PDA

View Full Version : سوال: مقدار دهی به کلید خارجی

r_s1389@yahoo.com
شنبه 28 بهمن 1391, 21:07 عصر
سلام
فرض کنید من اگه دو تا جدول داشته باشم که از این دو جول کلید اصلی این دو تا جدول رو در یک جدول دیگه که کلید خارجی هستند رو داشته باشم
خوب سوال من اینکه چجوری مقدار به پایگاه داده اضافه کنم به کلید خارجی یا کلید اصلی ؟؟؟؟؟؟؟
کلا اگه یک توضیح کلی بدید ممنون میشم

r_s1389@yahoo.com
شنبه 28 بهمن 1391, 21:30 عصر
لطفا یکی جواب بده خیلی واجبه

r_s1389@yahoo.com
شنبه 28 بهمن 1391, 22:08 عصر
کلا سوال من این هست که نحوه Insert چجوریه یا select

Amir.pc_66
شنبه 28 بهمن 1391, 22:34 عصر
خوب دوست عزیز شما اسم جدولهات چیه؟
کلا چی میخوای ذخیره کنی؟

r_s1389@yahoo.com
شنبه 28 بهمن 1391, 22:45 عصر
خوب دوست عزیز شما اسم جدولهات چیه؟
کلا چی میخوای ذخیره کنی؟
جول سینما شامل ( CinemaId , name ,.....) فیلد CinemaId کلید اصلی هست
جدول مشتری شامل ( customerId, firstame, lastnamel,........) فیلد CustomerId کلید اصلی هست
جدول reg شامل ( کلید اصلیهای دو جدول بالا که دو تاست و ترکیب این دو تا با هم کلید اصلی شده
خوب جدول reg برای این هست که فلان مشتری در فلان سینما مثلا ثبت نام کرده و بگیر برو جلو

Amir.pc_66
شنبه 28 بهمن 1391, 23:14 عصر
خوب درسته
یک مشتری میتونه چندین سینما رفته باشه و یک سینما هم میتونه چندین مشتری داشته باشه
1 - واسه ثبت مشتری جدید تو جدول مشتری با کلید اصلی مشتری ثبت میشه
2 - واسه سینما تو جدول سینما با کلید کدسینما
3 - واسه بلیط هم توجدول reg با کلید اصلی توکلید خارجی بالا
insert into reg (cinemaid,customerid,Date,...) values (@cinemaid,@customerid,@Date,...)

Amir.pc_66
شنبه 28 بهمن 1391, 23:26 عصر
واسه select هم
select * from reg where cinemaid=@cinemaid and customerid=@customerid

r_s1389@yahoo.com
یک شنبه 29 بهمن 1391, 09:06 صبح
خوب درسته
یک مشتری میتونه چندین سینما رفته باشه و یک سینما هم میتونه چندین مشتری داشته باشه
1 - واسه ثبت مشتری جدید تو جدول مشتری با کلید اصلی مشتری ثبت میشه
2 - واسه سینما تو جدول سینما با کلید کدسینما
3 - واسه بلیط هم توجدول reg با کلید اصلی توکلید خارجی بالا
insert into reg (cinemaid,customerid,Date,...) values (@cinemaid,@customerid,@Date,...)

خیلی ممنون
ولی اون چیزی رو که من میخواستم نبود
به هر حال تشکر

veniz2008
یک شنبه 29 بهمن 1391, 10:33 صبح
خیلی ممنون
ولی اون چیزی رو که من میخواستم نبود
به هر حال تشکر
سلام. مشکل شما اینه که سوالتون رو خوب مطرح نمی کنید. پست های شما رو خوندم ولی مثل دوستمون دقیقا متوجه نشدم که چ ی میخوای؟. اگر میخوای در جدول reg داده نامعتبر درج نشه باید ارتباط بین جدول reg با جداول cinema و customer برقرار کنید.(از قسمت relationship بایستی این ارتباط ها رو برقرار کنی). اگر هم منظورت چیزه دیگه ای هست بیشتر و واضح تر توضیح بده تا بشه راهنمایی درستی انجام داد.

r_s1389@yahoo.com
دوشنبه 30 بهمن 1391, 07:55 صبح
جول سینما شامل ( CinemaId , name ,.....) فیلد CinemaId کلید اصلی هست
جدول مشتری شامل ( customerId, firstame, lastnamel,........) فیلد CustomerId کلید اصلی هست
جدول reg شامل ( کلید اصلیهای دو جدول بالا که دو تاست و ترکیب این دو تا با هم کلید اصلی شده
خوب جدول reg برای این هست که فلان مشتری در فلان سینما مثلا ثبت نام کرده و بگیر برو جلو

اولا تشکر می کنم که دوستان جواب میدن
من ارتباط با جداول رو درست کردم(relationship )
سوال من این هست که وقتی یک سینما جدید من تو پایگاه داده ام ثبت کردم و یک مشتری دیگه رو ثبت کردم
سوال من اینکه خوب حالا به چه نحوی جدول reg رو پر کنم مثلا مشتری جدیدی که ثبت نام کرد در سینمای جدید که اون هم تازه ثبت شد عضو بشه یا در سینماهای قبلی عضو بشه

r_s1389@yahoo.com
دوشنبه 30 بهمن 1391, 07:56 صبح
سلام. مشکل شما اینه که سوالتون رو خوب مطرح نمی کنید. پست های شما رو خوندم ولی مثل دوستمون دقیقا متوجه نشدم که چ ی میخوای؟. اگر میخوای در جدول reg داده نامعتبر درج نشه باید ارتباط بین جدول reg با جداول cinema و customer برقرار کنید.(از قسمت relationship بایستی این ارتباط ها رو برقرار کنی). اگر هم منظورت چیزه دیگه ای هست بیشتر و واضح تر توضیح بده تا بشه راهنمایی درستی انجام داد.
سلام
آره قبول دارم یکم قدرت بیان ندارم
خوب بگذریم حالا پست بالایی رو بخونید بلکه متوجه شدید

veniz2008
دوشنبه 30 بهمن 1391, 21:51 عصر
اولا تشکر می کنم که دوستان جواب میدن
من ارتباط با جداول رو درست کردم(relationship )
سوال من این هست که وقتی یک سینما جدید من تو پایگاه داده ام ثبت کردم و یک مشتری دیگه رو ثبت کردم
سوال من اینکه خوب حالا به چه نحوی جدول reg رو پر کنم مثلا مشتری جدیدی که ثبت نام کرد در سینمای جدید که اون هم تازه ثبت شد عضو بشه یا در سینماهای قبلی عضو بشه
فرض رو بر این میگیرم که در سیستم شما، مشتری برای رزرو بلیط با یوزر و پسوردش لاگین میکنه. حالا کافیه در فرم مورد نظر لیست سینماها رو داخل یه کمبوباکس بهش نمایش بدی (یعنی displaymember شما میشه نام سینما و valuemember هم میشه کد سینما). موقع ثبت اول باید چک کنید که آیا در اون روز و اون سانس انتخاب شده و برای اون سینما جای خالی وجود داره یا نه. اگر جا بود که کد مشتری و کد سینما و تاریخ و سانس نمایش و هر چیز دیگه ای که شما مد نظرت هست داخل جدول درج میکنی.

r_s1389@yahoo.com
سه شنبه 01 اسفند 1391, 21:39 عصر
دقیقا درست گفتید
خیلی ممنون