PDA

View Full Version : آموزش: یک نمونه برنامه با Entity Framwork و آموزش آن و درخواست نظر

mreza80
چهارشنبه 29 آذر 1391, 09:36 صبح
با سلام
دوستان من تازه با مبحث entity framwork و Linq آشنا شدم و پس از خواند ن تاپیکهای موجود در این سایت یک برنامه کوچک برای برقراری با دیتابیس نوشتم خواهشمندم دوستان پس از بررسی نظرات خود را برای بهبود اعلام نمایند
در ضمن در صورت استقبال دوستان سعی خواهم کرد حداقل دستورات ارتباطی LINQ با SQL را در این تاپیک توضیح دهم
منتها خواهشمند است اساتید نظرات خود را حتما جهت یادآوری و آموزش افراد مبتدی همچون بنده اعلام نمایند
خوب بریم سر برنامه
ابتدا بانک اطلاعاتی

یک دیتا بیس به اسم PM ایجاد نمائید سپس با استفاده از کد زیر یک جدول به اسمTp_Energi در دیتابیس درست کنید

USE [PM]
GO

/****** Object: Table [dbo].[TP_Energi] Script Date: 12/19/2012 09:56:18 ******/
SET ANSI_NULLS ON
GO

SET QUOTED_IDENTIFIER ON
GO

CREATE TABLE [dbo].[TP_Energi](
[id] [int] IDENTITY(1,1) NOT NULL,
[name] [nvarchar](100) NULL,
[KarbarSabt] [nvarchar](50) NULL,
[DateSabt] [nvarchar](50) NULL,
[KarbarEdit] [nvarchar](50) NULL,
[DateEdit] [nvarchar](50) NULL,
CONSTRAINT [PK_TP_Energi] PRIMARY KEY CLUSTERED
(
[id] ASC
)WITH (PAD_INDEX = OFF, STATISTICS_NORECOMPUTE = OFF, IGNORE_DUP_KEY = OFF, ALLOW_ROW_LOCKS = ON, ALLOW_PAGE_LOCKS = ON) ON [PRIMARY]
) ON [PRIMARY]

GO

حالا نرم افزار را دانلود و با زکنید
همانطوریکه ملاحظه مینمائید نرم افزار داری دو فرم اصلی و فرم تعریف انرژی میباشد فرم اصلی که نیازی به توضیح ندارد ولی فرم انرژی، در این فرم ما امکان نمایش و حذف و اضافه و ویرایش را فراهم نموده ایم
احتمالا دوستان در جریان هستند که برای کار ORM ، entity framwork در سی شارپ مقدماتی آماده شده است که از حوصله این مبحث خارج میباشد ولی تا حد امکان توضیح داده خواهد شد
در این نرم افزار ابتدا یک مدل از دیتابیس و جدولی که میخواهیم استفاده نمائیم درست میکنیم برای اینکار با انتخاب ADD new Item از صفحه باز شونده ADO.net Entity Data Model را انتخاب و نام آنرا EnergyMo می گذاریم در صفحه باز شده Generate From Datebase را انتخاب میکنیم در صحه بعد با انتخاب New Connection و انتخاب نام سرور و نام دیتابیس یک ارتباط با دیتابیسمان ایجا میکنم(شکل زیر)
96899
سپس با رفتن به مرحله بعد جدول مورد نظر را انتخاب کرده و دکمه finish را میزنیم
96900
خوب همانطور که ملاحظه خواهید کرد کار ایجاد مدل تمام شده است
حالا فرم انرژی را توضیح میدهم ابزارهای مورد نیاز را بر روی فرم قرار داده و به سراغ کد نویسی میرویم
96901
من سعی کردم کدها رو خیلی روان بنویسم لذا لطفا در صورت مشکل در همیین تاپیک اعلام نمائید تا آنرا حل نمایم
در ضمن اساتید لطفا نظر بدهند که برای لایه ای کار کردن باید چیکار کنیم و در صورت امکان کد را تصحیح و جهت استفاده عموم در همین تاپیک قرار دهند
دوباره اعلام میکنم در صوذت استقبال شروع به آموزش LINQ در همین تا÷یک خواهم کرد
زکات علم در یاد دادن آن میباشد
فایل پروژه