PDA

View Full Version : چگونه مینوان به بهترین و زیباترین View در پروژه های MVC 4 دست پیدا کرد؟

mehdi merati
شنبه 09 دی 1391, 21:54 عصر
با سلام،
میخاستم از دوستانی که تجربه بیشتری در طراحی های واقعی با استفاده از MVC رو دارند بپرسم بعد از تولید مدل ها و کنترل های مورد نیاز در مرحله بعدی که میخایم ظاهر سایت رو خصوصی سازی کنیم و تم اونو تغییر بدیم دقیقا چه کارهایی رو باید انجام بدیم؟ یعنی درواقع مراحل ایجاد یک ظاهر کارآمد و زیبا به صورت مرحله به مرحله چیه؟

NIK
یک شنبه 10 دی 1391, 11:24 صبح
سلام

برای طراحی ظاهر سایت شما باید با CSS و HTML آشنایی کامل داشته باشید و از همه مهمتر اینکه طراحی وب بلد باشید. بحث طراحی سایت(Web Design) با برنامه نویسی(Web Development) دو تا مقوله کاملا جداست. گرچه خیلی از برنامه نویسها طراحی هم انجام میدن.
تبدیل شدن به یک Web Designer خوب کار ساده ای نیست.

اگر از منظر فنی میفرمایید باید بگم مثل وب فرم ها باید عمل کنید.
یعنی برای ظاهر برنامه، هرکاری که در وب فرم انجام میدادید، اینجا هم جواب میده (البته اگه قبلا وب فرم کار کردید).

mehdi merati
یک شنبه 10 دی 1391, 21:17 عصر
با تشکر از راهنماییهای مفیدتون
مشکل من هم همینجاست که قبلا فرم کار نکردم و MVC 4 اولین تجربه من در برنامه نویسی وب هستش. من الان مدل ها و کنترل های سایتمو دقیقا ایجاد کردم و به درستی هم کار میکنن فقط تنها مشکلی که دارم اینه که همش تو همون View دیفالت MVC هست، آیا آموزشی چیزی وجود نداره که به صورت قدم به قدم توضیح بده که ظاهر برنامه مو چطوری عوض کنم؟ نمیخام خیلیم حرفه ای باشه، در حدی که فقط یه مقداری تغییر کنه و زیباتر بشه،

NIK
دوشنبه 11 دی 1391, 08:16 صبح
سلام

شما با استفاده از Master Page ها میتونید یک ظاهر کلی رو به تمام یا تعدادی از ویوها ارث بدید.
حتی تقسیم بندی صفحات هم میتونه با Master Page انجام بشه.
شما بدون آشنایی با HTML و CSS نمیتونید به صفحه استایل بدید.
توصیه من به شما اینه که حتما برای این دو مقوله وقت بزارید. ظاهر سایت برای مشتری خیلی مهمه. بهترین سایت بدون ظاهر مناسب و کاربر پسند ارزشی نداره.

موفق باشید.

mehdi merati
دوشنبه 11 دی 1391, 08:59 صبح
ممنون از راهنماییتون
من HTML رو تا یه حد متوسطی بلدم، CSS هم شنیده بودم که لازم نیست خیلی براش وقت بزارم و معمولا بصورت آماده زیاد پیدا میشه! یعنی لازمه که CSS رو هم کاملا یاد بگیرم؟
منظورتون از Master Page همون Partial View هست؟ Partial View های آماده در اینترنت وجود نداره که بتونم دانلود کنم؟

NIK
دوشنبه 11 دی 1391, 11:23 صبح
سلام دوباره
یک پیشنهاد. "لطفا از حالا دنبال کدهای آماده نگردید."

درسته که نیازی نیست خیلی برای CSS وقت بزارید اما باید بلد باشید کدهای آماده رو تغییر بدید؟ باید بدونید مفهوم کدهایی که نوشته شده چیه؟
شاید استایلی که شما نیاز دارید در مدل آماده نباشه و مجبور بشید اونو خودتون اضافه کنید.

دوست من مستر پیج با پارشال ویو خیلی فرق میکنه.
مستر پیج : جایی که در اون کدهها و استایلهای عمومی سایت رو مینویسید.
مثل مارجین، هدر و فوتر سایت، لوگو، منوها و از همه مهتر فایل CSS که باید در تمام صفحات باشه، در مستر پیج قرار میگیره. با جستجو میتونید اطلاعات کاملتری پیدا کنید.
پارشال ویو: مثل یک کنترل عمل میکنه و ما میتونیم در هر ویو، چندین پارشال اضافه کنیم. مثلا برای یک سایت، تبلیغات، مسابقات، جستجو و ... میتونن به صورت پارشال ساخته بشن و در هر ویو دیگه استفاده بشن.

باز هم تاکید میکنم. الان نباید دنبال لقمه آماده باشید. یاد بگیرید و وقتی مسلط شدید، میتونید نمونه های آماده رو هم استفاده کنید.

موفق باشید.

mpmsoft
دوشنبه 11 دی 1391, 15:39 عصر
می تونید از این سایتها ایده بگیرید
csswinner.com

مهدی هادیان2
دوشنبه 11 دی 1391, 16:32 عصر
بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام

منظورتون از Master Page همون Partial View هست؟
اگه نگاهی به فایل _ViewStart.cshtml که در پوشه Views هست نگاهی بیندازید کد زیر نوشته شده است:

@{
Layout = "~/Views/Shared/_Layout.cshtml";
}
فایل _Layout.cshtml همون مستجر پیج در وب فرم است.
موفق باشید.

mehdi merati
دوشنبه 11 دی 1391, 19:19 عصر
اگه نگاهی به فایل _ViewStart.cshtml که در پوشه Views هست نگاهی بیندازید کد زیر نوشته شده است:

@{
Layout = "~/Views/Shared/_Layout.cshtml";
}
فایل _Layout.cshtml همون مستجر پیج در وب فرم است.

یه تشکر خیلی طولانی از شما و سایر دوستان، دقیقا دنبال همین بودم.
حالا آیا فایل های مستر پیج آماده ای در اینترنت وجود داره که بشه با اندکی تغییرات ازش استفاده کرد یا باید بشینم از صفر با ریزور و اسکریپت و ... درستش کنم؟ Razor رو تقریبا خوب بلدم اما اسکریپ و آژاکس و بقیه چیزا رو زیاد مصلت نیستم!

pershengkurd
سه شنبه 12 دی 1391, 00:19 صبح
مصلت
:متعجب::متعجب::متعجب:

مسلط/تسلط/سلطه / س ل ط
:عصبانی++:

mehdi merati
سه شنبه 12 دی 1391, 07:57 صبح
:متعجب::متعجب::متعجب:

مسلط/تسلط/سلطه / س ل ط
:عصبانی++:

همشهری اینجور اشتباه نوشتن کلماط عربی که وارد زبان پارسی شده یجور اعتراز مهصوب میشه!
:)

NIK
جمعه 15 دی 1391, 19:59 عصر
سلام

اول اینکه اینجا سایت تخصصی برنامه نویسیه، نه ادبیات فارسی. مهم اینه که مفهوم برسه که رسید.

سایتی که مدیر محترم mpmsoft (http://barnamenevis.org/member.php?17067-mpmsoft) معرفی کردند نمونه های خوبی داره. من یه نگاهی کردم. خیلی خوب بود.
نکته دوم اینکه مستر پیچ بسته به نیاز شما باید طراحی بشه. ابتدا باید بدونید که سایت شما چه جور صفحاتی خواهد داشت. منظورم تقسیم بندی صفحه است.
و اینکه مستر پیج ها میتونن از همدیگه ارث بری داشته باشند.
مثلا شما یک مستر پیج طراحی میکنید که تقسیم بندی خاصی توی اون صورت نگرفته. فقط فایل CSS و کتابخانه جی کویری توی اون لود شده و عرض سایت مشخص میشه که چند پیکسل است.
میتونید هدر و فوتر سایت رو هم توی مستر پیج اصلی بزارید.
مستر پیج های بعدی با ارث بری از مستر پیج اصلی دیگه نیازی به این کارها ندارند و فقط شما باید تقسیم بندی صفحات رو توی اون اعمال کنید.
ممکنه شما نیاز به صفحاتی داشته باشید که به دو قسمت تقسیم شدن و در قسمت راست منو و در قسمت چپ محتوای مربوطه نمایش داده میشوند.
یا صفحات با 3 قسمت.

باز هم تاکید میکنم. بهتره کمی مطالعه کنید تا مفهوم مستر پیج بیشتر براتون روشن بشه و بتونید ازش استفاده کنید و از حالا دنبال مثال آماده نباشید.
باید بتونید هر چیزی که توی ذهنتون هست رو اجرا کنید.

دوست دارم پست بعدی که شما توی این تالار میزارید، کمی تخصصی تر باشه و بتونم پیشرفت شما رو ببینم.
اگه قرار باشه برای مفهومی مثل مستر پیج اینقدر سردرگم بشید، یه جای کار ایراد داره.

قرار نیست اینجا شما آموزش ببینید. چون وقت دوستان اجازه نمیده که بخوان تک تک مفاهیم رو برای شما توضیح بدهند.
در عوض وقتی خودتون شروع به مطالعه میکنید و جایی احساس میکنید که به توضیح بیشتر یا مثال نیاز دارید، ما در خدمتتون هستیم.

حداقل روی کمک من میتونید حساب کنید. تا اونجایی که سوادم اجازه بده در خدمتتون هستم. اما شما هم باید تلاش کنید.

موفق باشید

cjNet
پنج شنبه 05 بهمن 1391, 07:38 صبح
سلام .

همشهری اینجور اشتباه نوشتن کلماط عربی که وارد زبان پارسی شده یجور اعتراز مهصوب میشه!
دوست عزیز با کمال احترام به نظرم این تفکر درست نباشه .
فرهنگها و تمدن ها به هم وام میدهند و از هم وام میگیرند ... شما یه بررسی انجام بدید ببینید چقدر لغات پارسی در فرهنگها و زبانهای دیگه مورد استفاده قرار میگیرند ..... بگذریم :چشمک:
.
.
.
اما درابطه با css و html اینکه مطمئن باش اگه مفاهیم اش رو خوب بلد نباشی و تسلط ( نسبی ) بهشون نداشته باشی حتما یه جایی یقه تو میگیرند :لبخندساده: