PDA

View Full Version : سوال: رشته برنامه نویسی کامپیوتر

morteza70
شنبه 02 دی 1391, 12:33 عصر
سلام .ممنون از سایت خوبتون من اول. دبیرستان نم میخواستم بدونم برای اینکه تو رشته برنامه نویسی درس بخونم باید چه رشته ای انتخاب کنم و کلا چیکار باید کنم ممنون میشم راهنماییم کنید:ناراحت:

shahramlp
شنبه 02 دی 1391, 15:25 عصر
سلام دوست گلم.آفرین به شما که انقدر عاقلید و اومدین واسه یکی از مهمترین تصمیماتی که باید توی زندگیتون بگیرید مشورت میکنین.واقعاً خوشحالم که این کارو کردین چون من نکردم و حالا باید تا آخر عمر حسرت بخورم.بگذریم.من خودم مهندسی نرم‌افزار میخونم و این چیزایی که میگم از روی تجربه هست. شما واسه این که در آینده برنامه نویس بشی باید برید رشته‌ی ریاضی و تا میتونید ریاضیاتتون رو قوی کنید چون برنامه نویسی واقعاً نیاز به ریاضیات داره هر چند مطمئنم که توی پست بعدی یه نفر میاد میگه اصلاً هم نیازی به ریاضیات نیست ولی بدون که دروغ میگه توی رشته‌های مهندسی بیشترین تعداد واحد ریاضی رو رشته‌ی کامپیوتر داره حالا اگه بحث برنامه نویس خلاق شدن رو کنار بذارین واسه پاس کردن درسات باید پایه‌ی ریاضی قوی‌ای داشته باشی و البته هرگز این کارو نکن که بری رشته‌ی فنی دلیلشم نمیشه اینجا گفت.به هر حال امیدوارم که با گرفتن تصمیم درست مثل همین که اومدی اینجا مشورت خواستی بتونی در آینده موفق باشی.cheerio

morteza70
شنبه 02 دی 1391, 15:44 عصر
ممنونم ازت دوست گلم که راهنمایم کردی مرسی

morteza70
شنبه 02 دی 1391, 15:47 عصر
میشه بیشتر راهنمایم کنی رشته ریاضیو برداشتم,بعدش باید چیکار کنم متاسفانه من اصلا اطلاعات ندارم

shahramlp
شنبه 02 دی 1391, 17:33 عصر
خواهش میکنم.رشته ریاضی رو که انتخاب کردین بعدش باید خوب درس بخونین تا به کنکور برسین زمان ما پیش دانشگاهی داشتیم ولی مثل اینکه حالا برش داشتن البته فکر کنم تا وقتی که شما به کنکور برسین دیگه کنکوری در کار نباشه چون همین امسال دانشگاه آزاد در مقطع لیسانس بدون کنکور پذیرش میکنه به هر حال واسه اینکه دانشگاه معتبری بتونین قبول بشین باید بتونید با معدل بالا دیپلمتون رو بگیرید چون معدل دیپلم ضریب داره توی کنکوربعدشم که به امید خدا کنکور رو میدید و با رتبه‌ی عالی مجاز به انتخاب رشته میشید بعد که مجاز شدید میتونید رشته و شهر مورد نظرتون رو انتخاب کنید که بسته به علاقتون میتونید از بین این رشته‌ها انتخاب کنید
1-نرم افزار
2-سخت افزار
3-علوم کامپیوتر
4-IT
که به نظرم رشته‌ی مورد نظر شما همون نرم افزار باشه ولی به طور کلی نهایتاً این رشته ها توی 20 واحد با هم تفاوت دارن و برای کنکور ارشد میتونید بدون نیاز به خوندن پیش نیاز تغییر رشته بدین که گرایشهای ارشد هم از این قراره
1-هوش مصنوعی
2-الگوریتم
3-نرم افزار
4-معماری کامپیوتر
و برای رشته‌ی IT هم متأسفانه از گرایشهای ارشدش خبر ندارم. شما میتونین دفترچه زیرمجموعه‌ی ریاضی رو برای لیسانس از سایت سازمان سنجش دانلود کنید و مطالعه کنین که من به شدت توصیه میکنم دفترچه‌های شماره‌ی 1و2 رو دانلود کنید و با دقت مطالعه کنید. در کل هم فعلاً خودتون رو زیاد با این مسائل درگیر نکنید به مرور آشنا میشید.موفق باشید

morteza70
شنبه 02 دی 1391, 21:15 عصر
ممنونم ازت دوست عزیزم شهرام جان کلی کمکم کردی مرسی راهنماییت خیلی خوب بود

shahramlp
شنبه 02 دی 1391, 21:53 عصر
خواهش میکنم.وظیفه بود داداش

negar1391
دوشنبه 04 دی 1391, 16:32 عصر
سلام من کارشناسی علوم کامپیوتر هستم و هنوز کار مناسبی پیدا نکردم ..بنظر شما یادگیری 3d max (و به دنبال اون ) ساخت وطراحی انیمیشن و گرفتن کار توی خونه چجوریه؟

shahramlp
سه شنبه 05 دی 1391, 01:32 صبح
سلام.والا تا اونجایی که سواد من قد میده واسه ساخت انیمیشن فقط یاد گرفتن 3Ds max کافی نیست و ساخت انیمیشن خودش یه جورایی یه علمه به نظرم شما اگه دنبال کار توی خونه هستید برنامه نویسی رو یاد بگیرید خیلی بهتره که البته اونم کار راحتی نیست ولی خواستن توانستن است.شما ترجیحاً برید دنبال یادگیری #C یا java.

poriab
دوشنبه 11 دی 1391, 16:22 عصر
سلام دوست گلم.آفرین به شما که انقدر عاقلید و اومدین واسه یکی از مهمترین تصمیماتی که باید توی زندگیتون بگیرید مشورت میکنین.واقعاً خوشحالم که این کارو کردین چون من نکردم و حالا باید تا آخر عمر حسرت بخورم.بگذریم.من خودم مهندسی نرم‌افزار میخونم و این چیزایی که میگم از روی تجربه هست. شما واسه این که در آینده برنامه نویس بشی باید برید رشته‌ی ریاضی و تا میتونید ریاضیاتتون رو قوی کنید چون برنامه نویسی واقعاً نیاز به ریاضیات داره هر چند مطمئنم که توی پست بعدی یه نفر میاد میگه اصلاً هم نیازی به ریاضیات نیست ولی بدون که دروغ میگه توی رشته‌های مهندسی بیشترین تعداد واحد ریاضی رو رشته‌ی کامپیوتر داره حالا اگه بحث برنامه نویس خلاق شدن رو کنار بذارین واسه پاس کردن درسات باید پایه‌ی ریاضی قوی‌ای داشته باشی و البته هرگز این کارو نکن که بری رشته‌ی فنی دلیلشم نمیشه اینجا گفت.به هر حال امیدوارم که با گرفتن تصمیم درست مثل همین که اومدی اینجا مشورت خواستی بتونی در آینده موفق باشی.cheerio

برای برنامه نویسی نیازی به ریاضیات نیست ( در حد که دوستمون می گه حتما رشته ریاضی رو انتخاب کن ) ، و من فکر می کنم شما اشتباه می فرمایید.

من خودم کامپیوتر می خونم و رشته فنی بودم ، کلا رشته های فنی تو ریاضی ضعیف هستند و تو دانشگاه هم این رو میشه لمس کرد ( 70% ) ! اما اینکه خللی توی برنامه نویسی و برنامه نویس شدن بکنه خیر ! اینطور نیست

در درجه اول علاقه مهم هست و پشتکار ...

می تونی از طریق رشته ریاضی بری کامپیوتر یا اینکه از رشته فنی / ولی کسایی که رشته فنی(کامپیوتر) هستند بار علمی کامپیوتری بیشتری دارن ، هر چی باشه 2 سال کامپیوتر خوندن !

شما رو به دیدن این ویدئو دعوت می کنم :

http://www.aparat.com/v/vABoj

درباره برنامه نویسی و برنامه نویس شدن هست

موفق باشید

maktoom
دوشنبه 11 دی 1391, 18:23 عصر
سلام
چرا می خواید بیاید کامپیوتر؟
چون از کامپیوتر خوشتون میاد؟ (از آفیس و آدوب و کاربری کامپیوتر خوشتون اومده؟) چون یه برنامه نوشتید و درست کار کرده؟
به این سوالات خوب فکر کنید. برنامه نویسی شان بالایی نداره. و همچنین حقوق بالایی.
اگر تخصص بالایی کسب نکنید جزو پایین ترین درامدها و شان های کاری رو خواهید داشت که امنیت شغلی کمی هم خواهید داشت.
فقط به فکر کسب تخصص و ادامه تحصیل تا هر چقدر که می تونید(قطعا منظورم لیسانس نیست!!!) باشید.
لیسانس در کامپیوتر یعنی خوشامد گویی شما به عملگی کامپیوتری(جدا معذرت می خوام و متاسفم بابت توهینی که به این قشر میشه).
اما نمودار نوسان در کامپیوتر بسرعت تغییر می کنه. با افزایش تخصص شما، شان شما و به تبع اون حقوق شما بسرعت افزایش پیدا میکنه.
اما برای امنیت شغلی باید خیلی خوب عمل کنید.

بیشتر مشورت کنید. بدونید از چه چیز کامپیوتر خوشتون اومده.

Hybrid
پنج شنبه 14 دی 1391, 09:56 صبح
سلام ،

سلام من کارشناسی علوم کامپیوتر هستم و هنوز کار مناسبی پیدا نکردم ..بنظر شما یادگیری 3d max (و به دنبال اون ) ساخت وطراحی انیمیشن و گرفتن کار توی خونه چجوریه؟

شما واسه اینکه کلا یک انیماتور بشین 3d Max کافی نیست ، در کنارش باید به نرم افزار هایی چون ZBrush ، Photoshop ، Mudbox ، VUE و در بعضی مواقع به After Effect حداقل آشنایی داشته باشین . در ایران هم انتظارات به شدت بالاست ، برید آگهی های استخدامی رو مطالعه کنید . در خارج مثلا به تخصص آتش سازی نیاز دارن در ایران باید به 3d max و.... تسلط داشته باشی ( حالا من نمیدونم منظورشون دقیقا از تسلط چی هست !! ) .

اگه دنبال یادگیری 3d max هستی برو وارد یکی از زمینه های خاصش بشو مثلا Modeling یا Texturing یا Lighting ... و حتما حتما در کنارش Photoshop رو هم عالی یاد بگیر . مطمئن باش اگه به حداقل 2 تا از اینا تسلط پیدا کنی خیلی بهتر از اینه همشون رو نصفه و نیمه بلد باشی و 100 درصد فرصت های شغلی بیشتری نصیبت میشه.

ناگفته نمونه که یادگیری این فیلد از کامپیوتر نیاز به زمان خیلی زیادی داره پس انتظار نداشته باشید در طول 2 یا 3 سال بتونید با Vitaly Bolgarov (http://rangamiz.com/index.aspx?siteid=1&pageid=161&newsview=70) برابری کنید :لبخندساده:

shahryari
دوشنبه 25 دی 1391, 11:16 صبح
با سلام
متاسفانه ما هر چه قدر هم در این زمینه پیشرفت کنیم باز هم اول کاریم...
یک فردی را میشناسم که صاحب یک شرکت نرم افزاری بنام است و خودم نیز کاربر یکی از نرم افزارهای آن هستم
این فرد ادعا میکند دیتابیسی طراحی کرده که میتواند با سیکول مایکروسافت رقابت کند...
آخه یکی نیست بگه دوست عزیز .. که جانم فدای تو .. این دیتابیس شما که با ویژال مایکروسافت نوشته شده و تحت ویندوز مایکرو سافت است .. چگونه میتونه با ماکروسافت رقابت کنه

araz1367
جمعه 06 بهمن 1391, 12:57 عصر
سلام
چرا می خواید بیاید کامپیوتر؟
چون از کامپیوتر خوشتون میاد؟ (از آفیس و آدوب و کاربری کامپیوتر خوشتون اومده؟) چون یه برنامه نوشتید و درست کار کرده؟
به این سوالات خوب فکر کنید. برنامه نویسی شان بالایی نداره. و همچنین حقوق بالایی.
اگر تخصص بالایی کسب نکنید جزو پایین ترین درامدها و شان های کاری رو خواهید داشت که امنیت شغلی کمی هم خواهید داشت.
فقط به فکر کسب تخصص و ادامه تحصیل تا هر چقدر که می تونید(قطعا منظورم لیسانس نیست!!!) باشید.
لیسانس در کامپیوتر یعنی خوشامد گویی شما به عملگی کامپیوتری(جدا معذرت می خوام و متاسفم بابت توهینی که به این قشر میشه).
اما نمودار نوسان در کامپیوتر بسرعت تغییر می کنه. با افزایش تخصص شما، شان شما و به تبع اون حقوق شما بسرعت افزایش پیدا میکنه.
اما برای امنیت شغلی باید خیلی خوب عمل کنید.

بیشتر مشورت کنید. بدونید از چه چیز کامپیوتر خوشتون اومده.

رشته کامپیوتر تو ایران یه رشته بی درو پیکری هست و اینکه هر کی از راه رسید درباش نظر میده واین هم برمیگرد به زیر بنای این رشته تو ایران.وقتی کسی که از برنامه نو.یسی هیچی نمیدونه میره دو سه ماه دوره میبینه میاد ادعای برنامه نویس شدن میکنه این مشکلات هست و خواهد بودقبل از برنامه نویس شدن باید یک تئوری کار خوب بود(به طور دقیق تر یک مهندس نرم افزار بود) و مشکلات رو دید و سپس شروع به نرم افزار نویسی کرد واین عمده مشکل همه ماست فقط کافی بگن یه برنامه بنویس همون اول میپریم نه تحلیلی صورت میگیره نه پشت ،کار اصول مهندسی هست شروع به کد نویسی میکنیم و برنامه رو میدیم ولی بعد از چندین ماه به عمق فاجعه پی میبریم
و اگه میشد در سران کشور متونستن یه سری شعبات Microsoft و Google و... رو تو ایران راه بندازن میشد به پیشرفت این رشته و تخصصی شدن اون رسید.البته ما هنوز هنوز خیلی کار داریم و شاید بیش از 100 سال طول بکشه تا به علم امروز رشته کامپیوتر آمریکا برسیم
حداقل آدم میرفت یه سری دوره تو اینها میدیداگه میخواهید تو این رشته پیشرفت کنید از ایران برید و بهتر یاد بگیرید و اصولی کار کنید کشورهایی که صاحب علم کامپیوتری خوب هستن:1- آمریکا2- کانادا3- استرالیا
ضمنا دوستمون هم خوب گفتن این رشته دیگه کم کم شانش داره خیلی میاد پایین چون هر دانشگاه جدیدی که تاسیس میشه اولین رشته ای که میاره کامپیوتر هست چون نه خجی داره نه چیزی هممون هم که ادعا هامون دیگه خیلی زیاده دانشگاههای آزاد - غیر انتفاعی همین طوری ُِّ»«آـسِ ّبرمیدارن
و این همه افراد بیسوا داریم میدیم بیرون

aliphp1
جمعه 06 بهمن 1391, 13:23 عصر
سلام
من خودم ریاضی بودم و بعد هم علوم کامپیوتر خودندم
بسیار پشیمون هستم ریاضی خودنم ای کاش میرفتم هنزستان
برنامه نویسیچند تا چیز می خوا
1- کمی حافظه برای حفظ دستورات
2- IQ بسیار مورد نیاز هست برای درک مسئله
3- خلاقیت برای پیدا کردن راه های مختلف و در نهایت بهترین راه برای حل یک مسئله
4- علاقه که اگه نداشته باشی داشتن بقیه گزینه ها هم نمی تونه کمکت کنه ولی اگر بقیه رو هم نداشته باشی این گزینه به تنهایی نمی تونه باعث موفقیت بشه
5- پشتکار که باعث پیشرفت خواهد شد
به نظر من برید هنرستان و همون چهار سالی که توی رشته ریاضی می خواین وقت تون رو تلف کنین بصورت تخصصی برنامه نویسی کار کنین
این که رشته های ریاضی در برنامه نویسی موفق هستند به خاطر این نیست که چون ریاضی یاد گرفتن موفق شدن
بلکه به خاظر این هست که اولا کسانی که ذهن قوی تری دارند می رن ریاضی و ثانیا منطقشون قوی تر هست وگر نه یاد گرفتن عملیات ریاضی که اکثر شون هم حفظی هست کمکی که شما در برنامه نیسی نمی کنه
در هر صورت تصمیم با شما هست
انشا الله که در آینده از تصمیمی که گرفتید راضی باشید
ضمنا این که در چه گرایشی ادامه تحصیل بدید خیلی خیلی زیاد به علاقه و استعداد شما داره
موفق باشید

naghshineh m&h
جمعه 06 بهمن 1391, 18:08 عصر
با عرض سلام و احترام خدمت دوستان مطالبی که عرض می کنم صرفا نظرات شخصی بنده برای دوستمون که می خواهد رشته نرم افزار را بخواند است شاید مفید واقع شود
من مهندس تکنولوژی نرم افزار هستم و خودم از رشته فنی وارد شدم آن چیزی که شخصی از دورنمای مهندسی نرم افزار می بیند برنامه نویسی به زبان های سطح بالا با ستفاده از چند الگوریتم که همه ما بلد هستیم و استفاده از یک بانک اطلاعاتی برای آن است که شاید خونه پر بعدا توی ذهنش این هست که بره برای جایی برنامه بنویسه و کیف کنه ولی مهندسی نرم افزار در اصل رشته ای است که در آن ریاضیات به خصوص ریاضی گسسته حرف اول را می زند امکان ندارد که کسی بدون این علم بتواند برنامه نویس خوبی باشد و در همین رشته باید بدانی که علوم دیگر نیز دخیل است مثلا شما درسی به اسم فیزیک الکتریسیته و مغناطیس خواهید خواند شاید در اول بی ربط بیاید ولی متاسفانه امروزه هر کسی که دوتا شبکه محلی با یک هاب را به هم وصل میکنه میگه من متخصص شبکه هستم ولی اینطور نیست علم فیزیک الکتریسیته و مغناطیس به شما کمک زیادی در طراحی شبکه های ون می کند که حتما در آینده وقتی بخواهید لایه های شبکه را طراحی کنید با آن سروکار خواهید داشت خلاصه کلام اینکه کامپیوتر دنیای جالب و پردرآمدی است که به ریاضایات وابسگی زیادی دارد
اگر هم میخواهید فقط مدرک بگیرید و یک مثلا برنامه نویس بشوید که بزرگترین برنامه اش نرم افزار حسابداری است می توانید بدون توصیه های اینجانب این رشته را انتخاب کنید