PDA

View Full Version : سوال: شروع مناسب برای یادگیری برنامه نویسی و زبان C و JAVA

ion.ion82
سه شنبه 17 بهمن 1391, 20:25 عصر
با سلام

بنده تحصیلاتی در رشته کامپیوتر ندارم ولی خیلی علاقه دارم که یک زبان برنامه نویسی کاربردی رو یاد بگیرم و با توجه به تحقیقاتی که انجام دادم زبان Java رو انتخاب کردم. بعد از یک برنامه نویس حرفه ای راهنمایی خواستم که به من توصیه کرد ابتدا زبان برنامه نویسی C رو با کتاب جعفرنژاد قمی شروع کنم بعد برم به سمت C++ و Java و همینطور رو به جلو .

حالا بعد از مدتی که حدود 20% این کتاب رو خوندم (و علیرغم اشکالاتی که داره ، باز هم به نظرم کتاب جالبی اومد) میخواستم این سوالات رو بپرسم:

1- آیا روشی که برای شروع انتخاب کردم روش مناسبی هست؟

2- آیا با کتاب خوبی شروع کردم؟ اگر نه، چه کتاب یا کتابهایی برام بهتره؟

3- فرق بین کامپایلرهای مختلف زبان C و انتخاب مناسب اونها رو از کجا متوجه بشم؟

4-سوال بنیادین: Java خوبه؟ چون به نظرم اومد که یاد گرفتن جاوا منو تو یاد گیری زبانهای دیگه خیلی کمک میکنه

این رو هم بگم که با الگوریتم و کلاً با زبانهای برنامه نویسی آشنایی خیلی کمی دارم، ولی علاقه شدیدی به برنامه نویسی دارم.:متفکر:

maktoom
سه شنبه 17 بهمن 1391, 22:09 عصر
سلام
هرقدر که لازمه وقت بگذارید الگوریتم نویسی رو یاد بگیرید.
مثه اینکه تصمیم بگیرید بدون نقشه تهرون رو یاد بگیرید. بعد یه مدت خسته میشید. از ذوق میفتید.
درک درست الگوریتم رو قدم اولتون قرار بدید. الگوریتم های پیشرفته باشه واسه بعدا. فعلا الگوریتم نویسی مقدماتی رو خوب یاد بگیرید.
جاوا زبونیه که مبدع اون میگه بهترین زبانیه واسه کسی که تازه میخواد برنامه نویسی رو شروع کنه. همچنین زبونیه که افراد به سرعت بهش علاقه پیدا می کن و متوجه منطق اون میشن.
نظم خوبی داره. پرکاربرده. محدود به پلتفرم نیست. اگه بین راه تصمیم گرفتید برید سمت اسمارت فون و تبلت و آیفون، با جاوا بیشتر مسیر رو رفتید. همچنین قدرت خوبی در کلاینت و سرور(بخصوص سرور) در دست شماست.
همچنین در جاوا قدرت خیل برنامه نویسان دنیای کد باز رو دارید. تکنولوژی های امروز جاوا رو می تونید سالهای آتی در بسته های شیک و شکیل و به طور دسته بندی شده در دات نت ببینید. در حالی که دات نت کار ها از این تکنولوژی بظاهر نوظهور به شگفت اومدن. همینطور که امروز شاهد ظهور تکنولوژی های دیروز جاوا در دات نت در قالب بسته های جدید تکنولوژی هستیم. شما در جاوا ماکروسافت رو ندارید که به قدرتهای پراکنده دنیای متن باز سروسامون بده. پس... باید بیشتر بگردید. قدرت جستجوی خوبی داشته باشید. دامنه جستجوتون رو بسیار گسترده کنید. و قانع به منابع فارسی زبان هم نباشید. تکنولوژی جاوا فقط یک توسعه دهنده نداره و شما باید بدونید واسه هرکدوم به سراغ کدوم منبع برید. و در نهایت باعث میشه انتخاب های هوشمندانه تری انجام بدید. جاوا ماله کسیه که حوصله کار و تحقیق داره. کسی که حوصله ساختن و اصولی ساختن رو داره. اگه ندارید تمامی موارد فوق معایب جاوا هستن.
زبان سی برنامه نویس تربیت میکنه. اما جعفرنژاد میرزا بنویس(علیرغم احترامی که باید به تلاش ایشون گذاشت). پیشنهاد من به شما تجربه کردن منابع بین المللی حتی با ترجمه های فارسیه. لااقل با سبک برنامه نویسی یک برنامه نویس متبحر هم آشنا میشید.
درضمن شما پروسه ای رو شروع کردید که ممکنه وقت زیادی ازتون بگیره. پس طبق یک زمانبندی و برنامه مناسب پیش برید. توقع اینکه ظرف دو سه ماه اینکارا رو بکنید چیزی نیست که با واقعیت متناسب باشه.
صرفا نظر شخصی بنده بود.
موفق باشید./

hadi0x7c7
چهارشنبه 18 بهمن 1391, 16:57 عصر
جواب سوال دوم:
شما این کتاب http://greenteapress.com/thinkcpp/thinkCScpp.pdf (http://greenteapress.com/thinkcpp/thinkCScpp.pdf)
البته به زبان اصلی ! رو بخون , قدم اولتو خوب برداشتی. بقیشم خودتون میفهمید.