PDA

View Full Version : نشان دادن جملات با رنگ های مختلف در یک تکست باکس

mehran901
یک شنبه 17 دی 1391, 21:41 عصر
سلام
از دوستان کسی هست بدونه تکست باکس هایی که کامپایلر ها استفاده میکنن به چه صورت هست؟
نمونه کدی دارین که یک متن رو در داخل یک تکست باکس بشه به رنگ های مختلف نشون داد ( مثل دستورات مختلف در کامپایلر ها )
یا کلا خوشحال میشم هرکسی چیزی میدونه کمک کنه...

Hashemvp
یک شنبه 17 دی 1391, 22:35 عصر
دوست عزیز برای این کار نمیتونی از تکس باکس معمولی ویبی استفاده کنی باید از Microsoft Rich Textbox Control
این کامپونت استفاده کنی ک همراه ویبی نصب میشه و اسم فایلش هم اینهTICHTX32.OCX ولی توی قسمت کامپونت ها با همون اسم اولی ک گفتم نشون داده میشه.

اینم لینک ی نمونه از استفاده کار باهاش
http://uploadtak.com/images/j2325_Richtext_Editor_Cont.zip
امیدوارم ب دردت بخوره
موفق باشی

mehran901
دوشنبه 18 دی 1391, 20:11 عصر
ممنون دوست عزیز ، میدونستم این کار با Rich textbox انجام میشه و textbox ذاتی ویبی اینجور آپشنی نداره ، ولی سورسشو نداشتم جدا ممنونم ازت.... :لبخندساده:

SHD.NET
دوشنبه 18 دی 1391, 21:12 عصر
کنترل های دات نت بار دارای این امکان هستند . امکاناتشون حتی خیلی بیشتر از این ها هم هست .
مثلا اگه متنتونو بین <br> </br> قرار بدین ، اون یه تیکه متنتون Bold میشه

:چشمک:\\\موفق باشید///:چشمک:

Hashemvp
دوشنبه 18 دی 1391, 22:03 عصر
دوست sh.dehnavi (http://barnamenevis.org/member.php?254254-sh.dehnavi) توی ویبی هم همچنین قابلتی هست ک از کد های html و xml پیشتیبانی میکنن تنها کافی کامپونت رو اضافه کنی

زبان وی بی 6 رو دست کم نگیرید

موفق باشی

SHD.NET
دوشنبه 18 دی 1391, 23:25 عصر
دوست sh.dehnavi (http://barnamenevis.org/member.php?254254-sh.dehnavi) توی ویبی هم همچنین قابلتی هست ک از کد های html و xml پیشتیبانی میکنن تنها کافی کامپونت رو اضافه کنی

زبان وی بی 6 رو دست کم نگیرید

موفق باشی

اتفاقا خودم هم از ویبی 6 شروع کردم و حدود 1 سال و خورده ای این زبونو کار میکردم . الان به همین زبون علاقه دارم . من فک کردم یه لحظه تو تاپیک سی شارپ دارم پست میدم که این کامپوننت رو معرفی کردم !!
وگرنه این کامپوننت اصلا برای این نسخه ارائه نشده !!!

:چشمک: \\\موفق باشید ///:چشمک:

mehran901
دوشنبه 18 دی 1391, 23:30 عصر
ممنون از همگی ، :لبخندساده: دوست عزیز آقای HashemVp میشه اسم کنترلی که گفتین رو بگین ...؟
و ی مسئله دیگه ای ... در rich textbox قسمت انتخابی رو میشه رنگش رو تغییر داد(با .SelColor ) و اگه من بخوام مشخص کنم در طول یک عبارت 20 کاراکتری کاراکتر 10 تا 15 رنگی باشن ... الان راهی به ذهنم نمی رسه.... به ذهن شما میرسه؟ ( البته بجز این روش که بیام اون بخش رو مجازا انتخاب کنم و .SelColor را اجرا کنم ... این سوال رو پرسیدم چون ی برنامه باید بنویسم که در حین تایپ بعضی عبارات رنگی بشن.... شبیه کامپایلر ...)
مرسی

Mr'Jamshidy
دوشنبه 18 دی 1391, 23:42 عصر
کنترل های دات نت بار دارای این امکان هستند . امکاناتشون حتی خیلی بیشتر از این ها هم هست .
مثلا اگه متنتونو بین <br> </br> قرار بدین ، اون یه تیکه متنتون Bold میشه

:چشمک:\\\موفق باشید///:چشمک:

:متفکر: تا جایی که من میدونم تگ <br> در html نداریم ولی <br/> داریم که اون هم میره خط بعد

برای تو پر کردن متن از تگ <b></b> استفاده میشه :بامزه:

شرمنده ها همینجوری تو حالم بود اسپم بدم

موفق باشید

Hashemvp
دوشنبه 18 دی 1391, 23:43 عصر
خواهش
dhtmled.ocx.
شرمنده دوست عزیز ببخشید چیزی ب ذهنم نمیرسه ولی نمونه کد های زیادی توی نت هست اسم کنترل رو بزنی میلیون ها نمونه کد میاد
خیلی وقته برنامه نویسی نکردم بهمین خاطر چیز زیادی یادم نمیاد.

موفق باشی

mehran901
سه شنبه 19 دی 1391, 16:02 عصر
ممنون از همکاری شما دوست عزیز....(hashemvp عزیز من خودم هم بعد از مدت زیادی دوباره شروع کردم و وضعیت شما رو درک میکنم اگه میشد من 3 4 5 دفعه دیگه این دکمه تشکر رو بزنم دریغ نمی کردم.... همچنین بقیه دوستان )
از دوستان کسی درمورد سوال من احیانا سورسی اگه دارن بذارن ممنون میشم ... خودمم دنبالش میگردم

ASedJavad
سه شنبه 19 دی 1391, 16:43 عصر
:متفکر: تا جایی که من میدونم تگ <br> در html نداریم ولی <br/> داریم که اون هم میره خط بعد

سلام البته اون تگ که فرمودین <br/> هست. ولی غالبا <br> هم قبول میشه. (اسپم، جواب اسپم :لبخندساده:)

در rich textbox قسمت انتخابی رو میشه رنگش رو تغییر داد(با .SelColor ) و اگه من بخوام مشخص کنم در طول یک عبارت 20 کاراکتری کاراکتر 10 تا 15 رنگی باشن ... الان راهی به ذهنم نمی رسه.... به ذهن شما میرسه؟ ( البته بجز این روش که بیام اون بخش رو مجازا انتخاب کنم و .SelColor را اجرا کنم ... این سوال رو پرسیدم چون ی برنامه باید بنویسم که در حین تایپ بعضی عبارات رنگی بشن.... شبیه کامپایلر ...)
مرسی
تو ریچ تکست باکس. به صورت ساده نمیشه، مگه این که بری ساختار فایل های ریچ تکست فرمت رو یاد بگیری و از خاصیت RichTextBox1.rtfText (اگه اشتباه نکرده باشم!) استفاده کنی. که خب تا حدودی وقت میبره.
در ضمن تا اونجایی که یادمه تو کنترلهای codejuck نمونه چیزی رو که میخواین، دیده بودم.

بهروز عباسی
سه شنبه 19 دی 1391, 16:52 عصر
درود به همه

فکر چیزی شبیه عکس زیر بخواید:لبخند: ( البته این نمونه یک سینتکس هایلایتره )

98057

موفق باشید.

mehran901
سه شنبه 19 دی 1391, 17:06 عصر
فوق العاده بود...! دقیقا همچین چیزی ...

mehran901
سه شنبه 19 دی 1391, 19:08 عصر
این برنامه دوستمون ، بسیار حجیم شده از لحاظ کد.... قبلنا ی نمونه ساده دیده بودم بدون استفاده از یوزر کنترل و اینا این کارو میکرد... کسی اینجور چیزی رو نداره که ساده تر باشه... البته لینک آقای عباسی به مراتب کامل تر و بهتر از نمونه هایی هست که دیده بودم دستشونم درد نکنه اگه مورد ساده تر پیدا نکنم روی همین کار می کنم ...
ممنون از همگی

SHD.NET
سه شنبه 19 دی 1391, 21:41 عصر

برای تو پر کردن متن از تگ <b></b> استفاده میشه :بامزه:

موفق باشید

بله . اشتب نوشتم . حواسم نبود

mehran901
سه شنبه 19 دی 1391, 23:41 عصر
و اما ی سورس سورپرایز عالی برای هایلایت متن ....

به شکل ساده و کاملا ملموس و کاربردی

بین برنامه های مختلف تقریبا جالب ترینش اینه :
http://www.planetsourcecode.com/vb/scripts/ShowCode.asp?txtCodeId=42159&lngWId=1
دوستان با دانلود این سورس متوجه میشن نمیشه توش فارسی نوشت.... کسی راهکاری به ذهنش میرسه.؟..(البته فونت فارسی ست کردم روش نشد )

لینک اولی رو من ترجیح میدم و نیاز به اکتیوایکس cmcs21 .ocx داره که به راحتی پیدا میشه...
http://www.planetsourcecode.com/vb/scripts/ShowCode.asp?txtCodeId=56450&lngWId=1

http://www.planetsourcecode.com/vb/scripts/ShowCode.asp?txtCodeId=64060&lngWId=1

Mr'Jamshidy
چهارشنبه 20 دی 1391, 03:56 صبح
سلام البته اون تگ که فرمودین <br/> هست. ولی غالبا <br> هم قبول میشه. (اسپم، جواب اسپم :لبخندساده:)

:بامزه: درسته <br> هم قبول میشه اما استانداردش همون <br/> هست

تو ریچ تکست باکس. به صورت ساده نمیشه، مگه این که بری ساختار فایل های ریچ تکست فرمت رو یاد بگیری و از خاصیت RichTextBox1.rtfText (اگه اشتباه نکرده باشم!) استفاده کنی. که خب تا حدودی وقت میبره.
در ضمن تا اونجایی که یادمه تو کنترلهای codejuck نمونه چیزی رو که میخواین، دیده بودم.

البته codejuck که نیست Codejock هست :لبخند: دیگه ببخشید من خیلی وقته نبودم ویار کردم یکم بچه ها رو اذیت کنم

من در مورد Codejock چیز زیادی نمیدونم اما در مورد ریچ تکست باکس مخالفم
ریچ در زمانی که کد زیاد باشه نمیتونه درست جواب بده

یعنی درست جواب میده ها ولی خیلی خیلی کند

mehran901
چهارشنبه 20 دی 1391, 10:21 صبح
و مورد دیگه ای مد نظر دارید ؟

Mr'Jamshidy
چهارشنبه 20 دی 1391, 10:30 صبح
آره

شما خودت شروع به نوشتن یک کامپوننت کنی
این بهترین گزینه هست

البته من بعد ها شاید یک همچین کاری کردم اما الان اصلا وقت ندارم