PDA

View Full Version : سوال در مورد کوئری ها، فشار به سرور و...

php4all
سه شنبه 05 دی 1391, 00:42 صبح
سلام.

میشه یکی خیلی سریع و مفید بگه چه چیزهایی باعث فشار به سرور میشه؟(برای طراحی سیستم جدیدم که یه سیستم سنگین و چند کاربرست می پرسم)

یه پرسجویی از اساتیدم کردم فهمیدم تعداد کوئری هایی که به دیتابیس میفرستیم خیلی مهمه!
حالا یه سوال دارم:

اگه من کل جدول رو با کوئری فرابخونم بعد دونه دونه انتخاب کنم یه کوئری حساب میشه یا نه؟
مثلا:

$one=mysql_query("SELECT * FROM `test` WHERE `test`='$test'");
$two=mysql_fetch_array($one);
$three= $two['username']
$four= $two['pass']

یعنی به جای اینکه بگم select pass from `test` و یه بارم بگم select username from `test` یه ضرب کل اطلاعات رو خوندم! الان من یه کوئری فرستادم؟ یا به تعداد کل جدول ها؟ یا به تعدادی که برداشتم؟(یوزرنیم و پس)

rezaonline.net
سه شنبه 05 دی 1391, 00:58 صبح
اگه 10 بار از mysql_query استفاده کنی حداقل 10 کوئری درخواست میشه !
اگر در یک کوئری 10 رکورد رو برگردونید هم سریعتر هست هم بهینه تر .

توی وبلاگ من تموم واکشی کلیه اطلاعات در بدترین حالت با 10 گوئری انجام میشه .
توی سیستم وردپرس 25 کوئری!

سعی کنید بیشتر از این نباشه

php4all
سه شنبه 05 دی 1391, 01:09 صبح
اگه 10 بار از mysql_query استفاده کنی حداقل 10 کوئری درخواست میشه !
اگر در یک کوئری 10 رکورد رو برگردونید هم سریعتر هست هم بهینه تر .

توی وبلاگ من تموم واکشی کلیه اطلاعات در بدترین حالت با 10 گوئری انجام میشه .
توی سیستم وردپرس 25 کوئری!

سعی کنید بیشتر از این نباشه

اینکه طراحان اسکریپت مثلا میگن:
این اسکریپت طوری طراحی شده که قابلیت بازدید بالای 100هزار نفر رو داشته باشه هم رو همین اساسه؟

Unique
سه شنبه 05 دی 1391, 01:51 صبح
دوست عزیز سرعت بارگزاری صفحات وب فقط به یک عامل بستگی نداره ! موضوع query ها فقط یکی ار بحث ها هستش ولی در زمینه query ها مهمتر از همه اینه که شما پایگاه داده را به خوبی Index کرده باشین و query های شما خیلی خوب بهینه شده باشند ، یکی دیگه از مسائل مهمی که در این زمینه مطرح هست اینه که باید سعی کنید اطلاعاتی که از پایگاه واکشی میشوند تا جای ممکن cache بشوند و نیاز نباشه شما هر بار اونها را از پایگاه داده صدا بزنید این cache کردن ها به به صورت عمومی و حتی برای هر کاربر میتونه انجام بشه و سیستم جوری طراحی بشه که از فایل سیستم مقدار cache شده برگردونده بشه.

اما باز هم موارد دیگه ای وجود داره ! قطعا سرویس دهنده شما از نظر اینکه کجا قرار گرفته (مثلا سرویس دهنده های اروپا از نظر سرعت بسیار بهتر از سرویس دهنده های آمریکا هستند) میتونه در سرعت بارگزاری تاثیر به شدت زیادی داشته باشه ! امکانات سرویس دهنده هم از نظر اتصالات و تجهیزات شبکه تا cpu و ram سرویس دهنده و حتی config های سیستم عامل و apache هم تاثیر گذار هستند.

موضوع بهینه سازی سرعت سایت شما چیزی نیست که با رعایت یکی دو تا موضوع کاملا بهینه بشه و شما در مرور زمان و افزایش بازدیدکنندگان مستلزم میشین که بهینه سازی های بیشتری انجام بدین.