PDA

View Full Version : راه حل قطعی برخورد با خطای Cannot find one or more component. please reinstall the application

Programmer 1
سه شنبه 17 بهمن 1391, 23:10 عصر
سلام ،

بعد از 48 ساعت صرف وقت و انرژی بالاخره راه حل برخورد با یکی از خطاهای بسیار گنگ SQL SERVER رو پیدا کردم (این رو کسی میتونه درک کنه که بعد از کلی جستجو در اینترنت و بعد از کلی کلنجار رفتن با روشهای مختلف تازه این تاپیک رو پیدا کرده )، اگه در هنگام باز کردن هر کدام از ابزارهای SQL SERVER مخصوصا SSMS یا همون SQL Server Mnagment Studio با خطای زیر مواجه شدید :

Cannot find one or more component. please reinstall the application.
جای هیچ گونه نگرانی نداره چون در 99 درصد موارد کارتون به نصب مجدد ویندوز خواهد کشید!.
خب و اما ادامه ماجرا:

سیستمی که من در اون با این خطا مواجه شدم دارای مشخصات زیر است :
ویندوز 8 پروفشنال نسخه 64 بیتی
حداقل نیازمندی های سخت افزاری مورد نیاز برای نصب SQL Server 2012 و VS 2012 نیز رعایت شده است (در واقع بیشتر از نیاز مطلوب این نرم افزارها سیستم قدرت دارد).

شرایط قبل از وقوع خطا :
قبل از اینکه این خطا صادر بشه ، من از Visual Studio 2010 و Sql Server 2012 استفاده می کردم و هر دو به درستی کار میکردند و هیچ مشکلی وجود نداشت. داستان از زمانی شروع شد که من VS 2010 رو Uninstall کردم و VS 2012 رو نصب کردم ، زمانی که این رو نصب کردم VS 2012 درست اجرا میشد ولی به محض باز کردن Sql Server Management Studo خطای ذکر شده صادر میشد.

فرضیات احتمالی مشکل و اقدامات انجام شده :
شاید باید Sql ، تعمیر بشه؟ خیر Repair شد ولی جواب نداد.
شاید مشکل از ترتیب نصب این دو باشه؟ خیر ، هر دو نوع توالی نصب اجرا شد ولی هیچ کدام جواب نداد باز هم خطا صادر میشد ، ابتدا Vs و بعد Sql و بالاعکس.
شاید این دو برنامه با هم سازگاری ندارند؟ خیر ، در ویندوز 7 تست شد مشکلی نبود.

راه حل نهایی رفع مشکل:
بنده تمامی راه های ممکن رو رفتم و در نهایت ویندوز 8 رو از دوباره نصب کردم و ابتدا SQL 2012 رو نصب کردم و بعد از اون VS 2012 و هیچ مشکل و تداخلی مشاهده نشد.

دلایل احتمالی:
درست پاک نشدن VS2010 و SQL 2012 ، دوستان در هنگام پاک کردن هر کدام از این دو قول! اگه از روش معمولی استفاده کنید یعنی از همون ابزار حذف ویندوز قادر نخواهید بود ردپای این برنامه ها رو به طور کامل پاک کنید ، من خودم از نرم افزارهای Uninstaller استفاده کردم ولی باز هم انگار ردپاهایی در ویندوز وجود داشت که باز هم خطا داده میشد و ناچار به نصب مجدد ویندوز شدم.

به نظر من هر چی باشه مشکل از نسخه های مختلف دات نت در هنگام نصبه ، چون SQL Server به نسخه 4 دات نت گیر میداد در حالی که در سیستم نصب بود ، تنها چیزی که امتحان نکردم این بود که تمامی نسخه های دات نت فریم ورک رو به صورت کامل حذف کنم و دوباره نصب رو تکرار می کردم شاید مشکل حل میشد.

در هر حال دوستان اگه با این تست انجام نشده آخر هم نتیجه نگرفتید مستقیم ویندوز رو نصب مجدد کنید خیال خودتون رو راحت کنید.

تجربیات مفید:
قبل از نصب چنین برنامه های پرمکافاتی که با نصبشون کلی فایل و تنظیمات تو رجیستری و هزار و یک جای دیگه رها میکنند ابتدا یک ایمیج از وضعیت سیستم بگیرید (توصیه میشه از برنامه Rollback rx استفاده کنید، فوق العاده است!) و اگه بعد از نصب برنامه مشکلی پیش اومد راحت بتونید به وضعیت مناسب گذشته برگردید ، به ابزار بی دفاع Restor point ویندوز هم قانع نباشید که به جز به هم ریختن تنظیمات و خراب رو خرابتر نکردن هنر دیگه ای نداره و همچنین کاربرای جدید ویندوز 8 هم خیلی به Reset یا Refresh ویندوز 8 دلخوش نباشند که در موقع نیاز ممکنه کار نکنه (برای من که کار نکرد! در جریان باشید).

خلاصه :
اگه با این خطا مواجه شدید :
1- با نرم افزارهای Uninstaller ، هم Vs و هم SQL و هم تمامی نسخه های دات نت فریم ورک رو پاک کنید به همراه ردپاهای مختلفشون.

2-ویندوز رو Reset کنید (قابل کاربران ویندوز 8 : حتما ریست کنید ، Shutdown کافی نیست )

3-ابتدا SQL رو نصب کنید و SQL SERVER Management Studio رو اجرا کنید اگه خطایی نداد که ویژوال استودیو رو هم نصب کنید در غیر این صورت به مرحله چهارم بروید.

4- ویندوز رو نصب مجدد کنید و ایتدا SQL و بعد VS رو نصب کنید.

دقت کنید قبل از نصب هر کدوم از این برنامه ها ابتدا یک ایمیج با Rollback rx بگیرید و سپس ادامه بدید.

اگه موضوع مفید بود یک تشکر کافیه.
با سپاس/.

ordebehesht
سه شنبه 17 بهمن 1391, 23:26 عصر
حالا به کار من ایراد میگیرن خوشحال شدم درست شد