PDA

View Full Version : برای یادگرفتن لینوکس ، چگونه و از کجا شروع کنم ؟

Babak-Aghili
چهارشنبه 12 بهمن 1384, 01:15 صبح
سلام.
این سوال را در فروم دیگری هم پرسیدم ... که دوستان لطف کرده بودند و این پاسخ را داده بودند :

SuSe 10 + Sams Suse Unleashed

خواستم نظر اساتید این فروم را هم جویا شوم ... متشکرم. :خجالت:
------------------------------------------------------

من از اونهاش هستم که تا حالا به عمرشون ، سیستم عاملی به غیر از ویندوز ( و داس ؟!؟) ندیده اند.

میخواهم که در اوقات فراغت ( اگر پیش بیاید!!) ، لینوکس هم کمی یاد بگیرم....

لطفا من را در موارد زیر راهنمایی کنید:با این فرض که شاید اگر عمری باقی بود ، پس از یاد گرفتن نحوه کار با لینوکس ، هوس برنامه نویسی در آن هم به سرم بزند

1 - کدام نسخه لینوکس

2- معرفی کتابی که بتونم کار کردن باش را یاد بگیرم .

3- اگر توصیه و راهنمایی و خط سیر مطالعاتی خاصی هم درنظر دارید ، لطفا از این حقیر دریغ نفرمایید ...
4- سایر موارد که به نظرتان میرسه ...

متشکرم.

mehranFX
چهارشنبه 12 بهمن 1384, 08:12 صبح
برای شروع SUSe 10 انتخاب هوشمندانه ای است چرا که آروم و راحت تر پا به عرصه لینوکس میذاری
واسه کتاب هم که اینقدر کتاب لینوکس توی شبکه های زیر زمینی و رو زمینی و توی خیابون و ... وجود داره که نگو ونپرس .
از آدرس زیر نرم افزار p2p به نام emule رو دریافت کن و هر چی که می خوای رو پیدا و دانلود کن :
http://prdownloads.sourceforge.net/emule/eMule0.47a.zip

rezaTavak
چهارشنبه 12 بهمن 1384, 08:28 صبح
سلام

کدام نسخه لینوکس: این بستگی به شما داره. اما در ابتدای کار شما به یه لینوکس یک سی دی احتیاج دارید. لینوکسها شبیه هم هستند. من برای شروع Knoppix را توصیه می کنم به چند دلیل (سی دی زنده است. حجم کم. بر اساس دبیان که لینوکس بسیار خوبی است و...)

کتاب هم کتابهای زیادی است اما اگر شما یونیکس راهم یاد بگیرید همان لینوکس است. هیچ کتابی کامل نیست اما یکی از کتابهای خوب مربوط به آقای باغومیان است (www.technotux.org)

خط سیر شما باید آرام و کم کم باشه. لینوکس بر عکس ویندوز تخصصی است.

در شروع یک سی دی زنده بگیرید که نیاز به نصب نداشته باشه. لینوکس knoppix یا ...
با شبیه سازهایی مانند coLinux و QEmu می توانید بدون ترک ویندوز لینوکس را اجر کنید
زبان سی را یاد بگیرید
به زبان جاوا مسلط شوید تا به بستر خاصی محتاج نباشید
از چیزی مانند msys استفاده کنید تا به خط فرمان لینوکس عادت کنید.
مقالات سایتهای متعدد را بخوانید.
برای هر دستور با man و info راهنمایی بخواهید.
مشکلاتتان را یکی یکی دنبال کیند
شبکه را یاد بگیرد که مهمترین بخش است می توانید با coLinux شبیه سازی کنید.
و...

Babak-Aghili
پنج شنبه 13 بهمن 1384, 00:55 صبح
متشکرم از راهنمایی کامل جنابعالی.

رهنمودهای شما را بقول معروف ، " نصب العین !!‌" قرار میدم ...

فقط یک سوال :: آیا میتوان به همان زبان سی بسنده کرد و یا اینکه جاوا گریز ناپذیر است ؟

متشکر

oxygenws
پنج شنبه 13 بهمن 1384, 02:38 صبح
- من هم سوزه رو به عنوان شروع پیشنهاد می کنم :) اما بعدش با خداست، بستگی داره بخوای چیکار بکنی!!

- کتاب خاصی تو ذهنم نیست که بخوام برات توصیه کنم. (مفت باشه، کوفت باشه، هر چی گیرت اومد بخون)

- من توصیه می کنم بیشتر با محیط متنی کار کنی (حتی شاید با ترمینال، توی محیط گرافیک کار کنی) و تا جایی که می تونی با محیط گرافیک کار نکنی!!!

- سی خوبه، کافیه، *مجبور* نیستی که جاوا هم یاد بگیری. در نهایت، توسعه با فریم ورک هایی مثل کیوت (QT) یا GDK+ یا mozilla یا wxWidget یا ... توصیه می شود.

موفق باشید.

hosseinzadeh
جمعه 14 بهمن 1384, 22:38 عصر
QT رو فراموش نکن!

koli
یک شنبه 30 بهمن 1384, 18:00 عصر
چرا پارسیکس رو معرفی نمیکنید؟ توزیع خوب و برای فارسی زبانها ایده آل است!!!

ahmad-h
شنبه 13 اسفند 1384, 21:19 عصر
من suse را ندیدم اما fedora جالبه