PDA

View Full Version : سیستم فایل در arm

yassersajjadi
دوشنبه 23 بهمن 1391, 15:34 عصر
سلام به همه دوستان
یه دو سه هفته ای هست دارم در مورد سیستم فایل arm اطلاعات جمع میکنم ولی نمیفهمم چطوری باید یک block یا sector رو از mmc/sd یا هر چیز دیگه ای خوند ، اگه کسی اطلاعاتی در این مورد داره بگه ممنون میشم

pswin.pooya
دوشنبه 23 بهمن 1391, 20:09 عصر
سلام
توی مرحله اول که سیستم فایل به سیستم عامل ربط داره و یا نحوه ذخیره شدن دیتا روی رسانه. فرقی نمی کنه که برای ARM باشه یا AVR و حتی x86 . این در مورد MMC هم صادقه

yassersajjadi
سه شنبه 24 بهمن 1391, 01:51 صبح
فرمایش شما کاملا متین ، ولی یه چیزی منو گیج میکنه
وقتی برای arm یه کرنل رو طراحی میکنی نیازی به multiboot نداری ، خوب یعنی نمیشه استفاده کرد تا اونجایی که من اطلاع دارم ، حالابدون مولتی بوت من چطوری باید محل حافظه مورد نظرمو پیدا کنم
من توی سایت arm یه گشت کامل زدم اونجا اومده آدرس ها رو از قبل طبقه بندی کرده ، و همه چیزای لازمو داده ولی متاسفانه من که هر چی سعی میکنم نمیتونم ارتباطی برقرار کنم
واسه بقیه آدرس ها کاملا صحت داره ، یعنی برای وقفه ها ، کیبرد ، تاچ ، UART و mmu و کنترل کننده ها و ...
اما نمیشه با حافظه های خارجی ارتباط برقرار کرد ؟؟؟!!!!

yassersajjadi
سه شنبه 24 بهمن 1391, 02:07 صبح
این هم منبع مورد استفاده برنامه نویس ها ، که من دارم ازش استفاده میکنم ، اگه دوستان تمایل داشتن یه نگاهی ضرر نداره
http://infocenter.arm.com/help/index.jsp?topic=/com.arm.doc.dui0224i/Bbajdjeg.html

pswin.pooya
سه شنبه 24 بهمن 1391, 23:19 عصر
اگر اشتبا نکنم و اگر همه آرم ها نباشه قسمت بزرگی از اونها از معماری هاروارد استفاده میکینن. خب توی این معماری حافظه کد از حافظه اصلی جداست. یعنی شما می تونید کد استارت آپ را در حافظه کد قرار بدید و اجرا بشه ( حتی کد خود هسته رو ). این مساله مثل این میمونه که توی معماری ها ون نمون (فکر کنم اسمش این بود‌) مثل کامپیوترهای رومیزی معمولی سیستم عامل رو حافظه اصلی باشه شما فقط اون رو از یه آدرس اجرا کنید. مثلا دیگه نیازی به خیلی از مراحل بوت مثل بارگذاری از دیسک نیست. نکته مهمتر اینه که معمولا این اینترفبی ها از طریق سخت افزار کنترل میشن و نرم افزار.

من مدت کمی هست که دارم در مورد معماری آرم تحقیق می کنم. این معماری مزایای زیادی رو داره و واقعا طراحی بی نظیری داره. البته خالی از اشکال نیست و صد درصد موردهایی وجود داره که نمی شه فرکانس اون رو در حد فرکانس معماری های معمول بازار مثل x86 رسوند. البته به سرعت تکنولوژی آرم داره ‍یشرفت میکنه اما یادمون باشه که هنوز نتونسته به تکنولوژهای چند سال پیش شرکتهای مثل اینل و یا AMD برسه

وقتی برای arm یه کرنل رو طراحی میکنی نیازی به multiboot نداری
مولتی بوت یه استاندارد برای بوت هست شما در حقیقت در این استاندارد باید مواردی از جمله ارسال یه ساختار خاص به هسته رو رعایت کنید. مهم نیست که هسته چه شکلی و از روی چه چیزی بوت میشه

yassersajjadi
چهارشنبه 25 بهمن 1391, 00:08 صبح
ممنون دوست عزیز از کمک های خوبتون
با این وجود من باید بتونم از مولتی بوت استفاده کنم