PDA

View Full Version : گفتگو: به نظر شما آینده متعلق به کدام زبان است ASP.NET یا PHP

mbf5923
جمعه 24 آذر 1391, 00:22 صبح
با سلام
این سئوال در بخش ASP.NET مطرح شده بود که جواب های جالبی توی اون دیدم گفتم بد نیست اینجا هم پرسیده بشه ببینیم جواب PHP کارا چیه

$ M 3 H R D A D $
جمعه 24 آذر 1391, 00:46 صبح
آینده از آن منه مهرداد تو وب !
ادعا دور دستیه ؟ نه ! من لذت می برم با کد نویسی PHP همین دلیل حرفمه !

$ M 3 H R D A D $
جمعه 24 آذر 1391, 00:50 صبح
من اینجوری نگان میکنم : دی
رشته اول دات رشته دوم ( الحاق رشته )

ASP.NET

خود ASP تنهایی مفهومی نداره

اما من PHP کارم : دی خودم قانون خودمم : دی

siavashsay
جمعه 24 آذر 1391, 01:03 صبح
منم عاشق PHP هستم اما توی این لینک (http://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa479002.aspx) که مربوط به سایت مایکروسافت میشه این 2 زبون رو به طور کلی باهم مقایسه کرده که ظاهرا هم جانب داری کرده و از ASP خودش دفاع کرده !

siavashsay
جمعه 24 آذر 1391, 01:04 صبح
اما بازم من میگم php

siavashsay
جمعه 24 آذر 1391, 01:07 صبح
اما بازم من میگم php

nariman_t
جمعه 24 آذر 1391, 02:10 صبح
Asp خوبه بعضی ها میگن ساده هستش ولی من میگم نه خیلی هم سخت و پیچیده هستش اگه بخوای حرفه ای ازش استفاده کنی مایکروسافت بعضی چیزها رو دیگه واقعاً خیلی پیچونده گذشتاه از این هر سال وقتی یک ادیتور متن دات نت به بازار عرضه میشه کلاً ایده برنامه نویسیشی حدوداً تغییر میکنه که برنامه نویس هم مجبور میشه با اون خودشو تغییر بده که بعضی وقتها واقعاً سخت هستش ولی زبانهای متن باز اینطور نیستند اگه نسخه جدئید اون میاد بیرون دلیلش مرتفع کردن مشکلات قدیم و سازگار کردن اون با سخت افزارها و امکانات جدیده نه اینکه کل ایده خودش رو تغییر بده در کل من خودم چند سالی با دات نت کار کردم ولی آخرش به این رسیدم که دارمن وقت خودمو تلف میکنم تا با یه مدل برنامه نویسیش آشنا شم یا حرفه ای شم مایکرو سافت میاد ایده جدید میده و تو هم باید با اون ایده سازگار باشی ولی php اینطور نبوده الان 3 سالی هست که با php دارم کار میکنم و تو این 3 سال یه نسخه جدید از php اومده که نوع برنامه نویسیش رو تغییر نداده فقط مشکلاتش رو مرتفع تر کرده
در کل هم بگم به قول یکی از دسوتام ما برنامه نویسهایی هستیم که روی گوه کاری اینو اون داریم اسکی میریم یعنی مایکروسافت یه چیزی میده بیرون مام رو اون اسکی میکنیم برنامه نویس واقعی اون کسی هستش که مثلا خود دات نت رو در آورده نه مایی که به عنوان یه کاربر از اون داریم استفاده میکنیم این نظریات آخرم دیگه خیلی سطح بالا نگری بود در خد خودمون بچسب به همون هرفهای اولم

Unique
جمعه 24 آذر 1391, 02:55 صبح
آینده در دست زبان های برنامه نویسی نیست بلکه در دست کسانی هستش که ایده ها و نو آوری های بهتری دارند. (خودم !)

lordofphp
جمعه 24 آذر 1391, 10:58 صبح
به نام خدا
سلام ببینید نگاه به پی اچ پی متاسفانه تو کشور خوب نیست(از نظر شخصی من)
اما این نگاه روز به روز بهتر میشه
یادمه یکی از دوستام میگفت مشتری دنبال پی اچ پی هستش
بخصوص این روزا با این قیمت دلارو هاست ویندوز همه پی اچ پی
اما کلی بخوایم بگیم پی اچ پی داره خیلی تغییرات رو خودش میده بذارید نسخه 6 بیاد به شما میگم
اما اینم قبول دارم هر زبانی معایب و مزایایی داره که به شخصه به پی اچ پی علاقه دارم
ولی بحث خوبیه

mbf5923
جمعه 24 آذر 1391, 16:46 عصر
با سلام
دوستان نظراتشون خیلی جالب هستش
من خودم هم PHP کار میکنم و هم ASP.NET
حرفه اصلی من برنامه نویسی به زبان VB.NET هستش حدود 10 سال هست که برنامه نویسی میکنم.بر خلاف نظر دوستان که معتقدند برنامه نویسی با محصولات مایکروسافت دست و پای آدم رو میبنده و برنامه نویس رو محدود به یک چهارچوب خاص میکنه بنده معتقدم مایکروسافت هیچوقت برنامه نویسان رو محدود نمیکنه و همیشه متعهد به رفع نیازهای برنامه نویسان و یوزر ها بوده وهست پس جدای این قضیه که ASP مال مایکروسافته و پولیه و اینا به بررسی این دو زبان بپردازیم نتایج جالب تری میگیریم.
اما نظر من:
ASP.NET
1- با 25 زبان مختلف میتوان تکنولوژی ASP رو به کار گرفت و ازش استفاده کرد
2- از اونجا که بیشتر کاربران جهان و بهتر بگیم کاربران اینترنت از سیستم عامل ویندوز استفاده میکنند قابلیت مانوردهی بالایی برای تعامل با برنامه های ویندوزی وجود داره.
3-پردازش ابری در ASP گنجانده شده و به راحتی میتوان نرم افزارهایی با این تکنولوژی توسعه داد.
4-امنیت کدهای برنامه در حد قابل قبول بوده و تقریبا قابل دسترس نیست.
5-برای برنامه نویسی و استفاده از کتابخانه ها نیازی به درخواست از مدیر سرور نیست و با قراردادن کتابخانه مورد نظر در کنار برنامه میتوان از آن بهره جست
6-تعامل با دیتابیس فوق قدرتمند SQL Server که برای طراحی و پیاده سازی برنامه هایی با اطلاعات زیاد بسیار ظروری است.
7-سهولت در استفاده از کدها و برنامه نویسی به واسطه محیط Dot NET
8-,..........
اما PHP
1-سرعت اجرای بالا در هنگام فراخوانی توسط کاربر
2-رایگان بودن و عدم نیاز به خرید نرم افزاری خاص و گرانقیمت
3-سبک بودن نرم افزار های مرتبط مانند APACHE و کامپایلر PHP
4-????
دوستان ادامه بدن
متشکرم

soroush.r70
جمعه 24 آذر 1391, 17:09 عصر
php - php - php

Sepehr_B
جمعه 24 آذر 1391, 17:45 عصر
با سلام
دوستان نظراتشون خیلی جالب هستش
من خودم هم PHP کار میکنم و هم ASP.NET
حرفه اصلی من برنامه نویسی به زبان VB.NET هستش حدود 10 سال هست که برنامه نویسی میکنم.بر خلاف نظر دوستان که معتقدند برنامه نویسی با محصولات مایکروسافت دست و پای آدم رو میبنده و برنامه نویس رو محدود به یک چهارچوب خاص میکنه بنده معتقدم مایکروسافت هیچوقت برنامه نویسان رو محدود نمیکنه و همیشه متعهد به رفع نیازهای برنامه نویسان و یوزر ها بوده وهست پس جدای این قضیه که ASP مال مایکروسافته و پولیه و اینا به بررسی این دو زبان بپردازیم نتایج جالب تری میگیریم.
اما نظر من:
ASP.NET
1- با 25 زبان مختلف میتوان تکنولوژی ASP رو به کار گرفت و ازش استفاده کرد
2- از اونجا که بیشتر کاربران جهان و بهتر بگیم کاربران اینترنت از سیستم عامل ویندوز استفاده میکنند قابلیت مانوردهی بالایی برای تعامل با برنامه های ویندوزی وجود داره.
3-پردازش ابری در ASP گنجانده شده و به راحتی میتوان نرم افزارهایی با این تکنولوژی توسعه داد.
4-امنیت کدهای برنامه در حد قابل قبول بوده و تقریبا قابل دسترس نیست.
5-برای برنامه نویسی و استفاده از کتابخانه ها نیازی به درخواست از مدیر سرور نیست و با قراردادن کتابخانه مورد نظر در کنار برنامه میتوان از آن بهره جست
6-تعامل با دیتابیس فوق قدرتمند SQL Server که برای طراحی و پیاده سازی برنامه هایی با اطلاعات زیاد بسیار ظروری است.
7-سهولت در استفاده از کدها و برنامه نویسی به واسطه محیط Dot NET
8-,..........
اما PHP
2-رایگان بودن و عدم نیاز به خرید نرم افزاری خاص و گرانقیمت
4-????
دوستان ادامه بدن
متشکرم
مقرضانه قضاوت کردی دوست من . اگه تعامل با SQL Server یه حسن حساب میشه تعامل با MySQL هم باید برا PHP حسن باشه . اگه واقعا اینقدر ASP.Net از PHP بهتره چرا Wikipedia ، Facebook و غیره و غیره از PHP استفاده می کنن ؟ چرا اکثر انجمن ها با vBulletin ایجاد شده که شاهکاره PHP ه ؟ درکل مقایسه زبان های برنامه نویسی به این شکل صحیح نیست . هر زبانی کاربرد های خاص خودش رو داره مهم برنامه نویسه که چجوری ازش استفاده می کنه وگرنه for و if و while که ثابته .

mbf5923
جمعه 24 آذر 1391, 18:10 عصر
بنده قضاوت نکردم دوست خوبم
معرفی دو تکنولوژی بود حتی مقایسه هم نکردم
البته SQL Server واقعا قدرتمند تر از MYSQL هستش که اگه بگیم نه بی انصافی کردیم
در جواب به اینکه مورد استفاده PHP بیشتر از ASP هست یک دلیل عمده اش اینه که ملزومات PHP همگی اپن سورس هستند تمام ترکیب LAMP

MMSHFE
جمعه 24 آذر 1391, 18:59 عصر
اما نظر من:
ASP.NET
1- با 25 زبان مختلف میتوان تکنولوژی ASP رو به کار گرفت و ازش استفاده کرد که طبق ادعای خود سایت مایکروسافت، دو مورد یعنی #C و VB.NET بیشتر استفاده میشن و بقیه در مجموع زیر 5 درصد کاربرد دارن
2- از اونجا که بیشتر کاربران جهان و بهتر بگیم کاربران اینترنت از سیستم عامل ویندوز استفاده میکنند قابلیت مانوردهی بالایی برای تعامل با برنامه های ویندوزی وجود داره شما مطمئن هستین که بیشتر کاربران جهان از ویندوز استفاده میکنن؟ توی کشورهای دیگه که CopyRight رعایت میشه، 400 دلار لایسنس ویندوز پول زیادیه. تقریباً 70٪ سرورهای وب با لینوکس کار میکنن. منبع این آمار رو میشه معرفی کنید؟
3-پردازش ابری در ASP گنجانده شده و به راحتی میتوان نرم افزارهایی با این تکنولوژی توسعه داد. در 90٪ سایتها نیازی به Cloud Computing نیست. پردازش ابری بیشتر در Desktop Applicationها کاربرد داره. در بحث وب هم میشه ایده مشابهی رو با PHP انجام داد. سرورهای YouTube و FaceBook رو بررسی کنید. وقتی همه چیز Open Source باشه، میشه طرز کار PHP رو هم عوض کرد.
4-امنیت کدهای برنامه در حد قابل قبول بوده و تقریبا قابل دسترس نیست. بطور کلی سیاست PHP حول محور Open Source میچرخه وگرنه تبدیل برنامه به DLL یا EXE و اجرای اون کار سختی نیست. کما اینکه HipHop چنین قابلیتی رو داره. Obfuscateکردن هم صرفاً سرعت رو کاهش میده و راه 100٪ غیرقابل برگشتی نیست.
5-برای برنامه نویسی و استفاده از کتابخانه ها نیازی به درخواست از مدیر سرور نیست و با قراردادن کتابخانه مورد نظر در کنار برنامه میتوان از آن بهره جست توی PHP هم چنین چیزی میشه. البته منظورم کتابخانه هایی هست که کامپایل نشدن و بصورت DLL نیستن. حتی همونها رو هم میشه در اکثر سرورها با کمک توابعی مثل dl بارگذاری بصورت Runtime کرد.
6-تعامل با دیتابیس فوق قدرتمند SQL Server که برای طراحی و پیاده سازی برنامه هایی با اطلاعات زیاد بسیار ظروری است. دوست گرامی، SQL Server خوره منابع سیستمه و درعوض MySQL حداقل مصرف حافظه رو بین DBMSها داره. ازطرفی از ابتدا برای وب طراحی شده و توی وب بسیار بهینه تر از SQL Server عمل میکنه. توی Desktop قبول دارم که قدرت SQL Server خیلی خوبه اما درمورد وب اوضاع اینطوری که شما فرمودین نیست.
7-سهولت در استفاده از کدها و برنامه نویسی به واسطه محیط Dot NET اگه منظورتون Visual Studio هست، ‍PHP هم Zend Studio رو داره که ازنظر امکانات یک IDE برنامه نویسی، دست کمی از VS نداره.
8-,..........
اما PHP
2-رایگان بودن و عدم نیاز به خرید نرم افزاری خاص و گرانقیمت این مورد رو ویژگی کمی درنظر نگیرین. توی کشورهای دیگه اگه کسی بخواد با سرویسهای مایکروسافت سایتش و سرورش رو بالا بیاره دست کم باید 2000 دلار هزینه کنه. مایکروسافت مثل یک فروشنده خودرو هست که هر صندلی رو جداگانه میفروشه (اگه توی خونه 2 تا ویندوز بخواین داشته باشین، باید 2 تا لایسنس بخرین).
4-????
دوستان ادامه بدن
متشکرم
باور کنید دوست گرامی، قصدم دفاع بی دلیل از PHP یا محکوم کردن بی مورد ASP.NET نیست. قبول دارم که dotNET ویژگیهای بسیار خوب و قدرتمندی داره اما توی بحث وب، کماکان برد با PHP هست. اگه قراره از هرکدوم از این موارد دفاع کنیم، باید ویژگیهای واقعی رو بگیم. مثلاً همین مقایسه ASP.NET با PHP ! هیچ جای دنیا نمیان یک فریمورک رو با یک زبان مقایسه کنن. شما بهتره #C یا VB.NET رو با PHP مقایسه کنید. مثلاً چرا هیچکس نمیگه قدرت PHP‌ اینقدر هست که چندین فریمورک رو باهاش ساختن (مثل Zend و...) اما درعوض ASP.NET خودش داره از فریمورک dotNET قدرت میگیره و فریمورک خاص و قدرتمندی باهاش نساختن. مشکلات تنظیم کردن IIS و... رو هم که بهتره اصلاً درباره اش بحث نکنیم. امنیت سرورهای ویندوز هم که... بگذریم.

engmmrj
جمعه 24 آذر 1391, 21:18 عصر
PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP PHP

mbf5923
جمعه 24 آذر 1391, 21:51 عصر
ابتدا خدمت استاد بزرگوارم جناب آقای شهرکی سلام و عرض ادب دارم
امیدوارم جسارت بنده رو در جواب به تاپیک ببخشید
ASP.NET و PHP زبان برنامه نویسی معرفی نمیشن بلکه از اونها به عنوان تکنولوژِی توسعه وب سخن به میون میاد که به نظر هم صحیح هستش
اما منظور شما رو از ساختن فریمورک زند با PHP متوجه نشدم
در مورد DOT NET هم همونطور که در جریان هستید یک فناوری تقریبا جدید و مبتنی بر Directx هست که برای سرعت بخشیدن به تمامی امور مربوط به اجرای نرم افزارها استفاده میشه که قدرت گرفتن ASP از اون به نظر بنده حقیر یک حسن به حساب میاد
منبع آمار بیشترین استفاده از OS های مایکروسافت رو که تقاضا فرمودید:
http://www.w3schools.com/browsers/browsers_os.asp
و
http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_operating_systems
در بحث سوم منظور بنده از پردازش ابری نه در وب سایت ها بلکه در دسکتاپ اپلیکیشن ها بود که نیاز به پردازش سمت سرور دارن و با ASP شما به راحتی میتونید برنامه سمت سرور رو برای این منظور طراحی و اجرا کنید
در قسمت چهارم همونطور که میدونید یکی از پردرآمد ترین مشاغل جهان برنامه نویسی معرفی میشه و در برنامه نویسی پر درآمدترین برنامه نویسان برنامه نویسان صفحات وب هستند پس صرفا نمیشه با دید اینکه PHP اپن سورس هست امنیت کدهایی که بعضا با زحمت فراوان نوشته میشن رو به خطر انداخت و تمامی تلاش رو به طور کامل در اختیار مشتری گذاشت
بحث پنجم رو بنده در مورد PHP زیاد تخصصی ندارم و این رو از دوستانی که PHP مینویسن شنیده بودم
مورد ششم رو لینک میدم
http://stackoverflow.com/questions/10616/differences-between-mysql-and-ms-sql
http://stackoverflow.com/questions/6131039/what-are-the-key-difference-between-mysql-and-ms-sql-language
http://swik.net/MySQL/MySQL+vs+MS+SQL+Server
http://www.microsoft.com/sqlserver/en/us/product-info/competitor-compare.aspx
در مورد داده های زیاد هم به نظر من sqlServer خیلی کارآمدتر هست مخصوصا با قابلیت پارتیشن بندی اطلاعات که داره و در اخرین رتبه بندی که بنده دیدم به عنوان بهترین دیتا استوریج شناخته شده بود که میدونید معیار هم تحت وب هست هم تحت دسکتاپ
در مورد IIS هم که میفرمایید تنظیماتش مشکل هست متعجب شدم.
امنیت سرورهای 2008R2 فوق العاده است مشکل امنیتی حادی دیده نشده تا الان که میدونید به واسطه همین خریداری لایسنس مایکروسافت پشتیبانی امنیتی سرور شما رو هم تضمین میکنه
در انتها باز جسارت بنده رو ببخشید که به نظرم اینجور گفتگوها میتونه مفید باشه

eshpilen
جمعه 24 آذر 1391, 22:06 عصر
باور کنید دوست گرامی، قصدم دفاع بی دلیل از PHP یا محکوم کردن بی مورد ASP.NET نیست. قبول دارم که dotNET ویژگیهای بسیار خوب و قدرتمندی داره اما توی بحث وب، کماکان برد با PHP هست. اگه قراره از هرکدوم از این موارد دفاع کنیم، باید ویژگیهای واقعی رو بگیم. مثلاً همین مقایسه ASP.NET با PHP ! هیچ جای دنیا نمیان یک فریمورک رو با یک زبان مقایسه کنن. شما بهتره #C یا VB.NET رو با PHP مقایسه کنید. مثلاً چرا هیچکس نمیگه قدرت PHP‌ اینقدر هست که چندین فریمورک رو باهاش ساختن (مثل Zend و...) اما درعوض ASP.NET خودش داره از فریمورک dotNET قدرت میگیره و فریمورک خاص و قدرتمندی باهاش نساختن. مشکلات تنظیم کردن IIS و... رو هم که بهتره اصلاً درباره اش بحث نکنیم. امنیت سرورهای ویندوز هم که... بگذریم.

آخه ASP.NET فریمورک هم با خودشه.
درحالیکه PHP فریمورک های مجزای متعددی داره که باید تحقیق کنی، با مشکلات و تردید از بین اونا انتخاب کنی، یاد بگیری، و بعد دعا کنی که برای استخدامی چیزی اگر هست با فریمورک انتخاب شده توسط شما توافق داشته باشن یا مثلا اگر روی یه برنامه میخواید مشترک کار کنید باید برنامه نویسانش همه از یک فریمورک استفاده کنن.

بنابراین حرف شما تاحدودی درسته، اما نه کاملا. فریمورکی که جزو خود محیط و پیشفرض باشه و اینقدر تعدد توش نباشه و بیشتر برنامه نویسان اون زبان ازش استفاده کنن، یکسری موارد مشکل ساز فریمورک های متعدد مجزا رو نداره.

ضمنا فریمورک دات نت فریمورک رسمی ای هست که توسط خود میکروسافت که مالک و توسعه دهندهء تمام این مجموعه است توسعه داده میشه، و این خودش میتونه مزیت بزرگی باشه، چون اطمینان بیشتری نسبت به کمال و سازگاری و پشتیبانی اون و دوامش در طول زمان و عدم مشکلات خاصی که در کتابخانه های Third party خیلی بیشتر احتمال داره بوجود بیان هست. مثلا یک کتابخانهء 3rd party ممکنه به خوبی و مطابق استانداردهای بقیهء مجموعه و یا به موقع با رشد بقیهء امکانات اون زبان و پلتفرم هماهنگ نباشه، ولی این مشکل درمورد کتابخانه های رسمی خیلی کمتر ممکنه پیش بیاد.

ولی درکل بازم PHP دنیا رو گرفته و من شخصا باهاش خیلی حال میکنم.
ببین چیه این بازمتن بودن که اینقدر مزیت داره که بر تمام اون مزایا و عظمت و سرمایه گذاری ها میتونه غلبه کنه.
البته رایگان بودن هم خودش یک مزیته.
و چرا ما ترس داریم از اینکه بگیم بازمتن و رایگان بودن مزایای مهمی است و چیزی کم از برتری های فنی نداره؟
اینها هم بالاخره پارامتر هستن. حتما همین بازمتن و رایگان بودن در عمل اونقدری مهم بوده که بر تمام ضعف ها و نقص ها غلبه کرده. حداقل برای خیلی ها اینطور بوده. ولی لزوما برای همه اینطور نیست.
و چه مشکلی وجود داره که بگیم هرکدام نقاط قوت و ضعف خودشون رو دارن و در شرایط و کاربردهایی و توسط افراد مختلفی با اهداف مختلف قابل ترجیح هستن؟
PHP بقدر کافی سهم و کاربرد داره و از عهدهء خیلی کارهایی که نیاز داریم به خوبی برمیاد.
همینطور هم ASP.NET.

فرضا SQL Server قوی تر از MySQL باشه (بنده اطلاع ندارم)، اما برای من چندان مهم نیست، چون هنوز کاری نداشتم که طوری باشه که بخواد این مسئله براش مهم باشه. شاید اگر یک برنامهء خیلی مهم و پیچیده یا خیلی بزرگ/پرترافیک بخوام بنویسم اونوقت تفاوت این دوتا مهم بشه. نمیدونم. بهرحال تاجاییکه میدونم شرکتها و سایتهای معروف و بزرگی همین الان دارن از MySQL استفاده میکنن. البته احتمالا اونا برنامه نویسان خبره ای داشتن و هر ضعف و نقصی که بوده با روشهای خاص و پیشرفته و پیچیده تر طراحی و برنامه نویسی حل کردن. بهرحال میتونستن و این کار رو کردن و با این وجود این کار بنظرشون صرف داشته تا اینکه بخوان از SQL Server میکروسافت استفاده کنن. شاید هم دلیلش مستقیم نبوده و در اصل بخاطر اینکه نمیخواستن از ویندوز استفاده کنن از SQL Server استفاده نکردن.

درکل من روی این مسائل حساس نیستم. یعنی روی بخش فنی قضیه بنظر من نباید اغراق کرد و باید بر اساس شرایط و نیازهای واقعی و آمار واقعی و درنظر گرفتن تمام پارامترهایی که در دنیای واقعی تاثیر دارن تصمیم گرفت.
فرض کن اصلا SQL Server سرعتش دو برابر MySQL باشه. آیا این مسئله به تنهایی و در تمام موارد میتونه انتخاب ما رو از MySQL به SQL Server تغییر بده؟
من میگم جوابش خیر است. چون در خیلی کاربردها همون سرعت هم باوجود نصف بودنش، کافیه. و هنوز مزایای بازمتن بودن و رایگان بودن بر این جنبه میچربن.
البته مسئلهء دیگر هم همونطور که اشاره کردم اینه که ابزارها و فناوریهای میکروسافت تاحد زیادی به ویندوز چسبیدن و تحلیل کردن اونا بصورت ایزوله و منفرد چندان وافعگرایانه نیست. باید هزینه های مالی و پرفورمنس و امنیت ویندوز رو هم حساب کرد. اما بازمتن بطور معمول خیلی منطف تره و آپشن های خیلی بیشتر داره از این نظر. مثلا MySQL رو میشه روی خیلی سیستم عاملها منجمله ویندوز نصب کرد، همینطور آپاچی رو، همینطور PHP رو، و همینطور خیلی برنامه های بازمتن مشابه دیگر رو. حتی یک مورد هم اگر موجود نباشه، بخاطر بازمتن بودن و انحصاری نبودن امکانش هست که توسط شرکتها/افراد خبره درصورت نیاز این کار انجام بشه، که احتمالا بخاطر مزایایی که در طولانی مدت براشون داره انجامش میدن. چون هم مجانی هست و هم بازمتن که از نظر مالی و فنی و استقلال در طولانی مدت میتونه خیلی به نفعشون باشه و بر هزینه های پورت کردن غلبه کنه.

کلا هم دنیای برنامه نویسی همینه.
برنامه نویس خبره نباید اینقدر ترسو باشه و واقعیتهای رشتهء خودش رو نبینه.
در دنیای برنامه نویس آپشن های زیادی وجود داره و ناپایداری زیادی هم هست. تغییرات گسترده و سریع هستن نسبت به تقریبا تمام رشته های دیگر. این تغییرات میتونن در نهایت برنامه نویس رو وادار به ترک یک زبان/محیط/پلتفرم و سویچ به زبان/محیط/پلتفرم دیگر هم بکنن. باید قبول کرد که این جزیی از این رشته است.
فلش رو به انقراضه. پرل یکسری از کاربردهای خودش رو تقریبا از دست داده. حتی سیلور لایت میکروسافت هم نیامده داره منقرض میشه. در خیلی از کاربردها سی و سی++ جایگاه خودش رو داره از دست میده و زبانهای دیگر بازمتن یا مثلا دات نت میکروسافت جاشون رو میگیرن. هر چند وقت یک فناوری یا امکانات کم و بیش جدیدی میاد، یا یک کتابخانهء جدید. و البته برنامه نویسان، حتی اونایی که به ویندوز و میکروسافت چسبیدن، بر اثر این تغییرات گسترده و سریع کم و بیش سردرگم و دچار مشکلاتی شدن. حتی همین دات نت ثابت نبوده و تاحالا تغییرات قابل توجهی داشته که مشکلات و نارضایتی هایی رو بوجود آورده.
برنامه نویس قوی نباید سویچ کردن و یادگیری یک زبان و محیط دیگه براش خیلی پرهزینه و سخت باشه که جلوش رو بگیره.
نباید فکر کنید که فقط باید یک زبان رو یاد بگیریم و فقط در یک محیط کار کنیم. باید اینقدر خبره بشید که بتونید گهگاه هم که شده در بیش از یک زبان و محیط کار کنید. این چیزیه که در تجربه ها و صحبت های بیشتر برنامه نویسان بزرگ دنیا اکثرا دیده میشه.

ضمنا اینقدر این درصدهای اختلاف و جزییات مهم نیست در خیلی از کاربردها. اینها همه چیز نیستن. و ضمنا چیزی نیست که ثابت باشه و بشه تضمین کرد که برای مدت طولانی همینطور میمونه.

هر چیزی میتونه ده ها مزیت کوچک و بزرگ داشته باشه که خیلی وقتها حتی به ذهن نمیان.
مثلا کار کردن با PHP که سطح پایین تره و خیلی چیزها رو که در دات نت قالبی و آماده هستن درش باید خودمون یاد بگیریم و بسازیم، میتونه از یک فرد با استعداد و با همت برنامه نویس خیلی قوی تری بسازه یا خیلی زودتر فرد به درجات بالایی توانایی سطح واقعا پیشرفته برنامه نویسی برسه. ولی خب خیلی ها هم ممکنه بخاطر یادگیری غیراصولی و بقدر کافی باهمت و کوشا نبودن، سود خیلی کمتری از این قضیه ببرن و این مزیت براشون چندان کارا نباشه.

اصلا کل زندگی همینه.
هرکس انتخاب های مختلفی داره.
راههای مختلفی هست.
رشته های مختلفی هست.
شغلهای مختلفی هست.
علاقه ها و استعدادهای مختلفی هست.
هدفهای مختلفی هست.
امکانات و شرایط مختلفی هست.
مهم اینه که به موقع تصمیم گرفت و عمل و تلاش کرد و از تغییر و اصلاح هم نترسید و منعطف و طبق واقعیت های روز و نیازهای واقعی در هر لحظه از زمان پیش رفت. باید Real time بود. هیچ چیزی برای همیشه ثابت نیست. هیچ چیزی برای همیشه تضمین شده نیست. همه چیز نسبیه.
خیلی ها هستن که توی زندگیشون تغییر شغل میدن، تغییر مکان میدن، حتی تغییر همسر میدن، تغییر رشته میدن، و خیلی مسائل مشابه دیگه.
اگر اون موقع که لازمه تغییر نکنی، اشتباه کردی و ضرر میکنی.
و نمیشه هیچوقت تضمین 100% کرد که چیزها تغییر نکنن.

eshpilen
جمعه 24 آذر 1391, 22:23 عصر
منبع آمار بیشترین استفاده از OS های مایکروسافت رو که تقاضا فرمودید:
http://www.w3schools.com/browsers/browsers_os.asp

عزیزم این آمار سیستم کلاینت هاست، نه سرورها.
چه ربطی به این بحث داره؟

(http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_operating_systems)http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_operating_systems
اینم (اون جدول/نمودار ابتداش) باز آمار کلی هست.
مثلا اگر سکتور سرورها یا ابررایانه ها رو بطور جداگانه بررسی کنید، نتیجه خیلی متفاوت و حتی کاملا معکوس میشه.

پس بازم متوجه نشدم منظور شما چیه و چه ربطی به این بحث داره این آمارها.
بحث برنامه نویسی وب هست و سمت سرور.

mbf5923
جمعه 24 آذر 1391, 22:26 عصر
بنده هم در پست 10 عرض کردم کاربران اینترنت و نه سرورهای اینترنتی این هم آمار کاربران هست نه سرور ها
این بحث هم مربوط به Azure و بحث پردازش ابری و برنامه های سمت کلاینت هستش

eshpilen
جمعه 24 آذر 1391, 22:36 عصر
من خودم مثلا فلش و اکشن اسکریپت و دات نت رو هم رفتم کامل مطالعه کردم.
بخاطر همین مسئله که بدونم چین و آماده باشم اگر روزی لازم شد به هر دلیلی، بتونم سویچ راحتتر و سریعتری داشته باشم، و بتونم آگاهانه تر تصمیم بگیرم و به موقع.
با اینکه طرفدار داغ نرم افزارهای آزاد/بازمتن هستم و ترجیح میدم حتی الامکان از برنامه های آزاد/بازمتن استفاده کنم.
درمورد برنامه نویسی دسکتاپ هم باز هم دات نت رو مطالعه کردم و هم روی Qt (فریمورک کراس پلتفرم سی++) و پایتون مطالعه و کار داشتم. تقریبا مسلمه که سی++ کتابخانه برای کار با سرویسهای ابری هم داره. چون تاحالا اینطور بوده که تقریبا هرچیزی حتما یک نسخه در سی و سی++ داره، و خیلی وقتا نسخهء اصلی/رسمی یا اولی.

eshpilen
جمعه 24 آذر 1391, 22:46 عصر
امنیت سرورهای 2008R2 فوق العاده است مشکل امنیتی حادی دیده نشده تا الان
این مقاله رو ببین (جدول مقایسهء امنیتیش): http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_operating_systems#Security

در بخش Known unpatched vulnerabilities برای Windows Server 2008 R2 از سطح Highly critical تا تا سطوح پایینتر مورد آسیب پذیری امنیتی زده.

این با گفته های شما بنظرم در تضاده.

mbf5923
جمعه 24 آذر 1391, 22:47 عصر
این تالار جای بحث در مورد ویندوز اپلیکیشن ها نیست ولی تا همین حد بگم که با وجود Dot Net ها استفاده از زبان های سطح میانی مگر در مواقع لزوم دیگه صحیح نیست

eshpilen
جمعه 24 آذر 1391, 23:28 عصر
این تالار جای بحث در مورد ویندوز اپلیکیشن ها نیست ولی تا همین حد بگم که با وجود Dot Net ها استفاده از زبان های سطح میانی مگر در مواقع لزوم دیگه صحیح نیست
این حرف بصورت کلی و مطلق مورد ابهام و تردید زیادی هست بنظر بنده.
سی و سی++ برنامه ها و کدها و کتابخانه ها و برنامه نویسان زیاد و مهمی دارن در دنیا و هنوزم هر روز داره برنامه هاشون توسعه و کد زده میشه. خیلی گسترده تر و پایه دارتر از این حرفا هستن که به این راحتی نقششون محو بشه. البته طبیعتا کمتر شده و میشه به مرور، و مثلا تحت تاثیر دات نت، ولی این بیشتر در حوزه های خاصی هست (که اون حوزه ها بیشتر در دید شماست). همچنان تا زمان نامعلومی این زبانهای قدیمی، مهم و پرکاربرد باقی خواهند ماند به دلایل مختلف. یکی از دلایلش هم البته اینه که ویندوز تنها سیستم عامل مهم و پرکاربرد در دنیا نیست، و مثلا در لینوکس و BSD و غیره که برای کارهای تحقیقاتی و در دانشگاهها و خیلی شرکتها و سازمانهای بزرگ/مهم و انترپرایز استفاده میشه، سی و سی++ همچنان زبانهای اصلی و پرکاربردی هستند.
تازه یه زمانی بنظر میرسید میکروسافت دیگه روی سی++ سرمایه گذاری و پشتیبانی نمیکنه، و یکسری مزایای دات نت در سی++ در دسترس نبودن، اما بعدا این قضیه عوض شد.
از نظر آمار هم بنظرم تازگی جایی خوندم که رشد دات نت کند شده.
یعنی من فکر نمیکنم واقعا دات نت اونقدری انحصار داشته باشه.
و فکر نمیکنم در همهء موارد هم از نظر فنی انتخاب بهتری باشه.
البته از دید یکسری کارهای تجاری و کلیشه ای شاید تاحدی اینطور باشه که شما میگید.

asadi3077
شنبه 25 آذر 1391, 09:49 صبح
اگه آینده رو در نظر دارید که مطمئن باشید PHP برنده است. چون پی اچ پی در حال فتح کامل وب (http://hamidasadi.ir/blog/%D9%BE%DB%8C-%D8%A7%DA%86-%D9%BE%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AD%D8%A7%D9%84-%D9%81%D8%AA%D8%AD-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84-%D9%88%D8%A8-2/) هست.
بهتره یه نگاهی به سایت W3Techs (http://w3techs.com/technologies/history_overview/programming_language/ms/q)هم بکنید.

mbf5923
شنبه 25 آذر 1391, 10:15 صبح
احسنت
بالاخره یکی از دوستان پیدا شد که منطبق با موضوع تاپیک پست زد.
متشکرم asadi3077 عزیز
دوستان بعضا موضع گیری کردن در رابطه با این قضیه در حالی که ما قصدمون نگرش به آینده این دو تکنولوژی هستش و نه بحث تخریب یکی از این دو زبان وگرنه در بخش مقایسه کردن هرکدوم مزایا و معایب خاص خودشون رو دارن که قابل انکار نیست.

Unique
شنبه 25 آذر 1391, 17:27 عصر
بعضی دوستان جواب های درست و کاملی دادند ، شخصا اصلا برام مهم نیست با ASP .NET کار میکنم یا PHP چون در نهایت برای هر دوشون مشتری دارم و نمیتونم بی خیالشون بشم اما دو ساله کل پروژه ها را روی PHP متمرکز کردم چون خیلی مزایا ازش دیدم اما در مورد دیدگاه شما :

ASP.NET
1- با 25 زبان مختلف میتوان تکنولوژی ASP رو به کار گرفت و ازش استفاده کرد (در قیاس با زبان اسکریپتی php این برتری نیست و قابلیتی برای یک framework هستش)

2- از اونجا که بیشتر کاربران جهان و بهتر بگیم کاربران اینترنت از سیستم عامل ویندوز استفاده میکنند قابلیت مانوردهی بالایی برای تعامل با برنامه های ویندوزی وجود داره.(صحبت شما در مورد Web Application هست که از این دیدگاه حرف شما غلطه ، در دیدگاه Application های سمت سرور مهم اینه که سرویس دهنده چه سیستم عاملی داره نه اینکه کاربر چه سیستم عاملی داره و در این زمینه ویندوز در مقابل لینوکس از پیش بازنده هستش)

3-پردازش ابری در ASP گنجانده شده و به راحتی میتوان نرم افزارهایی با این تکنولوژی توسعه داد. (اگه لازم بشه برای php هم گنجانده مبشه یا از Third party یا نمونه شبیه استفاده میشه ، باز هم برتری نیست چون عامل همیشگی و محض نیست)

4-امنیت کدهای برنامه در حد قابل قبول بوده و تقریبا قابل دسترس نیست. (اگه کسی دنبال امنیت کد هاش باشه سراغ php نمیاد یا VPS میگیره و کدهاش را byte code میکنه یا اصلا با CGI از طریق C کار میکنه یا میره سراغ یه زبونی که کمتر رقیب داره مثل Cold Fusion یا خیلی یای دیگه که باز هم باعث برتری نیست چون اصلا از بیخ با هم فرق دارند ASP کلا منشا Open SOurce نداره پس امنیت کدهاش هم برتری نیست و در ضمن خیلی مطمئن نباشید در مورد DLL های NET. چون میشه Reverse کرد)

5-برای برنامه نویسی و استفاده از کتابخانه ها نیازی به درخواست از مدیر سرور نیست و با قراردادن کتابخانه مورد نظر در کنار برنامه میتوان از آن بهره جست (راستش الان انقدر کتابخونه و امکانات جانبی اسکریپتی روی سرور های لینوکس نصب میکنند که اصلا نیاز به چیز خاصی نیست ، مثلا ممکنه کسی با mysqli کار کرده باشه و به صورت پیش فرض نصب نباشه (که این هم بعیده از یک هاستینگ خوب) خوب با یک ticket قضیه حله ، اما من که تجربه کار با هر دو را دارم توی سرور های ویندوزیم بیش از لینوکس برای رفع مشکلات و تقاضا ها ticket میزنم ! تازه apache با توجه به تنظیمات htaccess. بسیاری از تنظیمات را راحت کرده و نیاز به تماس با مدیر نیست مگه اینکه کسی بلد نباشه ، تازه دوست عزیز روی سرور ها shared کسی سایت های با کیفیت راه اندازی نمیکنه و سایت هایی که به کتابخونه ها و شرایط خاص نیاز دارند حداقل روی VPS هستند و همه تغییرات در اختیار شما خواهد بود)

6-تعامل با دیتابیس فوق قدرتمند SQL Server که برای طراحی و پیاده سازی برنامه هایی با اطلاعات زیاد بسیار ظروری است. (نمیدونم چرا شما این بحث را پیش کشیدین اما روی لینوکس که سروریس دهنده اصلی php هست خوب از mysql استفاده میشه و وقتی شما دارین ASP را با PHP مقایسه میکنید نمیتونین بیاین به خاطر وجود MSSQL اون را برتر بدونین ، مهم اینه که شرکت هایی مثل google و facebook و yahoo دارند از mysql و حتی sqlite استفاده میکنند و هیچ نیازی هم به mssql server نداشتند پس مطمئن باشین php کار های دیگه هم نیازی پیدا نمیکنند حالا MSSQL هر چقدر هم که خوب باشه ربطی به php پیدا نمیکنه ئ حتی php از طریق PDO و کتابخونه جدیدی که خود Microsoft برای php کار ها نوشته میتونه از MSSQL استفاده کنه ولی نیازی نیست)

7-سهولت در استفاده از کدها و برنامه نویسی به واسطه محیط Dot NET (اگه منظورتون syntax هستش که خوب syntax زبان php خیلی به C شباهت داره و انعطاف پذیزی و پشتیبانی از توابع و کلاس های خیلی زیادی داره و شی گرائی هم که پشتیبانی میکنه و از نظر کد نویسی به شدت راحت تر از VB و #C هستش ، اما اگه منظورتون IDE هستش VISUAL Studio را نباید با ZEND یا PHP ED مقایسه کنید چون IDE های PHP به خوبی نیاز های یک زبان اسکریپتی را فراهم میکنند و ما توی PHP بحث کنترل ها و Drag And Drop و Object Inspector و این چیزا را نداریم برخی از برنامه نویسها به دلیل تسلط و انعطافی که زبان php داره با Emacs و VIM و Notepad ++ کارشون را به خوبی و با سرعت انجام میدهند تازه از Dream Weaver هم نمیشه گذشت که خودش یک IDE تمام عیار به حساب میاد و توی WYSIWYG عمرا Visual Studio بهش برسه. اگه قصد مقایسه IDE ها را دارین تشریف ببرین انجمن Delphi و اونجا دوستان را متقاعد کنید که VISUAL Studio بهتر از Delphi هستش تا خود کوچیکم و اساتید اونجا براتون تشریح کنند اصلا قابل قیاس نیستند)

اما PHP
1-سرعت اجرای بالا در هنگام فراخوانی توسط کاربر (اتفاقا سرعت اجرای خود ASP از در برابر نسخه های بهینه نشده PHP کمی هم بهتره چون مفسر نیست و به زبان ماشین نزدیکتره)

2-رایگان بودن و عدم نیاز به خرید نرم افزاری خاص و گرانقیمت (اگه منظورتون خود PHP هست که خوب .NET FRAMEWORK هم مجانی میشه دانلود کرد و میشه با Sharp Develop هم که مجانی کد نوشت اتفاقا ZEND و PHP ED که از بهترین IDE های php هستند پولی هستند و IDE مجانی در مقایسه با Sharp Develop برای php نیست ، حتی PHPDesigner و RapidPHP هم که مفتشون گرونه پولی هستند)

3-سبک بودن نرم افزار های مرتبط مانند APACHE و کامپایلر PHP (اگه منظورتون IIS و Apache و مفسر PHP در قیاس با .NET Framework هستش اونقدر ها هم عامل مهمی نیست چون توی سرور های Shared که ازمنابع زیادی استفاده میشه اصلا به چشم نمیاد)

من از php به دو دلیل عمده استفاده میکنم ، Team Work به شدت توی php راحت تر از .NET انجام میشه و برنامه نویسان PHP (با عذر خواهی از دوستان دیگه) خیلی با سواد تر هستند از دیدگاه آشنایی با Web Server و اصول پایه برنامه نویسی وب و پشتکار و دلیل دوم اینه که پیاده سازی نرم افزار های وب با php با سرعت ، دقت و امنیت بیشتری انجام میشه حالا از syntax بگیر تا سیستم عامل لینوکس

دو موضع دیگه هم مطرح شد که میخواستم نظرم را بگم ! اول مقایسه ویندوز و لینوکس بود از نظر امنیت که واقعا بی انصافیه و لینوکس به شدت Stable تر و امنیت بهتری داره به دلیل ساختار و معماری سیستم عامل و فایل سیستم و ... و بقیه صحبت هایی که میشه فقط برای حفظ آبروی ویندوزه که خود من خیلی به همین ویندوز مدیون هستم و دوستشم دارم اما از حقیقت نباید گذشت

مورد دوم هم این جمله هستش :

اگه داریم از وضعیت فعلی ایران صحبت میکنیم باید بدونیم برنامه هایی که مربوط به پایگاه داده میشوند مثل حسابداری و انبار داری و مدیریتی و اینها بهترین هاشون داره با delphi کار میشه و ASP .NET سهمی از بازار دسته بالایی این نرم افزار ها نداره ، نرم افزار های موبایل ، سیستم عامل ها ، شبکه در لایه های پائینی و میانی با زبان های میانی و مخصوصا c , ++c انجام میشه و باز هم .NET هیچ نقشی نداره ، خودم خیلی دوست دارم بدونم تا حالا چه نرم افزار بزرگ دهن پر کنی با Net. نوشته شده توی ایران شاید نظرم کاملا عوض بشه.

دوستان اشتباه نکنند که سایت های خوب هم با ASP .NET داریم ویکی از اونها که من واقعا دوستش دارم http://stackoverflow.com/ هستش !
در انتها اگه به کسی ، قشری یا گروهی بی ادبی شد عذرخواهی میکنم/

siavashsay
شنبه 25 آذر 1391, 17:32 عصر
یک جواب کلی ( فان ) ساده و راحت !
وقتی غول های اینترنتی دنیا مثل فیس بوک و گوگل دارن از PHP استفاده میکنن پس حتما دلیلی داشته !
مطمئن باشید آنالیز اونا از این زبان خیلی قویتر از ما بوده که اونو به عنوان زبان برنامه نویسی سایتهاشون استفاده کردن :)
---
البته این یه نظر تقریبا فان بود ! :)
هر کسی سلیقه ای داره !

mbf5923
شنبه 25 آذر 1391, 18:55 عصر
متشکر استفاده کردیم دوستان
یه سئوال؟گوگل و یاهو کجا گفتن از PHP و MYSQL استفاده میکنن؟

siavashsay
شنبه 25 آذر 1391, 19:44 عصر
متشکر استفاده کردیم دوستان
یه سئوال؟گوگل و یاهو کجا گفتن از PHP و MYSQL استفاده میکنن؟

نیازی به گفتن نیست دوست عزیز ! میتونید خودتون ببینید :
صفحه لاگین فیس بوک : https://www.facebook.com/login.php
صفحه Home Page یاهو : http://www.yahoo.com/index.php
--> توضیح : برای یاهو وقتی index.aspx و یا index.asp وارد کنید بروز خطا رو نشون میده !
اما گوگل !
گوگل رو نمیشه مثل یاهو پیدا کرد !
گوگل رو به سختی میشه پیدا کرد اما اگر این عکس این تولبار که مخصوص گوگل هست رو ببینید و آدرس رو ببینید میبینید که go.php زده شده !
عکس تولبار گوگل : 96735
فک نمیکنم دیگه برای زیر مجموعه های گوگل مثل یوتیوب بخوام مثال بیارم ! چون وقتی خودش داره از php استفاده میکنه پس ... !

باز هم نیاز هست دوست عزیز ؟ :)

رضا قربانی
شنبه 25 آذر 1391, 21:23 عصر
به قول دوست خوبمون آقای شهرکی :لبخند: asp رو Microsoft زده
Microsoft هم از اسمش مشخصه و خودش داره میگهریز برنامه

هیچ موقع نباید php رو با asp مقایسه کرد

colors
یک شنبه 26 آذر 1391, 00:29 صبح
به قول دوست خوبمون آقای شهرکی :لبخند: asp رو Microsoft زده
Microsoft هم از اسمش مشخصه و خودش داره میگهریز برنامه

هیچ موقع نباید php رو با asp مقایسه کرد

ههه هه جالب بود :قهقهه:

Unique
یک شنبه 26 آذر 1391, 01:14 صبح
گوگل و یاهو کجا گفتن از PHP و MYSQL استفاده میکنن؟

نمیدونم توی پست من چنین چیزی دیدین یا کلا پرسیدین ، توی پست من به mysql اشاره شده نه php و قطعا از MSSQL استفاده نمیکنند روی لینوکس !
گوگل تا جایی که من میدونم بیشتر از python استفاده میکنه اما php هم توی سایت های جانبیش زیاد استفاده شده.

siavashsay
یک شنبه 26 آذر 1391, 10:32 صبح
نمیدونم توی پست من چنین چیزی دیدین یا کلا پرسیدین ، توی پست من به mysql اشاره شده نه php و قطعا از MSSQL استفاده نمیکنند روی لینوکس !
گوگل تا جایی که من میدونم بیشتر از python استفاده میکنه اما php هم توی سایت های جانبیش زیاد استفاده شده.
اون رو برای پست من گفته بودن جناب unique ! البته من هم اسمی از mysql نبرده بودم :))
اما خوب طبق تحقیقاتی که کردم دیدم گوگل هم از PHP3 استفاده میکنه !

FirstLine
سه شنبه 28 آذر 1391, 11:19 صبح
با سلام
من تا 4 ماه پیش هم asp.net & asp.net MVC کار میکردم اما الان هر چی فکر میکنم میبینم asp.net MVC از همه سرتره ولی php از همه راحت تر و رادست تره.
البته دو تا ایرادی که Php بنظر من داره موارد زیر است:
1- یک محیط کامل و یکسان و یکتا مثل vs نداره
2- کدها بصورت ول در هاست در دسترس است
و در نتیجه جدیدا فکر میکنم php بهتره ولی asp.net mvc یه چیز دیگس
با تشکر

AmirSky
جمعه 01 دی 1391, 01:07 صبح
مطمئنا آینده از آن ASP نیست به دلیل اینکه در انحصار شرکت ماکروسافت است و تصمیم گیرنده اوست نه کاربران
ولی PHP هیچ گاه کنار گذاشته نخواهد شد
به عقیده من آینده از آن زبانهایی مثل PHP یا pyton خواهد بود
و ASP دیر یا زود توسط مایکروسافت با تکنولوژی جدید تری عوض خواهد شد
در ضمن فراموش نکن که بزرگترین سایتها با زبانهای غیر مایکروسافتی ساخته شدند و شرکتهای بزرگ مثل گوگل و فیسبوک و غیره خود را برده مایکروسافت نخواهند کرد

و جناب FirstLine من هم مثل شما فکر میکردم اما الان به نظر من برای استفاده از الگوی MVC فریمورک های PHP هیجان انگیزتر هستند

M0TR!X
جمعه 01 دی 1391, 12:31 عصر
سلام.

تا جایی که من میدونم گوگل به صورت ترکیبی از چند زبان برای سایتش استفاده کرده ! و دیتابیسش هم اوارکل.

اخه خود گوگل هم بیاد بگه من از mysql استفاده میکنم شما نباید باور کنید ! SQL SERVER هم همینطور.

farhad nadimi
جمعه 01 دی 1391, 13:25 عصر
با سلام

نظر همه شما رو تا حدی قبول دارم و شایدم نه ولی این رو بگم هر زبان برنامه نویسی برای خودش معایبی و مزایایی داره و هر کدوم برای خودش و در جای خودش مفید و قابل استفاده هست

mbf5923
جمعه 01 دی 1391, 14:03 عصر
این که بعضی دوستان سایت مثال میزنند دلیل بر برتری یک تکنولوژی نسبت به دیگری نیست عزیزان
اگه اینجوری باشه که پس چون تمامی بانک های ایرانی و حتی بانک جهانی دارن از ASP استفاده میکنند اون بهتره یا به نقل از خود سایت مایکروسافت که دیدم در جواب یکی از کاربرانش که گفته بود سایت های بزرگ رو نمیشه با asp راه اندازی کرد گفته بود اگه منظورتون سایتی بزرگتر از سایت مایکروسافت و اطلاعاتی حجیم تر از MSDN هستش بگید!!!
بهتره نظرات علمی بدیم که همه استفاده کنند.

Unique
جمعه 01 دی 1391, 14:46 عصر
این که بعضی دوستان سایت مثال میزنند دلیل بر برتری یک تکنولوژی نسبت به دیگری نیست عزیزان

یکی از معیار های اصلی در بازخورد یک تکنولوژی سطح بکارگیری تکنولوژی هستش و در این زمینه php بسیار پیش تاز هستش.

اگه اینجوری باشه که پس چون تمامی بانک های ایرانی و حتی بانک جهانی دارن از ASP استفاده میکنند اون بهتره یا به نقل از خود سایت مایکروسافت که دیدم در جواب یکی از کاربرانش که گفته بود سایت های بزرگ رو نمیشه با asp راه اندازی کرد گفته بود اگه منظورتون سایتی بزرگتر از سایت مایکروسافت و اطلاعاتی حجیم تر از MSDN هستش بگید!!!

من خودم هم اشاره کردم که با ویندوز سایت های خیلی خوبی هم نوشته شده اما در قیاس با php از نظر کمی حرفی برای گفتن نداره. اگه مایکروسافت هم از تکنولوژی های خودش استفاده نکنه پس کی این کار را بکنه ؟

مهرداد سیف زاده
جمعه 01 دی 1391, 18:17 عصر
توی این صفحه (http://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa479002.aspx) مایکروسافت asp رو با php مقایسه کرده.
خیلی جالبه مثلا یونیکد رو هر دو پشتیبانی میکنن. برای php دو کلمه نوشته برای asp کل صفحه رو پر کرده که اینطوره و اونطوره.
ولی آخر صفحه رسیده به operating system suport

97042
بنده خدا حرفی نداره چی بنویسه. یه asp هستو یه ویندوز در مقابل php و کل سیستم عامل های دنیا!!!
به نظرم کراس پلتفرم باید یکی از مزایای خیلی خوب برای یک زبان اسکریپتی در آینده باشه. چون هر آن امکان داره یه سازمان یا دولت تغییر رویه بده و مثلا از سیستم عامل دیگه ای استفاده کنه و انحصار یک سیستم عامل خاص بودن اون رو به دردسر میندازه.

nsco_nsco
جمعه 01 دی 1391, 18:27 عصر
چرا باید یکیشون برنده باشه ؟
این همه برنامه نویسی سیستم عامل و سخت افزار هست در کنار هم دارن کار می کنن هیچ کدومشون هم دیگری رو از رده خار نمیکنه دوستانه در کنار هم زندگی می کنن :چشمک: چرا باید پس تو اینترنت یکی دیگری رو بندازه دور درضمن زبانهای دیگر برنامه نویسی هم هست مثل پایتون که گوگل ازش کمک می گیره پس بیاید جور دیگه ببینیم هیچکس هم هیچکس را کنار و یا از رده خارج نکنه با تشکر از همه دوستان خوبم :قلب:

Unique
شنبه 02 دی 1391, 01:56 صبح
جناب nsco اکثر دوستان با حرف شما موافق هستند ! معمولا این مقایسه ها از طرف تکنولوژی های غیر open source مطرح میشه چون اونهایی که open source هستند معمولا ادعایی هم ندارند.

mbf5923
شنبه 02 دی 1391, 09:31 صبح
دوستان بحث بر سر برنده شدن و بازنده شدن نیست
نظرتون رو در مورد اینکه کدوم بازر کار بهتری دارن و خواهند داشت و یا اینکه کدوم سریعتر پیشرفت میکنند و... بگین حالا نه فقط این دو تکنولوژی بلکه تکنولوژی های برنامه نویسی دیگه هم همینطور.

eshpilen
شنبه 02 دی 1391, 11:16 صبح
توی این صفحه (http://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa479002.aspx) مایکروسافت asp رو با php مقایسه کرده.
خیلی جالبه مثلا یونیکد رو هر دو پشتیبانی میکنن. برای php دو کلمه نوشته برای asp کل صفحه رو پر کرده که اینطوره و اونطوره.
ولی آخر صفحه رسیده به operating system suport

من کامل خوندمش.
بنظرم مقایسه منصفانه ای بود.
ضمنا ساپورت PHP از یونیکد کامل نیست. ساپورت Native نداره، بلکه به کمک یکسری توابع و اکستنشن و ساختارهای جداگانه این امکان رو میده.
اینکه Native بر اساس یونیکد نیست بعضی جاها دردسرساز میشه.

راستی اون صفحه مقایسه ای فنی برای کمک به مهاجرت از PHP به ASP.NET است. یعنی بیشتر مسئله فنی و دنیای واقعیه و هدف اصلی و مستقیمش مقایسه به قصد انتخاب برنده و بازنده ای نبود؛ بلکه میخواسته شرایط رو برای افراد و شرکتهایی که میخوان این مهاجرت رو انجام بدن روشن کنه. شاید منصفانه تر بودنش به همین دلیل بوده باشه.

بعدم اینکه توضیحات مربوط به ASP.NET بیشتر باشن عجیب نیست. چون بهرحال کسانی که مقاله رو نوشتن احتمالا در ASP.NET اطلاعات و احاطه و بینش خیلی بیشتری داشتن، و ضمنا موضوع مقاله هم مهاجرت از PHP به ASP.NET است و نه برعکسش.

rezaprogrammer
سه شنبه 12 دی 1391, 10:52 صبح
بحث خوبیه بچه ها. ممنون زحمت کشیدید.

به نظر شما برای یادگرفتن PHP از صفر چقدر وقت باید بذارم؟

parsboy
سه شنبه 12 دی 1391, 17:29 عصر
بستگی به خودت داره از یه پروزه شروع کن من خودم هم از یه پروزه شروع کردم خیلی چیزها توش یادمیگیری!!!

f.beigirad
پنج شنبه 26 اردیبهشت 1392, 19:43 عصر
دوستان لطفا در گفتگو شرکت کنید.

http://barnamenevis.org/showthread.php?398656-%D8%B4%D9%85%D8%A7-%DA%A9%D9%87-%D8%AA%D8%AC%D8%B1%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D 9%85-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D8%AF.-php-%DB%8C%D8%A7-asp.net

H:Shojaei
پنج شنبه 26 اردیبهشت 1392, 20:27 عصر
با سلام خدمت دوستان گرامي
من جواب اين تاپيك رو با يه سوال ميدم:
به نظر شما چيزي كه با عشق و لذت ساخته ميشه بهتر ، كامل و با ارزشتره؟ يا چيزي كه با پول ساخته ميشه؟؟؟؟!!!!

siavashsay
پنج شنبه 26 اردیبهشت 1392, 20:41 عصر
در هر صورت دوستان عزیز !
هر کدوم از این زبان ها برای خودشون کاربرد خاصی دارند !
مثلا ASP بیشتر باری ارتباط با نرم افزارهای ویندوزی کاربرد داره ! خیلی از سایت نیاز به سروری دارن که تحت یک نرم افزار ویندوزی داره ارائه میشه و خوب قاعدتا بهترین گزینه برای استفاده از این مورد ASP هست نه PHP !
در هر صورت باید به نیاز خودتون نگاه کنید و یک مورد رو انتخاب کنید !
و گرنه هر برنامه نویسی ( ASP - PHP ) با توجه به اطلاعاتی که خودش داره میاد یک سری دلیل و برهان برای دفاع از زبان مورد علاقش میاره !
و این داستان یک سر دراز پیدا میکنه !
موفق باشید :)

f.beigirad
پنج شنبه 26 اردیبهشت 1392, 21:34 عصر
مثلا ASP بیشتر باری ارتباط با نرم افزارهای ویندوزی کاربرد داره ! خیلی از سایت نیاز به سروری دارن که تحت یک نرم افزار ویندوزی داره ارائه میشه و خوب قاعدتا بهترین گزینه برای استفاده از این مورد ASP هست نه PHP !

با تشکر از پاسختون.

من بیشتر برای پشتیبانی نرم افزار هایی میخوامش که خودم مینویسم.
فک کنم تو اصطلاح میگن ORM

و میشه بگین این که میگن PHP برای پروژه های بزرگه یعنی چی؟
منظور از پروژه بزرگ چیه؟

مگه MSDN با اون حجم اطلاعات رو با ASP.NET ننوشتن؟

البته اینا سوال هستن.خدای نکرده سوء تفاهم نشه

کامبیز اسدزاده
پنج شنبه 26 اردیبهشت 1392, 21:50 عصر
https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%DB%8C%E2%80%8C%D8%A7%DA%86%E2%80%8C%D9%BE%D B%8C

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%DB%8C%E2%80%8C%D8%A7%D8%B3%E2%80%8C%D9%BE%D B%8C%E2%80%8C%D8%AF%D8%A7%D8%AA%E2%80%8C%D9%86%D8% AA

همیشه تحقیق کنید :)

H:Shojaei
پنج شنبه 26 اردیبهشت 1392, 22:26 عصر
مختصر و مفيد:
http://www.aspvsphp.com/
.
http://www.webpronews.com/asp-vs-php-2005-12

MMSHFE
جمعه 27 اردیبهشت 1392, 18:13 عصر
دوستان دقت کنید که بحث ASP کلاسیک اینجا مطرح نیست. لطفاً در مقایسه هایی که انجام میدین، ASP.NET رو مدنظر داشته باشین چون ASP کلاسیک تقریباً منسوخ شده.

artabaz
پنج شنبه 16 خرداد 1392, 00:17 صبح
تاپیک خوب و جالبیه؛
خودم که به ASP.net علاقه دارم و تا حالا سراغ PHP نرفته بودم، اما الان خیلی چیزا برام روشن شد. حالا سوالی دارم از از اساتید گرامی :
با توجه به بازار کار توی ایران ،یکی از این دو کافیه یا نه ؟ و اینکه کدوم می تونه انتخاب بهتری باشه؟

ممنون از همه دوستان

MMSHFE
پنج شنبه 16 خرداد 1392, 07:45 صبح
http://w3techs.com/technologies/history_overview/programming_language/ms/q
با نگاهی به جدول فوق، متوجه سیر صعودی تمایل به PHP و سیر نزولی تمایل به NET. در دنیای وب میشین. بیش از 80٪ وبسایتهای دنیا با PHP ساخته شدن. اینه قدرت Open Source ! دریغ که مایکروسافت نمیتونه اینو درک کنه!

eshpilen
پنج شنبه 16 خرداد 1392, 13:05 عصر
میکروسافت کجا درک نمیکنه؟ چی رو درک نمیکنه؟ چرا؟
بنظر بنده بهتر از من و شما همه چیز رو میدونه.
اون اهداف و ساختار خودش رو داره و کار خودش رو میکنه. حتما منافعش در همونه.
الانم اینقدر پول داره و هنوز اینقدر درآمد داره که مشکلی نداشته باشه.
سالهاست که میکروسافت با بازمتن تقابل داشته و حتما بقدر کافی در این زمینه تحقیقات و تجربه داره.

MMSHFE
پنج شنبه 16 خرداد 1392, 17:55 عصر
بله مایکروسافت چون به پول فکر میکنه، حاضره حتی با داشتن بخش اندکی از بازار، از همون بخش اندک پول کسب کنه. این هدف از نظر مایکروسافت و خیلیهای دیگه هدف قابل قبولیه ولی اینکه بخواد درمقابل نرم افزارهای بازمتن ادعای قدرت و امنیت و... داشته باشه حرف خنده داریه. مثل ادعاهای مکرر اونها و برخی از طرفدارانشون مبنی بر امنیت مطلق سرورهای ویندوز!