PDA

View Full Version : سوال: سوال درباره :چه موقع ای از کدنویسی سمت سرور یا کاربر باید استفاده کرد و مراحل طراحی سایت؟

پروگرامنویس
دوشنبه 16 بهمن 1391, 17:20 عصر
سلام
چه موقع باید از کد نویسی سمت سرور استفاده کرد و چه موقع از کدنویسی سمت کاربر!؟
راستش من asp و سی شارپ رو خیلی خوب بلدم(برعکس جاوا و اژاکس) و دارم یه سایت تمرینی درست میکنم ،ولی بعضی وقتی گیج میشم که از جاوا اسکریپت و آژاکس استفاده کنم یا از سی شارپ و ای اس پی(چه از نظر امنیتی چه از نظر سبکی سایت و ...)! می دونم شاید بگید سلیقه ای و قانون خاصی نداره ولی بهرحال از نظر تجربتون بگید تو چه شرایطی باید کدهارو تو چه سمتی نوشت:متفکر:

و اینکه بهتر اول قالب و گرافیک سایت رو درست کرد یا کدنویسی و کلاس نویسی رو انجام داد؟ یا اول بهتر طراحی بخش کنترل پنل رو انجام داد بعد خود سایت رو نوشت یا نه برعکس بهتر؟

ممن.ن میشم راهنمایی کنید

ahmad156
دوشنبه 16 بهمن 1391, 17:56 عصر
دوست عزیز اگه واقعا میخواین اصولی کار کنین به طور خلاصه: ابتدا شما باید با کمک نرم افزارهای مثل Rational Roze تحلیل رو انجام بدین بعد یه قالب برای سایتتون انتخاب کنین و بعد کدنویسی رو شروع کنین
بحث انتخاب برنامه نویسی Client و Server بستگی به شرایط داره.مسلما کاری رو که میتونین سمت Client انجام بدین رو نباید سمت Server انجام داد مثل Validation ها.
بعضی کارها هم که در دو سمت قابل اجرا است مانند Ajax بستگی به هزینه کدنویسی داره.مسلما پیاده سازی Ajax با استفاده از JavaScript در تمام پروژه در Asp.net مقرون به صرفه نیست

پروگرامنویس
دوشنبه 16 بهمن 1391, 18:58 عصر
بحث انتخاب برنامه نویسی Client و Server بستگی به شرایط داره.مسلما کاری رو که میتونین سمت Client انجام بدین رو نباید سمت Server انجام داد مثل Validation ها.

میشه بیشتر توضیح بدید:
اینکه میگید کاری که سمت کلاینت میشه انجام داد بهتره ... چی رو باید در نظر گرفت که به این نتیجه رسید.چیزی مثه validation ها که گفتید خوب مشخصه که سمت کلاینت خیلی بهتره صورت بگیره ولی وقتی کار با پردازش داده میشه یکم گیج کننده میشه !مسلما سمت کلاینت کار کردن از نظر سرعت بهینه تره ولی خوب امنیت هم مهمه که فکر کنم سمت سرور امن تر باشه درسته؟

بعضی کارها هم که در دو سمت قابل اجرا است مانند Ajax بستگی به هزینه کدنویسی داره.مسلما پیاده سازی Ajax با استفاده از JavaScript در تمام پروژه در Asp.net مقرون به صرفه نیست

هزینه کد نویسی چیه؟:خجالت:

بازم از کمکتون سپاس

ahmad156
دوشنبه 16 بهمن 1391, 19:20 عصر
مثلا وقتی میخواهید بررسی کنید فیلدی خالی نباشه 2 روش وجود داره:
1-در Code Behind بررسی کنید که این کار موجب هزینه postback میشه

if(yourTxt.Text==string.Empty)
{}

2-سمت Client با javascript چک کنین که در این روش postback ای اتفاق نمی افته
پس در مواردی همچون بالا منطقی است که از روش 2 استفاده کنیم
ولی بعضی Validation ها هستن که اگر در Code Behind انجام بشه بهتره مانند چک کردن تکراری نبودن نام کاربری گرچه با jquery هم میتونه انجام بشه ولی کار بیشتری رو میبره و یه خرده امنیت اش کمتره(چرا امنیتش کمتره رو نمیدونم:لبخند:)
منظور از هزینه همون زمان کدنویسی ، سرعت اجرا و .. هست