PDA

View Full Version : سوال: مشکل با پروِه مدرسه

vahidth
یک شنبه 01 بهمن 1391, 09:34 صبح
سلام
دوستان من میخوام برنامه مدرسه رو بنویسم فقط یه مشکلی که دارم اینه
فرض کنید ما 300 تا دانش آموز ثبت کردیم حالا چطوری برای هر دانش آموز اطلاعات درس ها رو بدیم مثلا میخوایم نمرات ترم اول رو به کارنامه بفرستیم و در ترم دوم هم نمرات ترم دوم رو به کارنامه بفرستیم که هم نمرات ترم یک و نمرات ترم دو رو نمایش بده چطوری در دیتاگرید این کارو انجام بدیم

sgn2006
یک شنبه 01 بهمن 1391, 10:47 صبح
سلام
سوالت یه کم گنگ یعنی چی نمرات ترم اول رو به کارنامه بفرستم؟
شما یکسری اطلاعات دانش آموز داری که می خوای یکسری کد درس همراه با نمره و کد ترم بریزی توی دیتا بیس . اگر ماجرا رو درست فهمیده باشم
با دستور union می تونی اطلاعات ترم 1 و 2 رو کنار هم ببینی و توی دیتا گرید بزاری

موفق باشی

vahidth
یک شنبه 01 بهمن 1391, 11:58 صبح
همین کارو میخوام بکنم شما فرض کن اطلاعات یک دانش آموز به این صورته
فارسی 10
ریاضی 5
شیمی 14
فیزیک 7
چطوری اطلاعات رو به این صورت در دیتابیس ذخیره کنم این برای ترم 1 بود
ترم دوم
ریاضی 18
فارسی 6
شیمی 8
و...
و چطوری این اصلاعات رو بازم برای همون دانش آموز ثبت کنم

khokhan
یک شنبه 01 بهمن 1391, 12:08 عصر
همین کارو میخوام بکنم شما فرض کن اطلاعات یک دانش آموز به این صورته
فارسی 10
ریاضی 5
شیمی 14
فیزیک 7
چطوری اطلاعات رو به این صورت در دیتابیس ذخیره کنم این برای ترم 1 بود
ترم دوم
ریاضی 18
فارسی 6
شیمی 8
و...
و چطوری این اصلاعات رو بازم برای همون دانش آموز ثبت کنم

دوست عزیز من یک پروژه مدیریت مدرسه دارم می نویسم ومراحل پایانی کار هستم

اگه خواستی ترکیب دیتابیس ونحوه نرمالسازی اونو برات می زارم

vahidth
یک شنبه 01 بهمن 1391, 12:30 عصر
ممنون ازت داداش
میخوام آموزشش رو بزاری داداش خیلی لازم دارم

khokhan
یک شنبه 01 بهمن 1391, 12:45 عصر
کدوم قسمت رو می خوای اختصاص نمرات یا صدور کارنامه ؟

khokhan
یک شنبه 01 بهمن 1391, 12:52 عصر
من یه بار برنامه رو با اکسس طراحی کردم

ویه بار هم با sql کار کردم
ترکیب جداول در هرد یکسانه
خواستی دیتابیس اکسس رو واسط می فرستم
هر کجا هم خواستی راجع به برنامه هم همکاری می کنیم

تا جایی که در حد سوادم باشی راهنمایتون می کنم

vahidth
یک شنبه 01 بهمن 1391, 13:12 عصر
ممنون ازت داداش
میخوام فقط بگی که چطوری نرم افزار مدرسه رو بسازم با
sql
چند تا فرم براش بسازم ترکیب کلیش رو بگو دیتابیس رو چطوری بسازم چند تا بسازم

khokhan
یک شنبه 01 بهمن 1391, 13:30 عصر
ممنون ازت داداش
میخوام فقط بگی که چطوری نرم افزار مدرسه رو بسازم با
sql
چند تا فرم براش بسازم ترکیب کلیش رو بگو دیتابیس رو چطوری بسازم چند تا بسازم

تصویر فرم اصلی وفرم ثبت نام دانش آموزان رو می زارم

هم نظرت رو بگو وهم اینکه از کجا می خوای شروع کنیم

vahidth
یک شنبه 01 بهمن 1391, 13:31 عصر
عالیه ساختیش داداش فکر کن من مبتدی از اول بسم الله

khokhan
یک شنبه 01 بهمن 1391, 13:40 عصر
ممنون

ساختار برنامه خیلی پیچیده نیست

چون من در طراحی همه جوانب رو در نظر گرفتم بنابراین به چندین بلوک تقسیم شده

بلوک مربوط به ثبت نام
بلوک سازماندهی مدرسه ازجمله تعریف مشخصات مدرسه -مقطع کلاسها و غیره
بلوک دبیرخانه نامه ها -نامه های موعد دار - وآلارم سررسید نامه های موعد دار و جستجوی عناوین نامه ها و غیره

بلوک مربوط به کارنامه ماهانه

بلوک مربوط به کتابخانه

بلوک مربوط به حضور وغیاب دانش آموزان

جمعا 10 بلوک می شه

vahidth
یک شنبه 01 بهمن 1391, 13:51 عصر
یه دیتابیس ساختم و اطلاعات زیر رو توش دادم و ذخیره کردم و فرم اول رو کد نویشی کردم تموم شد
بلوک مربوط به ثبت نام رو نوشتم ( از قبیل نام، نام خانوادگی ، نام پدر ، شماره شناسنامه ، تاریخ تولد ، محل تولد ، تلفن ، ادرس) امکاناتش مثل ( ثبت اطلاعات ، ویرایش اطلاعات ، حذف اطلاعات ،جستجوی اطلاعات،)
این بلوک تموم شد این اولین دیتابیس بود ساختم
--------------------------------------------------------
از اینجا به بد باید چیکار کنم برای سازماندهی باید بازم دیتابیس تعریف کنم چه فیلدهایی؟
از اینجا به بعد کلا نمیدونم چیکار کنم

khokhan
یک شنبه 01 بهمن 1391, 14:07 عصر
خوب حالا
اول باید تکلیف سال تحصیلی و کلاسها وپایه های موجود در مدرسه رو معین کنی وبعد دانش آموزانی را که ثبت نام کردی در پایه ها وکلاسها تقسیم بندی کنی

یعنی تمام دانش آموزان در یک دیتا گرید نشون داده بشن ودانش آموزانی که کلاسبندی می کنی دیگر در اون دیتا گرید نشون داده نشن این قسمت کلاس بندی نامیده می شه

khokhan
یک شنبه 01 بهمن 1391, 14:12 عصر
یعنی یه فرم برای تعریف مشخصات مدرسه وسال تحصیلی وتغیرات اون داشته باشی

ویه فرم برای تعاریف پایه ها و کلاسها داشته باشی

وقتی پایه وکلاسها مشخص شد می تونی دانش آموزانی را که به صورت عمومی وبدون در نظر گرفتن کلاس وپایه ثبت نموده بودی به کلاس وپایه مربوطه اختصاص بدی

khokhan
یک شنبه 01 بهمن 1391, 14:17 عصر
هنگام کلاسبندی در نظر داشته باشین که اطلاعات مربوط به کلاس - پایه- سال و فقط کد دانش دانش آموزی رو در یه جدول جدا گانه ثبت کنی ویه ستون به نام " value " برای نمرات و یک ستون برای نوبت ویه ستون برای کد درس داشته باشه تا بعدا برای ثبت نمرات لازم خواهد شد

vahidth
یک شنبه 01 بهمن 1391, 14:20 عصر
خوب حالا
اول باید تکلیف سال تحصیلی و کلاسها وپایه های موجود در مدرسه رو معین کنی وبعد دانش آموزانی را که ثبت نام کردی در پایه ها وکلاسها تقسیم بندی کنی

یعنی تمام دانش آموزان در یک دیتا گرید نشون داده بشن ودانش آموزانی که کلاسبندی می کنی دیگر در اون دیتا گرید نشون داده نشن این قسمت کلاس بندی نامیده می شه
چطوری این کارو انجام بدم
با کد توضیح بدی خیلی خوب میشه چون با کد یه چیزی ادم میفهمه

khokhan
یک شنبه 01 بهمن 1391, 14:29 عصر
اول از همه توی دیتابیس یه جدول برای ثبت نمرات به ترتیبی که در بالا گفتیم ایجاد می کنی

بعدتوی فرم کلاس بندی یه کوری تعریف می کنی " مبنی براینکه دانش آموزانی را که در جدول ثبت نمرات ستون کلاسشون " null " باشه " رو برات لیست کنه در نتیجه اون دانش آموزانی که وارد کلاس بندی می شن در این لیست نشان داده نمی شن

khokhan
یک شنبه 01 بهمن 1391, 14:37 عصر
خوب توی فرم هم چند تا کمبو باکس می زاری که محتواشون از جداول سال تحصیلی و پایه وکلاس پر می شه
درون دیتا گرید هم یک ستون چک باکس قرار می دی

حالا اون دانش آموزانی که که مثلا در پایه اول کلاس 2 باید ثبت بشن رو تیک می زنی

و در خاتمه دانش آموزانی که تیک خوردن کد دانش آموزی شون

به همراه محتوای درون کمبو باکس کلاس و پایه با یه کوئری جداگانه به جدول ثبت نمرات انتقال می یابند

khokhan
یک شنبه 01 بهمن 1391, 14:48 عصر
بحث سال تحصیلی در اینگونه برنامه ها مانند برنامه های حسابداری که سال مالی در شون تعریف می شه یک بحث جداگانه است وباید روش یه کمی کار کنی

حالا برای این کار روشهای متفاوت زیادی هست که حکایت صد من مثنوی است

danialafshari
یک شنبه 01 بهمن 1391, 15:02 عصر
سلام
دوستان من میخوام برنامه مدرسه رو بنویسم فقط یه مشکلی که دارم اینه
فرض کنید ما 300 تا دانش آموز ثبت کردیم حالا چطوری برای هر دانش آموز اطلاعات درس ها رو بدیم مثلا میخوایم نمرات ترم اول رو به کارنامه بفرستیم و در ترم دوم هم نمرات ترم دوم رو به کارنامه بفرستیم که هم نمرات ترم یک و نمرات ترم دو رو نمایش بده چطوری در دیتاگرید این کارو انجام بدیم

سلام
مشکل شما در طراحی بانک است
یکی از فیلد های بانک میشه ترم و ترم در اون ثبت میشه و شما توسط Select می تونی اطلاعات هر ترم و هر دانش آموز رو بدست بیاری
به حدول دانش آموز - درس و... نیاز داری
کل تمرکزتون رو باید بزارید روی طراحی مناسب بانک اطلاعاتی
موفق باشی

khokhan
یک شنبه 01 بهمن 1391, 15:05 عصر
سلام
یکی از فیلد های بانک میشه ترم و ترم در اون ثبت میشه و شما توسط Select می تونی اطلاعات هر ترم و هر دانش آموز رو بدست بیاری
موفق باشی
توی مدارس راهنمایی که بحث ترم نیست اون وقت تکلیف چیه ؟

khokhan
یک شنبه 01 بهمن 1391, 15:08 عصر
سلام
موفق باشی
اگه قرار باشه برنامه فقط برای مقطع دبیرستان باشه من هم با گفته دوست بسیار محترم آقای افشاری موافقم اما اگه قرار باشه برنامه جنبه کاربردی در تمام مقاطع روداشته باشه اینطوری مشکل ساز می شه ؟

vahidth
یک شنبه 01 بهمن 1391, 15:20 عصر
شما پروِه مدرسه رو بساز و اینجا هم قرار بده تامشکلم حل بشه

danialafshari
یک شنبه 01 بهمن 1391, 16:08 عصر
سلام دوست عزیز

توی مدارس راهنمایی که بحث ترم نیست اون وقت تکلیف چیه ؟
منظورم همون نوبت هست

اگه قرار باشه برنامه فقط برای مقطع دبیرستان باشه من هم با گفته دوست بسیار محترم آقای افشاری موافقم اما اگه قرار باشه برنامه جنبه کاربردی در تمام مقاطع روداشته باشه اینطوری مشکل ساز می شه ؟
برنامه بهتره همه منظوره باشه
الان کلاس ششم اضافه شده و درس های ابتدایی هم توصیفی شدن حالا نمیدونم روی راهنمایی اجرا میشه یا نه ... و این مسئله نیاز به تحقیق از مراجع آموزش و پرورش داره بهتره اول تحقیق کنید و خودسرانه وقتتون رو روی قسمت های حذف شده توسط آموزش و پرورش تلف نکنید

شما پروِه مدرسه رو بساز و اینجا هم قرار بده تامشکلم حل بشه
ایشون پروژه رو می سازن ولی فکر نمی کنم Open Source باشه !
ببخشید وقتی که ایشون بسازن کار شما به عنوان برنامه نویس چی میشه؟

موفق باشید

vahidth
یک شنبه 01 بهمن 1391, 16:27 عصر
من نمیگم داداش کلا سورس رو بده به من من گفتم بساز یکم دربارش توضیح بده
که چطوری میتونم اطلاعات1 دانش آموز رو مثل نمرات درس مثل ریاضی فیزیک و ... رو تو دیتاگرید بریزم و در ترم دوم اطلاعات دوباره نمرات همون دانش آموز رو دوباره تو دیتا گرید بریزم که چطوری اطلاعات ترم یک و ترم دو رو باهم نمایش بدم فقط اینو میخوام توضیح بدین عزیز
من اشتباهی به جای اینکه بگم پروِژه رو بساز و یکم توضیح بده گفتم شما پروِه مدرسه رو بساز و اینجا هم قرار بده تامشکلم حل بشه من عذر میخوام
در ضمن اگه تاپیک صفحه قبل رو دیده باشین من گفتم که با کد توضیح بده

danialafshari
یک شنبه 01 بهمن 1391, 16:53 عصر
سلام دوست عزیز

کل این برنامه بر می گرده به طراحی مناسب بانک
استادی داشتیم که می گفت که اگر شما یک بانک درست طراحی کنید 30% از برنامه رو انجام دادید
بانک که طراحی شد باقیش مثل دفتر تلفنه و Add - Delete - Update - Edit

موفق باشی

khokhan
یک شنبه 01 بهمن 1391, 17:22 عصر
سلام دوست عزیز

کل این برنامه بر می گرده به طراحی مناسب بانک
استادی داشتیم که می گفت که اگر شما یک بانک درست طراحی کنید 30% از برنامه رو انجام دادید
بانک که طراحی شد باقیش مثل دفتر تلفنه و Add - Delete - Update - Edit

موفق باشی

حق با شماست آقای افشاری

اما بنده هم به عنوان یکی از دبیران همین مدارس که 23 سال با همین برنامه ها سرو کار داشتم وتا حالا چندین برنامه در این زمینه طراحی کردم

فکر می کنم اینطوری بهتر بشه نتیجه گرفت البته شاید هم اشتباه باشه

در هر صورت نظر شما قابل احترامه و بنده هم روش فکر می کنم

شاد باشین

vahidth
جمعه 13 بهمن 1391, 12:58 عصر
کسی میتونه بگه چطوری پروژه مدرسه رو بسازم

vahidth
شنبه 14 بهمن 1391, 17:43 عصر
دوستان راهنمایی کنید که چطوری دیتابیس رو بسازم ممنون چندذ تا جدول چند تا فیلدو...

danialafshari
شنبه 14 بهمن 1391, 19:41 عصر
دوستان راهنمایی کنید که چطوری دیتابیس رو بسازم ممنون چندذ تا جدول چند تا فیلدو...

باید بری یه مدرسه اطلاعات جمع آوری کنی که اولین قدم ساخت نرم افزاره
کسی بهت میتونه بگه چند تا جدول و فیلد می خواد که ساخته باشه خب اینطور برنامه ها شبیه هم میشه، لزوم ساخت دوباره چیه؟
در غیر اینصورت یا کسی نمیگه یا اگه هم بگه تقریبیه و ...

veniz2008
شنبه 14 بهمن 1391, 21:59 عصر
کسی میتونه بگه چطوری پروژه مدرسه رو بسازم

سلام. فرض بگیر که من از اول تا آخرش رو برات بگم، این مدل توضیح دادن هیچ دردی رو از شما دوا نمیکنه. چون شما این وسط هیچ نقشی رو ایفا نمیکنی، لقمه آماده میخوای داداش من.
مورد بعدی که وجود داره اینه که یه تازه کار (کوچولو) نباید لقمه بزرگ برداره چون گیر میکنه تو گلوش (داداش هنگ میکنی، احساس ناامیدی بهت دست میده و آخرش فکر میکنی که واسه برنامه نویسی ساخته نشدی، واسه همین ولش میکنی میری دنبال یه چیز دیگه).
از یه پروژه ساده تر شروع کن، این پروژه ای که شما برداشتی حداقل 35 تا جدول داره.(البته 35 تا جدول یه عدد نسبی هست، بعضی پروژه ها بالای 700 تا جدول دارن ولی واسه شما این تعداد زیاده). پیدا کردن روابط بین این جداول برای شما سخته (چون تازه کار هستید). منم یه روزی مثل شما بودم، از برنام های کوچیک شروع کردم . اگه از من بپرسید تحلیل دیتابیس یا کدنویسی #C ، بدون معطلی به شما میگم حرف اول رو تحلیل درست دیتابیس میزنه. تحلیل صحیح و درست مثل یه نقشه صحیح هست. خیالت راحته که مقصد رو گم نمیکنی ولی اگه تحلیلت درست نباشه وسط کار همش مجبور میشی به دیتابیس و جداولت دست بزنی و این یعنی مصیبت. جدی میگم عزیز.
حرف آخر : یه پروژه ساده تر انتخاب کن و سعی کن تمام اصول رو در قالب همون پروژه یاد بگیری. پروژه های بزرگ همون پروژه های کوچیک هستن فقط گسترده تر شدن. اصول همون اصوله. با پروژه های کوچیک قاعده بازی رو یاد بگیر.
موفق باشی دوست من.

vahidth
شنبه 14 بهمن 1391, 22:48 عصر
اره داداش ولی من پروژه اولم همون دفترچه تلفن بود که ساختم ولی الان خواستم یه کمک بگیرم حرف شما رو قبول دارم دوست من ولی همیشه که نباید در همون سطح مبتدی بمونی یکم کمک میگیری بعد با مشکلات کنار میای و یه برنامه رو میسازی
ممنون

alias136790
شنبه 14 بهمن 1391, 23:20 عصر
مثلا جدول نمره تو دیتابیس :
کد دانش آموز،کد درس، نمره ترم اول،نمره ترم دوم
این ساده ترین موردش هست، و بستگی داره شما چه جدولها و فیلد هایی تو دیتابیس دارین، و میخواین چه اطلاعاتی رو نشون بدین.

danialafshari
یک شنبه 15 بهمن 1391, 02:34 صبح
سلام

همیشه که نباید در همون سطح مبتدی بمونی یکم کمک میگیری بعد با مشکلات کنار میای و یه برنامه رو میسازی
دوست عزیز اینجا کسی نگفت که در سطح مبتدی بمونید ولی همون دفتر تلفن رو پیشرفته کنید ! 2 جدوله کنید ذخیره عکس بزارید مثلا و دیتابیسش رو نرمال سازی کنید ولی این برنامه ی شما هم سنگینه شاید رقم جدول هاش 2 رقمی بشه و محاسبات هم داره. غیر اینه؟ مثلا محاسبه ی شهریه در مدارس غیر انتفاعی و دروس و...
یا حداقل یک برنامه ای بنویسید که دو جدول نیاز داشته باشه
فکر نکنید که مثل 1 جدوله که راحت add - delete - update بشه. وقتی Relation میشه تازه داستان شروع میشه
2 جئوله یاد بگیری خیلی از مشکلاتت برطرف میشه
از ما گفتن بود... صلاح مملکت خویش را خسروان دانند
موفق باشی

Alireza.imani
دوشنبه 16 بهمن 1391, 19:48 عصر
بانک اطلاعاتیتون اکسسه؟

vahidth
دوشنبه 16 بهمن 1391, 20:55 عصر
میخوام با sql بسازم داداش گلم