PDA

View Full Version : سوال: راهنمایی در مورد کار با دیتابیس در RAD Studio XE2

E power
چهارشنبه 06 دی 1391, 11:14 صبح
سلام دوستان .. خسته نباشید
چطوری می تونم توی RAD Studio XE2 با دیتابیس Access اتصال برقرار کنم؟
برنامه ام یه چیز ساده هستش .. یه قسمتی از برنامه هست که یه تاریخ و یه ساعت و یه متن Memo می خواد ذخیره کنه ... یه دونه عکس هم دارم که باید ذخیره کنه.
یه قسمت هم هست که Username و Password برنامه توی اون ذخیره میشه .. همین
اگه لطف کنین راهنمایی کنین ممنون میشم

farzadkamali
جمعه 08 دی 1391, 16:25 عصر
سلام دوستان .. خسته نباشید
چطوری می تونم توی RAD Studio XE2 با دیتابیس Access اتصال برقرار کنم؟
برنامه ام یه چیز ساده هستش .. یه قسمتی از برنامه هست که یه تاریخ و یه ساعت و یه متن Memo می خواد ذخیره کنه ... یه دونه عکس هم دارم که باید ذخیره کنه.
یه قسمت هم هست که Username و Password برنامه توی اون ذخیره میشه .. همین
اگه لطف کنین راهنمایی کنین ممنون میشم

خیلی سادس. فکر کنم اگه جست و جو می کردی پیدا می کردی.

عنصر adoconnection رو از قسمت dbGo به فرم اضافه کن. روش دبل کلیک کن و build رو بزن. microsoft Jet 4 رو انتخاب کن و next کن. در قسمت 1 آدرس پایگاه رو بنویس. و Ok کن.
حالا توی تنظیماتش، loginPromt رو false کن.
ارتباط با کل پایگاه برقرار شد.

حالا به ازای هر جدولت از قسمت dbGo یه adotable بزار رو فرم و connection رو به adoConnection وصل کن. و در قسمت tablename نام جدولت رو انتخاب کن. و حالا خاصیت active عنصر adotable رو true کن.

E power
شنبه 09 دی 1391, 00:51 صبح
ممنون از پاسختون .. این قسمت رو یاد گرفتم ... حالا چطوری می تونم داده ها رو نمایش بدم .. توی قسمت Data Controls یه عنصر DBMemo داره .. می خوام از اون استفاده کنم براش .. ولی بلد نیستم
لطفا کمک کنید.

farzadkamali
شنبه 09 دی 1391, 09:23 صبح
ممنون از پاسختون .. این قسمت رو یاد گرفتم ... حالا چطوری می تونم داده ها رو نمایش بدم .. توی قسمت Data Controls یه عنصر DBMemo داره .. می خوام از اون استفاده کنم براش .. ولی بلد نیستم
لطفا کمک کنید.

DBMemo???!!!!!!!!!!!!!!

تا جایی که من می دونم ممو برای وارد کردن متن های طولانی هست مثل صفحه سفید نوت پد. نه برای نمایش مقادیر جدول.

برای نمایش رکوردهای جدول باید از عنصر dbgrid استفاده کنید. در ضمن اول باید عنصر dataSource رو روی فرم قرار بدید و خاصیت DataSet را به adotable مورد نظرت وصل کنی.
حالا dbgrid رو روی فرم بزار و خاصیت dataSource رو به dataSource مورد نظرت وصل کن.

تموم شد

E power
شنبه 09 دی 1391, 10:07 صبح
خیلی ممنون
بنده هم عرض کردم که یکی از فیلد های دیتابیس ، متن طولانی رو می خواد ذخیره کنه
شما که لطف کردید تا اینجا رو گفتید .. اگه میشه اینم بگید که چطوری می تونم با عناصر موجود توی قسمت Data Controls اطلاعات دیتابیس رو ویرایش کنم
همینطور اضافه کردن یک فیلد به بانک اطلاعاتی رو...
ممنون ...

farzadkamali
شنبه 09 دی 1391, 12:08 عصر
خیلی ممنون
بنده هم عرض کردم که یکی از فیلد های دیتابیس ، متن طولانی رو می خواد ذخیره کنه
شما که لطف کردید تا اینجا رو گفتید .. اگه میشه اینم بگید که چطوری می تونم با عناصر موجود توی قسمت Data Controls اطلاعات دیتابیس رو ویرایش کنم
ممنون ...

معمولا توی پایگاه متن های طولانی ذخیره نمی کنن. بلکه متن رو داخل memo وارد می کنن و اونو به عنوان یه فایل متنی با فرمت txt با یه موضوع دلخواه (همون نامش) ذخیره میکنن. و توی جدول فقط موضوع اون متن رو وارد می کنن. که با دبل کلیک روی موضوع مورد نظر در جدول، نرم افزار میاد اون فایل txt رو که با همین موضوع وجود داره از داخل پوشه مورد نظر در سیستم پیدا میکنه و اونو دوباره توی memo نمایش میده.(برای این کار باید دستوراتی رو توی رویداد ondblclick شی dbgrid بنویسی)
دقیقاً همانند دفترچه یادداشت یا نوت پد.

برای ویرایش یک رکورد در جدول هم معمولاً به میزان هر ستون جدول یه edit (از قسمت standard) در فرم قرار میدن. و با کلیک روی یه دکمه یا دبل کلیک روی رکورد مورد نظر یا با وارد کردن شماره رکورد و زدن یه دکمه یا ..... . میاد مقادیری که در ستون های اون رکورد هست رو در edit ها میزاره. شما مقادیر edit ها رو به دلخواه ویرایش میکنین و روی دکمه ثبت کلیک می کنین. که نرم افزار میاد مقادیر داخل edit رو جایگزین مقادیر داخل جدول میکنه.

به طور مستقیم هم میتونید مقادیر جدول رو تغییر بدید. توی فیلد مورد نظرتون در جدول که یه بار کلیک کنین و یه مقدار دیگه بدید می بینید که مقدار اون عوض میشه. مگه اینکه خاصیت readOnly شی dbgrid رو true کرده باشید.

برای اضافه کردن هم به همین ترتیب عمل میکنین. به میزان هر ستون جدول یه edit میزارین. مقادیر مورد نظر رو توی edit ها مینویسین. و روی دکمه ثبت کلیک می کنین. با استفاده از دستور insert میاد اونو به جدول اضافه میکنه.

یه جست و جو کنی کدهاش رو پیدا می کنی.