PDA

View Full Version : سوال: تركيب جدولهاي مختلف با آيتم هاي يكسان

amiralex
سه شنبه 05 دی 1391, 13:11 عصر
سلام

من يه سوالي دارم لطفا با دقت اگه ممكنه بخونيدش
در ديتابيسم كه اكسس هست دو تا جدول دارم با نام Table1 و Tbale2 در جدول اولي 3 تا فيلد دارم با نام هاي
1-Pcod--------شرح فارسي(كد پرسنلي)
2-Name------شرح فارسي(نام)
3-Lname---------شرح فارسي(نام خانوادگي)

و در جدول دومي همون فيلدها رو دارم بعلاوه فيلدهاي
1-Noevam--------شرح فارسي(نوع وام)
2-Kol------شرح فارسي(مبلغ كل)
3-mande---------شرح فارسي(مانده)
3-Ghest---------شرح فارسي(قسط)

حالا سوالم اينجاست
من ميخوام براي پرسنلي كه در جدول 1 تعريف ميكنم در جدول 2 با همون نام و كد پرسنلي وام تعريف كنم و همه اطلاعات جدول 1 و 2 رو در جدول جديدي بنام Tbale3 بريزم با اين شرط كه اگه در جدول 2 براي يك شخص وامهاي متعددي تعريف كرده باشم با ريختن در جدول 3 همه پشت سرهم نباشن يعني همه در يك خط رديف بشن يعني پرسنل با يك كد مشخص در هر دو جدول تمام آيتمهاشون در يك خط باشن
چي كار بايد بكنم؟
ميخوام اين كار در ويژوال بيسيك انجام بدم البته اگه تو اكسس هم شدني مهم نيست
ممنونم ميشم پاسخ بديد

m.4.r.m
سه شنبه 05 دی 1391, 17:07 عصر
اگه منظورت از ارتباط دادن دو جدول بهمه باید بگم تو جدول اولی فیلدی داری به نام Pcod شما این فیلد رو تو جدول اولیت کلید قرار میدی و همین فیلد رو عینا تو جدول دوم تکرار می کنی اما این دفعه دیگه کلید نمیشه فیلد معمولی میشه
یعنی اینطوری

Noevam
Pcod
Kol
Mande
Ghest
برای ارتباط دادنشون هم باید بری تو قسمت Relationship خود اکسس اونجا این کار رو بکنی تو ویژوال بیسیک هم برای ارتباط دادن دو جدول از Inner Hoin استفاده می کنی همین

amiralex
سه شنبه 05 دی 1391, 20:57 عصر
سلام ممنونم از پاسختون

ولی من ارتباط دادن جدول رو بلدم سوالم چیز دیگه اییه.
ببینید من در جدول ۲ اگه مثلا چندین مورد ثبت کنم با کد پرسنلی مثلا 1224 که وامهای متعددی هستند و در جول یک فقط مشخصات یک نفر با کد پرسنلی 1224 رو ثبت کنم، حالا بخوام این دو جدول رو در یک جدول کپی کنم یعنی هر تعداد وام برای یک شخص ثبت کرده باشم بعد انتقال به جدول ۳ فقط در یک سطر قرار بگیرن. نمیدونم متوجه منظورم شدید یا نه.
راه غیراین به نظرتون میرسه؟
یک پروژه حقوق و دستمزد سادست که امکان درج وام های مختلف برای کاربر رو داره. به طوری که قابلیت تعریف وام جدید وجود داشته باشه

vbhamed
چهارشنبه 06 دی 1391, 08:53 صبح
سلام

يعني چي هر تعداد تو يك سطر قرار بگيرن، اگر مثلا طرف 1000 تا وام داشت بازم تو يك سطر باشه كه نميشه
اگر مي‌تونيد با چند تا ركورد نمونه از جدول 1 و 2 و 3 منظورتون رو بگيد، ضمنا فرض كنيد طرف 7 تا وام گرفته

amiralex
چهارشنبه 06 دی 1391, 08:58 صبح
سلام
منظورمو در يك عكس نشون ميدم ببنيد ميخوام اطلاعات جدول 1 و جدول 2 بريزم در جدول 3..... يا اصلا راه حل ديگه ايي اين موضوع داره؟؟

97264

در ضمن ممنونم از پاسخهاتون

amiralex
چهارشنبه 06 دی 1391, 09:37 صبح
از دوستان اگه راه حلي يا هر روشي كه بشه اين كار رو كرد بلده لطفا راهنمايي كنه

ممنونم

vbhamed
چهارشنبه 06 دی 1391, 10:20 صبح
سلام

اين جداول كمي مبهم هست
مثلا حسين محمدي 3 تا وام داره، در جدول 3 اون اعداد 45 و 20 و 32 چطوري محاسبه شدن ؟

amiralex
چهارشنبه 06 دی 1391, 10:23 صبح
ممنونم ازتون

به جدول 2 يه نگاه بندازيد... قسط وام علي الحساب حسين محمدي 45 است و بعد از انتقال به جدول 3 در ستون علي الحساب همان عدد 45 كه در قسط جدول 2 لود ثبت شد

اصلا يه كار ديگه ببنيد ميشه تمام اقساط مربوط به يك نفر در جدول 2 را جمع كرد و در جدولي با عنوان قسط ماهانه وارد كرد؟

amiralex
چهارشنبه 06 دی 1391, 11:45 صبح
كسي نيست نگاهي به سوال مال بندازه و راه حلي حالا به هر روشي يا حالتي كه بنظرش بياد بده؟؟؟؟

amiralex
پنج شنبه 07 دی 1391, 07:35 صبح
فكر نكنم سوالم سخت باشه

اين همه اساتيد بزرگ تو اين تالار هست.. يكي يه كمكي بكنه ديگه!

vbhamed
پنج شنبه 07 دی 1391, 16:31 عصر
سلام

يك راه اينه كه جدول 2 رو به صورت مرتب شده باز كنيد و محاسبه كنيد و در جدول 3 بنويسيد
اما ممكنه بشه مستقيما با SQL نوشت، براي اينكار لطفا بانكتون رو ضميمه كنيد