فقط نشون بدید که پر کردن فیلد ضروری هست خوب خیلی راحت میشه یه * با رنگ قرمز کنار هر فیلدی که خواستید بنویسید و در قسمت پایین صفحه هم یه خط توضیح بنویسید که * ضروری هست !
اما اگه میخواید که در صورت پر نشدن اون فیلد در جا به کاربر اخطار داده بشه باید از کد جاوا اسکپریپت استفاده کنید !
توی خوده برنامه DW در قسمت FORMS یه گزینه هست به نام Spray Validation Radio Group برای رادیو باتن ها که وقتی اونو استفاده میکنید به صورت خودکار DW کد جاوار اسکریپت رو اضافه میکنه و بجای Radio Button معمولی از Spray Radio Button Group استفاده میکنه !
وقتی ازون استفاده میکنید در صورتی که کاربر اون رو انتخاب نکنه و فرم رو Submit کنه برنامه خطا میده و فرم اجرا نمیشه و به کاربر میگه که رادیو باتن رو انتخاب کنه !
البته این روش که در فرم ها زیاد از JS جاوا اسکریپت استفاده نکنید بهتره ! چون حجم صفحه رو بالا میبره !
در ضمن اگر از این روش JS استفاده میکنید بدونید که این چک کردن با جاوا اسکریپت در سمت کلاینت هست نه در سمت سرور ! شما باید حتما اون روشی رو که بنده خدمتون عرض کردم رو هم اعمال کنید !
چون میشه JS رو غیر فعال کرد و دور زد ! پس حتما اون کد رو هم اعمال کنید :)
اگه واسه شما خیلی ضروری هست که حتما رادیو باتن انتخاب بشه یکی از رادیو ها رو به صورت پیش فرض CHECKED کنید ! :)

Nil00 far
پنج شنبه 23 آذر 1391, 21:51 عصر
واقعا از راهنماییتون ممنون
خیلی مفید بود

siavashsay
پنج شنبه 23 آذر 1391, 22:17 عصر
خواهش میکنم - امیدوارم همینطور بوده باشه :)

nariman_t
جمعه 24 آذر 1391, 02:24 صبح
برای این کارهیی که گفتید از javascript استفاده کنید خیلی بهتره یا اینکه اگه حس نداشتید زیاد از jquery هم اگه استفاده کنید بد نیست البته باز گزینه اول برای این کارها بهتر هستش

Unique
جمعه 24 آذر 1391, 02:52 صبح
البته کنترل هایی که در سمت کلاینت توسط جاوا اسکریپت انجام میشوند قابل اتکا نیستند وحتما باید سمت سرور هم انجام بشه ! اگه هم سمت کلاینت باشه و هم سرور اونوقت خیلی user Friendly خواهد بود !

MMSHFE
جمعه 24 آذر 1391, 11:33 صبح
یک نکته دیگه اینکه با تنظیم خاصیت "checked="checked برای یکی از Radio Buttonها میتونید اون رو بطور پیشفرض موقع نمایش فرم، در وضعیت انتخاب شده قرار بدین. اینطوری همیشه مطمئن هستین که یک گزینه انتخاب شده. حالا اگه کاربر اون گزینه رو نخواست، میتونه عوضش کنه.

Nil00 far
دوشنبه 27 آذر 1391, 21:20 عصر
مرسي از همه دوستان :لبخندساده: