PDA

View Full Version : سوال: ارتباط Delphi XE با ArcGIS 10

Mohammad S
شنبه 02 دی 1391, 09:47 صبح
با سلام خدمت دوستان عزیز
سوالی داشتم از خدمتتان. اگه لطف کرده و پاسخ دهید، ممنون می شوم.
در يك برنامه نوشته شده به زبان دلفي نسخه XE، نياز داريم كه قابليت كار با نقشه هاي ArcGIS نسخه 10 به بالا را داشته باشيم. 2 كار مي توان
انجام داد:
1) با كليك بر روي يك دكمه، نقشه مورد نظر در مختصات مشخص شده، در محيط ArcGIS باز شود و كاربر خودش بقيه كار را كنترل مي كند (مثلا زوم كردن
روي نقشه)
2) محيطي شبيه به محيط Arc ايجاد شود كه كاربر در همان برنامه نوشته شده با دلفي، كارش را انجام دهد. كارهايي مثل زوم، محاسبه طول بين دو نقطه،
مشاهده مختصات مبتني بر GPS هر قسمتي از نقشه، مشاهده اطلاعات اضافه شده به يك نقطه و ...

قابل ذكر است كه نقشه مورد نظر در نرم افزار CAD تهيه شده و توسط مختصات GPSي در 4 نقطه، به صورت UTM درآمده است.

به نظر شما کدام راهکار بهتر است؟
به نظر خودم، راهکار اول ساده تر است و کاربر می تواند از تمامی امکانات برنامه Arc استفاده کند. از طرفی راهکار دوم باعث می شود که وابستگی به برنامه Arc از بین برود. البته از آنجایی که کارفرما دقیقاً نیاز خود را بیان نکرده (فعلاً نیاز دارد بداند هر قسمت از منطقه مورد نظر که نقشه آن تهیه شده، در چه مختصاتی قرار دارد یا فاصله میان دو نقطه چقدر است (طول کانال مخابراتی) و ...) و ممکن است در آینده تغییر کند و نیازهای جدیدی تعریف شود، بهتر دیدیم که نقشه مورد نظر در مختصاتی که از قبل در دیتابیس ذخیره کرده ایم در برنامه Arc باز شود و بقیه کار را خود کاربر هندل کند.
البته من هنوز هم نمی دانم این نقشه باید در AtcView باز شود (که گویی در نسخه 10 به بعد وجود ندارد) یا در ArcMap یا ... اگر در این باره هم توضیح مختصری ارائه بفرمایید که کاربرد هر برنامه چیست، بسیار ممنون خواهم شد.

با تشکر

TabrizSoftware
یک شنبه 03 دی 1391, 16:29 عصر
با سلام
کار اصلی ما در شرکت همین دو مورد است که شما فرمودید

1) شما می توانید با استفاده از ابزار هایی که با نام ArcGIS Developer Package است امکانات برنامه نویسی را به زبان مورد نظر خود اضافه کنید

2) شما می توانید از کامپوننت هایی که در این زمینه بصورت مستقل هستند البته قیمت بالایی دارند استفاده کنید .

اگر کار اول شما در این زمینه می باشد بهترین راه گزینه اول است .
ما تا حالا بیش از 50 پروژه در این زمینه کار کرده ایم اول ها از خود ArcGIS استفاده می کردیم و بعد که اطلاعاتمان بیشتر شد مستقل ها را انتخاب کردیم.

موفق باشید

Mohammad S
یک شنبه 03 دی 1391, 23:11 عصر
با سلام
کار اصلی ما در شرکت همین دو مورد است که شما فرمودید

1) شما می توانید با استفاده از ابزار هایی که با نام ArcGIS Developer Package است امکانات برنامه نویسی را به زبان مورد نظر خود اضافه کنید

2) شما می توانید از کامپوننت هایی که در این زمینه بصورت مستقل هستند البته قیمت بالایی دارند استفاده کنید .

اگر کار اول شما در این زمینه می باشد بهترین راه گزینه اول است .
ما تا حالا بیش از 50 پروژه در این زمینه کار کرده ایم اول ها از خود ArcGIS استفاده می کردیم و بعد که اطلاعاتمان بیشتر شد مستقل ها را انتخاب کردیم.

موفق باشید

ممنونم بابت پاسخ. راستش این کار، کار اول است.
در رابطه با ArcGIS Developer Package اینطور که متوجه شدم، مستقیما امکاناتی برای دلفی (VCL) نداره و گویا باید از مدل ActivX که برای VB تهیه شده استفاده بشه. درسته؟ آیا در این زمینه، با دلفی به مشکل برنمی خورم؟

ضمنا میشه چند تا از این کامپوننت ها را معرفی کنید. دیشب کامپوننت TatukGIS را دانلود کردم اما هنوز فرصت نکردم باهاش کار کنم و نمی دانم آیا به مشکلی برخورد خواهم کرد یا خیر. اما به نظر می رسد از ActivX بهتر باشد چون مختص دلفی هم تولید شده است.
همچنین اگر شرکت خود را هم معرفی کنید (اینجا یا پیام خصوصی)، ممنون می شوم.

TabrizSoftware
دوشنبه 04 دی 1391, 10:16 صبح
با سلام

به نظر من بهترین راه برای کار با ArcGIS زبان برنامه سازی VB.NET است چون در سایت شرکت ESRI مطالب زیادی در مورد نحوه کار می توانید پیدا کنید ولی برای دلفی تقریبا هیچ چیز نمی تونی پیدا کنی .
وقتی از VB.NET یا C#.NET استفاده کنی خیلی راحت تر می تونی به هدف برسی حتی می تونی ابزارهایی در داخل ArcGIS قرار بدی (ArcGIS Extension )

کامپوننت هایی مانند TatukGIS خلیی خوب هستند ولی هم گران هستند و هم ارائه برنامه زمان زیادی طول می کشد چون در ArcGIS خیلی از ابزارها آماده می باشند ولی در TatukGIS و سایر کامپوننت ها بایستی برنامه نویس کمی وقت بگذارد تا آن ایزار ها آماده شوند.

Felony
دوشنبه 04 دی 1391, 10:54 صبح
http://forums.arcgis.com/threads/59928-Delphi-API-0.1-for-ArcGIS-Server-10
و
http://cartovcl.com/