PDA

View Full Version : سوال: راهنماي در مورد تحويل سورس سايت به كارفرما

rana-writes
سه شنبه 12 دی 1391, 22:53 عصر
سلام دوستان برنامه نويس
امروز براي بستن قرارداد يه سايت خيلي ساده رفتيم يه شركت
چون كارشون خيلي ساده بود و اصلا هم گرافيك نميخواستن، 500 تومن قيمت داديم و قبول كردن
اما دو تا مطلب رو گفتن
يكي اينكه سايت تحت برند و نام شركتشون باشه كه چون ما شركت نبوديم قبول كرديم
دوم اينكه اجازه داشته باشن سايت رو به جاهاي ديگه بدن(توضيحش زياده ولي امكان اين رو داره كه از شهرهاي ديگه درخواست كار كردن با اين اين پنل رو بگيرن) و اگه بخوان بدن به جاهاي ديگه، ازمون پرسيدن كه ما چند درصد ميخوايم، ضمن اينكه گفتن در اين حالت، تمام كارهاي پشتيباني و توسعه ش با ما ميشه
چون شرايط ما ممكنه تا يكي دو سال ديگه، تغيير كنه و اصلا نتونيم كه رو برنامه كار كنيم، پذيرفتن اين موضوع برامون سخت بود، ضمن اينكه ميگفت براي راه اندازي سايت و پشتيباني و توسعه ش شايد نياز باشه كه به شهرهاي ديگه بريم و هزينه همه ي اين كارها با همون درصد تامين بشه كه اين مسئله اصلا برامون مقدور نيست.
بعد خودش اضافه كرد چون ممكنه شما ديگه نتونين براي تغييرات برنامه همكاري كنين و شايد من بخوام دست ببرم توي كد، سورس برنامه رو به ما بدين. و البته يه جوري گفت كه نميخواد بابت سورس به ما پولي بده.
ما گفتيم سورس رو بهتون ميديم و مبلغ قرارداد رو مي بريم بالا، از اون طرف ديگه براي فروش بعديش نه مسئوليتي به گردن ماست، نه شما درخواست كاري از ما داشته باشين. البته گفتيم اگه خودمون شرايط توسعه ش رو داشتيم، خب هزينه ش رو ميگيرم و توسعه ميديم، در غير اينصورت سورس رو خودتون داشته باشين و روش كار انجام بدين

به اينجا كه رسيد گفت سورس كه به درد من نميخوره، يه جورايي كه انگار ميخواست بزنه تو سر كار

حالا سوالم اينه براي دادن سورس چقدر هزينه بگيريم؟
برنامه در حد ثبت و واكشي يه سري اطلاعاته
يعني الگوريتم خيلي پيچيده اي نداره
ممنون ميشم راهنماييم كنين

malloc
سه شنبه 12 دی 1391, 23:04 عصر
والا دوست عزیز منم الان تو همین شرایطم . اما من خودم سایتو به حالت publish شده میخوام بدم بهشون . و ضمنا اصلا کاری که میکنی کوچیک جلوه نده . من اولش عین تو بودم اما الان که رسیدم آخر پروژه دارم بهت میگم خودت واسه کاری که میکنی و وقتی که میزاری ارزش قائل شو . واسه سورس 30 درصد مبلغو بگیر . با 500 هزار تومن هم اصلا زیر بار پشتیبانی نرو .500 تومن پول ساخته همون سایته سادس نه بیشتر .
این نظره منه.

rana-writes
سه شنبه 12 دی 1391, 23:10 عصر
ممنون از راهنماييتون
با ساده جلوه ندادن كار موافقم
ولي طرف قرارداد ما يه شركت كامپيوتريه براي همين خودش ميدونه ميزان سختي كار چقدره

من تا الان كه سايت نوشتم،‌ به هيچ جا سورس ندادم اما اينا انگار خيلي فرق دارن
بله 500 تومن فقط هزينه طراحي و ساخت سايته
پس به نظر شما 30درصد مناسبه براي تحويل سورس

ممنونم

منتظر نظر دوستان ديگه هم هستم

malloc
سه شنبه 12 دی 1391, 23:59 عصر
فکر میکنم اگه تنها باشید حدودا 1 ماه وقتتونو میگیره که عملا 500 کافیه
ضمنا خوب یه چیزی هست بهش میگن منطق . فکر نمیکنم شما بخوای از حقت بیشتر بگیری اما منطقی باش و از حقت کمتر نگیر .
(خودم امروز با رئیس شرکت سر پول یکم بحث کردم بخاطر اون میگم شرایططو با جزئیات کامل ببند)

Good luck

mahmood_4246
چهارشنبه 13 دی 1391, 00:13 صبح
سورس یعنی کل کارت رو تحویل بدی بری پی کارت .. من حداقل 2 برابر قیمت سایت به طرف قیمت میدم .. به کار خودتون ارزش قائل بشید

raziee
چهارشنبه 13 دی 1391, 21:42 عصر
با سلام.
اگه پروژه به صورت اختصاصی برای یک سازمان/شرکت/شخص نوشته شده و برای گروه دیگه ای کاربرد نداره باید سعی کرد که مبلغ رو افزایش داد. در این حالت حداقل باید دو برابر مبلغ کل قرار داد بع عنوان هزینه ی دادن سورس باشه ولی این مورد به خود شما بستگی داره.
اما اگه این پروژه کاربر عمومی داره سعی کنید سورس رو ندید و حتما dll ها رو کد کنید و حتی راه هایی هم برای معتبر سازی سایت در نظر بگیرید.
هزینه ای که دارید دریافت میکنید کم هست(خیلی کم) نباید بیشتر از یک هفته زمان ببره وگرنه هزینه ی کم دریافت کردید. شاید برای شخص شما و در شرایط شخصی شما مناسب باشه ولی این ارقام به کار برنامه نویسان دیگه هم لطمه میزنه.
سعی کنید قرار داد پشتیبانی ببندید (20% کل مبلغ قرار داد)
اگه مشتری خارج از محل سکونت شما باشه به هر دلیلی اگه نیاز باشه که به شهری دیگه برید تمام هزینه ها باید به عهده مشتری باشه و نه به عهده شماست و نه به عنوان پشتیبانی.(اگه قرار باشه به عنوان پشتیبانی باشه باید مبلغ قرار داد پشتیبانی مناسب با این موارد باشه)

mahmood_4246
پنج شنبه 14 دی 1391, 00:17 صبح
این مهندس پروژ رو از مفت هم مفت تر بسته .. بابا یه بازار رو چک میکردی بعد قیمت میدادی .. یعنی ته بازار شکنی