PDA

View Full Version : سوال: راهنمایی برای ساخت نرم افزار HIS بیمارستان

NasimBamdad
پنج شنبه 26 بهمن 1391, 17:43 عصر
سلام و خسته نباشید خدمت برنامه نویسان عزیز

در حال حاضر من نرم افزار شبه HIS رو برای یک مرکز جراحی محدود طراحی کردم.عملا قسمت هایی که در بیمارستان صورت می گیره ، مثل اتاق عمل و پرستاری و پزیرش و .. رو داره

اما قسمت های هست مثل نوار نگاری ها ( CT-SCAN , MRI , و ... ) . آزمایشگاه - داروخانه و انبار دارو و شیمی درمانی ، اورژانس و درمانگاه و...... و مساعل حسابداری و مالی بیمارستان این ها در مرکز جراحی موجود نیست و منم در مرکز جراحی فعلی که کار می کنم نمی توانم داشته باشم و کار رو یاد بگیرم

از این رو بازم هم مثل همیشه دست به دامن این سایت و سایر برنامه نویسان شدم که بپرسم ، چه طوری میشه فهمید این قسمت ها چه طوری کار می کنند که نرم افزارش را طراحی کرد

از عزیزانی که مایل به این همکاری هستند خوشحال میشم یک پروژه خیلی خوب راه انداخت

BehinAfzar
پنج شنبه 26 بهمن 1391, 19:24 عصر
سلام
نمیتونی از خود این واحدها بپرسی؟
من معمولا برای پروژه هام اگه شده ساعت ها در محلی که قراره برنامه پیاده بشه می نشینم و با روال کاری شون آشنا میشم
موفق باشید

NasimBamdad
شنبه 28 بهمن 1391, 11:59 صبح
دقیقا . من الان وقتی نرم افزار مرکز جراحی رو ساختم در محل قرار گرفتم و سوالاتم رو پرسیدم

اما بیمارستان آشنا ندارم که بذارند فعالیت کنم . خواستم ببینم کسی هست که مراحل رو بلد باشه ؟

NasimBamdad
یک شنبه 29 بهمن 1391, 11:35 صبح
مثلا نرم افزار DEMO نمی شناسید که ازش نگاه کرد ، و حدودی طراحی های لازم رو انجام داد ؟

یا کسی در قبال پرداخت هزینه این ها رو توضیح بده ؟

sgn2006
یک شنبه 29 بهمن 1391, 12:49 عصر
سلام
من مدتی در بیمارستان پشتیبانی نرم افزار HIS می کردم
دقیقا چی می خوای بدونی شاید بتونم کمکت کنم...

NasimBamdad
دوشنبه 30 بهمن 1391, 11:31 صبح
سلام
من مدتی در بیمارستان پشتیبانی نرم افزار HIS می کردم
دقیقا چی می خوای بدونی شاید بتونم کمکت کنم...

می خواهم از تمامی مراحلش اطلاع پیدا کنم . مثلا یک بیمار که برای اورژانس میاد چی کار می کنه ؟ چی در نرم افزار بایت ثبت بشه . در آزمایشگاه چی ثبت میشه . انبار داری
درمانگاه و .... از ریز اطلاعاتش خبر داشته باشم

sgn2006
دوشنبه 30 بهمن 1391, 11:50 صبح
سلام

در بیمارستان 3 نوع پذیرش داریم
1- سرپایی (مثل درمانگاه ، رادیو لوژی ، سونو و... همان روز کار بیمار انجام می شه )
2- بستری (بیمارهای بستری در بخش)
3- سرپایی اورژانس (بیمارهایی که در صرفا مخصوص اورژانس اگر زیر 6 ساعت کار بیما به اتمام برسد اصطلاحا می گن بیمار سرپایی بوده و اگر بیمار بیشتر از 6 ساعت باشد می گویند بیمار بستری در اورزانس بوده است)

مورد 3 بسیار حساس است چون در بحث مالی بیماری که زیر 6 ساعت(سرپایی) کاری انجام می دهد مبلغ آن با بالای 6 ساعت (بستری) متفاوت است و اگر بخواهید بیمه را در آن دخیل کنید که دیگه واویلاست :کف: هر بیمه استثنائات خودش را دارد و با بقیه بیمه ها متفاوت است.

در اورژانس بیمار قبل از پذیرش باید تریاژ شود یعنی قبل از اینکه وارد اوژانس شود یک پرستار به سراغ بیمار آمده و از علائم بیمار یکسری اطلاعات اولیه در مورد بیماری او بدست می آورد و تمام این اطلاعات باید در سیستم ثبت شود و از نظر وزارت بهداشت این قسمت مهمترین قسمت اورژانس است به عنوان مثال بیمار وارد می شود و معمولا سوالات به این شکل است : بیمار تصادفی است ؟ بیمار با چه وسیله ای آمد است (اورژانس 115 ، با پای خودش و ...) ؟ علائم اولیه بیمار فشار خون و ساعت ورود به تریاژ ....
بعد بیمار باید ویزیت شود (همان پذیرشی که تریاژ اطلاعات آن را وارد کرده ویزیت ثبت می شود)
اگر بیمار احتیاج به خدمت دیگری نیز داشت باز هم در همان پذیرش ثبت می شود...
در انتها بیمار به قسمت ترخیص اورژانس رفته برای تسفیه حساب ، در اینجا نرم افزار باید تشخیص دهد که بیمار زیر 6 ساعت بوده یا بالای 6 ساعت بوده (این کار به این خاطر است که نرم افزار تشخیص دهد هزینه های بیمار به صورت سرپایی محاسبه شود یا بستری)

sgn2006
دوشنبه 30 بهمن 1391, 11:57 صبح
انواع خدمات در بیمارستان
1- خدمات عادی مانند انواع ویزیت و ....
2- تست های آزمایشگاهی و گروههای آزمایشگاهی
3- اعمال جراحی

نحوه محاسبه خدمات به این شکل است که
1- خدمات عادی یک قیمت ثابت برای بیمه آزاد دارد و اگر بیمه دیگری طرف قرارداد این خدمت است نیز قیمت را برای این بیمه وارد می کنید...
2- تست های آزمایشگاهی نیز به همین طور می باشد اما فرق تست و گروه چیه ؟ گروه شامل چندین تست آزمایشگاهی مثلا CBC یگ گروه آزمایشگاهی ولی urin یک تست آزمایشگاهی است
3- اعمال جراحی : این نوع خدمات به صورت k محاسیه می شوند و قیمت k می تونه متفاوت باشه...مثلا k=7000 از طرف وزارت بهداشت تعیین می شه و عمل جراحی قرنیه چشم راست شامل 20k است پس مبلغ این عمل
20 * 7000 می شود. به غیر از این مسئله بیهوشی نیز دخیل است یعنی مقدار ساعتی که بیمار بیهوش شده و مقدار k برای بیهوشی...

sgn2006
دوشنبه 30 بهمن 1391, 12:00 عصر
برای بیماران سرپایی اطلاعات فردی زیاد مهم نیست (البت برای بیمه آزاد)
برای بیمه های طرف قرارداد مثل تامین اجتماعی شماره بیمه شماره صفحه دفترچه شماره نظام پزشکی نسخه تاریخ نسخه و تاریخ اعتبار دفترچه بسیار بسیار بسیار مهم است چون بعدهای بیمارستان باید مابقی پول خدمت را از سازمان طرف قرارداد بگیرد و ان سازمان با توجه به این اطلاعات به بیمارستان پول می دهد
برای بیماران بستری نه به این شکل نیست باید تمام اطلاعات شخصی بیمار ثبت ، پزشک بخش بستری کننده نیز مهم است

خسته شدم اینقدره تایپیدم :چشمک:

vahid2112
دوشنبه 30 بهمن 1391, 15:26 عصر
سلام
اصل و اساس کار برنامه نویسی اینه که هم کارایی نرم افزار خوب باشه وهم مورد رضایت کاربر نهایی باشه
بدون تعامل با کاربر و آگاه بودن از نیازهاش نمیشه کاری خوب داشت

NasimBamdad
دوشنبه 30 بهمن 1391, 16:21 عصر
برای بیماران سرپایی اطلاعات فردی زیاد مهم نیست (البت برای بیمه آزاد)
برای بیمه های طرف قرارداد مثل تامین اجتماعی شماره بیمه شماره صفحه دفترچه شماره نظام پزشکی نسخه تاریخ نسخه و تاریخ اعتبار دفترچه بسیار بسیار بسیار مهم است چون بعدهای بیمارستان باید مابقی پول خدمت را از سازمان طرف قرارداد بگیرد و ان سازمان با توجه به این اطلاعات به بیمارستان پول می دهد
برای بیماران بستری نه به این شکل نیست باید تمام اطلاعات شخصی بیمار ثبت ، پزشک بخش بستری کننده نیز مهم است

خسته شدم اینقدره تایپیدم :چشمک:

بحث بیمه و مالیش رو کاملا مسلط هستم و میدونم چیه . مشکل من بخش و فیلد های مورد نیاز هست که مثلا در مورد بخش های مختلف متفاوت هست . تنها راهش استقرار در یک بیمارستان هست .

شما بیمارستانی که کار می کردید اگه میشد مستقر بشم خیلی خوب هست . فکر کنم بهترین راه همینه که User Friendly هم باشه

در کل ممنونم و خیلی خیلی ممنون که وقت گذاشتید . من حاضر حتی هزینه ای هم بکنم تا در یک بیمارستان مستقر بشم ، اما خیلی مشکل هست !

faiaq vaisi
سه شنبه 01 اسفند 1391, 17:44 عصر
سلام این ایمیلمه smile.life.in2012@gmail.com
خواهشا اگر کاری کردی پروژتو برام بفرستش چون پروژم بیمارستانه
لا اقل تجزیه و تحلیلشو برام بفرست
قربونت

faiaq vaisi
سه شنبه 01 اسفند 1391, 17:49 عصر
به کمکتون احتیاجمه
اهای برنامه نویسا پروژه داری برام بفرستین پولم میدم
ولی میخوام پایگاه سلامت برای بیمارستان باشه فکر کنم یه بحث جدا باشه
اگه لااقل تو تجزیه تحلیلش کمکم کنید ممنون میشم

NasimBamdad
شنبه 12 اسفند 1391, 16:34 عصر
میشه یک سری ببه این تاپیک بزنید ؟

لییــــــــنک (http://barnamenevis.org/showthread.php?386942-%D8%B5%D9%88%D8%B1%D8%AA-%D8%AD%D8%B3%D8%A7%D8%A8-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D 9%86%DB%8C-HIS-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%9F&p=1713288&viewfull=1#post1713288)

NasimBamdad
شنبه 12 اسفند 1391, 18:11 عصر
سلام و خسته نباشید .

یک مشکلی دارم که بازم به سایت برنامه نویس متوسل شدم

من یک نرم افزار HIS مخصوص بیمارستان طراحی کردم و الان داره به خوبی کار می کنه . اما یک مشکل دارم که نمی دونم چه طوری حلش کنم . مشکلم برنامه نویسی نیست ، مشکل طراحی یک روش مناسب و بدون اشتباه هست

به دلیل تغییرات لحظه ای و روزانه قیمت ها دارو و لوازم مصرفی هر سری که دارو و لوازم مصرفی تهیه میشه ، تعرفه ها همه عوض میشه .

نرم افزار من هم به این صورت هست که تمامی محاسبات آنی انجام میشه ، یعنی مثلا زمانی که صورت حساب بالینی بیمار صادر میشه ، عملیات محاسبات دارو و لوازم مصرفی و .... انجام میشه .

یعنی در DataBase ذخیره نمی کنم . حالا سوال این هست که اگر یک بیماری مربوط به سال قبل یا 6 ماه قبل بود و قطعا تعرفه ها عوض شده بود و قطعا هزینه کمتری پرداخت کرده است رو برایش صورت حساب با تعرفه و قیمت قدیم صادر کنیم ؟

NasimBamdad
یک شنبه 13 اسفند 1391, 10:23 صبح
عزیزان کسی فکری به نظرش نمی رسه ؟ به نظر شما در نرم افزار های HIS چه طوری این موضوع رو انجام میدن