PDA

View Full Version : استفاده از VB در میکرو کنترلها

مژگان بهرامی
شنبه 22 بهمن 1384, 12:03 عصر
با سلام

آیا در صورت استفاده از VB ، کامپایلری وجود دارد که بتوان برنامه را روی میکرو کنترلر ریخت .

با تشکر

mehranFX
شنبه 22 بهمن 1384, 12:07 عصر
با سلام

آیا در صورت استفاده از VB ، کامپایلری وجود دارد که بتوان برنامه را روی میکرو کنترلر ریخت .

با تشکر کامپایلری به نام BASCOM وجود دارد برای تبدیل زبان بیسیک به اسمبلی میکروکنترلر های AVR در گوگوووووووووووووووووول یه جستجو بکن پیداش می کنی

مژگان بهرامی
شنبه 22 بهمن 1384, 12:10 عصر
از جوابتون متشکرم

R_BABAZADEH
شنبه 22 بهمن 1384, 23:50 عصر
بهترین برای avr کامپایلر bascom است

بابک زواری
یک شنبه 23 بهمن 1384, 01:10 صبح
آیا وقتی این کد تبدیل شد بهینه هست ؛ یعنی معادل کدی است که اگر همین کار را مختص AVR مینویشتیم تقریبا همین میشد ؟
در ضمن مبدل برای 8051 هم وجود داره ؟

ehsan_electronic
یک شنبه 23 بهمن 1384, 14:04 عصر
سلام،نرم افزارهایی مانند bascom,codevision,avr stdio,franklin,keil ,.... فقط جهت کامپایل برنامه و ساختن فایل hex استفاده می شوند. ( کامپیلرهای غیر از زبان اسمبلی میکرو ابتدا برنامه را به اسمبلی تبدیل کرده و سپس hex ایجاد می کنند)
برای پروگرام کردن میکروکنترلرها باید فرمت پروگرام را ایجاد کنید که این فرمت در کاتالوگ همه میکروها موجود است و معمولا هر شرکت سازنده از یک فرمت پیروی می کند.در AVR و AT89SXX
معولا از ISP Programing استفاده می شود.
وظیفه دستگاه پروگرامر خواندن فایل hex و انتقال آن از طریق پورت سریال یا موازی را دارد.
در STK200 با پورت موازی و بافر کردن و STK300 به بعد با پورت سریال و یک میکرو واسط این کار انجام می شود.
شما با نوشتن برنامه برای انتقال اطلاعات و طراحی سخت افزار لازم برای آماده سازی اطلاعات
با هر زبان برنامه نویسی می تونید پروگرامر بسازید.

jk
دوشنبه 24 بهمن 1384, 16:20 عصر
حجم برنامه ایجاد شده در فرمت هگز توسط این برنامه ها در مقایسه با برنامه اسمبلی خیلی بیشتر است

نظر دوستان در این مورد چیست

spartan2
سه شنبه 25 بهمن 1384, 07:20 صبح
فقط Code vision
در ضمن نوشتن برنا مه های سنگین با اسمبلی به نظر من یه کم احمقانس مگر در موارد خاص چونکه کد هگز تولید شده صددرصد بهتر است از ان چیزی که تو نوشته ای و اگه می تونی کد ضرب دو تا عدد فلوت رو به صورت اسمبلی بنویس

ehsan_electronic
سه شنبه 25 بهمن 1384, 08:41 صبح
سلام،به طور یقین برنامه در زبان اسمبلی دارای قدرت و سرعت بیشتر و همچنین حجم کمتری هست. بطور مثال توابع موجود در Bascom , codevision در مورد character lcd, graphic lcd,
keyboard, lcd touch screen و .... وحتی توابع ریاضی را من خودم امتحان کرده ام در این دو کامپیلر دارای حجم زیاد و سرعت کمتر نسبت به اسمبلی هستند. تنها تفاوت با اسمبلی زحمت برنامه نویسی خیلی کمتر می شود.تحت هر شرایطی برنامه به اسمبلی تبدیل میشه و سپس hex ایجاد می شود.در اسمبلی بیش از همه ابتکار و حوصله مهمه!!!

R_BABAZADEH
سه شنبه 25 بهمن 1384, 20:43 عصر
ولی به نظر من bascom خیلی بهتر از codvision است به دلیل زیر
1- از زبان ساده و روان بیسیک استفاده می کند
2-نیازی به ; در اخر هر خط نیست
3-دارای توابع امکانات ( مانند سیمولاتور قدرتمند و ...)و ستورات کامل و قدرتمند است
4-برای lcd می توان هر وقت و هر کجا از برنامه تنظیمات رو عوض کرد
5- می توان چند lcd و حافظه رو به صورت باس برروی یک پورت بست
6- وخیلی امکانات دیگر که اگه دوست داشتید براتون بگم

R_BABAZADEH
سه شنبه 25 بهمن 1384, 20:46 عصر
در ضمن باید بگم که اسمبلی بسیار ایده ال است ولی می توان از زبانهای سطح بالا در میکرو های سزعت بالا مانند avr به راحتی استفاده کرد ولی زبانهای سطح بالا برای میکرو هایی مانند 8051 اصلا کارایی ندارند

بابک زواری
سه شنبه 25 بهمن 1384, 22:28 عصر
سلام،به طور یقین برنامه در زبان اسمبلی دارای قدرت و سرعت بیشتر و همچنین حجم کمتری هست. بطور مثال توابع موجود در Bascom , codevision در مورد character lcd, graphic lcd, keyboard, lcd touch screen و .... وحتی توابع ریاضی را من خودم امتحان کرده ام در این دو کامپیلر دارای حجم زیاد و سرعت کمتر نسبت به اسمبلی هستند. تنها تفاوت با اسمبلی زحمت برنامه نویسی خیلی کمتر می شود.تحت هر شرایطی برنامه به اسمبلی تبدیل میشه و سپس hex ایجاد می شود.در اسمبلی بیش از همه ابتکار و حوصله مهمه!!!

آیا این حجم زیاد و سرعت کم اونقدر هست که باعث بشه یک نفر سراغش نره ؛ یا قابل چشم پوشی هست .
و اینکه آیا بهینه سازی برای اینکار وجود داره

ehsan_electronic
چهارشنبه 26 بهمن 1384, 08:51 صبح
بطور مثال در مورد lcd touch screen با codevision که امتحان کردم کاملا این عیب ها نمایان بود ولی درcharacter lcd به چشم نمیاد.
در توابع ریاضی هم sin و cos که من نوشتم حجم کمتری و سرعت بالاتری داشت.

R_BABAZADEH
چهارشنبه 26 بهمن 1384, 09:04 صبح
بسته به کارتون داره
به طور مثال در شرکت ما plc های طراحی شده رو با avr و زبان basic می سازیم و برای قلبه به مشکل سرعت از کریستال بالا استفاده می کنیم