PDA

View Full Version : سوال: روش هاي توسعه نرم افزار

miimii
یک شنبه 15 بهمن 1391, 16:27 عصر
با سلام
من راجع به متدهاي توسعه نرم افزار کلي مطلب مطالعه کردم ولي هرچه جلوتر مي روم گيج تر مي شوم!!!!!!. لطفاً در اين مورد مرا راهنمايي کنيد. دسته بندي هاي متفاوتي را که از منابع متفاوت خواندم به صورت شماره برداشت در زير آورده ام. کدام دسته بندي صحيح است؟

برداشت اول: متدهاي توسعه نرم افزار : ساخت يافته (Structured) مثال SSADM - شي گرا (Object Oriented) - جزء گرا (Compnent Oriented)

برداشت دوم: متدهاي توسعه نرم افزار: خطي (Linear) - تکرار پذير (Itterative) - ترکيبي (Linear + Itterative)

برداشت سوم: متدهاي توسعه نرم افزار: فرآيند گرا (Process Oriented) - شي گرا (Object Oriented) - داده گرا (ِData Oriented)

برداشت چهارم: متدهاي توسعه نرم افزار: روش هاي سنتي و کلاسيک - روش توسعه چابک (AUP) - روش هاي توسعه سنگين (RUP)

برداشت پنجم: متدهاي توسعه نرم افزار: Waterfall - Incremental - RAD - Protyping - Spiral - XP

با تشکر

cups_of_java
شنبه 21 بهمن 1391, 17:47 عصر
با سلام
من راجع به متدهاي توسعه نرم افزار کلي مطلب مطالعه کردم ولي هرچه جلوتر مي روم گيج تر مي شوم!!!!!!. لطفاً در اين مورد مرا راهنمايي کنيد. دسته بندي هاي متفاوتي را که از منابع متفاوت خواندم به صورت شماره برداشت در زير آورده ام. کدام دسته بندي صحيح است؟

برداشت اول: متدهاي توسعه نرم افزار : ساخت يافته (Structured) مثال SSADM - شي گرا (Object Oriented) - جزء گرا (Compnent Oriented)

برداشت دوم: متدهاي توسعه نرم افزار: خطي (Linear) - تکرار پذير (Itterative) - ترکيبي (Linear + Itterative)

برداشت سوم: متدهاي توسعه نرم افزار: فرآيند گرا (Process Oriented) - شي گرا (Object Oriented) - داده گرا (ِData Oriented)

برداشت چهارم: متدهاي توسعه نرم افزار: روش هاي سنتي و کلاسيک - روش توسعه چابک (AUP) - روش هاي توسعه سنگين (RUP)

برداشت پنجم: متدهاي توسعه نرم افزار: Waterfall - Incremental - RAD - Protyping - Spiral - XP

با تشکر

دوست عزیز، تا حالا نشده یک مفهومی رو از جوانب و ابعاد مختلف بررسی کنید و بسنجید!؟ در مورد متد های توسعه نرم افزار هم همین طور هستش. تمامی برداشت های شما تا حدود زیادی درست هستن. فقط شما نتونستید اون ارتباط منطقی رو پیدا کنید بینشون. اگه دوست دارین بگید من براتون یه توضیجی بنویسم تا براتون روشن شه.

miimii
چهارشنبه 02 اسفند 1391, 12:36 عصر
ممنون از پاسخ شما. شايد الان مشکل اصلي اين باشه که نمي تونم مدل هاي مختلف را توي اين دسته بندي ها قرار بدم.
مثلاً SSADM يک متد ساخت يافته است.
متد Water Fall يک متد خطي است.
متد RUP يک متد Object Oriented است.
متد XP يک متد AUP است.
اما کدوم متد process Oriented است؟
کدوم متد Data Oriented است؟
کدوم متد Component Oriented است؟
اگر شما در جايگذاري متدها در اين دسته بندي ها راهنمايي کنيد ممنون مي شم. در ضمن آيا اين دسته بندي ها صحيح هستند؟ و اينکه من نميدونم در حقيقت بعد بررسي هر کدام از اين دسته بندي ها چه بوده که نتيجه بررسي هر بعد مثلاً يکي از اين دسته بندي ها شده.
با سپاس

cups_of_java
شنبه 26 اسفند 1391, 23:14 عصر
دوست عزیز متدولوژی های ایجاد نرم افزار اصولن شامل یک فرایند هستند که می تونن خصیصه های زیادی رو در بعد های مختلف با هم داشته باشن. شما دنبال این نباش که دسته دسته کنیشون.
ساخت یافته بودن، شی گرا بودن، Process Oriented، Data Oriented و Component Oriented یه جورایی به یه بعد بر میگردن و اونم روشی هست که اون متدولوژی ازش برای ایجاد نرم افزار استفاده می کنه.
خطی بودن، حلزونی بودن، افزایشی بودن و ... به نوع فرایند (پروسه انجام اون فعالیت های داخل متدولوژی) بر می گرده!
بنابر این شما می تونی متدولوژی ای داشته باشی که شی گرا باشه و ساخت یافته بره جلو! و یا شی گرا باشه و افزایشی بره جلو! یه همین ترتیب...
و اینکه خصیصه های متدولوژی های نرم افزاری فقط همین بعد ها نیست. کتاب های زیادی هستن که به شما کمک می کنن در دراز مدت کل این مسائل رو جا بندازین برای خودتون.

ضمنن این رو هم براتون اصلاح کنم که: XP یک روش Agile هست، خود AUP هم یک روش Agile هست.